Diagnóza: Oligohydramnion a hypoplastické ledviny

ewuli
21. led 2008

Ahoj, chtěla jsem se zeptat,zda máte někdo nějaké zkušenosti s diagnózou Oligohydramnion (málo plodové vody) a hypoplastické ledviny (malé ledviny) miminka? Byla jsem na AMC a dopadlo to dobře,ale stále nevím co se bude dít dál? Potřebovala bych nějakou radu,zkušenost...Zítra jdu po 5 týdnech na kontrolu,jak se miminku daří a moc se toho bojim ☹

jaaty
26. kvě 2010

sophiekane, ja som takto prišla o bábätko v 23 týždni
Tiež mi tesne pred odberom plodovej vody (indikácia- vek matky) zistili málo plodovej vody. O dva dni jej bolo zase menej,..... záver nevyvinuté obličky- čiže vrodená vývojová vada nezlučiteľná so životom a indikácia k prerušenie tehotenstva. U Teba to zistili skôr a predpokladám, že budú sledovať fungovanie obličiek. Ak budú fungovať, je to OK 😉 . Viem že je možné doplniť plodovú vodu "zvonku", ale to sa vraj robí skutočne vtedy, ak je istota, že bábätko je inak zdravé. ...a tiež asi nie všade
Držím palce, aby bolo u Vás všetko OK

sophiejane
1. čer 2010

tak bohužel, žádná plodová voda, nejspíš žádné ledviny, čeká mě potrat 😢 😢 😢

jaaty
2. čer 2010

Sophiejane, presne to mám za sebou ☹ ☹ ☹ . Bude to ťažké, ale držím palce drž sa. Ak by si chcela nejaké info, kľudne sa ozvi na IP. drž sa

sophiejane
6. čer 2010

tak jsem po umělém přerušení, bohužel...po 14dnech byl už anhydramnion - žádná voda, takže nejpravděpodobnější diagnoza - neexistující ledviny...může to být i jakýsi syndrom Potterové, který je ale daný geneticky a pokud jsme oba nositelé, riziko opakování je 25 procent...to nás tedy genetička vyděsila...ale také to může být i vývojová vada...a nejspíš se ani nezjistí, jak to bylo...nejhorší je, že to bylo po 5letech snažení a dvou IVF (a celkem třech transferech embryí) do pr....!!!!

naštěstí to proběhlo ještě v narkoze jako klasická interupce...cítím hrozné prázdno, přišla jsem o něj první den 16tt...snad se někdy toho miminka sakra dočkáme!!!

sophiejane
6. čer 2010

jaaty děkuji ti za podporu, ani jsem netušila, kolik holek má tohle za sebou, nebo i z jiných důvodů potrat třeba až ve 22tt....hrůza...

jaaty
6. čer 2010

Tak dobre, že o máš za sebou a že si bola v nakróze. Ja som také "šťastie" nemala.
Tak, teraz treba ísť na nejakú dobrú dovolenku, oddýchnuť si, načerpať energiu a tešiť sa z ďalšieho tehotenstva 😉 😉 😉 .
Ja som síce potom ešte dvakrát otehotnela, pričom raz to skončilo hneď v začiatku a druhý krát bohužiaľ mimomaternicovým tehotenstvom ☹ . Doma však máme jednu krásnu bambuľku, tak sa tešíme z nej, keďže s ďalším bábätkom už nepočítame.
Jendak kvôli môjmu veku (38 r.) a začiatkom roka mi zistili (resp. ja som si zistila) zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Takže tá sa musí vyliečiť a to nie je otázka mesiaca či dvoch ale bohužiaľ roka či dvoch 😠
Naša Hanka však vydá minimálne za dvoch 😀
Držím palce 🙂

sophiejane
18. čer 2010

holky já zase studovala něco o potters syndrome (chybějící ledviny)..našla jsem diskuzi v angličtině o ženách co se rozhodly to donosit...to obdivuju tedy...ale o tom nechci, jedna z nich čekala 2x za sebou toto dítě!! a zjistili, že to má manžel v genech a je to u nich tedy 50procent!!tak jakto že nam řekla genetička že se to z našich genetic.testů nezjistí? tak nám kecá... a taky mě napadá, že když je to většinou u chlapců( až skoro 70procent), dalo by se opět snížit riziko preimplantační diagnostikou u embryí, což je teda drahý, ale ví se dopředu pohlaví!! snížilo by to možnost výskytu...fakt co si člověk nenajde sám...

sampo
18. čer 2010

ahojte... som zahliadla tuto temu "na skle".. mrzi ma, ze ste kvoli tej diagnoze prisli o babatka (sophiejane ☹ ) Ja som ju mala tiez, ale asi az od 34 tt, mala sa nastastie narodila zdrava, iba trosku mala a so stuhnutymi klbmi, kedze nemala kde cvicit v tom bruchu.. kiez by vsetky tieto diagnozy radsej dopadli takto 😔

ororo1
30. čer 2010

@jaaty
Ja som prišla o malého v 29. týždni. Bola som sa obyčajnej kontrole, predtým stále všetko v poriadku, od amniocentézy až po morfologický ultrazvuk. V 29. týždni lekár zistil, že malý zaostáva a je asi v 23. týždni. Okamžite ma poslal do nemocnice lebo som nemala skoro žiadnu plodovú vodu. Tam nevedeli poriadne ako ďalej, malý na druhý deň odumrel a ja som ho musela klasicky porodiť. Zabudla som dodať, že to bolo už po treťom IVF, cítim sa strašne, to sa nedá slovami ani opísať.

dobinka82
17. bře 2011

ahojte děvčata, přečetla jsem si příspěvky vás všech...chci vám říct mou zkušenost, mám dva zdravé kluky.když už jsem žádné těhotenství nečekala, příšlo to jako mávnutím kouzelného proutku.,chtěla jsem jít na potrat z různých důvodů, no když už jsem byla objednaná a dělali mi předtím ultrazvuk, řekli mi, že mi žádný potrat neudělají, protože miminka mám dvě.byl to pro mě nepředstavitelný šok.primář mi řekl, že riziko pro mne by bylo ve 12 tt tak velké, vlastně jako u dvojnásobného týdne, to jest 24, a že mi to nemůže udělat.že jediné, tak můžou špatně dopadnou výsledky, které u dvojčat bývají, a potom se můžu rozhodnout ukončit těhotenství do 24 tt.no výsledky byly tenkrát v pořádku. jediná abnormálie byla, že každé miminko bylo jinak velké.a že se to má hlídat.každý týden jsem chodila na kontrolu a neměnilo se to.ve 20týdnu mě doktor objednal k nejlepšímu lékaři v ČR do Brna,kde po odborných vyšetřeních zjistili, že jedno miminko nemá ledviny.tudíž nemá plodovou vodu.tenkrát jsem probrečela celý den i noc.nenáviděla jsem se za své myšlenky o potratu. druhé miminko bylo zdravé.a že se můžu rozhodnout těhotenství ukončit.ale můžu ohrozit to zdravé miminko.tak jsme si řekli, že počkáme.příroda je mocná čarodějka a lékaři mnohdy neví, co se vlastně stane.momentálně máme za sebou nejhorších 8 týdnů, kdy mi řekli, že se uvidí, co bude,jestli to nemocné miminko bude stále žít. na jednu stranu jsem ráda, že stále nosím pod srdcem dvě děti.ovšem je to tak, že po porodu se to miminko bez ledvin udusí.pořád si nedokážu představit, jak to bude a jak to psychicky zvládneme.a snad bude vše v pořádku s tím druhým miminkem.na vše jsme se ptali, a i když se s námi lékaři nechtěli bavit o tom, co vlastně bude, říct někomu, že miminko stejně bude mrtvé je hrozná prognóza, no ale víme, co bude.co se týče plodové vody, bylo mi jasně vysvětleno, že pokud nejsou ledviny, není plodová voda.pokud špatně pracují, je méně plodové vody. ovšem pití těhulky to neovlivní.tím se plodová voda a její množství nezlepší.miminko může růst i bez plodové vody, díky přírodě je to fakt zajímavé, my jsme toho příkladem.mé miminko je živeno z placenty, plodová voda ho omezuje akorád v tom, že se nemůže hýbat, proto těhu necítí třeba pohyby tak, jak by měly být.co se týče toho pití, správný lékař vám řekne, pít dostatečné množství, ale v třetím trimestru méně, protože ledviny pracují hůře díky velikosti miminka a můžete ohrozit velkým pitím tekutin to, že budou pracovat hůře a budete se zavodňovat.držím všem palečky. a myslím na vás.

frrooni
1. čer 2011

ahojte babulky.mám taký problém a som z toho na prášky.mojej dcérke zistili že ma zmenšenú pravú obličku a vôbec nerastie.teraz ma 17 mesiacov.neviete mi o tomto niečo povedať a čo to asi pre dcérku znamená?dakujem

zajitecka
21. srp 2012

Ahoj,
chtěla jsem se poradit. Dnes jsem byla na ultrazvuku. Trval docela dlouho- miminko se na sonu moc dobře nezobrazovalo. Pak mi doktor řekl, že je to tím, že mám málo plodové vody ☹ Neřekl kolik, ale mám přijít za týden na kontrolu. Chtěla jsem se zeptat, zda s tím nemá někdo zkušenosti? Když budu víc pít, tak by se mi voda dorovnala apod.? Nemůže se mi narodit poškozené miminko? Mám z toho docela hrůzu.....

melis7
23. srp 2012

@zajitecka Ono piti asi moc nepomuze,ale rozhodne ti to neublizi.Asi bych pockala na ten kontrolni ultrazvuk a kdyby se to opakovalo,tak bych si to zkusila domluvit na nejake specializovane pracoviste.Kolikaty jsi tyden?

silverm
18. pro 2012

Ahojte, pridávam moju skúsenosť. Prišla som o dieťatko v 20 tt.. V 18. tt mi zistili absolútny anhydramnion a zaostávanie dieťatka v raste o cca 2 týždne. Nasledoval morfologický ultrazvuk, kde dr. nezistil absolútne žiadnu vadu, obličky boli v poriadku, mechúrik tiež. Pre nedostatok plodovej vody nemohli urobiť amniocentézu, ale navrhol urobiť amnioinfúziu, čo je niečo podobné ako amniocentéza, len najskôr treba dodať biologický roztok do plodového vaku a následne odobrať vzorku tej vody (ktorá za tú chvíľočku obmyje bábätko) a z nej sa urobila genetika (vedela som, že bábätko to už nezachráni, ale hádam zistí príčinu). Po amnioinfúzii v 20 tt ma nechali 1-2 hodinky poležať a mala som ísť domov. Po cca. hodine však všetká zvyšná voda, ktorú mi tam dodali vytiekla, takže bábätko znova bolo bez vody. Dr. mi vysvetlil, že tým, že tam už anhydramnion bol, tak sa tá dierka nedokáže zceliť po vpichu a všetko cez ten vpich vytieklo. Pri normálnej amniocentéze sa to nestane. Ak by som tvrdohlavo chcela pravidelne dopĺňať vodu, myslím, že by to nevychádzalo, ak by sa to stále vylialo. Tiež som pila hádam aj 4 litre vody denne odkedy mi to zistili ale nepribudla ani kvapka. "Porodila" som mŕtve maličké dieťatko so silným zápalom v plodovom vaku, čo mi doktor, ktorý ma dočisťoval povedal, že mohlo byť príčinou celého tohto stavu. Histológie ani genetika z odobratej "plodovej" vody nepotvrdila žiadne vrodené ani iné vady. Za anjelikom mi je veľmi smutno. Bol zdravý a predsa som ho stratila. Bolo to po IVF a veľmi sme sa tešili, že to vyšlo. Netuším z čoho sa ten zápal do plodového vaku dostal a hlavne, nie je možné ho zistiť z CRP matky, takže o tom nemôžete ani tušiť. Píšem to tu preto, aby tehuľky, ktoré týmto bohužiaľ prechádzajú mali viac informácii. V tej dobe som sa snažila s diagnózou absolútny anhydramnion nájsť aspoň niečo pozitívne vo fórach a odborných článkoch. Nenašla som nič pozitívne a taký bol aj náš priebeh. Ak by sa to stalo v neskoršiom tt možno by sa to dalo zachrániť ale v tak skorom štádiu, myslím, že nie je šanca na záchranu dieťatka.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru