(Černý) kašel v těhotenství, mám jít na neschopenku?

ceekanka
27. bře 2013

Ahoj těhulky. Chci vás poprosit o rady,zkušenoasti a názory. V dřívějšku jsem měla potíže s černým kašlem. Jenže mám zaměstnání,kde v jednom kuse mluvím a dráždím tak hlasivky a plíce a kašel se mi vrací. Mám ho teď v kuse už tři měsíce a nic mi na něj nezabírá,ani antibiltika,ani bylinky a babské rady. Jsem teď ve zkušebce a navíc jsme minulý týden zjistili,že čekáme miminko - o tom zaměstnavatel samozřejmě neví. Nechci nic riskovat a chci jít na neschopenku,protože jedině ,,hlasový" klid mi uleví,může mě zaměstbavatel vyhodit? Jak by jste to popřípadě řešily vy?
Děkuju moc za rady

anina32
27. bře 2013

@ceekanka Proč by tě měli vyhodit? Na neschopenku máš právo a není to důvod k vyhazovu. Já jsem byla na neschopence celé těhu, už od odběru vajíček při IVF. Záleží tedy jakou máš smlouvu jestli na dobu neurčitou není co řešit. Jestli na dobu určitou tak hrozí jedině to že ti ji neprodlouží.

nikibureska
27. bře 2013

Ahojky, tak s tím zaměstnáním asi neporadím, protože vůbec nevím, jak to funguje.. Já jsem zdrav. sestra a tak jsem při prvním těhu šla ihned po zjištění na neschopenku.. Myslím ale, že by tě vyhodit neměl.. Máš smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou? Zkus se s ním nějak domluvit (kvůli tomu kašli)..
Jinak k tomu kašli - teď v prosinci jsem měla 6 týdnů kašel a byla to hrůza, břicho se mi otřásalo, tvrdlo.. Několikrát jsem byla u doktora a ten mi vždy řekl, že průdušky mám čisté.. přitom já jsem se kašlem úplně dávila, hlavně v noci a také mi nic nepomáhalo, žádné bylinky, ani jitrocelový sirup, který se může.. ono se vlastně nic moc nemůže.. Až když jsem to nemohla vydržet a myslela jsem, že to nepřežiju, dal mi doktor antibiotika (které se v těhu můžou) a že když nezaberou, tak přijdu na odběr na černý kašel.. Naštěstí za 3 dny zabraly a byla jsem bez kašle!!!! 😉
Tak přeji hodně štěstí! 😵

hofka1
27. bře 2013

Ve zkušebce tě vyhodit můžou, jak je to s neschopenkou to netuším.

anina32
27. bře 2013

@hofka1 ve zkušebce můžou vyhodit, ale ne v průběhu neschopenky, jedině až po návratu do práce, a to by v tomto případě bylo až za pár let. Jinak zaměstnavatel nemá právo zkoumat důvod neschopenky, takže pokud na ní zakladatelka půjde není povinna zaměstnavateli něco vysvětlovat.

ceekanka
autor
27. bře 2013

@anina32 ahoj, hledala jsem to na netu a četla jsem diskuzi,kde bylo napsáno,že ve zkušebce mě zaměstnavatel může vyhodit, když budu na neschopence. Zkušebka mi ještě nekončí a pak bych měla smlouvu na domu určitou. Jinak jsem měla taky za to,že i když jsem ve zkušebce a půjdu na neschopenku,tak mě vyhodit nemůžou.

anina32
27. bře 2013

@ceekanka Když budeš na neschopence tak se zkušební doba pozastavi a bude pokračovat až po tvém návratu do práce, pak tě samozřejmě už bude moct vyhodit.

ceekanka
autor
27. bře 2013

@nikibureska je to otrava takový kašel. Já si ho přihnala v call cetru,pak jsem se z toho rok léčila a mezi tím z call centra odešla,ale jiná práce nebyla a tak mi nezbylo,než jít zase volat,a zase se mi to začlo vracet. V dobré víře,že prostě musím najít jinou práci jsem skončila,abych si neničila zdraví,ale opět pracuju jako operátor a jak celý dny mluvím,tak jsem uplně hotová,za kažným slovem mě to natahuje,dusím se a po hovoru mám pak záchvat. A to mi začli kvuli tomu ztrhavat peníze,že to nepůsobí dobře v hovoru,když jsem nachlazená. Tak jsem si říkala,že se jim na to vyprdnu abych to nakonec ještě neodnesla i s miminkem.

ceekanka
autor
27. bře 2013

@anina32 děkuju moc za informace 🙂

rnika
28. bře 2013

@ceekanka Ve zkušebce tě mohou vyhodit určitě - možná by bylo dobré nechat si napsat rizikové kdyby to pro tebe doktor udělal - pak když budeš bez práce ti ho už napsat nemůže..... kamarádka věděla, že jí ve zkušebce vyhodí - takže jí to napsal asi 3 dny před "koncem" jinak smlouva na dobu určitou ti nepomůže - stejně ti jí nakonec neprodlouží (aspoň podle mézkušenosti ....) mám smlouvu na dobu určitou do konce Dubna - a bylo mi řečeno, abych s prodloužením rozhodně nepočítala.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru