Chřipka v těhotenství. Co můžu brát?

radka.k
14. lis 2009

Ahoj,
od včerejška mi není dobře, tíha na prsou, nutí mě to hodně kašlat, což s břichem není zrovna příjemné. K tomu rýma, bolest hlavy, kostí a kloubů. Teplotu nemám, max.37,5. Co můžu brát? Zatím jsem se léčila jen čajem s medem a citronem a ležením. K doktorce jít nechci, protože teď v době kdy je hodně lidí nemocných, bych v čekárně chytla ještě něco dalšího od ostatních pacientů. Trochu mě straší, jak jsem včera viděla ve zprávách, že kvůli prasečí chřipce museli udělat v 30tt císařský řez...tak abych něco nezanedbala.

ardila
14. lis 2009

Radko, kdybys měla chřipku, tak bys měla mnohem vyšší teplotu a nemohla vůbec fungovat, tohle je jen nějaká viroza.. Měla jsem to nedávno taky, pila jsem čaj s čerstvého zázvoru a k tomu homeopatikum oscilloccocinum a na bolavý krk Homeogene 9, ty mi myslím hodně pomohly, za 2 dny mi bylo dobře.. Kdyby ti bylo hůř, tak k dr. určitě zajdi..

strouzek
14. lis 2009

ahojky já si taky myslím že to není pravá chřipajzna ale jen viroza, no dokonce bych řekla stejná s jakou právě bojuju já už 14 dnů. první týden nemoci když to ještě šlo jsem se to snažila zahnat čajem, max paralenem ale bylo to čímdál horší takže následovala návštěva u dr. (obvodní i na gyndě) a obvodní mi dala antibiotika co můžou i těhule a gyndařka ta mi prolistovala knížku a asi hodinu obtelefonovávala nějaký doktory co můžu kolem 22. tt no a vyšlo z toho že na krk (bolení krku) můžu müllerovi pastilky z isladským lišejníkem, jsou to takový cucavý bonbony, drahý ale dobrý, na kašel sirupy hedelix nebo jitrocelový čaj, a do nosu jen pinosol.vše jsem si sehnala a nastudovala návody a fakt je tam napsaný že je to i pro těhule 😉 jinak takové ty čaje určené přímo na kašel a chřipku tak ty mě dr. zakázala že hodně často obsahují šalvěj a ještě jakési bylinky které můžou způsobit potrat.

prasečí chřipky se neboj, u ní jsou trošku jiný příznaky, tyhle příznaky virozy má u nás půlka rodiny (já, manžova teta, moje teta) a nakazit jsme se od sebe rozhodně nemohli protože všichni bydlíme od sebe hodně kilometrů. prostě podzim a každoroční virozy 😝 přeju brzké uzdravení 😵

strouzek
14. lis 2009

jé teď to po sobě čtu, ten jitrocelový má být sirup 😀

marhulinka
14. lis 2009

Ahojky Raduš...taky jsem to měla..ale jak není teplota,je to jen viróza...Doporučuji hodně vitamínkovat,citrusi,denně jedno dvě kiwi...šípkový čaj louhovaný za studena ve skle-to má nejvíce vit.C!! Neohřívat pak moc,jen tak do vlaha a toho pít denně hooodně 😉 🙂
Pokud se přidá kašel-hleny,tak jitrocelový sirup na den a na noc /mají dva/...takže teplíčko a vitamínky a ať tě to brzičko opustí 😉 🙂

ajinkaajarousek
15. lis 2009

Ahojky holky,

já jsem v 9tt a prodělala jsem chřipku ☹. První dva dny jsem byla na paralenu (nejvíc 4 denně), měla jsem horečky 37,5-38, třetí den už jsem byla naštěstí bez teplot. Ještě jsme dělali studené zábaly. Teď už mám jen rýmu a pokašlávám. Myslíte, že to mohlo nějak ublížit miminku?Mám jít na nějaké vyšetření?Děkuji za rady papa A*

radka.k
autor
15. lis 2009

Dneska ráno už jsem měla 38,6 tak jsem jela raději na pohotovost. Dusila jsem se, protože se mi každou nemocí zhorší astma, které když jsem zdravá ani nepociťuju. Tam mi píchli nějakou injekci do žíly, napsali Penicilin, a ať si koupím Paralen, jitrocelový sirup a Pinosol na rýmu. Ležím, spím, piju čaj, ale nijak se to nelepší. Strašně mě bolí kosti a klouby. Nejvíc se bojím toho, jak se mi špatně dýchá, určitě se mi dusí miminka. Zítra si dojdu pro jistotu na gyndu ke svému dr.

radka.k
autor
15. lis 2009

Jo a ještě jsem se chtěla zeptat, vůbec nejím, nemůže to miminkům nějak ublížit? Jenom piju, sním max. jablko, a to už dva dny. Snad si vezmou vše potřebné z mých zásob, ne?

strouzek
15. lis 2009

ajinko podle mě jestli je mimčo silný tak mu to vůbec nevadí. já znám kupu těhulí v 1. trimáči co měli silnou angínu, chřipku s horečkama aj. a vše miminko zvládlo v pohodě. 😉 neříkám že je to zrovna košer pro organizmus a mimčo ale žádný drama to taky není 😉 jinak ten paralen prej do 5 ks za den né déle než týden prý neva 😉

radko já už jsem psala výše, já teda neměla horečku ani nečekám dvojčátka ale jinak skoro vše podobný, dali mi penicilin, pinosol, jitrocel. sirup a nemohla jsem totálně dýchat, zvracela jsem z kašle, skoro nic jsem nejedla atd. no a dva doktoři (obvodní i gyndařka) mi řekli že to pro mimčo nebezpečný není. 😉 s tím dýcháním no já nevím ale mimčo asi nemáš napojený na svoje plíce ne?? 😅 tvoje dýchání a mimčo v děloze to jsou dvě různé věci teda podle mě 😉

radka.k
autor
16. lis 2009

Strouzek
musím s tebou souhlasit, ráno jsem si zavolala na gyndu a dr.mi řekl, že pokuď nešpiním, nebo nepociťuju něco špatně, tak ať k němu raději nechodím, že děti budou v pořádku, ať se raději vyležím. Tak už jsem se uklidnila, navíc prášky zabraly a je mi mnohem líp

ygreen
16. lis 2009

radka: miminka si na úkor tebe vezmou co je potřeba, i když omezenou dobu nejíš 😉

Viróza - rýma - nebezpečná není.
Každopádně chřipka - pravá (bolesti kloubů, svalů) - není zrovna úplně bezpečná v prvním a posledním trimestru. Myslím, že v prvním trimestru hrozí malé riziko postižení plodu, ALE jen hrozí. A zase na druhou stranu se říká, že v prvním trimestru se s tím tělo vypořádá buď a nebo.

Paralen se opravdu může. Zrovna nedávno jsem četla od gynekologa z www.porodnice.cz jak nadává na lékárníky, které straší těhulky, že paralen NE.
Ale já mám vynikající zkušenost s lokálníma ATB Bioparox - stříká se do krku nebo nosu. Stojí asi 150,-, bez předpisu. A v těhotenství i kojení se můžou. Pak je dobrý jitrocelový sirup. Ten Pinosol jsem fakt nevydejchávala. To bych asi raději do nosu ten Bioparox a na zvlhčení dětské nosní kapky - mořská voda, vincentka, a spousta jiných.
názory lékařů na Bioparox v těhotenství a další tipy např. Solmucol na odkašlávání http://www.porodnice.cz/search/node/bioparox

radka.k
autor
16. lis 2009

ygreen
no vidíš to, mně naopak Pinosol děsně "chutná". Moc mi to voní a taková olejová konsistence je pro můj nos úplný balzám.

adelka89
16. lis 2009

ahoj holky. toto podzimni obdobi je pro nas tehulky fakt mucive... taky mam nejakou virozu, snad se nam to podari brzy vylezet.

strouzek
16. lis 2009

radko no vidíš to je dobře, i mě je už lépe, dneska jsem byla u obvodní na kontrole tak říkala že je toho teď plno že nejsem první a určo poslední těhule co k ní přišla. já se taky bála aby se mimiškovi něco nestalo, hlavně kvůli kašle protože jsem kašlala až mě břicho bolelo ale vše v pořádku 😉

s tím pinosolem já teda souhlasím s radkou, mě dala mamka nějaký nosní sprej s vincentkou ale to mě teda vůbec nepomohlo vůbec jsem to v nose nepoznala, to pinosol mě voněl stejně jak radce a hlavně fakt můžu říct že mě ten nos vždycky protáhl a mohla jsem trošku dýchat a taky neměla jsem problém s tím že mi to vyleptalo sliznici jako mi to dělal sanorin či jak se to jmenuje, ten když jsem si dala do nosu tak se mi to svezlo až do krku a totálně vše rozleptaný.

pavlici
16. lis 2009

ahoj, jsem ve 3. trimestru a uz pres 10 dni zapasim s chripkou.
Rymy jsem se uz skoro zbavila, jen mam zalehle prudusky a kaslu. Zatim piju lipovy a pruduskovy caj (ten obsahuje sice salvej, takze davkuju opatrne). A na posileni imunity papam zinek a kapky z lichorerisnice. Zazvor je na nachlazeni taky super.
Doktor mi bohuzel neporadi, takze samolecba...

strouzek
16. lis 2009

pavlici no nevím já bych ten průduškový čaj nepila ani za nic. jak obvodní tak gyndařka mě na tyhle chřipkový čaje bylinkový upozornovali hnedka že nic se šalvějí, že radši ovocný čaj, teplou vincentku nebo stačí jen teplý multivitamínový džus ohřát, prostě z těch bylinek se nikdy neví co můžou těhuli udělat.

strouzek
16. lis 2009

škoda jen že ti doktoři ani v lékárně často neporadí, v lékárně vůbec byla jsem v několika a říkali že mi to prodají ale zbavují se odpovědnosti, tak jsem šla na gyndu a ani gyndařka pořádně nevěděla ale naštěstí je dobrá v tom že šáhla pro knihu a hledala a hledala a pak dlouho telefonovala až to zjistila co se může a co ne. ale fakt bych se samoléčby bála

pavlici
16. lis 2009

v podstate se potrebuju zbavit uz jen toho kasle a zalehlych prudusek, takze zkusim neco z toho, co je tu doporuceno. Mrzi me, ze mi doktor neporadil vubec nic a v lekarne, ktera nalezi k nemocnici, taky ne :( takze se ridim zkusenosti s bylinkama....
Ta lipa by mela v podstate fungovat stejne jako pruduskovy mix, takze snad zabere....

strouzek
16. lis 2009

no zkušenost s bylinkama je asi dobrá ale řekla bych že se to řídí jiným řádem v případě těhu než kdybys byla netěhu. mě taky ty čaje na průdušky a tak chybí protože ty mě pomohli vždycky ale prostě nechci riskovat zvlášť když mi to opakovali 2 doktoři že tyhle čaje jsou pro těhuli nebezpečný. lípa asi neva ale ta šalvěj to bych se bála.

mabe
16. lis 2009

ahoj holky, ja bych taky nepila caje bylinkovy. jenom ovocnej s medem a citronem a jeste hermanek s medem. tedka me nejak trapi ryma, tak cajickuju a vitaminkuju ovocem, snad se to nerozjede.

strouzek
16. lis 2009

ahoj mabi tak tak, pěkně medík i když mě ten medík vždycky ten kašel zhorší, jakoby při medu mi nejde odkašlávat takže já teď medík nedávala. dneska mi doktorka řekla ať piju teplou vincentku na ten kašel, no hnus fialovej ale co by člověk neudělal pro mimi a aby se zbavil kašle 😝

lucinecka
16. lis 2009

Holky myslím že ty bylinkový čaje neva, jen se to nesmí přehánět. Taky jsem měla zánět nosohltanu, pila jsem čaj proti chřipce a nachlazení od teekanne a ten neobsahuje ani šalvěj ani lékořici, asi jen na tyhle dvě bych si dala pozor. Já nakonec skončila na ATB protože mi to sedlo na průdušky a měsíc jsem kašlala, tak to nešlo řešit jinak. už je mi konečně líp 🙂 Tak brzké uzdravení všem marůdkům 😉

ygreen
16. lis 2009

mě ten pinosol protáhnul tak, že mi to bylo fakt nepřjemný 😅 takže jsem si jen dala trochu na vatovou tyčinku a vytřela si nosní dirky 🙂 ta vincentka a spol jsou jen na zvlhčení sliznice, to je jasný, nepomůžou od ucpanýho nosu.

A s bylinkama opravdu opatrně - některé nejsou v těhu vhodné. To určitě najdete na netu. Vím o šlavěji, skořici, apod.

radka.k
autor
16. lis 2009

A ještě jeden typ pro tohle chřiipkové období, navíc je to moc dobrý a plný vitamínu C. Vymačkat šťávu z citronu, dát dvě lžičky medu a zalít vlažnou vodou, tak aby se vitamín nespálil. Moc dobrý čajík 🙂

strouzek
16. lis 2009

holky já nevím jak vy ale já mám kolikrát pocit že čím víc jím vitamínů tím víc a rychleji jsem pak nemocná. třeba si vemu zimní období,třeba loňskou zimu. tak dva měsíce třeba neberu vitamíny, nějak zvlášť nejím ovoce,no tak normálně jak ho člověk sní a nic mi není. no a pak mě chytne žhavost po vitamínech, koupila jsem si odšťavňovač, denně jsem si dělala ovocné šťávy, do toho brala multiviamín a ani ne do 14 dnů jsem dostala chřipajznu jak blázen. tak já nevím čím to je, to samé teď, valila jsem do sebe vitamíny, i ten citron jsem si dávala do čaje nebo prostě jen vymačkala do sklenice vody a vidíte. 🙄

karass
18. lis 2009

Ahoj, nechci nikoho strašit, ale s chřipkou v těhotenství máme tragické zkušenosti. Loni v zimě jsem prodělala v prvních třech měsících nachlazení, rýma, kašel a takové ty chřipkové příznaky. Šla jsem k obvoďačce měla jsem strach, ta mě vyhnala s tím, že ve třech měsících mi nic nedá,šla jsem na gyndu, tam udělali ultrazvuk, že srdíčko v pořádku, že mimi to neublížilo. Při kontrole na genetice na vývojové vady se zjistilo něco se střívky , narodila se nám předčasně holčička, která ěla vývojovou vadu střev a po 3 operacích nám po 4 měsících v nemocnici umřela. Narodila se 5.6.2009. Hodně jsme ohledně vad nastudovali, jak mohla vzniknout a tak, všichni doktoři se přiklání k prodělanému nachlazení v prvních třech měsících. Profesor od Apolináře, kam teď docházíme nám řekl, že u mimi je důležité neonemocnět do 15. tého týdne pak už je vývoj orgánů v pořádku. Jinak co jsme pátrali, tak v prvních třech měsících se můžou antibiotika penicilinové řady, ktrerá jsou šetrnější než virozy. Nechci Vás strašit, jen si trvejte u doktora na pečlivosti, na léčbě a v žádném případě se nenechte odbýt jako já. Ńemůžu se s tím stále srovnat, že se mohlo udělat něco jinak. Iva

radka.k
autor
18. lis 2009

Karass
to je mi moc líto. Prožila sis asi hrozná muka, neumím si to představit.
A holkám, které jsou právě do toho krizového 15tt nemocné, posílám povzbuzení. V minulém těhotenství jsem zhruba kolem 10tt byla taky hodně nemocná, ale ne chřipka, asi angína, vysoké horečky, bolest v krku, dostala jsem penicilin a nakonec se mi narodil 40+4 naprosto zdravej klučík 🙂 Tak nevěšte hlavy, nemusí to být vždy tragédie onemocnět a hlavně za to nemůžete a tomu se neubráníte.

ronie
18. lis 2009

karass to je mi líto ☹ atb se můžou ale na virozu nepomůžou ☹

strouzek
18. lis 2009

karass to je mi moc líto co se vám stalo ale já si stejně myslím že to bylo jen náhoda. víš já mám zkušenost s tím že když si doktoři s něčím neví rady a nebo neumí něco vysvětlit tak to svedou na nějakou věc. já mám zkušenost se Zamlklým potratem a můžu říct že doktoři už často neví na co to svést, třeba už jsem slyšela názory že k tomudojde když někdo moc často dělá s čistícími připravky, nebo z ozáření z televize atd. ale s tím že je opravdu nutný si léčbu pohlídat a na ní trvat s tím souhlasím.

miradka
18. lis 2009

Ahoj holky, Karass aj mne je to moc ľúto, díky že si napísala...

Inak ja začínam mať obavu z prasečí chřipky. Už ďalšia tehotná holka (4.mesiac) leží v nemocnici ja JIP s H1N1...naviac je to v Karvinej... 😒

moba
19. lis 2009

AAhoj holky tayk mám hrůzu z prasečí chřipky, ale to očkování které není ani pořádně odzkoušené mi připadá taky vm těhu blbý je to hrozný.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru