Dilektace KPS - problém s ledvinami. Máte zkušenosti?

laetti
13. kvě 2008

Včera jsem byla v Liberecké nemocnici na 2.screeningu a doktorka mi řekla, že má miminko dilataci KPS-což je problém s ledvinami-jsou větší než by měly být. Pak mě poslala do Gennetu abych se objednala na vyšetření i tam. Prý se to bude muset hlídat a pokud se to nezhorší,tak to bude dobré. Ale nic víc nevím a bojím se o mimi. nemáte některá podobný problém? Díky za odpověď

ilijanka
13. kvě 2008

ahoj, laetti, podľa mňa ide o rozšírenie vývodného dutého systému obličky, mne to tiež zistili pri skríningu, ale bolo to iba mierne o pár mm, sledovalo sa to na sone a potom sa to upravilo do normy, ak by to pretrvávalo aj po narodení, sleduje sa dieťatko sonograficky aj naďalej, niektoré deti z toho vyrastú, u niektorých hrozia opakované zápaly obličiek a niekedy je nutná operačná liečba, ale myslím, že u Teba to tiež bude o.k., podľa toho čo Ti povedali, držím palce 🙂

dela
13. kvě 2008

Holky,co je to prosím ten screening?Jak se provádí?

vejinka
13. kvě 2008

je to kompletne vysetrenie asi v 20tt. a robi sa ultrazvukom ..pozeraju sa vsetky organy babatka

gabkazabka
13. kvě 2008

screening sa nerobi z krvi? 😕

vejinka
13. kvě 2008

no kedze je to kompletka bere sa aj krv..

dela
13. kvě 2008

A říká se tomu i podrobný ultrazvuk.Je to tak?

dididi30
13. kvě 2008

ten screning je vlastne sono , nie? 😀

gabkazabka
13. kvě 2008

hej,to je vlastne sono+vysetrenie krvi-taka kompletka 🙂

roxxxana
13. kvě 2008

Screening v původním smyslu slova znamená plošný průzkum určitých znaků určité skupiny populace, pakliže jde o screening vrozených vývojových vad, znamená to, že všechny těhotné ženy by měly podstoupit předepsaná vyšetření pro to které období, tzn. screening v prvním trimestru 12 tt (šíjové projasnění a nosní kůstka na utz v kombinaci s krevním testem) - není povinný a hrazený pojiš'tovnou, screening pomocí tripple testu v 16 tt (krev), screening ve 20 tt (utz) a screening ve 30 tt (utz).
laetti: myslím, že je to celkem častý nález (alespoň co tak sleduju diskuze a poradny) a většinou se to samo upraví. Asi ti nezbývá než počkat, stejně to nemůžeš nijak ovlivnit. Hlavně se zkus nestresovat dopředu...je spousta různých nálezů, které budí děs, ale ve skutečnosti se nejedná o nic tragického (což nevylučuje medicínské sledování - pro jistotu). My jsme zase měli cystu choroideálního plexu (což je v hlavičce)...

roxxxana
13. kvě 2008

Našla jsem tento odkaz. Jestli by ti pomohlo...
http://www.porodnice.cz/node/24285

laetti
autor
14. kvě 2008

ilijanka a roxxxana: moc díky za odpovědi a povzbuzení, na odkaz mrknu. 😉

pinco
21. kvě 2008

ahojte - roxxana, my sme mali tiez cystu v hlavicke a teraz tam uz vraj nie je. Tak dufam, ze sa to tam uz nevyskytne. Pochybnosti ostali, aj ked sa vraj nemam stresovat...
Inak s tym screeningom si to vysvetlila uplne presne. 🙂

evaje
21. kvě 2008

Ahojte chtěla bych se zeptat, Byla jsem na screeningu v I. trimestru a vyšel dobře. Teď v 16 tt mě udělali odběr a pozvali si mě na genetiku, prý zvýšené riziko Downovy choroby. Nevíte někdo jaké jsou hodnoty výsledků při odběrech ve II. trimestru a jak je možné, že první výsledky byly dobré a tyto nejsou? Na sonu jsem ještě nebyla. Kterým výsledkům věřit?Které jsou přesnější??? 😒

konja
21. kvě 2008

Vyšetření krve přesné není.Hodnoty ti nepovím,ale je časté,že výsledky vyjdou často falešně pozitivní = zvýšené riziko postižení. Na genetice ti navrhnou odběr plodové vody, někde provádějí ještě před detailní vyšetření ultrazvukem - Downův syndrom je spojen se specifickými vývojovými abnormalitami, které,ale nemusí být ani ultrazvukem odhaleny.Záleží na vybavení nemocnice.Nejspolehlivější co v současné době mohou lékaři nabídnout je odběr plodové vody.Bohužel ani ten nemusí být 100%Ale nic spolehlivějšího zatím medicína nezna... Jinak vyšetření zaměřené na vývojové poruchy se provádí právě v 16tt, ve dvanáctém se na toto nezaměřuje. Proto jedny výsledky vyšli dobře a druhé ne, každé je na něco jiného.

konja
21. kvě 2008

Evaje: v tvém pase jsem si přečetla, že nechcete znát pohlaví potomka a tak jen malé upozornění - pokud ti budou brát plodovku, tak si pak řekni, že nechceš znát pohlaví plodu. Oni to totiž z plodovky zjistí na 100% a velice často se stává, že se prokecnou.Dvě moje známé se takhle dozvěděly co čekají, ikdyž to vědět nechtěly 😅

evaje
21. kvě 2008

Konja díky za info, ale ještě dotaz. Já myslela, že I. trimestrialní screenink se dělá právě kvůli Downově chorobě. Vlastně je na něj zaměřený. Dostala jsem tehdy i leták s názvem "Screening v I. trimestru těhotenství k odhalení Downova syndromu" proto jsem teď překvapená z výsledků, vyšel se zvýšeným rizikem právě na Downa 😒 Snad patřím mezi tu hromadu poplachů.

konja
21. kvě 2008

No já nejsem gynekolog,takže se můžu mýlit,ale já jsem neslyšela,že by se v I.trimestru dělalo vyšetření k odhalení Downova syndromu.Ale možné to samozřejmě je.A tím lépe pro tebe - pokud byl první negativní a druhý pozitivní, tak je ještě větší pravděpodobnost, že se jedná o falešný poplach 😉 Chce to ale hlavně klid,protože většina "pozitivních" testů je falešný poplach. Na genetice se na vše důkladně poptej. Držím palečky ať je vše v pořádku 🙂

konja
21. kvě 2008

Ještě jsem si všimla, že o pár řádků níž, je téma věnované tripple testům. Tak tam mrkni 😉

veracruz
21. kvě 2008

konja, medzi 11tt a 13tt sa robi NT screening (sijove prejasnenie), ktore ma odhalit riziko DS...

evaje
21. kvě 2008

Veracruz, takže je to jak píšu??
Konja díky za radu

ygreen
21. kvě 2008

evaje: kamarádka to měla stejně jako ty - NT v I. trimestru na jedničku a triply špatný, tak museli na genetiku a pak na amniocentézu. Při těch triplech se měří ještě nějaké jiné hodnoty než u NT screeningu, ale buď klidná, pokud vyšel NT dobře, tak to bude jistě v pořádku. Nezapomeň, že do zvýšeného rizika downa se počítá i třeba vyšší věk rodičů. Tak kamarádka šla na amnio a čekají samozřejmě zdravou holčičku 🙂 Tak neboj to bude o.k.

leryl
21. kvě 2008

ahoj,ve 12tt se zjištuje možnost Downova syndromu,dokonce ti program i vypočítá s jakou pravděpodobností,ten dáva dohromady vyšetření krve a hodnoty naměřené ultrazvukem(šíjové projasnění).
Jsou doktoři,kteří tvrdí,že pokud byl dělaný screening v I,trimestru, neměl by se už dělat ten v 16tt,protože právě bývá falešně pozitivní

bezaz
21. kvě 2008

pre vsetky smutne tehulky http://www.evalabusova.cz/preklady/prenatalni_d...
pre zlepsenie nalady 😉

stalida
22. kvě 2008

ahoj evaje, ja som bola na tom podobne ako ty, 1 USG na prejasnenie sije bol ok, ale tripple testy mi vzhladom k veku (34r) ukazali riziko Down. syndromu 1:450, urobili mi este jeden USG, podla neho vyzeralo vsetko ok, ale aj tak mi Dr.odporucil odber plod. vody. Ale myslim si ze pre vacsi klud sa to oplati 🙂 Prajem tebe a miminku vela zdtavia 🙂

evaje
26. kvě 2008

Stalida, a ty jsi měla dělaný i ten scrining v 11tt-13tt? Mě tam vyšlo riziko 1:12000 a při triplech 1:45. Je to dost rozdíl. Doktorka na genetice mě řekla, že amnio mi nabídnout musí, ale prý aby mě pravdu řekla si myslí, že je zbytečné. No a moje mě řekla totéž. Na podrobný ultrazvuk jdu až ve 20tt. Tak uvidíme.Jinak budu rodit na své 34 nar. Tak věk asi hraje taky roli (a stále si myslím, že je to holka 😉 ) tak třeba je to tím- viz. článek od bezaz. Ať nám vše dobře dopadne a dobrou a klidnou noc.

stalida
27. kvě 2008

ahoj evaje, ano mala som robeny screening v 11tt, robili malickemu to prejasnenie sije a bolo to ok. Lekarka vravela ze vzhladom k veku stale vyskocia tie rizika hore, no mojmu malemu nasli na 2.USG v 19tt aj cystu na hlavicke, tak sa mi potom ten pomer 1:450 zhorsil na 1:120, takze o 2 dni na to som bola na odbere pl. vody.
Co sa tyka tvojich pomerov su fakt dost odlisne, ale ked ta doktorka upokojila, tak dufajme ze to bude ok.Drzim prsty 🙂

evaje
28. kvě 2008

Stalida, díky za uklidnění,doufám, že i tvé miminko je zdravé.Já si stále říkám,, že kdyby byla amnio nutná, tak mě to ty doktorky řeknou a nedo mě budou alespoň na ni přesvědčovat. Ale ony se shodly v tom, že nutná není. Taky se uklidňuju, že ani ta není 100% a črvík by hlodal i tak. A co si vzpomínám, tak hlodal i u malého když jsem ho čekala a výsledky triplů mě tenkrát vyšly dobře. Tak ať už je miminko na světě, běhá a mluví, ať zase můžu klidně spávat 🙂

stalida
28. kvě 2008

evaje, tak fakt drzim prsty aby ti to dobre dopadlo ...a ked lekarky tvrdia ze amnio nie je potrebna, tak asi na to maju dovod 🙂 🙂 🙂 .....mne vysvetlovali ze aj z amnio malokedy vyjdu zle vysledky, ale vies ako sa hovori ze cert nikdy nespi 😒
my sme jednu vzorku pl.vody niesli do Prahy, odtial som mala vysl. do 24 hod. a tie boli ok, ale uz viac ako 3 tyzdne cakam za kosickymi vysledkami tie su vraj podrobnejsie...tak dufam ze budu dobre.
A ako ty pises nech uz su zdrave miminka na svete 🙂 🙂 🙂

miah
9. čer 2008

ahojte, nevadi ak sa robi uzv na druhy screening v 21tyzdni??

ilci
9. čer 2008

miah, já byla 20+1
a stejně je mimčo o týden starší 😉 takže je to plus mínus

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru