Antibiotika v těhotenství, máte zkušenost?

anina32
18. dub 2012

Jsem ve 22 týdnu a dnes mi obvodní lékař předepsal antibiotika, konkrétně Duomox 1000. Mám silný kašel, byla jsem u doktora už včera, popravdě řečeno nevěděl si se mnou rady, hledal v počítači vhodné léky na kašel v těhotenství, ale nenašel. Tak mi nabral krev a výtěr z krku a že zatím musím vydržet bez léků, že dnes ráno se uvidí. Dnes měl výsledek jenom krve, výtěr ještě nebyl, ale podle té krve že se jedna o silnou bakteriální infekci a že nebudeme na nic čekat, že by to mohlo přejít na dítě a že musíme začít s antibiotiky. Jsem z toho popravdě docela nešťastná, mám strach aby léky neublížili prckovi. Jsem po umělém oplodnění, vedená jako vysoce rizikové těhotenství, před velikonocí jsem ležela týden v nemocnici s krvácením, diagnóza hrozící potrat. Užívám proto Magnosolv a železo. Chci se zeptat jestli máte zkušenosti s užíváním antibiotik během těhu? Bylo dítě potom v pořádku?

anina32
autor
18. dub 2012

Nikdo nemá zkušenost s antibiotiky v těhotenství???

pehaka
18. dub 2012

Před měsícem jsem též byla na antibiotikách měla jsem CRP 106 bronchytýdu a do toho angínu bylo mi na umření a tak jsem fakt myslela že umřu takhle špatně mi nebylo ani nepamatuju brala jsem PENBENE 1500000 akorát mi to nezabralo a musela jsem přejí na jiný ,dokor mě léčil na vir a já v sobě měla bakterie tak jsem dostala jiný, který teda zabrali, ale název nevím....:-/ jsem strašpitel a konzultovala jsem to i se svým gynekologem ten mě ujistlil až nešílím,že nejsem ani první ani poslední co antíka má, a že většina anibiotik má kontraindikace pouze v první trimestru....já tedy nejsem po IVF otěhotněla jsem zcela normálně ve vašem případě bych kontaktovala svého gynekologa - pokud jste silně riziková a prokonzultovala to - pokud se viry či bakterie neléčí jsou stejně nebezpečné pro vás jak pro miminko..takže léčba je důležitá na kašel jsem měla jitrocelovej sirup je to zcela přírodní a docela mi pomhl! Už jsem v pořádku miminko taky na ultrazvuku i hodnoty krve zcela v normě.....a věřte ,že třeba nemocné maminky ,alergičky ,astmatičky, štítná žláza - ty berou mnohem větší driáky než jsou ATB a rodí se jim zdravá miminka.....snad jsem vás aslepoň krapet uklidnila 🙂 přeji brzké udravení!!!!

kammka
18. dub 2012

já měla během prvního trimestru atb 2x... bylo mi na nic, než chcípat a dusti se tři neděle, to radši antibiotika, ale pouze penicilinové řady.. podle mého gynekologa dělají praktici často tu chybu, že z nějakého neodůvodněného strachu dávají slabší dávky a pak se musí přeléčovat znovu... PNC je dost účinný a neškodný, není důvod se bát... Duomox jsem měla taky, před tím Penbene...

anina32
autor
18. dub 2012

@pehaka díky moc😉 u gynekologa jsem byla i na ultrazvuku, mimi je prý v pořádku a antibiotika jsou prý menší zlo než kdyby se infekce dostala k dítěti. Ale stejně... No můžu jenom čekat jak to dopadne.

anina32
autor
18. dub 2012

@kammka moc děkuju, jsem ráda že v tom nejsem sama, myslela jsem že antibiotika a těhotenství se navzájem vylučují, ale tak snad to bude v pořádku😉 díky

pehaka
18. dub 2012

@anina32 koukněte do příbalovýho letáčku kolikrát je to tam i napsaný 🙂 buďte v klidu za chvíli bude zase dobře!

jiricek_baru
18. dub 2012

ono na žádným příbalovým letáku nebude vyloženě doporučení, jelikož v těhu se nikdo testovat nenechá 😖 což je pochopitelný, ale lepší antibiotika, než aby to přešlo na miminko. Já teď beru taky, sice na zánět močových cest, ale doktor říkal, že pokud jsou na bázi penicilinu, tak by na dítě neměli mít vůbec žádný vliv a každopádně neléčení je horší 😉 Tak držím palce ať ti vše dobře dopadne 😵

anina32
autor
18. dub 2012

@pehaka v letáčku je že v těhotenství lze užívat jen s velkou opatrností. Ale co znamená velká opatrnost?

anina32
autor
18. dub 2012

@jiricek_baru Díky moc, nezbývá než čekat jak to dopadne.

jiricek_baru
18. dub 2012

@anina32 velká opatrnost znamená: Kryjeme se pokud by se něco stalo 🙂 Opravdu se neboj, je to jen právní krytí

anina32
autor
18. dub 2012

@jiricek_baru No jo, ale co když se něco stane?☹

timbouctou
18. dub 2012

@anina32 atb bere asi většina maminek v těhu aspoň jedna, to prostě tak vychází. V prvním jsem sice nebrala, ale ve druhém ano, měla jsem zánět středního ucha a dali mi Penicilin a Pamykon. A sice jsem nebyla po umělém oplodnění, ale ve 12. tt jsem ležela v nemocnici kvůli krvácení z hematomu a hrozícímu odloučení placenty. Atb s tímto prý nijak nekolidují 😉 A mám zdravého chlapíčka 😀 Myslím si, že od té šílenosti v 70. letech s conterganem se už hooodně sleduje, co se těhotným dává.

jiricek_baru
18. dub 2012

@anina32 nestane! přesně jak říká @timbouctou , skoro každá maminka se tomu za těhu nevyhne. Vzhledem k tomu, že jsem byla i netěhu nemocná každou chvíli tak jsem ani nepředpokládala, že bych v těhu celých 9měsíců nic nechytla. Nechce se to zbytečně sledovat a tím stresovat 🙂 Jestli má miminko vydržet tak vydrží. Neboj, vše bude ok 😉

anina32
autor
18. dub 2012

@timbouctou
@jiricek_baru
Díky holky, já si to asi všechno moc beru, ale asi to je i tím že oproti mému prvnímu těhotenství si teď vybírám všechny možné komplikace co můžou být. A sotva se dá do pořádku jedno tak přijde zase něco jinýho. No snad to bude v pořádku.

timbouctou
18. dub 2012

@anina32 tak to bývá, při prvním v pohodě a u druhýho abys duši vypustila... Držím pěsti, ono to nakonec půjde, neboj 😉

evulinkab
20. dub 2012

@anina32 Ahojky, já brala antibiotika v těhotenství(dostala jsem silný zánet močáku) a malej je v pořádku!!🙂
Myslim, že doktor ví, co předepisuje, co muže a co ne..

kixi
20. dub 2012

ja jsem duomox zrovna dobrala, mela jsem anginu a silny kasel...zabraly, preleceno...doktorka rikala, ze penicilin se pres placentu k mimcu vubec nedostane...

rejocka
24. dub 2012

aj ja som brala ATB v prvom a tretom tehu,najprv som sa snažila,bez liekov-čajíkovať,oddychovať,homeopatika-no nepomohlo,teplota 38,5,tak už aj paralen,strašne ma bolelo hrdlo,z toho až ucho,kašľala som a nádcha....tak som nakoniec išla a dostaal som ATb-penicilinovej rady-tie sa v tehu môžu,keď som bola potom na kontrole u môjho gynekol.tak som mu to povedala,že dobre tie sú v tehotenstve bezpečné 🙂,niekedy sa už bez liekov nedá a je to lepšie riešenie,lebo inak byto mohlo bábätku ublížiť.Ako píše KIXI penicilin je v tehu najbezpečnejši 🙂 skoré uzdravenie 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru