Astma v těhotenství. Dodechuju, jakoby mi chyběl kyslík

bergina
29. kvě 2014

Zdravím, potřebuji radu. Od minulého roku jsem astmatik, alergik na jarní pyly, trávu apod. Letos už mám sezónu za sebou. Alergolozka mi predepsala kapky do oči a nosní sprej, které mi jsou k nicemu. Letos jsem jen kychala a nic víc. Inhalátor používat v tehotenstvi taky nemohu. Jenže posledních par měsíců se mi blbe dycha, dodechuju, jakoby mi chyběl kyslík. V noci spím bez problémů, ale hned jak vstanu, už dodechuju přes zivani nebo hluboký nádech víckrát jak 50 krát za den. Končím 4.měsíc tehotenstvi. Co mám dělat. Začínám panikarit, protože bez pořádného nedodechnuti se mi zrychlí tep a bojím se, že se něco stane miminku. Obvodní doktorka neví co semnou, na rehabkach si myslí že je to od krční páteře, jiný doktor psychickeho původu a alergolozka, že si to vymýšlím ☹ Od té doby co mám astma myvam nejen problémy s dýcháním, ale i kašlem a bolestmi na hrudi. Spyrometrie je vporadku. Dekuju

elennka
29. kvě 2014

@bergina astma je nejlépe řešit na plícním, popř. i psycholog dost pomůže.. protože astma je hlavně psycho-somatické onemocnění..

bergina
autor
29. kvě 2014

Dekuji

pincola
29. kvě 2014

@bergina není pravda, že nemůžeš v těhu inhaátor. Když se ti rozjede astma bude to pro mimi mnohem horší, hrozí nedostatek kyslíku a to je proti maé dávce kortikoidů fakt velký problém. Změn doktorku a co nejrychleji to začni řešit. Budeš brát co nejmenší dávky to je jasné, ale musí se ti dobře dýchat!!!!!

pincola
29. kvě 2014

@bergina Jo a s tím psychologem to je až druhá věc, teď musíš dostat astma pod kontrolu a ta dost rychle. Odkud jsi? Z Prahy? Vím o dobré doktorce.

elennka
29. kvě 2014

@bergina a ještě jak psala pincola, menší dávky léků jsou přijatelnější než astmatický záchvat. Sama jsem astmatička a řešila jsem to s plicařkou. Můžu 1/2 tbl.xyzalu, dle potřeby berodual.. a jinak je potom speciální spray pro těhotné s nízkou dávkou kortikoidů..

bergina
autor
29. kvě 2014

Jsem z Mostu... Ale je to divný, že mě tak špatné dýchání chytlo po mé sezóně.. Každopádně přijmu jakekoliv recenze jiného alergologa popřípadě kontakt. Klidně dojedu. A

bergina
autor
29. kvě 2014

Teď jsem volala na plicní, prý ať si zajdu na alergo a já ze tam na začátku těhotenství před sezónou byla a dala mi kapky, ktere neberu a ze si to vymyslím. Můžu být v klidu sebevíc, ale potreba dodechovani je..

marketkaturcinkova
29. kvě 2014

Cožeee?? To vás takhle nechají joo?? Já chodím pravidelně od začátku těhu na alergo každé dva měsíce, užívám normálně léky, které i před těhu a mám napsaný i SOS foukačku, kterou můžu normálně používat v případě astmatickýho "záchvatu"! Neumím si ani představit, že bych si nemohla fouknout svojí SOSky, to proboha co máte za doktorku????? Mně se teda astma dost zlepšilo co jsem těhu, foukám si minimálně, ale bez toho si to ani neumím představit,.. a obvodní to s váma nemá co řešit, všechno tohle řeším s alergoložkou a mám takové léky, které v těhu můžu užívat úplně normálně a mimi neškodí..

petrusew
29. kvě 2014

při záchvatu je nutné použít úlevový sprej, jinak to může být horší. Mimochodem, jsem těžká astmatička a léky jsem v těhotenství brala téměř všechny, ale já mám asi štěstí na úžasnou doktorku, která se zabývá i astmatem v těhotenství. Dýchání je nutné udržet v normě, je horší dusit se, než si pomoci úlevovým lékem. Myslet na miminko je hlavní a i pro něj je hlavní dostatek kyslíku. Astma se v těhotenství může horšit. Přístup alergoložky, která bere takto laxně přístup k těhotné astmatičce se mi ani za mák nelíbí! Navíc se může astma s postupujícím těhotenstvím zhoršovat. Musíš mít dostatečně kompenzované astma, tj. s minimem záchvatů. Kortikoidy jsem brala během celého těhotenství, jsem kortikodependentní (bez nich prostě nemohu být) a mám jich poměrně hodně. Důležité je mít doktora, který tomu rozumí a ví, co může těhotná astmatička a co ne. Mě měnila jen jeden sprej. Při záchvatu ecobec nebo ventolin přes takový náustek, ten se dá koupit ve zdravotních potřebách, stojí to kolem 150,- a lépe s tím nainhaluješ do plic. Jinak na Astma v těhotenství se specializuje Mudr. Bronislava Novotná z Brněnské fakultní nemocnice, já za ní dojíždím 75km. Léčila mě již před těhu, během něj a i po něm. Je to skvělá odbornice. Ale nevím, jestli přijímá nové pacienty.

bergina
autor
29. kvě 2014

Bohužel. Kapky co mi dala hsou o ničem. Neberu je.. Tak hledám na netu alergologii, kde bude poradny přístup, ale nevím kterou zkontaktovat kolem když jsem z Mostu. Potrebuju recenze od Vás všech. Rada bych už zavolala dneska.

hanih
29. kvě 2014

Já bych zkusila jinou doktorku. Mě se letos astma i alergie zhoršily a alergoložka mě ihned varovala, že kdybych otěhotněla, tak nejpozději do třetího měsíce k ní na kontrolu a pak se musí astma pravidelně hlídat a taky sepsat zprávu do porodnice, aby při porodu byli připravení na vše... A že léky mi bude asi muset dát jiné, ale bez nich nebudu. Prý je lepší malá dávka léků, než se dusit, protože když se dusí maminka, dusí se i miminko...

bergina
autor
29. kvě 2014

Když mě minulý rok chytlo dušení, jela jsem do nemocnice. Vždy to bylo hrozné v noci. Na podzim mi udělala test a jsem na brizovite stromy.. Jinak nemůžu ani ořechy, jen některé ovoce. Tehotenstvi mi odbouralo alergii na jahody, lusky a mrkev. Víc radši nezkousim. Nechci se udusit. V nemicnici mi teda dali Inhalátor ecosal a ještě jeden ale ten už nevím. Já hloupá nemůžu najít papíry ☹ a letos jsem měla začít s injekcema. Jenže protože jsem těhotná tak ne... A orasky na alergii jsem nebrala, protože jsem dřív jen kychala a nejedla určité potraviny.

bergina
autor
29. kvě 2014

Letos nemam záchvaty. Je to spíš takový, že dýchám a najednou se potrebuju zhluboka nadechnout, protože mam pocit, že mi chybí kyslík. Tak buď přes nádech a když to nejde tak přes zivani.. Bolí mě z toho má hrudi a občas mám ten hnusný dunivy kašel. Nejde o mě, ale o miminko. Prošla jsem si vším možným, ale nemoci vpohode dýchat už rok od vyskyru nálezu mě vyčerpává a brecim. Ostuda

hanih
29. kvě 2014

Já můžu doporučit IMUMED v Praze u Petrského náměstí. Je tam několik doktorů a všichni jsou super 🙂

bergina
autor
29. kvě 2014

A něco bliz? Kdo má zkušenost? Přeci jenom to mam dálku do Prahy. Ale jinak dekuji

pincola
29. kvě 2014

@bergina může to být i tím těhotenstvím, někomu se to v těhu zhorší. Nebo Vám vznikla nová alerigie. To je ale teď jedno. Je třeba, abyste měla léky. Jakmile se dodechuje, tak je to špatně. Pak dostanete záchvat a budou Vám píchat léky přímo do žíly a šetřit s nima nebudou, to už pak nejde. Proti tomu je inhalátor nic. Ale nebojte ani tak, i ty léky do žíly se dávají těhotným, neznamená to, že se něco strašného stane. Spíš jde o to eliminovat negativní faktory, co můžou mít spolu s ostatními nepříznivý vliv na plod. Pokud by se Vám fakt zle dýchalo, jeďte do nemocnice. To, že je málo kyslíku je naprosto ze všeho njehorší varianta.

bergina
autor
4. srp 2014

Každý doktor mi nakonec řekl, že si to vymyslím, že je to psychickeho původu.. Takže nic a nikdo nepomohl.

gepe
4. srp 2014

@hanih Mlynarska ulice. Ja tam chodim uz xxx let, vcetne pneumolozky. Je uz soucasti Synlab, zkus se @bergina zamerit na neco obdobneho kolem kde bydlis.

tabedla
17. říj 2014

Ahoj holky.Jsem v 17tt..Mela chripku,od te doby mivam ucpany nos od vecera do rana(zezadu mi tece mirna ryma)a zase pres den mam jen mirne ucpany nos.V nedeli jsem zvracela a pote vecer me palilo na hrudi (asi zaha),palila jeste 14dni).Ale nasadila jsem ATB ktere mi napsala obvodni, avsak mela alergickou reakci.Dopoledne jsem jela do nemocnice kde jsem jim to povedela,koukli ma mimi a mimi ok.Pak me poslali na internu,kde mi nabrali krev a tam nic,ATB pry etreba.A ja,ze v noci nemuzu moc dyhat ze bych rada neco na to.Oni me poslali na plicni,tam mi udelali spirometrii a ze pry am asi astma dali mi Alvesco,Ventolin.Porad jsem vsak mela pocit oteklyho jazyka a spatne polikani.Pride mi,ze se mi to vsechno zhorsuje vecer.Avsak jsem jeste aergik mm xizal.Mel nekdo z Vas Alvesco ci Ventolin?Mohlo byt poit oteklyho jazyka po Alvescu?Pak jsem dostala na ORL nova ATB ta me lecila avsak ne scea stale mm povlak na jazyku.A nevim co to muze byt plus vzhledem k nosu se citim zahlenena.Alvesco jsem na par dni vysadila(spis zapomea,ze ho mam a jazyk celkem ok)?
Shrnu to.Muze byt ten povlak a nafouknuti jazyka po Alvescu?Co s tim.Co vam dlali s ucanym nosem v tehu.Nemuze kortikosteroid ovlivnit stitnou zlazu,ktera by mohla zpusobit zuzeni prudusek?Co na odkaslavani, uz jsem vyskousela mukosolvan,stoptusin,jitrocelovy syrup a nic.Prosim piste.Ci myslite,ze o bude jeste nejkou dob trvat nez se to urovna.Ci opravdu vse az po porou?To by e kleplo.

petrusew
17. říj 2014

Ventolin by tohle způsobovat neměl, Alvesco jsem nikdy neměla, tak nevím. Každopádně,pokud je to kotrikosteroid tak po něm vyplachovat ústa, ten povlak někdy tyhle spreje dělají. Nepálí tě žáha? On i reflux - čili pálení žáhy mohou příznaky zhoršit, to by odpovídalo večernímu zhoršení, já to tak mívám. Jaké máš polštáře? Jsou nové, prané, čištěné? Ucpaný nos je v těhotenství dost častá věc, nic nepomáhá, pak jen až porod. Mám to taky, ale já mám i aspirinsenzitivitu a to je tohodle příznak taky. Volala bych na plicní, kam chodíš, řekla bych jim o tom alvescu a uvidíš co dál. Každopádně by to chtělo asi kontrolu u nic.

klarkavop
24. dub 2015

Ahoj jsem tu nová a chtěla bych se na něco zeptat. Jsem prvorodička je mi 26 let v neděli začínám 30 týden těhotenství, začátek mého těhotenství nebylo příznivé hrozilo, že potratím, naštěstí všechno dobře dopadlo a těhotenství probíhá celkem dobře až na bolesti zad, únik moči, únava atd. Měla jsem zakázáno cvičit žádná fyzická námaha, ale teď se začínám bát porodu, nemám žádnou fyzickou kondici a do toho jsem alergik a astmatik a rychle se zadýchávám a teď když začíná všechno kvést mě pálí oči, mám rýmu. Bojím se, že nezvládnu porod, když nemám žádnou fyzickou kondici a rychle se zadýchám, bojím se, že to neudýchám. Máte některá podobné zkušenosti? Dík moc.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru