Clexane, mám pár otázek

moruse
10. čer 2012

Ahoj všem, mám pár otázek ohledně Clexanu. Zvykla jsi si na píchání? Bolí to jen na začátku, nebo to pak přejde? Co modřiny, dělají se pořád? Musí se píchat jen v "pruhu" od pupíku, viz příbalový leták? V kolik hodin si pícháte? Ty, co už s ním mají porod za sebou - co epidurál?
Asi to moc řeším, ale vzhledem k tomu, že mě to bude čekat celé těhotenství a šestinedělí...
Podělte se i o praktické rady.

romantika
31. kvě 2015

no me se delali takove malinke modrinky. po kazdem vpichu. uz si nepamatuji cim to bylo, pak mi to pichal manžela a prisel na to proc to dela. ale radeji se poptejte. mohlo by to byt ono.

fleurdelune
1. čer 2015

Ja mam po nich nekdy male cerveno modre tecky - jakoby mini modrinky. Ale doktorka rikala, ze to je uplne v poradku. Nekteri lide na to reaguji tak, ze maji cele bricho modre nebo dokonce rude (to je spatne). Ale urcite chodis na pravidelne kontroly na hematologiji. Radsi tam skoc, at se ti na to podivaji, pro jistotu.

marc27
10. čer 2015

Mám Leidenskou mutaci heterozygotní formu.
spont.potraty byly 3, vždy na začátku před příchodem periody. První těhotenství podáván clexane 0,4 po celeé těhotenství až po konec 6nedělí. Druhe těhotenství mne lékař chce clexane vysadit ve 13tt., dle hematoložky která mně totodoporučila: u mne nedoporučuje clexane podávát dle gyn.porodnické společnosti. Nechápu proč tomu tak je, mám obavy co se stane když clexane vysadím.Děkuji za rady

julia2009
27. črc 2015

Ahoj holky, tak jsem taky v klubu, zítra si mám v osm píchnout první clexane a mám z toho hrůzu. Sestřička mi výslovně zakázala si to píchat do břicha, prý pouze do stehna a nebo manžel do paže. Stalo se Vám některé, že jste začala krvácet nebo něco podobného? Mám hrozné potíže s trávením, jsem po laparoskopii žlučníku a furt mne zlobí žlučové cesty ať držím přísnou dietu na tuky(ono spíš na vše).
marc27...to nechápu jaké dle gyn.porodnické společnosti, když máš mutaci, tak si právě musíš píchat clexane! Ale svou obavu bych řekla hematoložce aby ti to vysvětlila!...Nebo už víš proč?

fleurdelune
27. črc 2015

Cau Julko, zadny problem, prvni pichnuti je vzdycky drama, potom to uz budes mit stejne jako cisteni zubu, nebo mazani chleba maslem. Hlavne se na to nejak extra nechystej, nad nicim nepremyslej a supni to tam. Nezapomen na to, ze to je takova jakasi jistota. Tvoje miminko bude krasne a zdrave a aby to bylo na 200%, tak ti daji clexane. Pichani se neboj, opravdu to neboli. Je to cele v hlave.

julia2009
29. črc 2015

Ahojky, jsem srab...první píchnutí jsem odsunula a hned druhý den mne píchnul manžel...pak už mi samozřejmě nic nezbývá, když bude v práci. Jinak moc děkuju za podporu, je to moc fajn, když člověk ví, že v tom není sám. 🙂 Ještě kdyby se upravilo trávení a bylo by to úplně krásné, ale to vím, že se to se mnou potáhne do konce těhu. V kolikátém vůbec holky jste? Ta psychika co!

speratovalucie
29. črc 2015

Píchat si můžete kdekoli, kde je dostatek podkožního tuku, takže na břiše kdekoli v přední části (to, co je vidět při pohledu zepředu). Lze to i do rukou do paže ze zadní části, kde je taky tuk. Bolet to pak přestane, v místě vpichů se dělají neviditelné jizvičky, které ztuží kůži a pak to je čím dál míň cítit. Sama jsem to nezažila, ale vím to.

cabalkova
29. črc 2015

@marc27 Tak Clexane muze nasadit gynekolog, ale pak bys mela dochazet na kontroly do trombocentra nebo prinejmensim na hematologii a tam podle pravidelnych odberu rozhodnou, co dal, zda vysadit nebo pichat cele tehu... ja jsem pichala cele tehotenstvi, po porodu jsem uz tedy nemusela, ale bylo to proste na zaklade kontrol, rozhodne bych se branila vysazeni ve 13tt "naslepo", vyzadej si pravidelne vysetreni trombomarkeru z krve...

cabalkova
29. črc 2015

@speratovalucie Tak ja v trombocentru dostala letacek s obrazkem, kam se muze pichat, a presne ten stred bricha, jak pises, tam byl zakazany. Zpocatku jsem to tam pichala, protoze jsem netusila, pak teda podle obrazku, a to tedy do boku, do stehna ci do pazi... nakonec jsem vydrzela do boku az do konce tehu, proste tam, kde jde chytit "kozni rasa", dopredu kolem pupiku se to ale nedoporucuje.

bohoushek
29. črc 2015

@marc27 vetsiunou je nejdulezitejsi si pichat clexane prvni trimestr, pak uz ne, maximalne opet posledni mesic tehotenstvi a sestinedeli. Ale ten prvni trimestr je nejdulezitejsi, kvuli udrzeni tehotenstvi 😉 pak 2.trimestr si telo uz samo tvori ruzne latky a clexane nebyva potreba !!! snad to dusicku uklidni 🙂

bohoushek
29. črc 2015

@speratovalucie nevim, mne ta kuze tvrdla a pak to bolelo cim dal vic, jak se kuze tehotenstvim napinala :/ Ale vydrzela jsem puchat do bricha, do stehna jsem zkusila 2x a okamzite mi popraskaly zilky :/

bohoushek
29. črc 2015

Jinak ja si pichala Fraxiparine uz pred otehotnenim, pak po celou dobu tehotenstvi a tyden po porodu. Pak uz nebylo potreba a myslim si, ze mozna nebylo potreba ani koncem tehotenstvi, ale pro jistotu jsme ho s dr. ponechali, vyslo nam riziko predcasneho porodu a preeklampsie...Kazde poledne 1 inj 2 cm od pupiku vlevo/vpravo na stridacku a se zvetsujicim se brichem jsem soupala dale od pupiku k bokum. Do ruky bych si to sama tezko pichla, navic tam moc tuku nema a stehna, tam to sice nebolelo, ale ty praskly zilky tam jsou porad :/ U 2. mimi budu muset pichat zas, tak se psychicky sbiram na dalsi injekce 😀

speratovalucie
29. črc 2015

@cabalkova Kolem pupíku jsem taky nepsala. Psala jsem že do přední části, kde je dostatek tuku. Tzn oblast břich pod a vedle pupíku, kde se prostě jednoduše řečeno čapne kus špeku.

speratovalucie
29. črc 2015

@bohoushek Do stehna Fraxiparine a podobné léky vůbec nepatří.

teenyel
29. črc 2015

Pichala jsem od začátku těhotenství a teď pokračuji až do konce sestinedeli. Pichala jsem celou dobu do břicha dle pribaloveho letáku. Někdy modřiny, někdy ne, někdy to bolelo víc, někdy méně. V porodnici pichali do paže. Když jsem na konci tehu už do břicha pořádně nemohla, pichala jsem do tukových polštářů na bocích. S epiduralem problémy nedělali, dali mi ho, akorát pak ten den mi nepichli. Injekce jsem měla kvůli trombofilni mutaci, prodelane tromboze v roce 2011 a jednom potratu v září 2014. Jo a první injekci jsem si musela pichat už před tehotenstvim, když jsem cestovala. Takže moje první injekci jsem si pichala v Chorvatsku před cestou domů a 15 min jsem brecela, protože se mi hrozně pricilo do sebe něco injekcne vpravit. Ale člověk si zvykne, navíc do speku to není tak hrozné 🙂

bohoushek
29. črc 2015

@speratovalucie jakozto zdravotnik nesouhlasim...navic, kdyz jsem lezela parkrat v nemocnici, pokazde mi sestry pichaly do stehna, nikdy nikam jinam...

speratovalucie
30. črc 2015

@bohoushek Jako zdravotník se velmi divím. Vždy jsme píchali jak Clexane, tak Fraxiparin, Fragmin apod. pouze do břicha, popř. do zadní strany paže. Asi novinka, ale o tom tato diskuse není, není potřeba to tu rozpitvávat 🙂

marsip
6. říj 2015

@speratovalucie @bohousek Zrovna včera jsem se ptala dr., jestli mám Clexane i dál píchat do břicha (jsem v 19tt) a prý ano, celou dobu. Trochu mě to překvapilo, protože jsem právě někde četla, že se časem přechází na stehna. A jak tak koukám, tak na to můžou být názory různé 🙂 Tak budu doufat, že to na výsledný efekt nemá vliv 😉

marc27
6. říj 2015

@marsip
Já píchala clexane od zač.těhu do 14týdne do břicha,pak mi jej lékař vysadil, a nasazen opět ve 28týdnu, píchám ne do stehen ale do boků a není to bolestivé. Do břicha už bych to nepíchala, jak bříško roste a kůže se vypníná.Záleží na Vás jak se budete cítit po 25.týdnu.
Přeji hodně zdaru a pohodové těhotenství 🙂 😉

bohoushek
6. říj 2015

@marsip Nemusite se bat, jehla se aplikuje do podkozi, takze miminku ani nijak nemuze ublizit. Do stehna prechazet nemusite. Jak jsem predtim psala, jen se mi prihodilo, ze sestry v nemocnici proste vzdy pichly do stehna - do kozni rasy. Kazdopadne s rostoucim briskem a napinajicici se kuzi je to min snadne nez kdyz brisko je male...Ale pujde to 🙂 😉

marsip
7. říj 2015

@marc27 @bohoushek Děkuji oběma za reakce. Tak uvidíme jak to půjde. Nikdy jsem nebyla zrovna hubená, takže zatím pořád mám na bříšku "materiálu" dost, ale je mi jasné, že časem se to bude zhoršovat.

lagerthaa
8. pro 2015

ahoj četla jsem že užívání clexane se dostává do mlíka při kojení. Víte o tom něco? píchám si ho jen preventivně a můj doktor mi tvrdí že nemá žádné nežádoucí účinky, ale moc mu nevěřím.

julia2009
8. pro 2015

Já jsem o tom tedy neslyšela, ale ve čtvrtek jdu na hematologii a můžu se zeptat doktorky...

marsip
9. pro 2015

@lagerthaa moc nechápu ten dotaz s clexanem při kojení. To je myšleno až po porodu? Nebo kojení staršího dítka v průběhu dalšího těhotenství s clexane?

fleurdelune
9. pro 2015

Ahoj holky, mne rekla lekarka, ze je mozne, ze neco malo se proste do toho mleka dostane, ale ze se bezpecne jedna o zanedbatelne mnozstvi. A zduraznila, ze po porodu, reskeptive v sestinedeli je pro matku extremne dulezite mit Clexane, protoze v tele je hormonalni kolotoc a riziko nejake trombozy je tudiz mnohem vyssi. Primo lek Clexane nebyl otestovan, ale lek se stejnou nebo velice podobnou ucinnou slozkou byl otestovan na kojicich matkach. Co vim, tak jsme si zjistovala od ostatnich maminek na Clexanu zdravi jejich miminek, a zadna, co mi odpovedeli, nemely problem. Take verim moji lekarce.

monidu
9. pro 2015

Ja si pichala clexane cele tehu vc.sestinedelí, a ze zacatku rano a vecer, protoze jsem mela v 10.tt trombozu. Do mleka se nedostava nic, je to zanedbatelne mnozstvi kdyz uz. A modriny jsem mela nekdy hrozne az tvrde boule. Takze pri druhem tehu se mam na co tesit. Ale ja mela trombozu uz dvakrat, takze me to nemi

lagerthaa
9. pro 2015

@marsip až po porodu

marsip
9. pro 2015

@lagerthaa @ fleurdelune Tak s pícháním v šestinedělí je to pro mě nová informace. Taky mám Clexane preventivně, po předchozích zamlkých těhu. Tak to jsem pak zvědavá... Obávám se, že mi ho pak už nikdo nenapíše. Píše mi ho můj gynekolog. Příští týden mě už chce předat do péče porodnici, tak už takhle se obávám, že mi ho tam už nikdo nebude chtít napsat ani do porodu. Podle vyšetření na hematologii totiž žádnou testovanou mutaci nemám.

fleurdelune
10. pro 2015

@marsip To ja nevim, z jakeho duvodu bylo Clexane indikovano u tebe. Nekdo ma Leydenskou mutaci a tak se to nasazuje nejak jinak. Ja mam prilis vysokou krevni srazlivost a riziko trombozy, proto to musim brat cele tehotestvi a sestinedeli. Ale urcite by o tomhle mel rozhodovat hematolog a ne gynekolog.

turbina
26. pro 2015

Ahoj holky, me zjistili Leidenskou mutaci ve 20tt. Docházím celou dobu na hematologii a výsledky krve mam vždy dobre. Ve 36tt jsem mela krev opet v pořádku, ale bolavý kotník, tak me poslala na sono žil. Tam mi zjistili trombózu. Následovala okamžita hospitalizace a podávání Clexane 2x denne 0,8. Ted už jsem doma, ale stále mám problém s pichanim. Na hematologii mi pichla injekce do boku a v nemocnici kolem pupíku. Jsem ve 37tt a moc mi nejde chytit rasa. Vadi, když budu pichat do boků? Díky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru