Bílkoviny v moči v tehotenstve. Čo to znamená?

sofika
2. únor 2007

Som tehotna a objavili mi pri vysetreni moci bielkoviny. Co to znamena? Navstivila som uz 2 lekarov, ale ani jeden sa uplne nevyjadril co to presne znamena, len mi povedali, ze to nie je dobre. Mam len vela pit a urobit test za tyzden. Mate niektora s tym problem? Co to je a hlavne z coho? Aky to ma vplyv na babatko?

bledulka
2. únor 2007

Sofi-v těhotenství se vyskytuje bílkovina v moči nejčastěji v souvislostí s eklampsií a preeklampsií.
Ta se projevuje vyšším krevním tlakem,bílkovinou v moči a otoky.Musí se to hlídat a léčit,aby se zabránilo vzniku vážného stavu,který by i mohl ohrozit maminku i miminko-tím tě nechci strašit,ale říct,že pokud ti doporučí pobyt v nemocnici,aby ses mu nebránila,protože to je důležité pro to,abys měla zdravé mimi.
Zkus do vyhledávače na netu zkusit zadat "preeklampsie",určitě ti vyjede spousta informací..
Hodně štěstí a zdravíčka a hlavně zdravé miminko.
🙂

mesic
2. únor 2007

Sofika - zkus opravdu hodně pít, někdy vyjde pozitivní nález a pak už je to všechno v pohodě. Lékaři se obávají tzv. preeklampsie - to je onemocnění typické pouze v průběhu těhotenství. Aby se ale dalo o klasické preeklampsii mluvit musí být ještě přítomen vysoký krevní tlak a velké otoky /ruce, kotníky, obličej/. Pokud by lékař měl podezření na preeklampsii, odebral by Ti krev na vyšetření. Já měla vyšší krevní tlak, lékař se také bál, zda nemám preeklampsii a 2x mi nabírali krev na vyšetření a bylo to pokaždé negativní.Takže se neboj, je lepší, když Tě budou více hlídat.Nebezpečí pro dětátko je, když se preeklampsie nepozná včas /toho se neboj, proto jsou kontroly v poradně, kde se měří tlak, váží se a kontroluje moč na bílkoviny/a může dojít ke stavu podobnému epilepsii,tzn. křečím matky - do dělohy k miminku se nedostává dostatek krve a tím i kyslíku.Pak je jediným řešením akutní císařský řez.Z čeho to je se přesně neví, jsou nějaké predispozice, ale moc se o nich neví.
Uvidíš, všechno bude v pořádku, kdyby Tě ještě cokoliv zajímalo, napiš, ráda odpovím.Přeji pohodové těhotenství a zdravé mimi. 🙂 🙂 🙂

simus
2. únor 2007

já měla tky bílkovinu na dva křížky a při kontrole už nic takže je možné že jsi jen málo byla nebo byla trochu nastydlá

sofika
autor
2. únor 2007

Vdacna som za kazdu Vasu odpoved. Dakujem. Uz som si preeklapsiu precitala a je to dost hruza. Zatial zvyseny tlak nemam a ani opuchy. Moze sa to objavit neskor. SOm teraz v 22tt.

dashak
2. únor 2007

Ahoj Sofika, já jsem preeklampsii měla, ale u tebe je to dost brzo, objevuje se až po 6. měsíci. A jaký máš krevní tlak?

sofika
autor
2. únor 2007

Dashak, nemam vysoky krvny tlak, zatial nizsi. Ty si mala vysoky od zaciatku ako ti zistili bielkoviny v krvi, alebo postupne sa ti zvysoval? Ako ti preeklampsia prebiehala?

dashak
2. únor 2007

Sofika, normálně mám nízký tak 110/60, na začátku těhu jsem začínala na 130/80 a pak se to zvyšovalo. Poslední, který mi řekli (pak už se báli, aby to se mnou neseklo) byl 170/110. Ale už na genetice, když jsme byli na pohovoru kvůli špatnému výsledku AFP mě ten doktor upozorňoval, že na můj věk mám dost vysoký tlak, to jsem měla 140/80. No ale můj doktor to moc neřešil.

Až ve 26. týdnu mi napsal dopegyt na tlak a magnesko proti křečím. V té době se malá zpožďovala o 10 dnů, ale on tvrdil, že to je furt ještě v normě. A že určitě ani nebude moc velká, protože já i manžel jsme taky drobní. Poznačil si, že příště musí všechno na UZ podrobně poměřit, ale pozval mě zase až za měsíc. Ve 30. týdnu se už malá zpožďovala o 3 týdny - ale jenom bříško, hlavičku měla asi o 1 týden menší. A mamlas si ani nevšiml, že mi sestra do průkazky poznačila, že jsem měla v moči bílkoviny.

Napsal mi papíry do nemocnice, ať mě tam vyšetří a změří průtoky v pupečníku a udělají znovu UZ (on v té nemocnici dělá asistenta primáře a já chodím do jeho soukromé ordinace). Ti už si mě tam samozřejmě nechali, tlak se stále zvyšoval a bílkoviny taky. A ty bílkoviny u preeklampsie právě znamenají jak moc je závažná, když je vysoká, tak se musí okamžitě ukončit těhotenství právě kvůli těm křečím, co holky psaly. Taky může prasknout céva v mozku nebo se odloučit placenta. Chodila jsem 3x denně na monitor a ani ty ozvy nebyly zrovna ukázkové a průtoky byly úplně minimální, malá byla téměř bez kyslíku. Tak nakonec mě převezli do fakultky, protože tam mají jipku pro novorozence i pod 1500g. Malá nakonec měla jen 1180g.

A přitom jsem neměla žádné rizikové faktory pro tuhle nemoc. Mívají to spíš tlustší holky a takové co mají právě potíže s ledvinama nebo vyšší tlak. Já nic z toho. Ani příznaky jsem nejevila - vůbec jsem nebyla oteklá a už vůbec jsem neměla vysoký váhový přírustek - však jsem přibrala jen 4kg. Hlava mě taky nebolela a ani s očima jsem nic neměla. Kdybych neměla ty bílkoviny a tlak tak to na sobě ani nepoznám. Až na to, že když už byl moc vysoký, tak jsem nemohla dýchat, to mi přišlo, jako bych měla na hrudníku balvan.

Teď se má malinká ale k světu a je to pěkné šídlo, takže to všechno dobře dopadlo, i když ten start do života měla hodně těžký a bylo to pro nás těžké období. Akorát se bojím, jak to bude u druhého miminka. Je tam velká pravděpodobnost, že se to bude opakovat, ale nikdo to nemůže ani potvrdit ani vyvrátit. Nikdo totiž neví, proč se ta nemoc vůbec objeví.

Tak ti držím palečky 😉 Určitě to bude OK, když máš tlak vpořádku 🙂

sofika
autor
3. únor 2007

Dashak, dakujem Ti za odpoved. Je to zvlastna choroba. Tlak mam zatial v poriadku, ale vidis ty si tiez nemala aj ine priznaky ako opychy...atd. a mala si preeklampsiu. To je vsetko individualne. Ja verim, ze vsetko bude ok. Malicka Tvoja sa vyvija normalne ako ostatne deticky? Nema nejake poruchy, ked uz mala malo kyslika v Tvojom brusku? Ja Ti tiez drzim palceky a nech ste obidve zdrave a stastne.

mesic
3. únor 2007

Ještě bych podotkla, že ve většině případů /ne u všech, ale bývá to tak/ se vyskytuje preeklampsie jen u prvního těhotenství. Moc nezáleží na tom jestli je těhulka hubená nebo silná.samozřejmě, že pokud jsou problémy s vyšším tlakem už před těhotenstvím, je tu vyšší pravděpodobnost preeklampsie.Stejně tak předchozí potíže s ledvinami nebo rodinná predispozice.
Jak tady tak čtu, co psala dashak, tak je úplně zbytečné dávat Dopegyt, znám snad jen jednu holčinu, které zabral a tlak vyrovnal. U mě to bylo taky úplně bez efektu, ale tlak se držel a nestoupal.A magnesium mi dávali taky.ještě musím napsat, že jsem za těhotenství přibrala celkem 7 kg. pořád byly nějaké problémy a já byla uzlíček nervů, proto možná i ten tlak.Jinak průtoky i ozvy byly normální.Chce to zůstat v pohodě /to se někdy řekne/ a myslet především na miminko.
Dasho moc Tě obdivuji, je mi jasné, že to nebylo zrovna ukázkově probíhající těhotenství.Mějte se i s holčičkou moc krásně a atˇ Vám dělá jen samou radost a žádnou starost. 🙂 🙂 🙂

majda2
3. únor 2007

Já měla bílkovinu v moči celé těhotenství. Tlak jsem měla spíš nízký a otoky žádné. Lékař to nijak neřešil- jen mě vždycky řekl ať víc piju! 🙂 Tak doufám, že i u tebe to bude v pořádku. Papa

dashak
3. únor 2007

Ahoj holky, moc děkuju 😉 Ivanka je strašně šikovná a hlavně veselá. Je to takové šídlo, tak je možné, že bude hyperaktivní, ale jinak na ni nic nepozoruju. Můžou se samozřejmě později projevit nějaké problémy - třeba poruchy řeči, soustředění nebo nějaká LMD, sama se v tom nevyznám, ale modlím se, aby bylo vše OK.
Sama se někdy divím, že to všechno tak dobře ustála, když ji v bříšku zrovna dvakrát dobře nebylo. Ze začátku nás dost strašili, když byla v inkubátoru - nebyla na jipce, ale na resuscitačním, takže moc do smíchu nám nebylo. Nabrečela jsem se dost, ale nikdy jsem neplakala před Ivankou, byla jsem vždycky veselá a to ji určitě pomohlo. Bylo to celkem psycho, ani mlíko se mi nedělalo a sestry pořád jenom otravovaly, že musím odstříkávat a já neměla co a to mě ještě víc stresovalo 😠
Teď jezdíme po různých kontrolách - neurologie, oční, rehabilitace a 3xdenně musíme cvičit - taky fajn zážitek, vždycky to celé prořve.

Mesic,
já jsem asi tak před týdnem zakládala tady téma "preeklampsie v 1. těhotenství a jak to bude u druhého?" - čekala jsem, že mi někdo napíše nějaké svoje zkušenosti nebo nějaké informace, ale furt nikdo nepsal, tak jsem to téma nechala pak zrušit.
Myslíš teda, že v druhém těhotenství to bude OK?

mesic
3. únor 2007

Milá Dasho,

s určitostí se to říci nedá, ale ve vetšině případů je druhé těhotenství bezproblémové.Samozřejmě je těhulka více kontrolována. Je to celkem paradox, ale bývá to tak.To mě mrzí, ale přihlásila jsem se až včera, jinak bych Ti odpověděla.Je docela zajímavé, kolik holek má při prvním těhotenství podezření nebo prokázanou preeklampsii.Je pravda, že klasická preeklampsie se všemi příznaky se dnes vyskytuje vzácně.Tělíčko je chytrá mašinka a ve většině případů neprosperující těhotenství ukončí samo.Co vím dle zkušeností, tak se právě nejčastěji vyskytují vysoký TK a otoky, nebo kombinace obojího.
To je moc dobře, že je Ivanka tak šikovná./Mé holčičce je něco přes 10 měsíců, tak to jsou skoro stejně staré, ehm chci říci mladé./.To bude určitě všechno v pohodě, uvidíš. Kamarádce se narodil chlapeček skoro o dva měsíce dříve, byl dlooouuuuho na dětském ARU, ale vykřesal se z toho, a nikdo by to na něm nepoznal.Museli cvičit Vojtu, jo jo, medicína dneska dokáže věci....
Tak, kdyby Tě cokoli zajímalo, klidně napiš nebo se podívej na stránky www.babinet.cz , píšou tam holky různé své bolístky a o preeklampsii tam taky něco bylo, jen budeš muset asi listovat hodně dozadu.Měj se krásně a atˇ je vše v pořádku a Ivance budu držet všechny palečky. 🙂 🙂 🙂

eligar
23. bře 2007

Holky bilkovina v moči se vyskytuje bezne u infekce močových cest , ktera je taky v tehotenství bezna.

mpslunickocz
24. zář 2007

ahoj, neboj, mela jsem bilkovinu od zacatku az do ted, jsem v 17 tydnu a teprve dnes jsem nemela krizek,...jinak tlak mam nizky a otoky zadne a navic trpim temer neustale kvasinkou a curat beham jak dostihovej kun 😝 , fakt je, ze musis hodne pit, nekdo uz tady psal, ze je je dobra brusinkova stava, jdu to taky vyzkouset, tak pak se ozvu, hodne stesti, pa

gabba
11. říj 2007

no tak jsem 23 týden a mám bílkovinu v moči sice u toho i výtok ale u prvního jsem měla tu preeklampsii bílkvina tlak otoky ☹ tak jsem si říkala že by mě to mohlo teď obejít ale asi ne ☹ tlak zatím dobrý no uvidím co se bude dít dále . zatím Pa G,

dashak
12. říj 2007

Ahojky gabbo,
to mi ani neříkej, že budeš mít znova preeklampsii 😕 Furt se tvrdí, že většinou podruhé nebývá. Ale jestli je tlak zatím dobrý, tak se zatím nestresuj, třeba je to jen ta infekce. Držíme s Ivankou palečky. Já taky doufám, že podruhé mě to mine, ale zatím se na to nechystám, až tak za rok za dva.
Tak přejeme hodně štěstí 😉

gabba
12. říj 2007

no právě a teď mi to začalo dříve u prvního to bylo tak měsíc před porodem jsem natekla to bylo hrůza ☹ určitě dám za týden vědět 😉 děkuji za podporu G.

gabba
20. říj 2007

tak jsem se přelečila čipkami a dneska jsem si dělala test a bilkovina je tam nevím jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře děkuji za info 😉

dashak
22. říj 2007

Ahojky, gabbi, takže ty si tu bílkovinu zjišťuješ doma? Máš na to ty papírky nebo jak se to dělá? A kdy máš poradnu? Respektive, když si minule v poradně dávala moč, tak si tu bílkovinu měla taky?

Já ti se zánětem močáku neporadím, ale zkus zadat do vyhledávače, třeba tam bude něco o příznacích napsané nebo na www.doktorka.cz ??? Nevím, jestli jsem to zadala dobře.

Tak ahoj, a dej zas vědět 😉

mmisak
22. říj 2007

Ahoj , Jakým způsobem si děláš test na bílkovinu v moči?Testem papírkovím?Nebo so odečítáš podle vzhledu a barvy, konzistense moči?Zánět močového měchíře poznáš podle mucení na záchod,což je v těhotenství obtížné rozeznat,vyčůpáš jen maslé množství moči,vědšinou pokud je zánět už hodně rozjetý je čůrání bolestivé a pocitem řezání a pálení,ale dej si pozor je také možné že pokud nosíš tanga či slipovou vložku ,je možne zanést si infekci i z pochvy či naopak je to sice výmečně ale stává se to.Proto je důležíté případně poradit se s gynekologem aby ti udělal výttěr z pochvy a poslal na kultivaci zda tam nemáš nějaky problém,to také není nic neobvyklého třeba kvasinky atd ty se v těhotenstvý vyskytují a s higienou to nesouvisí ,sliznice uvnitř pochvy má jině pH je citlivější a pak stačí nějaké špatné mýdlo změní ti pH a kvasinkám se vesele daří,a když se pak dostasnou s výtokem an slipovou vložku můžeš si to přenést do močových cest.Bílkovina v moči také může naznačovat zánět,někde v těle nemusí to být jen v močovém aparátu,bílkovina je v moči i u chřiky ,zánětu slepého střeva atd.Ale to bez celkového krevního obrazu nepoznáš,také záleží jakou máš zkušenost s odečítáním moči jak máš kvalitní papírkový set pokud ho používáš atd.Neboj vše bude dobré ,ale obrať se na lékaře a neléči se doma sama,neh si udělat testy pořádně v laboratoři,udělají ti je i na počkání do 2 hodin a budeš mít větší jistotu a klid.

gabba
22. říj 2007

no koupila jsem si v lekarne ty papírky je tam ph bílkovina a glukoza, no měla jsem čípky na Osm dní ale mam špinění i 3 dny po dobrání což by podle doktora nemělo už být a ted si dělávám ty testy na bílkovinu pomocí těch papírku a je tam, asi zavolám k lekaři a zeptám se jak si mam nechat vyšetřit tu moč určitě potřebuji nějaké doporučení do laborky 😒 právě že na ten zánět to nevypadá nepáli mě nic ale je fakt že jsem byla nastydlá u doktora jsem byla 11.10 a tam se mi objevila bílkovina 😒 bílkovina se tvoří v ledvinách? díky za rady

mmisak
23. říj 2007

Ahoj ty papírkové testy se mi moc nezdají.Doporučení potřebuješ ,ale může být i od obvodního doktora nebo gyn.Musí ti vyplnit žádanku na vysětření moči ,ale pokud ti to bude psát tak ať ti udělají i krevní obraz.Pokud se necháš nabrat v memocnici tak ten rozbor může být za 2 hodiny hotovej a uvidíš.Bílkovina, že není ok se dá poznat i tak že když se vyčůrš do nějaké pruhledné sterilní nádoby( sklenička) tak v moči jsou takové chuchvalečky ,když s ní budeš mírně točit ,jeko se točí vínem ve sklénce udělají se tam takové chomáčký ,ale taky se ti tam mohou vysrážet soli,epitelie atd to se fakt musí umět a mít ve oku i tak to není uplně spolehlivé.Ta bílkovina by mohla být s toho jak si býla nemocná,tobě už je třeba dobře ale tělo jí ještě vylučovat může.
Zajdi si na testy a uvidíš ty jsou spolehlivé a třeba ať ti udělají ještě i sedimentaci atd .jestli ještě nejsi přistydlá.Ty papírové testy se odečítají podle barvy viď?Taky záleží jek jsou staré ,kde je skladovali a tak?Je také důležité brát v potaz výsledky ,že jsi v jiném stavu to jsou pak hodnoty odlišné , od hodnot které má normálě žena netěhotná.A pochybuju že to ty papírové testy rozlišují.
Zajdi k doktorový ten ať tě pořádně vyšetří pošle na testy a netrap se s papírkama doma.Bude to OK a ty se jen trápíš.Držim palečky bude to dobré neboj. 🙂

eyael
26. lis 2011

ahoj holky, připojuji se do diskuze... ještě jsem vás nedočetla, ale chci se zeptat: jste tu teď některá těhule s vysokým tlakem? Mě se v posledních 14dnech tlak totálně zbláznil beru momentálně 3x denně jeden Dopegyt, ale mám problém s tím posledním, odpoledně - večerním. Podle měření na tlakoměru /rukávový Omron/ mi vůbec nezabírá, tlak mi skáče třeba k 150/100 Jak moc před spaním si mám prášek brát? Jestli má účinnost 8hodin, tak to by znamenalo rozpočítat např. 8ráno, ve 4odpoledne a o půlnoci, ale to není moc praktické. Navíc pokud si nevezmu hned po obědě (do 13hod), už mi tlak zase letí nahoru... Mudra na nefro mi řekla, že ten co si vezmu na noc-na spaní by měl tlak udržet v klidu až do rána, ale není to tak. Dneska jsem ráno po probuzení měla 146/98 😨 😒
Od pátku si hodnoty zapisuju a po víkendu je mudře pošlu ke konzultaci, ale ráda bych to nějak vychytala, jsem z toho nervozní a samozřejmě se necítím dobře. Zatím se nemůžu trefit a bojím se o miminko a předčasného porodu (u první dcery jsem pro preeklampsii rodila akutním císařem ve 36tt)
jo a bílkovinu v moči mi při posledních testech před týdnem už také našli ☹

jumunka
23. led 2012

Ahoj,já jsem 34. týden,našli mi bílkovinu v moči a taky mám strach,je to moje druhé těhotenství,ale je mnohem náročnější ,než to první.Mám i těhu cukrovku,moc jsem nepřibrala,ani tlak nemám vyšší,otoky trošku,tak snad to bude o.k.Jo a zjistila jsem,že všechno je otázka psychiky,takže holky,buďte v klidu a všechno bude fajn 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru