Chybějící pupečníková arterie (céva). Co to znamená?

anka.
5. pro 2007

Ahoj holky, podle UZ miminku nejspíš chybí jedna céva v pupečníku - setkaly jste se s tím některá? Co to znamená???!

rennye
28. kvě 2014

Mě teda nikdo nestraší, vše probíhá jako normálně, všechna vyšetření ok. Není se třeba zbytečně stresovat.

nonnni
28. kvě 2014

@vandik83 a nedelal ti UTZ Mudr. Dolezal? To je takovy mourous rad strasici...me docela vytocil a priste uz jdu k jinemu.

vandik83
28. kvě 2014

@nonnni ultrazvuk mi dělal MUDr. Kulovaný (taky trošku morous, už jsem u něj byla i před 9 a půl roky a furt stejnej).

Dneska jsem šla pro radu k nám na gynekologii, střídá se tam můj doktor s doktorkou, ta dělá i ultrazvuky (má i různé ty certifikace), můj doktor ultrazvuky nedělá, tak jsem si šla popovídat s tou doktorkou a bohužel mi tu amniocentézu také doporučila, že ta chybějící pupečníková tepna může být způsobena nějakou genetickou vadou (rozhodnutí je samozřejmě na mě). Sakra proč mě musí všichni strašit, co jsem tak všude možně hledala, tak u jiných maminek hlídali miminku hlavně ledviny a srdíčko, zda tam není nějaká vývojová vada a skoro nikoho na odběr plodové vody nehnali.

ffroni
28. kvě 2014

@vandik83 Ahojky, jsem na tom úúplně stejně :/ Také moc nevím, na netu je to k nedohledáni, jen nějaké záchytné body. Na plodovku mě nikdo neposílala a jinak vše je prý v pořádku. Prý se z toho dřív dělal hrozný humbuk, dnes se prý ví, že to nemusí nic znamenat. Ale upřímně, jsem z toho hrozně ve stresu a čím víc se blíží den D, tak jsem nervoznější. Při představě těch ,,pár" hrůz, co jsem se dočetla :/ Ach jo. Je to vymodlená holčička po dvou klucích.

vandik83
28. kvě 2014

@ffroni my také čekáme snad holčičku, sice doma máme i syna i dceru, ale holčičku jsme si přáli více (máme v rodině překlukováno). Mě bohužel na tu plodovku právě posílají a jsem z toho dost vystrašená. Miminko je větší, takže mi vlastně i posunuli termín a v pátek už budu vlastně asi 22+0, to už je opravdu na poslední chvíli. Sice jsem včera plodovku odmítla, ale ještě si to prý můžu do pátku rozmyslet.

Přitom mě všichni uklidňují, že jím se i s touto diagnozou narodili naprosto zdravé děti, pár kamarádek to mělo totiž také a nikdo je nikam naposílal.....tak proč mě všichni tak strašej? ☹ Na ultrazvuku nikdy žádný jiný ukazatel na genetickou vadu nenašli.

astharoth
29. kvě 2014

Ahoj holky, nam dnes v Gennetu v Liberci rekli ze nam taky jedna tepna schazi a ze pokud na utz nenajde nic jineho, tak to nemusi nic znamenat. Ale taky ze to byva marker pro DS a jine vvv. Nenasel nic, ale...No plodovku jsem si nechala nabrat hned, jsme z te nejistoty uplne na nervy...vysledek budeme znat zitra odpoledne, nevim vubec jak to preckam ☹

ffroni
29. kvě 2014

@vandik83 No já také doufám, že je to jen netabulková vyjímka :/

ffroni
29. kvě 2014

@astharoth Ahoj, určitě dej vědět. Budeš aspoň vědět, na čem jste. Ta nejistota je hrozná :( DRžím pěsti, ať je vše v pořádku!!!

mysiiickaaa
29. kvě 2014

@astharoth taky nám jedna chyběla a mám dnes 2,5 roku starou zdravou dračici tak přeju pevné nervy a zdravé miminko 😉

vandik83
29. kvě 2014

@astharoth nakonec jsem šla dnes také na odběr plodové vody, tak jsme na tom stejně 🙂 Ale ze mě tím odběrem ty stresy skoro opadly, vím že aspoň budu mít jistotu, že to není DS nebo jiná genetická vada....horší byla ta nejistota.
A 12.6. mi udělají v Gennetu další ultrazvuk, tak tam snad mrknu kdyžtak znova na ty ledviny atd

ffroni
30. kvě 2014

@mysiiickaaa skvělá zpráva, ať jsou jen samé takové 🙂

ffroni
30. kvě 2014

@vandik83 No vidíš to, ta nejistota je nejhorší. Já musím holt důvěřovat svému gynekologovi, který mě přesvědčuje, že je vše ok. A doufám, že si tím je jistý, když mi ani odběr nenabídl! Ještě dva měsíce a budu vědět. Kdy budou výsledky?

vandik83
30. kvě 2014

@ffroni u mě to bylo právě spojené i se špatnou viditelností na ultrazvuku, takže sice všechny orgány prohlídli, vše se zdálo v pořádku, ale asi se báli, zda kvůli té špatné viditelnosti nemohli něco přehlédnout, nějaký další marker genetické vady. Jinak asi ta sama chybějící pupečníková tepna není až takový důvod pro odběr plodovky. Jenže mě třeba vyšla i hůře krev při screeningu ve 12.-13.týdnu, obě hladiny jak papp-a, tak i free beta-hcg jinak než měli, ultrazvuk sice dopadnul perfektně, úplně na 1 s hvězdičkou, jak NT, tak nosní kůstka, tak všechny možné průtoky v srdíčku, a i celé tělíčko se zdálo být ok, takže celkově to byl ten screening krásně negativní, ale už tehdy jsem se začala bát. Pak vyšly krásně negativně triple testy, to jsem se radovala....a pak najednou studená sprcha při ultrazvuku ve 21.týdnu.

Výsledky předběžné dneska, ale spíše až v pondělí dopoledne....celkové kompletní výsledky snad toho 12.6. nebo o pár dnů později. Budu mít pak jistotu, že to není nic genetického.....ale vývojové vady způsobené, že se při vytváření orgánů prostě něco zvrtlo a nemá to nic společného s genetikou, tak ty to bohužel odběr plodové vody stejnak neodhalí.

astharoth
30. kvě 2014

Hotovo. Vsechno v poradkuuuuu a bude to holcina 🙂

ffroni
30. kvě 2014

@astharoth mooooooc Ti gratulujuuu 😀

ffroni
30. kvě 2014

@vandik83 aha, no já jsem právě měla vše úplně v pořádku. Veškeré testy i ultrazvuky, tak mu prostě budu věřit a basta. Nic jiného mi nezbývá 😉 . Držím pěsti, ať jste ok!!! 🙂

astharoth
30. kvě 2014

@ffroni dekuju 😉 Takovej balvan co z nas spadl...

vandik83
30. kvě 2014

U nás předběžné výsledky také v pořádku, zjišťoval se teda zatím jen správný počet chromozómů č.13,18,21,X a případně Y(kdyby to byl kluk)....a potvrzena holčička, kterou nám řekli už i na ultrazvuku. Kompletní výsledky tedy asi za 14 dnů. Ale hlavně že je tedy předběžně vyloučena ta trizomie 21, tedy downův syndrom.

vandik83
30. kvě 2014

@astharoth moooooc gratuluji!!!

astharoth
30. kvě 2014

@vandik83 juch! To je doma pohoda ze? 😎

vandik83
30. kvě 2014

@astharoth jojo cítím se mnohem líp, sice se ještě maličko bojím těch celkových výsledků, ale věřím že i ty budou ok.

astharoth
31. kvě 2014

@vandik83 na ty jsem se ptala taky, jestli se tam muze neco zasadniho objevit a rekla mi doktorka ze v podstate ne, ze to dulezity je hotovy a tohle uz je jen aby to bylo komplet kdyz uz se to dela a "odchylky" nejsou fatalni. Takze good! Uz na to nemysleme, je cas zacit si to uzivat 😀

prapodivna
31. kvě 2014

K původní otázce-nám na vyšetření taky řekli, že chybí jedna cévka, že to sice není nic hrozného, ale je to nezvyklé, o měsíc později už tam byla-takže ji prostě doktorka jen přehlédla.

vandik83
31. kvě 2014

@prapodivna mně doktor tesně před prvedením amniocentézy, takže 2 dny po tom, co tu chybějící tepnu zjistil, kontroloval, zda opravdu tam opravdu není (dělal si srandu, zda nedorostla), ale nenašel ji.....je to doktor s velkýma zkušenostma, už před 9 a půl lety (když jsem byla poprvé těhotná) pracoval na té klinice jako uznávaný doktor, každý den dělá jen samé genetické ultrazvuky, věřím že by to nepřehédnul

prapodivna
31. kvě 2014

ta doktorka, co to dělala nám, je prý v oboru taky uznávaná kapacita. Jen jsem chtěla přidat svoji zkušenost, že i to vyšetření nemusí být vždycky stoprocentní, jako všechno 🙂

vandik83
31. kvě 2014

@ffroni a jak to vypadá u vás? Roste miminko zatím jak má? Není menší? Já pořád nevím zda se mám připravit spíše na menší miminko nebo na váhu jako měli moje dvě děti tedy nad 3,5 kg

ffroni
31. kvě 2014

@vandik83 No ve 30tt mela 1250g, prý tedy odpovídala 29+4 takze jen skluz 3 dny. Kdyz meril hrudníček, tak ríkal, ze je menší o 3 týdny. Prý ale dobré... No a kdyz jsem to porovnávala s holkama, tak je nejmenší z očekávaných miminek. Takze to ve me hlodá :/ To kluci byli oba velcí , meli 3,7kg a 3,8kg,( já jsem prcek, mám jen 158cm, takze opravdu na me vetší mimi) takze, kdyz to srovnám s nima, tak si myslím, ze menší je. Můj názor, je ze je to u dr v norme, takze me nestraší, ale podle me menší je. No neco k pousmání, poznám to i tak, ze kdyz se holím, tak si tam stále vidím, zatímco u kluků, jsem se pred mesícem holila uz po slepu. Na kontrolu jdu 19.6.. tak pak určo písnu. No ale uz jsem si ríkala, ze bych se tam pro jistotu stavila na kontrolu drív.. No treba si to jen vsugerovávám..

vandik83
31. kvě 2014

@ffroni moje obě děti měli přibližně 3,75 kg a to se narodili ještě přibližně týden před termínem.....a prostě taková normální váha mi přijde 3,5 kg....tak teď jsem právě zvědavá, na začátku druhého trimestru vypadalo miminko veliké, v 18. týdnu mělo bříško o 4 dny napřed a pěknou váhu, tak jsem si říkala, že tentokrát to bude možná 4kilák, že třeba nebudu potřebovat ani velikost 56....no a pak ve 21.-22. týdnu zjistili tu chybějící tepnu a napřed už byla jen hlavička - bříško naproti ní o 6 dní pozadu, zatím je to ok, žádné miminko neroste symetricky, ale jsem zvědavá jak se to bude dál. No babička už nějakou 56 i koupila a možná budeme kupovat i vel 50, doufám, že menší potřeba nebude.

vandik83
31. kvě 2014

@ffroni budu držet palečky, aby to na té kontrole bylo dál vše v pořádku!!!

ffroni
31. kvě 2014

@vandik83 děkuju, doufám že u nás všech to bude ok a budou to mimča akorátní a doufám, že budu moct normoš mimi nosit až do konce, až si řekne samo 🙂 Já to měla vždy šest dní po termínu. Tomu druhýmu se nechtělo, tak jsem si zašla dvakrát na Hamiltona a pak se to rozjelo 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru