Arytmie v těhotenství. Měla jste některá?

jetynka
31. pro 2006

Ahojky holky ,obracím se na vás s dotazem, jestli jste některá neměla během těhotenství bušení srdce, nepravidelný rytmus a rychlou srdeční akci.
Trápí mě asi od 19.týdne tyto problémy a lékař zvažuje nasazení léků v hodně slabé formě aby to neublížilo miminku, tak jsem se chtěla zeptat, jaký máte kdo na to názor, děkuju moc.

nadka
6. led 2007

Ahoj, taky mě trápí arytmie, teď když jsem těhotná tak samozřejmě více. Ale protože ji beru více méně jako součást mého života (bez léků) tak jsem to s doktorem neřešila. Při poslední poradně (31.týden těhu) si všiml, že mám v kartě napsánu arytmii. Doporučil konzultaci s kardiologem a případně porod císařským řezem. Je pravda, že se zvětšujícím se břichem se zvětšují i mé problémy se srdcem, naučené manévry (nohy nahoru, hlavu dolů, dřepy, skoky, nucený kašel), které vždy pomohly vrátit srdce do normálního rytmu, moc nefungují. Hrozně mě to mrzí, ale císaři se asi nevyhnu. Tak Ti přeju hodně zdraví a krásné zdravé mimi. Nadka

alianka
21. bře 2008

ahoj, koukam ze toto tema je vicemene u ledu, pokud ale nekdo trpite taky arytmii v tehu,budu rada kdyz pisnete jak se to u vas projevuje a zda to nak resite s doktorem. Ja mela od zacatku tehu problemy s busenim srdce, na to mi dal kardiolog vasocardin a ted v noci mivam vynechavani srdecniho rytmu, coz je hodne neprijemne... hlavne kdyz to trva nekolik minut, kdy cca po pul minute mi vynecha tep. nevim zda to mam resit nebo ne, zda to nejak nemuze ovlivnit miminko.... moc jsem k tomu na netu informaci nenasla ☹

samsa
21. bře 2008

Alianka, poslala jsem ti IP 😉

alianka
21. bře 2008

samsa dekuji! 🙂

zsu.zsu
13. dub 2008

zhoj holky, chci se k vám přidat. Mám problém trochu jinačí. Teď mi přišli na arytmii a já se už přes půl rou snažím o mimi. Těhotná nejsem, ale nasadili mi léky. jeden doktor říká, že mám aspoň půl roku s mimi počkat, druhej, že to je jedno... tak nevím. Beru Egilok, ale je mi pořád špatně. užíváte i v těhotenství léky nebo se to musí nějak přežít bez nich?

papuellka
13. dub 2008

Ahoj zsu.zsu, i já než jsem otěhotněla jsem brala Egilok v nízkých dávkách, jakmile jsem zjistila, že jsem těhu, sama jsem ho vysadila, už i z toho ůvodu, že jsem po něm nepociťovala žádné změny. Kamarádka ho užívala celé těhotenství a v podst. vyšších dávkách, má zdravé krásné mimi. Egilok bych nevysazovala a pokud otěhotníš, konzultovala bych to s lékařem, či ho ponechá nebo nasadí něco jiného nebo doporučí vysadit úplně...

beruska2x
14. dub 2008

ahojky ja nemam primo aritmii ale vrozenou vadu, ne vaznou ale je lepsi si dojit ke kardiologovi a nechat se vysetrit, hodne veci se v tehu zmeni uz tou zatizi nekdy pozitivne, jindy ne...
ja tam byla v patek a vse je o.k. rodit muzu normalne a spadl mi kamen ze srdce 🙂
proto bych se nebala ani otehnotnet... zadny doktor nevi co to s telem udela, to mi primo moje kardiolozka rekla
jen je potreba odpocivat, hlidat to odborne a je to 😀

janaboris
4. kvě 2008

Asi od půlky těhotenství mi taky buší srdíčko,ale jen někdy.Poslední týden je to zase horší.Ale našla jsem tento článek:

Také srdce pracuje na plné obrátky. Musí nyní přečerpávat asi o půldruhého litru krve více. Pokud jde o místo, není srdce přímo utlačováno, protože leží dobře chráněno v hrudníku a děloha k němu nedosahuje ani v nejvyšším stadiu těhotenství. Přesto se může objevovat bušení srdce a svíravý pocit na hrudi. Příčinou je nedostatek kyslíku z plic. Srdce začne pracovat rychleji, aby zásobilo děťátko kyslíkem.

Naše rada: Vašemu srdci prospěje pohyb - rychlejší procházky na čerstvém vzduchu nebo plavání. Když se vyskytne bušení srdce, na chvilku si lehněte a podložte si hrudník i nohy, aby byly výš než střed těla. V této poloze se placenta může nejlépe prokrvovat a vaše srdce zase začne pracovat pomaleji.

Takže je to asi normální...

natali.m
4. kvě 2008

ahoj holky, já se musím taky přidat, něco podobného jako ten článek jsem už četla a určitě je to velká zátěž na srdce i pro odolné ženské, ale já jsem i před těhotenstvím trpěla na arytmii a kromě toho jsem měla i špatnou chlopeň, poslední 2 roky jsem už byla skoro bez problémů, ale teď se všechno vrátilo, někdy mi srdce tak vynechá, že jen lapu po dechu, tak jsem zvažoval jestli to říct doktorovi, ale nemyslím, že b se to dalo nějak řešit.spíš to vidím tak, že bych na kardiologii zase dostala holter a po měm mi řekli, že se musím naučit to ustát... 😖

lukin
4. kvě 2008

natali.m: Rozhodně to doktorovi řekni. Neteř od tátové kolegyně z práce zemřela pár hodin po porodu, protože měla slabé srdce. Takže raději ať tě ohlídají. Není to sranda. Ale nevím, co ta neteř přesně s tím srdcem měla.

natali.m
4. kvě 2008

lukin:jejda, no to jsou věci.To je teda síla, tak to abych mu to opravdu řekla....to je docela špatné, že opravdu v dnešní době ještě ženské umírají u porodu...ale děkuji, dám si aspoň větší pozor..

janaboris
4. kvě 2008

Lukin tak to je doopravdy mazec.
Rozhodla jsem se že s tím zítra zajedu k obvodní lékařce a uvidím co mi řekne...nikdy jsem se srdíčkem problémy neměla tak snad bude vše v pořádku a opravdu to je jen tím těhotenstvím ale je lepší když se na to člověk zeptá,budu aspoň klidnější.

lukin
4. kvě 2008

natali.m, janaboris: Jo, řekněte to raději. Za to nic nedáte, aspoň vás lékař může uklidnit, že ve vašem případě bude vše v pohodě 🙂

luciferek
4. kvě 2008

ahoj holky, tak já jsem taky měla v těhu nějakou aritmii, zhruba od půlky těhotenství, jsem vždy cítila, jak se mi jako kdyby nachvililinku zastavilo srdce, nevím, jak to popsat...jako kdyby vždy jednou v intervalu vynechalo... šla jsem k mudr. ta mě poslala na EKG a nic se nezjistilo. Ríkala, že bych musela třeba 2 dny nosit nějaký přístroj, aby se pořádně něco zjistilo, páč při takovém jednorázovém vyšetření, pokud to není pravidelně (já si toho vždy všímala hlavně, když jsem si večer lehla), tak na to stejně nepříjdou 😒 . Teď už je vše OK a žádné takové sitiace po porodu již nenastaly, takže to přisuzuji zátěži spojené s těhotenstvím 😉 .

keminek
27. pro 2009

Já mám taky lehkou arytmii, tak napíšu, jak to bylo u mě. Nevím o ní.. občas když je inverze a tak. Ale v těhotenství se dost zhoršila. Začalo to kolem 10. tt. Musela jsem víc dýchat, srdce víc bouchalo, schody jsem musela vycházet pomalu. Asi je to tím, že se začne zvyšovat objem krve, který srdce musí přečerpat.

Víc se to zhoršilo ve 2. trimestru, kdy jsem nonstop po dobu 2 měsíců cítila srdce jako že je slabé a při pohybu se rozbušilo, jako bych běžela. Potíže dělalo i vstát z postele, dostat se z lehu do stoje. I když jsem vstávala několik minut, velmi pomalu, tak se stejně rozbušilo. Někdy tak, že mě to vrazilo zpátky na postel. Musela jsem víc dýchat, pořád se zastavovat, chodit v předklonu. Občas se stalo, že se srdce splašilo a náhle se rozbušilo, pak zatlouklo zrychleně, pak zas vynechalo, pak se rozklepalo. Jednou to trvalo asi 2 hodiny, bylo to hrozné, myslela jsem, že vysadí úplně. Hnalo mi krev do hlavy, nemohla jsem se pohnout, protože pak to bylo ještě horší.

Pochopitelně jsem se bála o miminko. Gynekologové tomu nerozumí, takže mě poslali na internu do vybrané porodnice (ti mě nevyšetřili, jen čekali na závěr z ikemu, jestli u nich mohu rodit). Zároveň obvoďák na kardiologii. EKG bylo naprosto v pořádku. Na kardiologii jsem vyfasovala holter na 24 hodin. Po výsledku mě z kardiologie poslali na IKEM. Než jsem to celé oběhla, uběhla nějaká doba, takže se to začalo zlepšovat v době, kdy mi na ikemu půjčili kinga (zaznamenává jen, když zmáčknu čudlík, zato ho mám víc dní). Na ikemu mi sdělili, že pokud nezaznamenají mnou popisovaný problém, tak nemohou říct diagnózu. Zaznamenalo se nakonec jen to trochu větší bouchání a na to mi řekli, že to nic není. Na vyšetření srdce mi řekli, že tam mám nějaký jako zkrat a že operovat mě v těhotenství nemůžou a dát mi jakékoliv prášky taky ne, že všechny jsou horší než to bouchání samotné. A to se mi prý jeví horší, než to je, že to není nic vážného. Rodit prý můžu kdekoliv a normálně. A zřejmě je to prý zvýšeným objemem krve. Koncem 2. trimestru problémy přestaly, ve 3. už nebyly žádné. Porod byl v pohodě. Srdce bouchalo úplně normálně.

Miminko také vyšetřili - v Podolí na hodně podrobném uzt, průtoky a všechno možné. Bylo to někdy ve 20.-25.tt. Miminko a všechno ostatní bylo v naprostém pořádku.

Ten zážitek s tím splašeným srdcem podle mě úplně v pohodě nebyl, ale takhle hrozné to bylo jen jednou a jelikož nemám záznam, tak nikdo neřekne, co to je a jak je to vážné. Několikatýdenní bušení při sebemenším pohybu a pocit slabého srdce ve dne v noci je dost nepříjemný, fakt jsem sotva lezla, ale po čase to samo přešlo. Tlak mám nízký a srdce bušilo, jak když běžím, tak to moc k sobě nejde a pak je to nepříjemné. Gynekologové tomu samozřejmě nerozumějí, ale starají se a bojí se situace u porodu. A kardiologové zas sledují jen záznamy z přístrojů a moc toho neřeknou o vlivu na mimi, ale s porodem to nevidí tak dramaticky. Záleží proto hlavně na tom, jaký konkrétní problém kdo se srdcem má. Pokud je to přechodná zhoršená arytmie/tachykardie, tak na Ikemu to nepovažují za vážnou překážku u porodu.

keminek
27. pro 2009

Jo a malý je v pořádku, žádné problémy se srdíčkem nemá 😉 🙂

haruka
26. črc 2010

Ja mam taky arytmii, pry je to normalni, ale mam si ji hlidat. Jenze co je jeste normalni? neublizi to miminu?

ohenavoda
12. únor 2011

@luciferek
Ahoj, s dovolením se přidávám. Já měla přesně to co popisuješ - jedno vynechání a pak zase chvíli normální tep, začalo to v osmém měsíci. Na interně mi řekli že se nic moc neděje, porod byl po stránce srdce ok a pak už to nikdy nenastalo. Já myslím že nejhorší škodu nakonec napáchá ta nervozita když se člověk začně pozorovat a úzkostně zkoumat. Ale je těžký se nad to povznést. Hodně štěstí všem!

sobrulenka
29. pro 2011

ahojky,

jsem v 7. tt a momentálně jsem na neschopence.Po prodělané viróze mi při vyšetření ECHO srdce zjistili, že srdíčko nepracuje tak jak má z důvodu prodělání virózy .Byla jsem týden v nemocnici pod dohledem, léky žádné užívat nesmím, prý se to může samo časem upravit a zcela uzdravit , ale také ne. Kardioložka mi řekla, že po příští kontrole tj. budu v 8. tt pokud se to nezlepší navrhnou mi miniinterupci , ale rozhodnutí je prý na mě. Já pevně věřím tomu, že se to zlepší. Nechci přijít o miminko ! Prosím nemáte některá podobnou zkušenost , kdy Vám chtěli těhotenství ukončit a nakonec vše dobře dopadlo ?

janavskacenka
28. srp 2016

Ahoj holky, moc se tu nepiše, tak tu něco přidám a snad mi někdo odepíše.a já se aspon vykecám. jsem po 2. těhotná a nikdy jsem nevěděla, že mám něco se srdcem, dokud jsem poprvé neotěhotněla.do té doby jsem pracovala 5let na směny a pohoda. lékaři to věděli, že mám na EKG syndrom zkráceného PQ intervalu, ale nějak mi to opomněli říct. U prvního těhu jsem nevěděla co se semnou děje, v noci a nad ránem mi bylo hrozné horko, utíkala jsem od manžela z ložnice spát do obýváku. mému gyn. to bylo podivné, tak mě začal posílat po různých vyšetřeních, nebylo možné abych v noci nespala, když těhotné prospí skoro celý den. a tak se na to přišlo, Skoro celé léto jsem spala na gauči na balkoně a nějak jsem ty probdělé noci na internetu přežila- ale bylo to hrozné a teď u 2. těhu se to opět opakuje. už 4noc nespím jsem 22tt , nedalo mi to a volala jsem do Trince na Podlesí - tam se specializujou na kardio - ať mi poradí, co mám dělat, můj obvodní má dovolenou a já nevím, jestli si můžu vzít Vasocardin, co jsem brala u 1.tehu. jenže ted mám k tomu pořád nízky tlak pod100, tak aspon to mi po telefonu potvrdili, že si ho vzít nemůžu. a dál se semnou nebavili, že ať si zajdu ke svému gyn. což je super, ale já bych potřebovala pomoct teď....Vím, že se to zhoršuje, když jsem vyčerpaná a já toho za poslední 3týdny moc nenaspala , protože jsme byli nemocní a posl.4. dny spím jen 2,3hod v noci a pak 2přes den, ale dnes bylo tak horko a sousedi dělali takový kravál, že jsem přes den neusla. tolik bych chtěla spát, ale nejde to ....je mi na nic, začne mi být horko - zvýší se mi tep a začínám panikařit až vyletím z postele a zase skončím v obýváku...skáču na balonu, snažim se uspat, uklidnit, zklidnit- a pořád se to opakuje. kolem 3-5ráno se mi budí 21měsíční dcerka, tak ji udělám sunar a až pak vedle ní usínám...snad se to po porodu zase změní a já se konečně vyspím . neměla jsem čas mezi těhotenstvím chodit po doktorek a taky jsem ani moc nechtěla - však mi nic nebylo...a nemocnice a doktory nesnáším.Ale přežít to ted - je strašné, beznaděj, a chce se mi z toho brečet . hodně uvažuju o císaři - první porod byl normální - ale to jsem naštěstí byla vyspana...ale bojím se o to víc toho druhého...Pomozte mi prosím někdo, díky Jana

lucpekarkova
21. zář 2016

@janavskacenka
Ahojky, mám podobné potíže jako ty jsem ve 22 tt a už asi měsíc a v neděli už mě odvezla záchranka... V nemocnici mu nepomohli, udělali 2 krát EKG tam jen dvě ohranicene ozvy nějaké a rychly tep, krev ok, beru euthyrox tak prý to možná dělá on a vykopli mě... Bylo mi už hrozně, rychlý tep, bušení srdce, obcas mi srdce zabubla, jsem jak hyperaktivní, nevím zda sedět,ležet, chodit, skákat... Trvalo strašně hodin než to přešlo. Jinak mam několikrát za den prebuchy srdce, takové divné a je to nepříjemné. Momentálně řeším situaci, že ani nepřibírám, mám nechutenství, chybí mi prý železo jen... Kardiolog že na betablokatory to není a nic nemůžu. Řeším to teď kde můžu a nikdo není schopný pomoci... Už z toho mám i psychické problémy... Mám strach, nevím co u porodu. Jsem tehu po druhé a u prvního jsem to neměla

janavskacenka
2. lis 2016

Ahojky, na foru se moc nevyznám, tak odepisuju až teď, příznaky a zdravotní obtíže jsou už lepší. Teď jsem 33.tt, a konečně jsem týden v noci spala a nebděla,Celé těhu je pro mě hrozně moc těžké, 2. trimestr byl masakr, myslela jsem že se vážně zblázním...téměř 2měsíce jsem téměř nespala. z toho 3týdny jsem byla s malou v noci u rodičů aby nás hlídaly a já pak ráno a dopol. dospávala. Spojila jsem se s neurologem, následně mě pak víc trápila tetanie než srdeční problémy, ty téměř vymizely, když jsem se aspon týden lépe vyspala. ale zato jsem chodila téměř denně na magnézko k obvodní a 1za týden skončila na pohotovosti na magnézko, kvůli tetanickému záchvatu nebo křeči....takže jsem tam nechala tak 6,7stovek. mazec.teď mi je konečně líp, tak snad už to tak zůstane do porodu. moc mi pomáhaly večerní procházky a každý večer piju medunkový čaj. snad i Tobě bude lépe . moc bych Ti to přála, protože znám ten pocit, kdy si Tě lékaři přehazují jako ping pongový míček a nikdo Ti neumí pomoci. zdraví Jana

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru