Bolení zad od začátku těhotenství. Máte zkušenost?

maartule
5. čer 2007

Ahoj holky,obracím se na vás s problémem.Jsem asi v 7tt a často mě bolí záda.
jako v kříži.Neznačí to něco špatného?Má s tím někdo zkušenpsti?

marusacekk
26. led 2012

Ahoj všechny moc zdravím,jsem v 7 tt,..jsem minulý rok po zamlklem potratu a pak hned po mimoděložním těhotenství a ted je to zatím vše v pořádku 🙂 Zítra jdu na další kontrolu,tak uvidíme..Bolí mě strašně záda,tak snad je to normální,už se dost bojím a připadám si jako paranoik 🙂 Mějte se co nejlépe...

sylvia11
26. led 2012

jj, šíleně mě bolely bedra už od druhého měsíce. Pomohlo mi cvičení "sičícího mimina" a občasné hopskání na balonu u televize.

nykle
6. dub 2012

Ahoj holky
Dnes jsem 5den po transferu-byla jsem na ivf.
Již od třetího dne mám strašné bolesti v kříži a někdy i v podbřišku.
Myslíte, že to nemusí znamenat , že se to nepovedlo?

sygy
2. únor 2013

Ahoj jsem v 16tt, a už přes dva měsice trpim bolestma zad v bederní oblasti, převážně v noci, a k ranu, jde mi to do nohou, obcas me i brni, denne brečim bolesti a nikdo nevi co s tim, moje doktorka mi doporucila paralen a klid, coz mi vazne nepomaha, na ortopediii mi nic neporadili, jen me poslali na fyzioterapii, tak jdu ale az v pondeli, protoze tam ted doktorka neni, ale bojim se že ani tam mi nepomuzou :( Máte také nekdo zkušenosti ? Do 9 měsice to vážne nevydrzim, je to fyzicky i psychicky narocny ☹ Děkuju za rady 😔

daasenka85
2. únor 2013

@sygy jeeeej, to mě tak mrzí, že Tě to potkalo tak brzy!!! já to měla od 15.týdne, kruté vystřelující bolesti zad, od toho křeč do nohy, připadám si, jako by mi někdo tu nohu kuchal nebo chtěl urvat ☹ také jsem kolikrát brečela, nadávala, křičela.. snažila jsem se aspon trochu protahovat, což sice moc nepomáhalo,ale aspon něco. od 21.týdne jsem ulehla se zkracujícím se čípkem a bylo to horší a horší. nyní už zobu 3-4 Paraleny denně.jsem v nemocnici pro hrozící předčasný porod, už 5.týden. bolí mě to stejně,ale je to přes ten paralen snesitelnější. už si připadám jak feták, žiju od dávky k dávce ☹ na jednu stranu chci, aby malá vydržela v břiše co nejdéle, na druhou stranu je mi jí líto, někdy mě z té bolesti vylétne tlak, jaké to je stresující, taky mám výčitky za ta kvatna prášků.. nedá se nic dělat.
mám pár typů, které mi dříve trochu pomáhaly, ted už pro velké bříško moc ne,, Podložit si bedra polštářkem a dát nohy nahoru - třeba na gymnastický míč. v lehu na boku si dát mezi nohy aspon peřinu nebo overball. pustit si oblíbenou hudbu...?? nic víc jsem bohužel nevykoumala, občas jsem měla chut si hodit smyčku pro intenzitu bolesti.. určitě nejlépe pomůže nějaké cvičení, to jsem bohužel nemohla a stále ještě nemohu.. porad se s gynekolgem, já to podcenila..

daasenka85
2. únor 2013

@sygy blbý je, že většina doktorů je podělaných s Tebou cokoliv dělat, ale oni si asi neuvědomují, jak je to neúnosné.. jedině zkusit nějakého fyzioterapeuta, bývají odvážnější a i úspěšnější.. ale u nás už nám dvakrát těhu nevyšlo,tak jsem měla strach se sebou nechat manipulovat..

daasenka85
2. únor 2013

@sygy https://www.modrykonik.cz/diskuse/po-porodu/kri... tady je pár typů... třeba to pomůže 😉

sygy
2. únor 2013

@daasenka85 Děkuju, jsem ráda, že me nekdo chápe, ikdyž bych si radeji prala aby to nikoho z nás netrapilo ☹ Já brečim každej den, paralen mi nezabira, klid uz vubec ne, spis s kojicim polstarem mezi nohama a pod brichem, a stejne se probouzim bolesti :( Navic uz mám doma dve holcicky, 5letou a necelý rok, takže se musim postarat i o ne,do toho mála v noci casto vstava, a je "chovaci" typ, takze uz jsem zoufala :( V pondeli jsem objednana na fyzioterapii tak jsem zvedava co mi reknou nebo udelaji, ale obavam se ze zase nic, co se tyce cviceni tak se obavam, ze doma to nezvladnu, vecer jsem tak unavena, ze jak deti usnou jdu tak, ikdyz se vubec nevyspim :( Moje doktorka mi poradila jen paralen a klid, a napsala myorelaxancia, s tim, že jeden mi neublizi,ale nejsem blazen je v tehotenstvi brat, na gynekologii mi na zada koukla, vi o tom, ale nic moc mi neporadila,na ortopedii totez jen me poslal na to fyzio,jeste jsem nebyla na neuru tak predpokladam ze se tam taky dostanu :( Uz nemuzu :( Tobe preji at je vsechno v poradku a miminko se narodi v terminu a at te tolik netrapi 🙂

daasenka85
2. únor 2013

@sygy Děkuji, nápodobně.. TOHLE bych bez kecu nepřála největšímu nepříteli 🙂
ale štve mě, že tu na mě holčina kouká jak na uknouraného rozmazlence, který místo toho, aby se prošel po chodbě - což třikrát denně v rámci klidového režimu dělám - se cpe práškama.. jenže kdo nezažil tuhle řezavo-bodavou bolest a křeč do nohy,tak nemůže pochopit,že to rozchodit nejde. nebo možná jde,ale trvá to aspon hodinu a takhle moc špacírovat zatím nemůžu.. no, do termínu asi nevydržíme, chtělo by to nějaký kompromis - třeba 36+0, aby malá už byla jakž takž dovyvinutá a přitom se mnou moc už netrpěla.. ale když vykoukne dřív, nedá se nic dělat no.
a Ty jsi u předchozích těhotenství tyto problémy neměla? já se právě budu šíleně bát dalšího těhu. nikdy jsem nechtěla jedináčka, ale myslim, že se tělo po porodu bude dlouho vzpamatovávat. obecně ortopedi, rehab.lékaři i neurologové jsou k ničemu. asi existují výjimky, ale na ně jsem nenarazila. oni totiž řeší jen výhřezy. ten já nemám. měla jsem tyto problémy už před dvěma lety, byla jsem na rezonanci, rentgenu a prý jsem zdravá. já v tu chvíli brečela, že mi na nic nepřišli.jasně, byla jsem ráda,že to není nic vážného, ale zase jsem věděla,že už to dlouho asi nepřežiju, trvalo to půl roku a taky jsem do sebe furt rvala paralen. pak mi od bolesti během měsíce pomohla šikovná fyzioterapetka, která dělala Dornovku, ale zase jsem po manipulaci se zády prodělala potrat a mimoděložko. neříkám, mohlo to být tou svalovou disbalancí nebo náhoda.. ale před třetím otěhotněním jsem tam raději dva měsíce už nešla, půl roku jsem cvičila Mojžíšovou, to je na TYTO problémy jako dělaná.. jenže v těhu se cvičit moc nedoporučuje.. takže tři měsíce jsme vydržely bez bolesti a pak to nastalo.. dvakrát týdně, hodina denně, dvě hodiny denně a ted už neustále. těším se, až si po porodu zacvičím. také pomáhají balanční cviky na míči, ale to bych se v těhot.taky bála. na druhou stranu, pokud Ti netvrdne bříško, nezkracuje se Ti čípek, nepotratila jsi v minulosti a obě těhu byly bez problémů, asi bys mohla chodit aspon na cvičení pro těhotné. i když u těchto skříplých nervů to je někdy po pohybu ještě horší, to se těžko předem odhaduje.. ale fyzioterapeut TI možná fakt pomůže.. uvidíš. každopádně Ti to začlo taky hodně brzy,vlastně ještě dřív než mně ☹ a to jsem si myslela,že jsem jediná, kdo má tyhle bolesti před třicátým týdnem.. věřím, že Ti někdo pomůže to vyřešit! u mě bylo blbé, že jsem byla riziková od začátky (ty potraty, navíc jsem zezačátku dost krvácela), tak jsem se bála se sebou nechat manipulovat a ted, když už bych to riskla, se zas každý bojí, že mi spustí porod 😀 jinak to musí být náročný se do toho starat o děti ☹ no, je mi to líto, ale bohužel nejsem schopná moc poradit..

jarka88
2. únor 2013

Hoky mám to podobně, akorát jsem v 9.tt, ale se zády mám problémy už od 7 let, kvůli gymnastice, kterou jsem dělala od 5ti...od porodu malého se mi, ale hodně zhoršili, při porodu mi hnul plotýnkou, a to je občas opravdu šílená bolest a zhoršuje se to tím, že malého často nosím a čím je starší, tím také těžší a tahat téměř 15 kg, je občas docela fuška....trpím na uzlování a tuhnutí svalstva, do toho mám zkroucenou páteř a ta plotýnka, než jsem otěhotněla, bylo vše vcelku v klidu, ale od otěhotnění se mnou nechtějí raději nic dělat a zádům se to moc nezamlouvá...:( dřív jsem měla 2x do týdne rehabilitace, masáže a injekce a teď najednou nic...cviky z rehabky mi taky nedoporučili, spíš mi vůbec neřekli, co by mi mohlo pomoci a co můžu 😖 tak jestli máte rady , co by mi pomohly byla bych opravdu vděčná 😉 nedovedu si to představit dalších 7 měsíců a kor když bude bříško těžknout 🙂

sygy
2. únor 2013

@daasenka85 Ja bych to taky nikomu neprala! Ted si rikam, ze kdyz jsem si nekdy stezovala na bolesti zad, ze jsem vlastne nevedela co to poradne je :( Ano trpela jsem na bolesti, ale spis krcni pater, vzledem k memu povolani, jsem zdarv. sestra a jeste na psychiatrii, ale nikdy to nebylo v takovem meritku, parkrat jsem byla na obstriku, sem tam RHB, cviceni, ale vse se vzdy vyresilo, uklidnilo, tohle je ale nesnesitelny :( Kdo to nezazil, fakt nepochopi :( Ja se uplne bojim jit spat ☹ Tak ke konci tehotenstvi me boleli zada u obouch holek, ale nikdy ne takhle, vzdycky jsem se nejakj vyspala, pretrpela, ke konci me vzdycky bolel celej spodek, jakoby trisla, nohy, kycle, jako kdyz se pripravujou porodni cesty, ale ke konci je to normalni, ale ja to mam i ted na zacatku druheho trimestru,to proste normalni neni :( Bala jsem se abych nemela vyhreh, ale to by snad ortoped poznal, ikdyz teda zadny vys.podstoupit nemuzu, tedy jako rtg atd :( Chtela jsem chodit plavat a na tehotenskou jogu, ale musim se domluvit s tou fyzioterapeutkou, ortoped se na to moc netvaril :( Jinak se dalsiho hlavne domaciho cviceni bojim, abych si jeste neublizila, navic mam problemy ze stitnou zlazou takze beru leky, pak mam taky nador na hypofyze,do toho mi zjistili riziko dow.syndromu takze bych mela podstoupit amniocentezu, coz se taky diky tem zadum bojim :( Ach jo, je to vsechno slozity :( Drzim palecek aby to vsechno dobre dopadlo, a kdyby se nahodou miminko narodilo driv, myslim si, že už by to bylo v pohode, kdyžtak mrkni na nedoklubko, tam najdes vic informaci, segra dela hl.koordinatorku, tak o tom taky neco vim 🙂

sygy
2. únor 2013

@daasenka85 Mimochodem, taky máme doma Anetku 🙂

sygy
2. únor 2013

@jarka88 Ja bohužel žádne rady nemam, a nikde mi zatim neporadili co mam delat, jaksi se na me divaji tak, že jsem tehotna a to je normalni, ale neni :( Taky často taham dcerku, což zadum neprospiva, ale nekdy to proste jinak nejde :( Ja si to taky nedovedu predstavit, že budu trpet až do porodu :( Proč nám nekdo nepomůže ???

jarka88
2. únor 2013

@sygy to by mě taky zajímalo, docela si protiřečí má lékařka, že v těhotenství nejsou vůbec dobré bolesti, že se vše přenáší na miminko a taky mu to nedělá dobře, proto se snaží se vším něco dělat, ale jakmile ji řeknu o zádech, tak jen nahřívejte si to a snažte se ležet, ale nějak mi ty její rady nezabírají....a už z toho začínám být dost zoufalá, až vzteklá...je to dost otravné :/

daasenka85
2. únor 2013

@sygy tak držím pěsti, aby se podezření nepotvrdilo a miminko bylo zdravé!!! ležela tu se mnou holčina,kterou strašili s DS,ona amnio odmítla a má zdravou holčičku 😉 nevím, jestli bych Ti to vůbec měla psát, ale oni jí strašili s Downem i u prvního, tak šla na amnio,oni jí to ale blbě udělali a píchli malého do hlavičky,tak měl krvácení do mozku už v bříšku 😒 a ted je postižený z toho, DS neměl!!!!!! ale to bylo před deseti lety, dnes už to snad umí lépe. tak se nezlob, že Ti o tom píšu,ale třeba to tak "má být",že jsem Ti o tom napsala.. záleží, jak veliké je riziko.. pokud není,asi bych na to nešla. na druhou stranu znám spousty maminek, které na tom byly a vše je v nejlepším pořádku..
jinak s těma bolestma máš ve všem pravdu. je normální, když ve vyšším stadiu těhu bolí mamky záda,ale ne touhle ostrou bolestí vystřelující bolestí.. taky s tím nespím víc jak 2-3 hodiny vkuse a nebýt blbého paralenu, spím vkuse asi dvacet minut 😀 taky jsem to zkoušela bez něj, ale bohužel..
Nedoklubko znám, jsou tam perfektní a povzbudivé příběhy 😵

sygy
2. únor 2013

@jarka88 Ja fakt kazdej den brecim bolesti, takze to je psychicky narocny, a miminko to citi :( Taky nahrivam, pomuze to na chvilicku a je to zas zpatky :( Doufam, ze mi v pondeli poradi na fyzioterapii ...

jarka88
2. únor 2013

@sygy asi se tam taky nechám objednat, nějak jsem si naivně myslela, že to zvládnu, ale nezvládnu...jsem na tu bolest za ty léta vcelku zvyklá, ale čeho je moc, toho je příliš :( už ani nevím, jak sedět, jak stát a ani ležet :/ tak doufám, že ti tam v pondělí pomůžou 🙂

sygy
2. únor 2013

@daasenka85 Dekuju, taky doufam, ze se to nepotvrdi, mam riziko 1:190, coz neni zrovna male, ale treba to nakonec dobre dopadne, zatim jsem amniocentezu odmitla, ve ctvrtek jedu na konzultaci na genetiku tak uvidime, prave že tripl testy casto vychazi falesne pozitivni, spostu maminek to tak melo a maji zdrave deti, a prave proto tyhle pripady jak pises, se amnio bojim, ikdyz dneska uz je to asi lepsi, ale i tak nikdy nevis, treba by se odber povedl, a vada se nepotvrdila ale co kdyz mi zacne prosakovat voda, a co kdyz porodim predcasne,nebo nedej boze potratim, a vlastne zbytecne ☹ Je to stresujici :( Doufam, ze do ctvrtka nez tam pojedu my ty zada alespon trochu polevi, tedy pokud mi na te fyziot.pomuzou....To je dobre, že nedoklubko znaš, a že jsou přibehy povzbudive, tak to ma byt, a nejsou tu zbytečne 🙂 Segra ma chlapecka narozeneho v 26tt a uz je z nej krasnej, skoro 6letej kluk🙂

daasenka85
2. únor 2013

@sygy to je podle mě pořád malé riziko 😉 velké bych brala 1:4 třeba.. bude to vpořádku,uvidíš! tripple jsou prý naprd,už se od nich dnes upouští
jejda, ještěže byl šikulka,zabojoval a je vpořádku,to moc blahopřeji!!!!!

daasenka85
3. únor 2013

@sygy dobré ráno, jak je? já jsem spala i pře paralen dvě hodiny ☹

daasenka85
3. únor 2013

@sygy dobré ráno, jak je? já jsem spala i pře paralen dvě hodiny ☹

sygy
3. únor 2013

@daasenka85 Dobré ráno, nic moc :( Já šla spat o pulnoci, bala jsem se jit do postele, a od 3hodin jsem uz nespala, porad jsem se prevalovala a brecela bolesti a do ted chodim ohnutá, boli to neskutečne :(

myrer
3. únor 2013

@jarka88
Ahoj, já jsem před prvním těhotenstvím se zády problémy neměla, po porodu také ne, začalo to až syn začal těžknout, někdy kolem 6. měsíce, dost plakal, pořád jsem ho nosila. Kolem 9. měsíce už jsem musela chodit na RHB, nebyla jsem se schopná o něj postarat, elektro masáž, masáže, trochu to pomohlo, pak se syn postavil na vlastní nohy a bylo to lepší. Ted jsem těhotná po druhé a záda mě bolí hned od začátku, v kříži, v bedrech, děsím se toho, jak budu zase zvedat dítě. Jsem v polovině těhotenství, začala jsem chodit zase na RHB, abych se připravila.Mám udělaný RTG páteře, bez nálezu. Základ je posílit zádové svalstvo, cvičim medotu SM dr. Smíšek, cvičí se s gumou a krásně se do toho zapojí všechny zádové svaly, dále cvičím cviky na pánevní dno a krční páteř, pak různé cviky na protažení zad, přetáčení hlava, nohy do protisměru. Důležité je i naučit se dýchat břichem, posílý se tím svaly břišní stěny a podrží trochu záda v obdocí zátěže. Dále plavání s hlavou pod vodou, takže brýle a do bazénu. Toto jsou rady od mé RHB, dala mi brožury o cvičení, já jsem se doma cviky naučila a pak spolu cvičímě, ona mě opraví, poku dělám něco blbě.
No snad to trochu pomůže, jsem ráda, že s tím problémem nejsem jediná, doma o tom raději už ani nemluvím.

nnnadja
3. únor 2013

Ahoj, pridavam se take do klubu. Jsem v 6tt a bolesti mam ukrutne. Od stredy rano se temer nemuzu hnout:( Chvilku pocvicim nejake cviky na bederni pater, polevi to,a le za hodinu je to zpet. Ctv a pa jsem byla doma, zitra jdu do prace. Mam strasny strach, ze muze byt neco se spendlickem:( ale jak ctu, ze je vas tady vic, dava mi to trochu optimismu... Kdybyste mela jakoukoli radu dejte vedet, bolest je silena:(

daasenka85
5. únor 2013

@sygy pak napiš, jestli Ti ta fyzioterapie aspon trochu ulevila, držím pěsti!!!!!

sygy
6. únor 2013

@daasenka85 Hezké odpoledne, tak na fyzioterapii mi nic nedelala, jen me prohlidla, a promackala vsechno co slo, až jsem kolikrat mela cerno pred ocima jak to bolelo :( Napsala mi RHB, tak alespon neco, ale tam me objednali az za 3 tydny, takze trpim dal :( Ale v patek jsem se objednala ke kamaradce na normalni masaz, jen na boku, 3 tydny uz to nevydrzim, tak snad mi to pomuze....Co Ty, jak se daří ? 😉

nelahant
12. únor 2013

Zdravím, jak to tady čtu, tak je to asi pěkný mazec. Se synem jsem bolesti zad neměla. Momentálně jsem si ještě neděla těhotenský test, ale mám zpožděnou ms a záda bolí jako před ms, ale zatím žádná. Jsem zvědavá, co se z toho vyklube. někde jsem četla, že bolesti zad v ranném těhot.jsou příznakem, že děloha bude spíš dozadu a tím pádem malé břicho, tak alespoň, že na všem zlém se dá najít něco dobrého 😀 všem přeji, aby bolest, co nejrychleji přešla.

kamculenka
21. bře 2013

Ahoj jsem zrejme na pocatku tehotenstvi a mam swmtam tlaky v krizi jako pri ms. Takze to je normalni tedy? Snad neprijede teta (mrcha)

jennyska
4. lis 2013

@marusacekk @kamculenka @nelahant @sygy @daasenka85 @nnnadja @myrer @jarka88 @sylvia11 @nykle

Ahoj Maminky 🙂

mohla bych Vás oslovit v souvislosti s Vašemi zkušenostmi s bolestmi zad v těhotenství a naší Wiki knihovničkou Modrého koníka? Tu si tady na MK tvoříme všechny, takže vlastně i vy svými zkušenostmi 😉

Tím, že svou zkušenost vložíte na https://www.modrykonik.cz/bolest-zad/ pomůžete ostatním těhulkám, které si právě prochází tím stejným a neví, zda je to běžné a nebo jak těhotenství prožívají ostatní těhulky.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji krásný den!
Janča

zofie1
26. zář 2015

Ahoj holky, měla bych dotaz. Dělala jsem si 23.9. těhotenský test a vyšla mi druhá slabá čárka a když jsem udělala test znovu 26.9. tak tam už ta druhá slabá nebyla, jsem těhotná? Nedorazila mi mestruace. Včera mě začlo bolet v podbříšku a dnešní den to mělo pokračování, docela mě to znepokojuje, je to normální? V noci mě bolest dokonce vzbudila. Za dva týdny jsem objednaná ke své doktorce

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru