Centrální hypotonický syndrom. Máte někdo zkušenosti?

vlnka1
1. kvě 2008

Tento syndrom nám diagnostikovali v nemocnici, bohužel nám ale k němu nedali vůbec žádné vysvětlení, natož informace. nevím, co mám očekávat a čeho se obávat. máte někdo zkušenosti?
Díky 😉

lojzina
2. srp 2010

@knopper ahoj,diky za prispevek,ja se na to plavco znovu zeptam v patek az pojedem cvicit,jakto ze nekomu to doporuci a pomaha a na m rekla ze plavani ne?rekla teda ze to pomaha ale nam to proste nedoporucila,tak treba pozdeji...A to jsou na to nejaky cviky v te vode?

kalo
2. srp 2010

@lojzina Nám plavání také nedoporučovali....Prý si dítě může fixovat špatné záklony nebo nepřirozené krajní pozice....Je ale rozdíl, jestli chodíte plavat na speciální hodinu s rehabilitační sestrou a rozdíl, když chodíš s dítětem sama někam na plovárnu. Hlavně také při hypotonii se ve vodě (obzvlášť v teplé) se svaly ještě více rozvolňují...U nás, bohužel, řízené plavání v rámci rehabky není.... 😒

lojzina
2. srp 2010

@kalo aha,dalsi vec co jsem nevedela 😉 ,samo ze mam na mysli plvani s rehabkou,a to byva problem,ci co?nebo to neni v kazdym meste?jak to vubec je?

lojzina
2. srp 2010

zkratka bych chtela jeste nejake cviceni nebo proste neco,co by podporilo ty svaly a tak celkove,rehabka rika ze vojta staci,jeste me teda ukazovala nejakej cvik na mici...

pacesova
3. srp 2010

lojzina-já jsem tatar,napsala jsem Ti tak dlouhou odpověď a neodeslala. Tak znovu- my vojtíme 4x denně, jinak jsme pořád na bříšku a makáme nebo na válci či míči. Večer po perličkové koupeli ještě masírujeme dle Hašplové. Vše je na uvolnění svalíků.To masírování mne naučila instruktorka plavání - chodili jsme od 7.měsíců. Nejprve nás navštívila doma- napustila jsem plnou vanu, aby ho zkoukla a pak mi ukázala právě i to masírování. Zaplatila jsem si u ní 12.lekcí. Zpočátku to bylo super - malý koukal i pod vodou, nebál se. Pak už dětem nestačil,neseděl sám a přišla šipka a konec. Plakal při potápění. Dál jsem tedy nepokračovala, protože na pláč mi stačí vojtění. Byly lázně a tam jsem s ním plavala sama v bazéně a zas byl ok. Začal kopat nohama a rukama. Jinak platí to, že nejhlavnější je vojtění-vše je opravdu okrajové. Já už přemýšlela i nad koňmi, ale to je prý nejvhodnější, když dítě začne bojkotovat cvičení, poslední varianta.Tak to rychle odesílám, abych si to zas nevymazala.Jinak se pohybujeme na "Cvičení vojtovou metodou".Cvíču zdar.

lojzina
3. srp 2010

@pacesova diky za prispevek 🙂 ,takze hlavne vojta....

pacesova
3. srp 2010

lojzina-je to blbé, ale účinné. Zatnou zuby a makat. Já bych si to doživotně vyčítala, tak makáme - teď 4x, ze začátku 5x, ale to byl opravdu přetížený. Jo a pak ty lázně - já byla na tom špatně psychicky, nic moc žádné pokroky, tak jsem po nich skočila, dozvěděla jsem se plno věcí a zas mě to na chvilku uklidnilo. Teď už jsem zase na vážkách............Malý má velkou sílu, tak každé cvičení je boj.Ale jiné východisko není.

lojzina
3. srp 2010

@pacesova a malej ma jen tu hypotonii,nebo cvicite jeste kvuli necemu?
No nekdy mam taky uz dost,nema me kdo vystridat,manza na to pry nema,kdyz malyho slysi plakat 😒 ,ale aspon to prizna

lojzina
3. srp 2010

@pacesova jo a jeste me rekni,kdyz malej klade odpor,jak moc ho nutis do te jake polohy?myslim jakmoc velkou silou?ja mam strach abych mu nejka neublizila,nekdy s e vzpira teda fest...

pacesova
3. srp 2010

My jsme se narodili 36tt.Ale s váhou 1960gr. Takže rizikový. Kontroly na 6-týdnech OK, na 3. měsících také a pak nás oočkovali hexou - a konec, začal stagnovat. Do lázní jsme měli dig. DMO - lehčí forma - smíšená.
S tím kladením odporu, zkouším, co to jde,dle svého citu. Ale na rovinu - fakt je ze mne Švajzik. Já sama nemám sílu v rukou. Je to hrozný boj.Řeším to i dle intenzity pláče.

lojzina
4. srp 2010

@pacesova ahoj,muzu te poprosit,dala bys dycky do odpovedi toho zavinace,?abych vedela ze me pises,ju?dekujuuuuu 🙂
Tak to mas asi o neco tezsi nez ja....ted teda pozoruju a zda se me cim dal vic,ze Sebikovi ta rucuicka jakoby visi,vzdycky taky ale ne,zapojuje ji,ale vidim ze je slabsi...no pevne doufam ze to vycvicime.

pacesova
4. srp 2010

@lojzina- tak zkouška?!Neboj vycvičíte-kamarádka má holčičku se stejným problémem, ale tím, že cvičí od narození, je hrozně dopředu. A že o té ručičce vím, tak ji pozoruji, okolí nic nevidí.

lojzina
4. srp 2010

@pacesova vyborne 🙂
ted sme cvicili a teda silu ma jak blazen,ale zvladla sem ho 😉 ,v patek se chcu zeptat na to plavani...A tebe nekdo zastoupi s tim cvicenim?

pacesova
4. srp 2010

@lojzina-nejdřív manža,ale už je mimo mísu. Od lázní jenom já.Takže bicáky rostou. On jedině,když je opravdu něco důležitého, že jedno cvíčo zastane, neumí vše. Jak je to u Vás?

lojzina
4. srp 2010

@pacesova nic moc,je to na me...MM je malyho lito a ze by to nezvladl a ja nevim co,ale pak sme se doml.ze aspon 1,2 cviky mu ukazu a bude pomahat pze to se fakt neda nekdy,je toho vseho moc...

knopper
4. srp 2010

@lojzina o plavani s rehabkou mi nikdo nerekl, tak jsem se s malou prihlasila do normalniho plavani s detmi, do ktereho jsem chodila i se starsi dcerou. Dulezite je hlavne ty svaly stimulovat a uvolnovat, coz plavani v bazenu s normalni teplotou vody (u nas je v bazenu 31st. tepla voda) plne poskytuje. Rekla bych, ze od roku veku ji to plavani pomaha vic nez vojteni, protoze v te dobe uz mi na nejake cviceni z vysoka kaslala. Uz mela jen dva cviky a oba mi sabotovala, i kdyz byla potreba jeji spoluprace. Tudiz jen rvala a jsem z toho byla na nervy ☹ Podle RHB ma sprave pohybove vzorce, jen potrebuje posilit, coz ted dela hlavne tim, ze leze. Ted v 16 mesicich zacala obchazet nabytek a predevcirem se i pokusila sama stat v prostoru, coz ji zatim moc nejde, ale pokus to byl 🙂

lojzina
5. srp 2010

@knopper ahoj,takze myslis ze semuzu bez nejakyho doporuceni na to plavani dat,ikdyz me neurol.trekla ze by to neutahl? 😲 .Muzu se te zeptat:dodrzujes,respektive je nutne,dodrzet tu hodinovou pauzu mezi jednotl.cvicenimi?nemuzu s nim treba zacvicit jeste posl.,cvik pred spanim vecer?-pze jak me usne tak pak ztreba to jedno cvico chybi...nestava se to teda ceasto ale mam co delat abysne to stihali 4 krat.

pacesova
5. srp 2010

@knopper-moc gratuluji k lezení, jste fakt šikulky, i ty ostatní super pokroky.
@lojzina-tak s manžou Ti to závidím,já to všechno musím sama. S tím plaváním samo bez doporučení, ale u nás je to kojenecké plavání až od půl roku.S tou intenzitou cvičení, my stíhali i 5xdenně. Jedna kamarádka 7x denně.Zkus hned po probuzení, pak teprve jídlo -to ti vydrží hoďku,pak dát na bříško.Tam mi pravidelně i po 2 cvíčech usnul a pak zas stejně odpo. Nám to tak vyhovuje. Večer máme jen bublinky a masáž.

knopper
5. srp 2010

@lojzina tak to si fakt netroufnu rict, jestli muzete jit plavat, kdyz to neurolog nedoporucil 😒 Zkus treba pockat, az bude maly starsi a silnejsi, treba vam to pak neurol uz doporuci. A hlavne my chodime do normalniho plavani pro deti, jestli jsi nekde pobliz Brna, tak chodime do DK Fontana v Kohoutovicich, takze tam ani zadne doporuceni neni potreba.
K tomu cviceni, byla jsem rada, ze jsem zvladla cvicit 3x denne. Proste 4x jsem to nezvladala, mala ublinkavala, tak jsem po jidle musela docela dlouho cekat a kdyz spavala 3x nebo jeste i 2x denne, tak jsem to proste neposkladala dohromada s cvicenim☹

knopper
5. srp 2010

@pacesova dekuju🙂 To fakt obdivuju, ze to zvladate tolikrat cvicit. Jak jsem psala vys, nestihala jsem ☹

knopper
5. srp 2010

@lojzina to jsem zapomela jeste dodat, jak pise pacesova, ze to plavani v bazenu je stejne az od pul roku. Hlavne musi byt dite uz naockovane hexavakcinou.

lojzina
5. srp 2010

@knopper
@pacesova
diky za odpovedi,ja se prave snazim zacit uz rano,ale mam jeste 3letyho prcka a rana byvaj kruta 😀 ,a taky Sebik jeste dost spava pres den a vsechny aktivity sklubit je mazec,nekdy s eteda dari,no 😉 ...taky chodime dopolko i odpo ven,takze docela dost toho.naockovani uz sme 😉

lojzina
6. srp 2010

dnes sme byli na te rehabce,umime novej cvik-refl.plazeni,ale jakoby tezsi.Plavani rekla ze by mozna i moh,ale zadny cileny cviky,nic odbornyho,proste jen pohyb ve vode,coz me docela prekvapilo...

knopper
6. srp 2010

@lojzina ten cvik jsme taky delaly, nejsem si jista, jestli to byl tento, ale u jednoho se mi malem zamotaly ruce. 😀 Byl to docela mazec, udrzet jednou rukou nohy a zadek a druhou rukou horni cast tela a jeste dbat na to, jak ma ramena a ruce. Ale zvladly jsme to🙂
K tomu plavani, jasne, ze zadne cilene cviky, kazdy sport pro hypotoniky by mel hlavne byt univerzalni pro vsechny svaly, zadne jednostranne zatezovani. Proto je ten pohyb ve vode tak dobry. Deti se uci hlavne potapet a chovat se ve vode a pod vodou, aby vedely, jak zareagovat, kdyz by samy spadly do vody. Proste hybou ve vode celym telem a to je super!

lojzina
7. srp 2010

@knopper ahoj,no ja u toho zebrama (spis teda prsama 🙂 ),drzim hlavicku....a mam pak obe ruce volne,no volne,jednou drzim rucucku a druhou patu.toto cvicime 2krat denne ,pak na boku a pak cvik na zadech,ten je nejjjednodussi,takze 4krat denne.Mariana budu od zari davat do skolk ytak snad bude vic casu na jiny aktivity se Sebikem...jak to zvladas ty? 🙂

knopper
7. srp 2010

@lojzina aha, tak to jsem si ty cviky popletla, ten slozitejsi byl az na lezeni, u toho musi deti zvedat zadek a Ty jim ho musis zase tlacit zpet a pritom drzet tu hlavicku v prodlouzeni patere, docela divocina, byla jsem zpocena az na zadku 😀 Ted uz je to dobry, kdyz uz skoro necvicime, ale jak jsem s malou cvicila, tak ta starsi zarlila a stale neco chtela, tak tu jecely obe naraz 😒 Adinka by mela jit taky od zari do skolky, tak aspon nebudu potrebovat pro ni hlidani, az pujdu s Bertou plavat 🙂

lojzina
7. srp 2010

@knopper ja su taky nekdy zpocena az za usima...maros je doma v poho,kdyz cvicime,ale jak ho beru nekdy ,kdyz neni hlidani,sebou na rehabku,tak tam je to o nervy,hned chce curat,hned chce cist a strka me knizku pod ruky,no des...su z toho nervozni,nesoustredim s ena to cviceni a na fyzioterapeutku,proste na prd.dnwsjka sem wda zacala uz brzy rano se cvicenim,bylo to fajn,naposled sme cvicily myslim kolem 4 odpol.,a je to tak lepsi

lojzina
11. srp 2010

ahoj,co je novyho,jak to zvladaji prckove a jak vy?

erinnuska
23. říj 2010

@andriss Neviem či sem ešte chodíte, ale spýtam sA. Naša dcérka je na tom podobne ako vaša, má rok a pol zatiaľ chodí len za ruky, postaví sa ale nechodí sama, nerozpráva. Už niekedy ani ja nevládzem hlavne reagovať na okolie a ich čudné pohľady ona ešte nechodí samaaa? Ako ste na tom teraz, keď už má dcérka 3 roky, dobehla rovesníkov, na čo sa mám pripraviť?

liovka12
24. říj 2010

ahojky mohu se zeptat jsem zoufala moc se bojim mala mela branicni kylu kdys se narodila je us po operaci a us ji mame doma ale je strasne bleda a ma distroficky vzhled a k tomu je hypotonicka lidicky nevim nic k nam tomu nerekli nevite co to znamena moc prosim 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru