Astma v těhotenství, nemůžou léky škodit miminku?

silvik77
27. črc 2013

Ahoj, snažíme se už 4 roky o miminko, na podzim se chystáme na 1.IVF, a od loňska mám alergii a astma. Zajímá mě, jak to v těhotenství zvládáte, jestli léky na astma nemůžou uškodit miminku? Beru Symbicort, někdy i Ecosal-úlevový sprej. Děkuji za odpovědi 🙂

speedygon
27. črc 2013

Na léky na astma se zeptej, jsou to silný léky celkem...já mám jen náběh na astma a lék co mám raději neberu sama od sebe(Moncasta)

silvik77
autor
27. črc 2013

Můj doktor říkal, že by neměly vadit, ale jakýkoliv lék v těhotenství určitě vadí...teď přes léto užívám minimálně, na astma je to asi nejlepší období, nejhorší je ale zima, to se mi nejhůř dýchá, takže sprej používám často, tak z toho mám docela strach ☹

suki
27. črc 2013

já jsem měla alergické astma na jaře v druhém trimestru těhotenství s dcerkou a bez sprejů bych se snad udusila, měla jsem tři kortikoidové spreje a malá se narodila zdravá 🙂 Bez sprejů a Zyrtecu bych nepřežila 😝 😝

silvik77
autor
27. črc 2013

@suki Tak to jsi mě trošku uklidinila, díky 🙂

suki
27. črc 2013

v první řadě se musíš cítit dobře ty a pak to bude všechno fajn, uvidíš, já měla sprej i k porodu 😀

ratatooy
27. črc 2013

ja mam taky astma alergické ale v těhotenství mi vždycky zmizí

milada2
27. črc 2013

@silvik77 Ze vadi jakykoliv lek v tehotenstvi je nesmysl 😉 Samozrejme, ze by si asi kazda maminka prala tehotenstvi bez leku, ale leckdy to bez nich nejde. Jsou leky, ktere vadi, jsou leky, ktere nejsou uplne vhodne a urcite jsou leky, ktere nevadi.
Rekni lekari o sve obave a primo se zeptej, treba jak alergologa, tak gynekologa. Nic, co by skodilo těhotenstvi by Ti urcite nenapsali. Ja mela nastesti astma v tehotenstvi v klidu, ale mela jsem symbicort psany k porodu, pokud bych rodila prirozene (coz se nestalo). Cele tehotenstvi jsem brala leky, vc. kortikoidu. (plus jsem je jeste parkrat dostala v injekci/obstriku). Mamincino zdravi je dulezite a doktori vedi, co delaji

elielizabeth
27. črc 2013

Já mám těžké astma, užívám léky na dýchání, léky na alergii, tři inhalátory. Jsou to sice těžší chemické přípravky, ale všechny jsou testované. Miminko by přímo poškodit neměly. A nejdůležitější pro mě je, že když dostanu astmatický záchvat, tak to miminko na životě ohrožuje přímo a riziko poškození je moc vysoké. Při astmatickém záchvatu je mimčo zcela bez kyslíku a to může mít i po pár vteřinách následky. Takže pokud doktor ví, že jsi těhotná a stejně doporučuje léky či inhalátory, poslechla bych.

janinapd
27. črc 2013

Taky jsem brala léky,Symbicort v prvním těhotenství a v druhém Seretide,neměly by vadit.Radši jsem poctivě brala,než dostat záchvat a přijít o mimčo-což mám bohužel taky zkušenost.Dostala jsem virozu a z toho astmatickej záchvat a pak mi zjistlili zamlklý těhotenství.

lucieandrlova
27. črc 2013

Jsem "pouze" alergik s náběhem na astma, ale v těhotenství se to na nějakou chvíli zhoršilo. Bez léků bych nevydržela... Ale musí to vědět alergolog. Ten vymění prášky za příznivější. Mně tehdy řekla alergoložka, že léky mít musím. Jednak to že nejsou vhodné pro těhulky neznamená, že musí poškodit miminko, jen nebyly provedené testy (kdo by taky testoval těhotné...) a pokud nebudu brát léky a budu se tedy dusit, budu mít malý přísun kyslíku pro sebe a nezbyde nic pro miminko a to je mnohem horší. Tak jsem ji poslechla. Jen místo aerius jsem měla claritin, avamys ano, spersalerg ne!

rebelie
27. črc 2013

@silvik77 Určitě bych se svým lékařem, který mi léčí astma, probrala, že se snažíme o miminko, tak aby předepsala v tomto směru vhodnou léčbu. Ale jinak si myslím, že neléčené astma taky těhotenství neprospívá... ona alergická reakce taky vyplavuje do krve nějaké látky, a pak je asi na posouzení lékaře, aby řekl, co miminku může uškodit víc - zda léky, nebo samotná alergická reakce... Cukrovkářky taky nemůžou vysadit po dobu těhotenství svoje léky, stejně tak třeba lidi s RS a s řadou dalších chronických chorob...

rebelie
27. črc 2013

Ehm, hledám něco kvůli synově zánětu středouší a čitou náhodou na mě bliknul tento článek: http://www.ordinace.cz/clanek/klicova-chyba-teh...

silvik77
autor
27. črc 2013

Tak to jsem moc ráda, že to není až takový problém...teď ještě otěhotnět 🙂

veruska007
28. črc 2013

Já mám astma, neléčím si ho posledních 5 let (buď jsem těhule, nebo kojím). Dr. tvrdí, že v těhotenství a při kojení se nic nesmí. I ventolín jsem si musela vyhádat. Na alergie taky nic nemám, to mi nedoporučila ani dětská dr., prý by to při kojení miminko utlumilo.

nevee
6. srp 2013

@speedygon Ahoj, moncasta se v těhotenství nesmí. Jedinej prej neškodnej z léků na astma je Symbicort, ale ten patří do jiný skupiny s jinou úč. látkou.

nevee
6. srp 2013

@silvik77 Mně řekli na první trimestr všechno vysadit, kdyby to nešlo, tak nasadit Symbicort, ten prý nevadí. Ten jsem začla užívat od 4. měsíce, protože už jsem to nemohla vydržet, od pátýho i sprej do nosu Nasonex - dr. řekl, že je to ok.

silvik77
autor
6. srp 2013

@nevee Já užívám Symbicort-někdy jednou, někdy dvakrát denně...bez něj bych to nedala, takže mi nic jiného nezbývá ☹

nevee
7. srp 2013

@silvik77 No ten nevadí, můžeš ho i v 1. trimestru. Mně to vysadili, protože jsem měla výborný výsledky a mohli si to dovolit, jinak se to vysazovat normálně vůbec nemá. Ale teď, když ho beru, tak mi doktor řekl, ať ho hlavně užívám 2x denně, že prý 1x denně to neléčí, že ti to jen uleví, ale neléčí to, že když už, tak je nutný užívat to 2x denně, tak to dodržuju (to mi předtim nikdo neřek, mám teď novýho dr. z Homolky a je výbornej, všechno vysvětlí).

silvik77
autor
7. srp 2013

@nevee No tak to je dobře že to vím..snažila jsem se ho brát co nejmíň, dala jsem si ho až už jsem cítila, že se mi hůř dýchá, takže někdy jednou za 24 hodin, někdy i déle....teď teda poslední týden častěji, asi už 2x denně. Myslela jsem si, že když ho budu brát co nejmíň, že si tolik neuškodím, ale ta pravidelnost má asi fakt význam.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru