Chybějící pupečníková arterie (céva). Co to znamená?

anka.
5. pro 2007

Ahoj holky, podle UZ miminku nejspíš chybí jedna céva v pupečníku - setkaly jste se s tím některá? Co to znamená???!

zuzik03
5. pro 2007

Anko, měla to moje švagrová doktorka a má zdravé miminko. Narodilo se akorát dřív a menší, ale to bylo spíš tím, že měla ještě jiné zdravotní komplikace (s tím nesouvisející). Když jsem se to dozvěděla, byla jsem z toho dost v šoku, ale ona se tím nijak nestresovala, takže předpokládám, že to není nějaká hrůza.

anka.
autor
5. pro 2007

Jo, taky jsem byla v šoku a to jsem si říkala co asi tak může být špatně na pupečníku 😢

schnek
5. pro 2007

mrkni do kojenců do tohohle tématu https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... tam to jedna přímo měla, tak jí můžeš zkusit napsat IP 😉 Přeju hodně štěstí 🙂

jabber
5. pro 2007

anka - moje kamarádka to měla taky. Čekala dvojčata a jedno z nich mělo taky jen dvě cévy v pupečníku. Akorát jí doktoři víc hlídali, jinak nic. Miminka se narodila obě zdravá a normálně v termínu 🙂, takže se neboj 😉

anka.
autor
5. pro 2007

schnek_koukala jsem na ten odkaz, ale tam to zjistili až při porodu, takže mi asi neporadí...

schnek
5. pro 2007

ja to myslela tak, jako co to znamenalo pro mimi po porodu 😉 🙂

anka.
autor
5. pro 2007

schnek_aha. Já myslím, že to je problém spíš před porodem, ale díky...
jabber_díky. Četla jsem, že to může i nemusí být problém...tak mě zajímají zkušenosti koníkařek (a je fakt, že to pozitivní čte člověk radši ☹

petruna
6. pro 2007

ahoj Anko,
moje segra to ma taky...jen byla vic hlidana a hrozilo jen to, ze se mala narodi mensi. Segra chtela mit jistotu, ze je mimi ok, tak sla na plodovku a podle ni je vse v poradku. Rodit ma kazdym dnem a mala ma uz pres 3 kila.

anka.
autor
6. pro 2007

Petru_díky. To je sranda, že jste ségry těhotné 😀. A můžu se ještě zeptat, jestli šla na plodovku jen kvůli tomu pupečníku nebo tam bylo ještě něco jiného? A byla kvůli tomu doma? Nebo měla něco zakázané?

petruna
6. pro 2007

no ona na plodovku nemusela. Nikdo ji tam neposilal na zaklade toho pupecniku. Na velkem UTZ vypadalo mimi zdrave - vsechny organy v poradku, jen byla mala o neco mensi. Triply mela v poradku. Dokonce ji geneticka rekla, ze by ji plodovku nedoporucovala - mimco bylo po dvou letech snazeni a laparoskopii apod...
ale segry tchyne pak nekde vycetla, ze chybejici arterie muze znamenat chromozomalni vadu, tak segra radsi sla. Chtela mit jistotu.
Ale nevim, co je na tom pravdy, ze by to mohlo neco znamenat. Doktori ji fakt rikali, ze je mimi v poradku, ze se "jen" muze narodit pod miru....treba dve kila a neco....jinak v tom az takovy problem nevideli. Ale segry tchyne proste zacla plasit... 😒
doma je segra porad, protoze je na matersky s triletym synovcem.
Ona ma ale porad nejaky problemy...jenze ty nesouvisi s pepecnikem, takze to s tebou asi nejde srovanvat. Mela bilkovinu v moci, vysoky tlak, ma krev RH negativni...takze ji hlidali z vice duvodu...

anka.
autor
6. pro 2007

Mno, já bych na plodovku stejnak nešla, ale spíš mě zajímá, co to teda vlastně znamená - taky jsem četla, že to může být chromo. vada nebo, že hrozí, že miminko přestane růst...tak zjišťuju, co se dá...dr. byl hodně skoupý na slovo 😒

anka.
autor
27. pro 2007

Ahoj holky, tak zkouším oživit témátko... je tu někdo se stejným problémem?

talorca
2. pro 2008

Ahoj, dnes mi řekli na UTZ to samé... ☹ Zkouším o tom najít nějaké informace, protože u Dr. mi také nic neřekli, jen že nás s miminkem budou víc hlídat. Už jsem si přečetla, že pupečníková céva chybí v 0,2% těhotenství a také psali něco o malformaci neboli znetvoření. Hodně mě to sebralo. Doufám, že Ance všechno dobře dopadlo!!!!!! A doufám, že i to dobře dopadne i nám... Všem přeji klidné a pohodové očekávání miminka.

anka.
autor
14. říj 2009

ahoj, pro případ, že by někdo četl tohle téma a bylo pro něj aktuální píšu, že teda v našem případě se nic zvláštního v těhotenství nedělo (že by mě nějak zvlášť sledovali nebo tak) a dopadlo to tak, že máme krásné zdravé dítě - je mu už rok a půl a myslím, že je všecko v pohodě - takže holky - nic to neznemená - buďte v klidu!!! 😵

klara.t
14. říj 2009

Taková zpráva se čte moc dobře. Gratuluju. 😀

anka.
autor
14. říj 2009

děkuju klaro 😵 Tvoje miminko je na tom stejně? jestli ano, opravdu se ničeho neboj!!!

zuzik24
25. čer 2012

Ahoj holky, najde se tu nějaká maminka se stejným problémem? Dnes jsem byla v Gennetu v Praze na UTZ ve 22tt, všechny prohlížené orgány - srdce, mozek, žaludek, obě ledviny, močový měchýř - byli v pořádku. Na konci UTZ mi pan dr. sdělil, že v pupečníku je jen jedna tepna a jedna žíla. Doporučil mi genetickou konzultaci a případně odběr plodovky. Všechny dosavadní testy dopadly v pořádku (1. i 2. screnning). Dr. mě dělá UTZ každou kontrolu, jak to, že na to nepřišla dřív? Na odběr plodovky jít nechci a v rodině žádné genetické vady nemáme. Můj dr. mi řekl, že pokud jsou všechny ostatní orgány v pořádku (hlavně ledviny), tak že se jedná jen o odchylku a nemám se znepokojovat. Pro jistotu si ale ke svému dr. ještě dnes zajdu, abych měla klid. Máte s tím některá z vás zkušenosti??? Potřebuji uklidnit, moc děkuji 🙂

sarcaparca
27. čer 2012

@zuzik24 ahoj, píšu svou zkušenost. Těhotenství bylo bez problémů, nic na ultrazvuku nenašli. V lednu se mi narodil v 38tt chlapeček a až pak mi dr.řekl, že v pupečníku byly jen dvě cévy a že je to neobvyklé, ale že se nic neděje, jen že by do budoucna mohly být problémy s ledvinami, ale sono bylo vpořádku. Jsme zdraví 🙂 doufám, že u vás bude též vše OK 😉 zdravím Šárka

ivik3
13. pro 2012

@anka. tak to jsi mě moc potěšila - dneska mi to na UTZ řekli taky, informací nikde nic moc :( ale doktorka to taky okomentovala, že si s tím nemám lámat hlavu, že je to spíš informace pro ně, že mají více hlídat....tak snad bude dobře

neuzilka
9. led 2013

také mi bylo sděleno, že máme jen pravou tepnu, dr. mi sama řekla, že ani oni pořádně neví co to znamená. Ještě předtím jsem byla na CVS, tam máme zatím jen ty první výsledyky, ty jsou v pořádku, všechny orgány v pořádku, tak snad bude i dále vše v pořádku, všem s tímto trápením přeji jen to nej nej...

ivik3
3. dub 2013

@neuzilka nějaké novinky k té arterii? u mě nic, miminko se vyvíjí dobře, přibývá jak má, teď jsem 37tt, takže předčasný porod taky nehrozí, teď už by se měl čile k světu.....a placentu mám vepředu.....

neuzilka
4. dub 2013

@ivik3 no zatím žádné změny, jsem 28tt a vše vypadá v pořádku, tak snad to nebude žádný problém.
No a myslím, že kdyby si teď porodila tak už se ani nic nestane, mímo je připravené už na tento svět :-

Držím palce a dej info jak porodíš 🙂

dadik77
7. čer 2013

Ahoj,
já se připojuji. Taky máme jen 1 pupečníkovou arterii. Ach jo a taky mě straší, že by to mohlo být chromozomální poruchou. Aberace 13, 18 a 21. chromozomu se zjištují z krve nebo až amniocentézou?

raduza16
9. čer 2013

Ahoj všem,
podělím se s vámi o svou zkušenost. Na velkém UZ ve 21tt taky našli jen jednu arterii v pupečníku a taky jednu ledvinu uloženou níž. Doporučili, ať zvážím plodovku, bo jsem i předtím měla krevní testy ne sice pozitivní, ale na spodní hranici. Na plodovku jsem nakonec kývla, ač nerada, ale musela jsem se rozhodnout hned, vzhledem k týdnu těhotenství. V prvních testech našli mojí holčičce chromozomální vadu trizomii X. Na další výsledky ještě čekám, už jsem 23.tt. Moje gynekoložka mi vysvětlovala, že s jednou arterií v pupečníku se může narodit zdravé dítě, nebo někdy může být hůř vyživované anebo mít chromozomální vadu....takže možností je víc. Přeju všem, ať je to ta první varianta 🙂 !!!!

ivik3
22. čer 2013

@neuzilka ahoj tak se hlásím-mimi je na světe od 9.4.,narozen 37+2tt úplne v pořádku a míry 50cm a 3100g,takže dobry...co ty?jeste 2v1?

ivik3
22. čer 2013

@raduza16 držím palce i tobe!u nás dobry

neuzilka
22. čer 2013

JJ ja stále 2v1 a furt nic jsem 39+3.. Tak velka gratulaci🙂

vlastice88
6. led 2014

Ahoj taky jsem mela stejny problem do toho atrezii jicnu vvv. miminko zemrelo po 6 tydnech na těžkou plicní hypertenzi. Pravděpodobně byly špatně vyvinuté cévy v plicích. Nikdo mě nikam neposlal doktor na to totiž ani nepřišel. Až v 30 tt kdy me zastupujcí lekařka poslala do fakultky na uv. Že se jí nezdalo že mam moc plodové vody.

rennye
14. kvě 2014

Ahoj holky, na genetickém screeningu mi zjistili dvojcévný pupečník. Budu ráda, když napíšete nové zkušenosti. Zítra jdu na kontrolu ke své lékařce, tak uvidíme, co se bude dít dál, jak často chodit na kontroly. A vyšetřovali Vám miminka nějak víc po porodu?

vandik83
27. kvě 2014

@rennye Ahoj přidávám se se stejným problémem, koukám, že termín porodu nemáme moc daleko od sebe.

Dneska nebo vlastně už včera jsem byla na velkém ultrazvuku v Gennetu v Praze, kde zjistili, že chybí jedna tepna v pupečníku (agenesis art. umbilic. I.sin - nevím zda chybí pravá nebo levá). Doktor mě dost vystrašil a hnedka ještě ten samý den mi chtěl udělat odběr plodové vody, neměla jsem ale doprovod a domů bych musela jet hodinu a půl busem, tak mě chtěl objednat na další den abych přijela autem s manželem, ale já se odběru plodové vody bojím (z důvodu rizik), takže jsem to odmítla, měla jsem jen konzultaci s genetičkou, kde zkoumala celou moji rodinu atd a probírala výsledky předešlých vyšetření, screeningu v 1.trimestru a triple testů, ty vyšly dobře. Jinak podle ultrazvuku všechny orgány jsou snad ok, bohužel jsem trošku silnější a navíc mám vpředu placentu, takže viditelnosti není moc dobrá, ale miminko má obě ledviny a vše snad v pořádku. Moc mi toho teda nevysvětlili, vlastně řekli, že to může znamenat cokoliv, jakoukoliv vadu.... ale třeba vůbec nemluvili o těch ledvinách, vzali to obecně, že se mám bát čehokoliv.
O tom, že by v 3. trimestru mohlo být miminko méně vyživované také mluvili. Z toho velký strach nemám, to bychom snad nějak zvládli, aspoň bych neměla obříka, ale normální miminko, navíc už teď má docela náskok, 420 g ve 21.-22.týdnu, prý je vyživované hezky.

Prosím kdybyste měl někdo nějaké zkušenosti či bližší poznatky napište, ať jsem trošku víc v klidu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru