Amniový pruh. Týká se to i vás?

nicoleta3
18. čer 2010

Vítám všechny ty, které se se mnou chtějí podělit o své poznatky s výskytem amniového pruhu v průběhu těhotenství. Ač mě to velmi překvapilo, spadám do této skupiny i já a budu velmi ráda, zapojíte-li se do diskuse. Čím více nás bude, tím se budeme v dané problematice lépe orientovat! 😉)))

majdula
24. zář 2010

@nicoleta3 Ahojky, a jak to u vas vypada nebo jak to dopadlo? Vis o tom neco vic?

Mne v utery na utz muj dr. jen rekl, ze vidi nejakou anomalii placenty, ale nic vic... na fotce je videt jakoby pruh ktery vychazi ze steny placenty k hlavicce.

No a vcera jsem byla na NT v Prenatalu, kde bylo uz jasne videt, ze je to prepazka pres cely miminkuv domecek, ovsem doktorka me jen odbyla, at to ted neresim... Co se ale o tom docitam, neni moc povzbuzujici 😢

Vzniklo to udajne tak, ze puvodne tam byla jednovajecna dvojcata...

majdula
24. zář 2010

@majdula jeste ta fotka... teprve ted vidim, ze to fakt prepazuje celou tu dutinku... ☹

majdula
24. zář 2010

Safra... tu je 🙂

nicoleta3
autor
25. zář 2010

@majdula ...ahoj, pročetla jsem ledacos, ale to co jsem na netu našla mě ještě více rozhodilo...děti bez končetin ....no děs! ...lépe fakt nečíst! Na genetice 1.trimestru mi řekli, že je třeba sledovat, jestli to mimčo náhodou neprostrčilo skrz ten pruh nožičku nebo tak....má dokorka se s tím údajně setkla pouze jednou....to mě ještě víc znejistělo. Seděla jsem tu několik dní, četla a brečela 😉...nicméně pak jsem se rozhodla na vlastní pěst objednat do FN v Olomouci. Nemohla jsem čekat..navíc reakce mé doktorky mě podobně jako v tvém případě docela překvapila. Ono kdyby to bylo její dítě, asi by se chovala úplně jinak!!!! Potřebovala jsem prostě vědět, jestli to dobré bude nebo ne....a čím dříve tím lépe! 😉 Já měla tu přepážku uprostřed dělohy..taky mě strašili tím, že pokud to nezmizí, nebude mít miminko dost místa pro růst. Nakonec to ale dopadlo dobře, ten pruh se přilepil na stěnu dělohy a teď při ultrazvuku už je tam jen malinká dutinka. Kolem mimča je dost vody, tak snad to bude dobrý 😉...ale stejně mám takový pocit nejistoty, na každém větším ultrazvuku si nechávám miminku prohlížet končetiny,...minule jsem počítali i prastíčky 😉))))...asi to zní blbě...možná jako nějaká úchylka, ale já tak nějak vnitřně potřebuji mít jistotu, že je opravdu vše o.k. 😉))
Držím palečky, ať to dopadne dobře a určitě dej vědět! 😉
J.

majdula
26. zář 2010

@nicoleta3 Presne, muj dr. taky rikal, ze se s tim vlastne nazivo jeste nesetkal, jen v literature, no a ta doktorka v Prenatalu asi zkusenosti mela, ale nic mi k tomu nerekla, jen ze to nemam TED resit ☹ Ale vlastne ma pravdu, ted se s tim fakt nic delat neda, jen sledovat co to dela, a to sledovat budou, na dalsi UTZ jdu za tri tydny a pak hned za tyden na dalsi podrobnejsi... Snazim se ted na to nemyslet a doufam, ze to u me dopadne stejne dobre, jako u tebe. Myslim, ze ty uz jsi za vodou 🙂
Urco se ozvu, jak budu vedet neco noveho!

nicoleta3
autor
26. zář 2010

@majdula ...no ono se to hezky říká..."teď neřešit"....ale s každým dalším týdnem jsem byla stále nervoznější...navíc kontrolu měla ultrazvukem provést pouze má gynekoložka, která nejen, že má přístroj nevalné kvality, ale mám pocit, že s ním ani moc neumí. Tak jsem se s ní dostala nakonec do konfliktu, když jsem po vlastní domluvě s primářem genetiky FN Olomouc, požadovala doporučení k provedení tohoto vyšetření u nich. Nakonec mi ho tedy dala, ale musel tam jít manžel a dosti rázně s ní pohovořit 😉))) Kdybych věděla, jaké problémy s tou žádankou budou, zaplatila bych si ultrazvuk sama...ve FN stojí 850 Kč...což mi v dané situaci připadalo opravdu jako prkotina 😉 Teď právě uvažuju o tom, že si tam ještě pro jistotu zajedu ještě jednou...a platit budu, ale pro ten můj pocit jistoty to fakt stojí za to...asi mi v tomhle budeš rozumět 😉
Jinak jak ten pruh vzniká a proč...to jsem se dosud nedozvěděla...pokud budeš mít nějaké nové informace, dej prosím vědět 😉
Díky 😉 J.

majdula
26. zář 2010

@nicoleta3 Info mam, krome toho co jsem vycetla, tak jedna kamoska je lekarka a toto mi vypsala z moudre lekarske knihy (kopiruju cele):

------------------

tak jsme se koukala do gyndy a podrobne to precetla,kdyby to byla placentarni porucha tak se niceho neboj,klinicky je vyznamna jen tzv. placenta jako pridatne luzko jako komplikace po porodu,ale to se te vubec netyka. Popisuji ta ruzne zmeny,ze muze byt placenta i nekolika lalocnata nebo i zcela rozdelena,ale nema to zadny hlubsi vyznam v projevu klinickem.Pak popisuji ze na okraji muze byt belavy prstenec tvoreny fibrinem,ale opet nema to zadny klinicky vyznam.Takze pokud je vylozene porucha na podklade placentarnim tak by to nemelo byt nic vazneho,teda alespon podle knizky gyndy,samozrejme v dalsim UZ se muze ukazat neco dalsiho.
Samozrejme ta druha porucha plodovych blan je zavaznejsi,je to presne to o cem pises ty. napisu ti presne zneni v knizce,ale vazne se zkus tim netrapit.
Plodove obaly tvori amnion a chorion,Z neznamych duvodu na zacatku tehu muze amnion prasknout a retrahovat se k pupecniku.Stena plod. vejde je tim paden tvorena jen choriemJak pribyva plodove vody,vytvari se z techto formaci pruhy,ktere mohou zaskrcovat casti plodu a branit jejich vyvoji - jsou tzv. Simonartovy provazce.Kdyz je stav zavazny konci potratem.

------------------

No a na netu vicemene pisou, ze to oddeleni a. od ch. byva zpusobeno nejakym traumatem, narazem treba... proste se to oddeli a utrhne...

Mno uvidime, jestli je to u me je ten "pruh/pas" anebo je to neco jineho. Totiz, dr. v Prenatalu rekla doslova, ze je to amnialni (amniozni?) prepazka, vypadalo to opravdu jako blana pres celou dutinku, ve ktere plave miminko. Nejen nejaky utrzeny kousek, ale souvisla prepazka pres celou plochu. Proste fakt oddeleni dvou samostatnych dutinek, jako u dvojcat. Nakonec i ona prave mluvila o dvojcatech. Na fotce mi to fakt pripada spis jako dva domecky pro dve mimi, oddelene blankou.
No a u tech pruhu pak proste v dutince povlava ruzne dlouhy pruh a do toho se tedy muze zamotat/prilepit miminko nebo jeho koncetina. Ale nevim, jestli jde o to i u me. Protoze zase, co jsem cetla zkusenosti maminek na netu, tak ty pruhy byly treba jen par mm nebo cm dlouhe. Ja to mam proste pres cele.

Ufff... a jinak naprosto chapu s tim placenim utz, klidne bych si ho platila kazdej tyden, i casteji, jen kdybych mohla sledovat, ze je mimco v poradku 😔

nicoleta3
autor
27. zář 2010

@majdula ...díky za info, riziko snad hrozí jen v případě, že to mimčo nějakým způsobem prostrčí nožičku skrz ten pruh...toho jsem se bála asi nejvíc...věřím, že to bude o.k. 😉 Mrkni jak jsem to měla já, fotka nic moc kvality, ale dvě dutiny vidět jsou 😉

nicoleta3
autor
27. zář 2010
majdula
27. zář 2010

@nicoleta3 Ja su slepa, ale kde tam je miminko? 😅 Trosku me prosim zorientuj..

nicoleta3
autor
27. zář 2010

@majdula 😀 😀 😀 ...ono to není moc vidět, fotila jsem s bleskem, je v té horní větší bublině vlevo 😉))
Ale je to ze screeningu 1. trimestru, takže mimčo bylo ještě malinké. Orávě jsem volala do FN a objednala se na 13.10. Nějak jsem nepochopila, ale snad je za celé těhu nárok na 3 velké ultrazvuky hrazené pojišťovnou...tak bych snad ani platit nemusela? Tedy pokud si má skvělá gynekoložka nebude chtít opět připsat bodíky pro sebe a udělat ten 3. UTZ sama...když tak pošlu zase taťku se trochu pohádat 😉))))) .....no každopádně mám navíc pacentu uloženou nízko, doktorka není schopna ji přesně lokalizovat, tak už kvůli porodu budu ráda, když na to kouknou někde pořádně a já budu opět vědět přesné info a ne jen odhady i za cenu toho, že si to zaplatím 😉

monik1
27. zář 2010

Ahoj holky, já jsem byla v srpnu v nemocnici s krvácením (v děloze jsem měla hematom), to jsem byla v 15.týdnu.. když mě z nemocnice propouštěli, tak v propouštěcí zprávě bylo bez známek hematomu a dále: vpavo drobný amniální prub 5x28 mm... V té nemocnici mě hlavně zajímalo, zda zmizel hematom, což zmizel, uklidňovali mě, že už je to ok. A o tom amniálním pruhu mi neřekli ani Ň.. Doma jsem sedla k netu a každé slovíčko z té propouštěcí zprávy si hledala na netu... a ten amniální pruh mě teda pěkně vyděsil - ztráty končetin atd. ☹
Do týdne jsem šla ke svému doktorovi na kontrolu a hned jsem se ho na ten amniální pruh ptala - díval se na UZ a říkal, že tam žádný amniální pruh nevidí, že to mohl být zbytek toho hematomu.. každý prstíček miminku zkontroloval a vše OK (pak vše OK i na velkém UZ ve 20.tt) a můj Dr. o tom amniálním pruhu říkal, že je to nebezpečné jen do 12.t, že později už má mimi silnější kůžičku a kosti a že později už žádná amputace nehrozí, protože plod je dost velký.. zkrátka, že to riziko je jenom v 1.trimestru, pak už ne 😉 Říkal, že se s tím setkává výjimečně - ale že každý rok je pár pacientek a že nikdy se mimi nenarodilo nějak poškozené.. 😉
Já už teď v děloze žádný amniální pruh nemám (jeslti jsem ho tam vůbec měla, nevím), ale mluvila jsem o tom s mým doktorem a ten mě hodně uklidnil, tak snad jsem vás tím uklidnila i já 😉 😉

nicoleta3
autor
27. zář 2010

@monik1 😉 ...díky za zprávičku 😉
I na netu psali, že je to hlavně problém 1/2 těhotenství, tedy do nějakého 20. týdne. I já si nechala kontrolovat prstíčky 😉))..nicméně prý není možné kontrolovat oba články prstů. Jen je vidět, že ten prstík tam je 😉 ˇUdajně je to jev zřídkavý, i když jak na netu koukám, tak maminy s tímhle problémem přece jen jsou...já mám kamarádku, které se narodilo miminko bez 3 posledních článků prstůna jedné ručence. Doktorka na genetice mi řekla, že kvůli tomuhle defektu by přerušení stejně nedělali...no nevím...vzhledem k fotkám co na netu jsou a ve srovnání s chybějícím článkem prstu...je tohle fakt asi prkotina...ale která z nás by ji u miminka chtěla? 😢
A tak držím paelčky všem mamčám s tímhle problémem 😉

majdula
27. zář 2010

@nicoleta3 Pockej, to jako ten pruh je to silene siroky mezi obema dutinkama? 😲 No teeeda!!! Jsem si predstavovala neco uzsiho, tenkeho...

@monik1 Diky za uklidneni! Ale to je presne to co jsem cetla na netu - ze ty pruhy jsou treba jen par mm dlouhe. Ja to mam pres celou delohu a jestli dobre vidim, tak Nicoleta to mela taky. Kazdopadne jsi me dost uklidnila, aj kdyz teda ja jeste za vodou nejsem... rozhodne budu prosit dr., aby se na to na utz zamerili a kontrolovali ty nozicky a rucicky... ale reknu vam, ze uz jsem byla tak vystresovana z toho co jsem cetla, ze nejaky chybejici prsticek by uz ani nevadil... i kdyz i to by me samo mrzelo, jak k tomu to detatko prijde? 😢 Ale zas lepsi toto, nez kdyby nebylo vubec...
No holky, budem si drzet palce, vy uz se nastesti nemate ceho bat 😵

nicoleta3
autor
27. zář 2010

@majdula 😀 😀 😀 jo to široké, to je ten pruh 😉))))....těch dutinek je tam víc, na posledním UTZ zůstala asi jen ta mainká. Právě proto, že byl ten pruh uprostřed dělohy a byl tak velký, meli doktoři strach, jestli to neomezí miminko v růstu. No snad ne. Průšvih by byl, kdyby z toho silného pruhu visely ještě nějaké cucky, ty by pak mohly omotat tu nožičku nebo i mimčo třeba kolem krčku. Snad se nic z toho nestalo...pevně v to doufám 😉
j.

majdula
19. říj 2010

@nicoleta3 Ahojky, podavam hlaseni...
tak jsem doma z kontrolniho utz v Prenatalu. No... nic moc 😔
Tak napred jsem byla minuly tyden u sveho dr. a ten opet na svem skrkatku nic nevidel.
No a dnes teda bylo jasne videt, ze tam ta svina hnusna je. Miminko samo o sobe je zdrave, bezvadne, pekne, krasne se hybe a velikosti odpovida (takze ho to zatim nezachytilo ani neomezuje v rustu). Tentokrat to dr. jasne pojmenovala jako amnialni pruh, i to napsala do zpravy ze "v oblasti dolniho segmentu se zobrazuje amnialni pruh". Aaaach jo. A tentokrat uz se s nami o tom bavila. Minule nas odbyla, at to TED neresime. Rekla nam, ze to muze mimcu amputovat nozicku, pripadne zachytit a ta pak nasledne atrofuje... v podstate to hrozi do te doby, nez bude mimco dost velike a silne, aby tu blanu roztrhalo. Coz zjevne asi jeste neni.
Je to ale v oblasti nozicek, takze rucicky uz jsou nejspis v bezpeci. No a nebo se to muze prilepit na stenu. Kez by!
Specialne se zamerila na rucicky a nozicky, prohlizela je opravdu hodne dlouho a vylozene rikala: "tak rucicky jsou tam dve..." takze asi pocitala s tim, ze by dve byt nemusely...
Na dalsi utz jdeme az na ten ve 20tt, takze za mesic. Do te doby to bude zas sileny cekani 😢

Co u tebe noveho? Uz mas za sebou ten posledni velkej utz, ze? Vse v poradku?

nicoleta3
autor
20. říj 2010

@majdula ...ahoj, držím moc palečky 😉 Já byla na placeném ultrazvuku v tom 30. týdnu, pruh tam nikde nebyl, nicméně kontrola ručiček , tedy prstů a jejich článků už možná nebyla...prý už je tam málo plodové vody, protože mimčo už je velké. Tak snad to bude o.k., ty si nechej prstíky přepočítat na 2.screeningovém vyšetření, tam to údajně bude vidět nejlíp 😉

majdula
23. říj 2010

@nicoleta3 Ahojky, ja si az ted vybavila, ze jsi psala o objednani do FN Olomouc.

Totiz - ja ted z toho vseho byla taky takova zdrbla a mamka se na me nemohla koukat a tak rozhodla, ze zavolame bratrankovi a poprosime o pomoc 😅 On je totiz zrovna v Olmiku primarem na chirde a ma kontakty s dalsimi doktory... no a tak to vypada, ze bych se mohla jit ukazat nejakemu dobremu porodnikovi (?) z Olomouce. Je ted v cizine, ale jakmile se pristi tyden vrati, mohl by se na me podivat.

Tak se chci zeptat, u koho jsi v Olomouci byla a jak jsi byla spokojena? Treba je to on...?

nicoleta3
autor
24. říj 2010

Ahoj, tak na co čekáš? 😉))) Mít známosti, tak už jsem dávno ve fakultce 😉)) Psalla jsem dotaz ohledně amniálního pruhu primáři Mudr. Šantavému...je tuším přednostou na genetice, ten mi poslal telefonní číslo, na kterém se mohu objednat. Mrkni na stránky FN Olomouc, pod genetikou najdeš vše potřebné včetně kontaktů. Osobně tam neznám nikoho, ale spokojená jsem určitě byla...nebo aspoň klidnější 😉 držím palečky 😉

majdula
28. říj 2010

@nicoleta3 Tak to mam domluvene, v pondeli tam jedu... uf! Bojim se co uvidim a zaroven tesim, ze uvidim prcicka a kez by byl v poradku!
U koho jsi tam byla?

nicoleta3
autor
1. lis 2010

@majdula ...tak moooc držím palečky!!!! Já byla u primáře Mudr. Hyjánka 😉

majdula
1. lis 2010

@nicoleta3 Tak jsme doma a zatim UFFF!!! Dobry! I kdyz jsem si teda zazila svoji pulhodinku hruzy... totiz, napred jsem sla k tomu znamemu doc. na porodnickem, ktery na mistnim utz videl rucicku prilehajici na ten pruh... nesla odlepit i kdyz do mimca stouchal... tak me jeste poslal na genetiku prave k primari Hyjankovi. Jako reknu ti, byly to nejhorsi chvilky v posledni dobe 😢 v podstate jsem se uz s ruckou loucila, v cekarne na genetice mi tekly proudy slz...
Ale pak se zjistilo, ze miminko zrejme jen spalo a melo rucicku odlozenou na pruhu, kdyz se pohnulo, tak bylo videt, ze s ni volne hybe... i s ostatnimi koncetinami, prsticky ma take vsechny... jako ten kamen co mi spadl ze srdce jsi musela slyset 😵 Rovnou mi pan primar udelal velkej utz ve II. trim. a mimous je uplne zdravej. Pruh uz by ho nemel ohrozovat, nebo aspon nijak fatalne, i kdyz asi nezmizi a bude tam porad... ale prcek je pry uz dost veliky.

Toz tak. Za tyden jdu k svemu dr. a poprosim ho alespon aby zkontroloval prstiky, jestli to na tom svem skrkatku uvidi, no a za 14 dni mam velkej UTZ v Brne, na kterej pujdu, i kdyz si ho zrejme budu muset zaplatit. Snad uz to bude dobre a zustane az do porodu.

A jinak pan primar byl strasne milej a jsem hrozne rada, ze jsem tam jela a vim na cem jsem.

nicoleta3
autor
2. lis 2010

@majdula ...no tak vidíš!! super zprávičky!!!! 😉 😉 😉
Tvé pocity si dovedu dooooost dobře představit....to může opravdu asi jen ten, koho se to bezprostředně týká 😉
Tak doufám, že už budou jen samé dobré zprávy!!!!!!! Jinak na tom malém UTZ asi prstíky nespočítáte....teda aspoň u mé dr. to nešlo....ale když je to do teď dobrý, tak už by to tak mělo i zůstat!!!!! Moooc držím palečky!!!!! 😉
j.

majdula
16. lis 2010

@nicoleta3 Tak mame po velkem utz, rucicky i nozicky jsou volne, hybe s nimi, prstiky jsme nepocitali, ale snad OK. A vypada to, ze ten amnialni pruh asi prcek prokopl, pac uz tam jen volne vlaje tenky prouzek, predtim to byla tuha silna prepazka 😲
Kazdopadne zatim tuk tuk dobry!

nicoleta3
autor
17. lis 2010

@majdula ...super zprávička!!! Jen tak dále!! Už jste v půlce, věřím, že to bude dobrý! 😉 Držím moooc palečky! 😉

didikarek
14. pro 2010

Ahojky,chtela jsem se zeptat jak jste dopadla.Ja uz na techto strankach dlouho nebyla,ale zpatky me dovedly amniove pruhy.Muzu rict,ze lekari o tom moc nevi a posledni dobou je to casty problem me osobne dost zasahl a boli me to porad.Ma dcera ma amputovanou levou rucku,protoze ji mela priskrcenou amniovym pruhem,kdyz mi to prisly rict byl to sok.Podstoupila jsem hodne uv.ale nic mi nerekly a to sem tam jezdila kvuli odtoku plodove vody.jedine jeden doktor v jine nemocnici mi rekl,ze cekam dvojvajecne dvojcata pote ze je tam amniho ve svem kolaci a ze mozna mala bude mit malo mista.vic nic sem nevedela a tam kde sem porodila dceru tak mi rekly ze nic nevidim a dopadly jsme blbe.

didikarek
14. pro 2010

Drzim vsem maminkam pestiky,ktere maji takovehle problemy,at jim vse dopadne dobre a ne jak nam.

majdula
14. pro 2010

@didikarek Boze to je hruza ☹ Ja uz si oddechla, ze uz mame vyhrano, na kazdem ultrazvuku doktory prosim, aby kontrolovali, zda ma prcek rucicky a nozicky volne a hybe s nimi... a ted vidim, ze do porodu neni nic jiste. Ach jo! Mne je tak strasne tech miminek lito! Nejhorsi je, ze proti tomu nemuzes nic delat.
Jak je mozne, ze to u tve holcicky na zadnem utz nevideli???
A opravdu jsi cekala dvojcata? To je zajimave, ja totiz pry cekala taky dvojcatka a ten pruh byl pozustatek te prepazky, ktera je oddelovala. Ale to byla jednovajecna...

nicoleta3
autor
17. pro 2010

@didikarek ...ahoj, tak moc nerozumím ...dvojčata? ..jedno tedy odumřelo? Mě ba taky zajímalo, z čeho jsem ten pruh měla, dutina byla rozpůlená tím pruhem přesně uprostřed...ale o dvojčatech nikdo nemluvil 😢

nicoleta3
autor
17. pro 2010

Jinak holky skvělá novinka!😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru