Dráždivá děloha. Co to znamená?

sarkal
21. říj 2008

Ahoj holky.Včera jsem byla na monitoru a protože se doktorovi v poledne něco nezdálo,musela jsem večer na přetočení do porodnice.Tam bylo všechno vpořádku a dr. mi dělal i utz,když přišel tak říkal,že už bych mohla rodit,ale jak to poznal to nevím.Ve zprávě jsem měla běžné věci jako tep miminka,jeho váha atd...Ale jednomu nerozumím "dráždivá děloha".Nevíte někdo co to znamená?
Díky moc za odpovědi 🙂

minea
21. říj 2008

Sarkal, měla jsem to taky - taky si mě tehdy pozvali ještě jednou večer na monitor. Dráždivá děloha souvisí s tvrdnutím bříška, které je ve 3. trimestru běžné, ale v některých případech je o trochu intenzivnější - pak se mluví o riziku předčasného porodu, ale ty buď naprosto v klidu, protože v 38tt je už mimi dopečené. Při tom tvrdnutí dochází ke slabým kontrakcím a to právě sledujou na tom monitoru. Počítej s tím, že rodit můžeš každou chvíli, ale třeba taky týden po termínu - v podstatě nic to neznamená. Hlavně buď v klidu, žádnou fyzickou námahu a udržuj veselou mysl 🙂 .

minea
21. říj 2008

Ještě k tomu pojmu - děloha reaguje tvrdnutím na jakékoli podráždění, např. na pohyby miminka nebo třeba jenom když doktor při vyšetření položí na bříško ruku.

hlavinka
6. únor 2011

Ahoj holky, rada bych ozivila tohle tema. Jsem v 18tt a musim lezet, mam drazdivou delohu. magnezko zatim nepomaha. jakmile jsem na nohou cca 10 minut, musim jit odpocivat, bricho boli a tahne k zemi:o(
Preslo to nekomu z vas? jak dlouho jste to mely? ne snad az do porodu??? Pomaha na to neco jinyho, nez magnezium? Diky moc, drzim vsem palce a preju hodne zdravi!!!! 🙂

knobloska
7. únor 2011

@hlavinka já to měla cca od 20tt. s malou.Měla jsem nařízení ležet a magnézko, tenkrát to šlo, dneska mi tady běhá malá a ty jsi na tom stejně. Takže asi takhle - jsi hubená? Já totiž děsně a dr říkal, že je to tím, pže děloha není obakená tukem, a reaguje na každé podráždění a i na pohyb miminka (ale to s hubeností nesouvisí). Já jsem ležela a břicho mi tvrdlo úplně stejně jako když jsem neležela. Osobně si myslím, že tím se to spasit nedá a ani to magnézko podle mě moc nepomáhá, brala jsem jich 6 denně. Já jsem přesvědčená o tom, že nejdůležitější je dělat pravidelně cervikometrii - měřit děložní hrdlo a monitorovat, jestli se nezkracuje. Já měla tvrdnutí strašné, dr byl z toho zoufalý, protože mi třeba dělal utz ve 20:tt a já měla břicho co půl minuty stažené do kostičky. Ale hrdlo se ani nehnulo, rodila jsem 39+2 a od 37tt už jsem neležela, už mi z toho hrabalo. Psala jsem i do poradny dr Kouckého na Porodnici.cz a odepsal přesně totéž - pravidelná cervikometrie je nezbytně nutná, nemyslet na to (což opravdu pomáhá), nestresovat se. Neboj se, dopadne to dobře, jen ať tě dr kontroluje. Odpočívej jak to půjde, nic netahej, magnézko klidně taky ber, ale opravdu se nedej odbýt a hlavně ať to kontroluje. Kdyby se hrdlo zkracovalo a hrozil předčasný porod, pošle tě do nemocnice na kapačky, které opravdu kontrakce zastaví, magnézko je jen taková berlička a na svalové křeče.

hlavinka
7. únor 2011

Knobloska: diky za zpravu! 🙂
No prave, ted s tim druhym je to o to tezsi, ze proste dite musis dat na zachod, oblict a tak, nemuzes jen lezet a nic nedelat. jakmile treba neco delam cca 10 minut, hned to citim a musim si lehnout. je to desny:o( Nejsem na to zvykla....
a jak casto Ti merili cervix score? zas predstava, ze budu jezdit kazdej tejden do mesta za dr. je vesela, ale lepsi, nez se nervovat. Beru 3x2 magnezka, zatim zadna zmena (od soboty).
A chodila jsem treba i ven? nemyslim nejaky tury nebo tak, ale treba na tramvaj/autobus, sednout si, dojet, nakoupit (ne nic tezkyho) a zase zpet? Mala ma krouzky, potrebuje mezi deti a prece nemuzu jen lezet. manzel je v praci a nema sanci ji tam vozit ☹ Diky moc

paulito
7. únor 2011

@hlavinka Ahoj, já jsem od 20tt otevřená na 4 prsty, takže také ležím, papkám železo a hormony. Jediné co mě trápí jsou občas silné bolesti (trvají většinou tak 3-5 hodin) a pak pohoda. Jsem ráda, že jsem našla někoho kdo má podoný problém a třeba si dokážeme navzájem poradit abychom naše mimísky v pořádku donosili do zdárného konce. Kdy máš termín?

hlavinka
7. únor 2011

knobloska: no hubena nevim, rozhodne mam tuku pres brisko vic, nez pri prvnim tehu, ale za netehu jsem mela 60 kg, ted mam 65 kg. Takze spis bych rekla, ze nemam tenkou kuzi hned na delohu. U mne je to asi tim, ze jsem ted mela rymu a kasel a musela jsem "tlacit" pri smrkani a kaslani, tak se to asi podrazdilo:o(

Paulito: to je mi lito, ze mas az takovy bolesti. To ja, kdyz lezim a nic nedelam, tak to jde...jenze si jit lehnout.....
Termin mam az na zacatku cervence (6/7). A jak casto chodis na kontroly k dr.? casteji nez jednou za mesic?
moc Ti drzim palce, abys uspesne upekla miminko. 😉 nechas si rict pohlavi?

hlavinka
7. únor 2011

Paulito: a jo, ted mi to doslo. ty jsi otevrena na 4 prsty? huu, to je mazec....ja jsem teda aspon zavrena. To ty musis teda lezet mnohem vic a nejlepe s nohama nahore, co? 😲 😅 😕

romcovaklarka
7. únor 2011

Ahoj holky, napřed bych vám chtěla všem popřát ať se dočkáte zdravých donošených miminek, a pak se chci zeptat. Poslední týden mi začalo tvrdnout břicho, často je to po WC, pak v posteli když ležím a překulím se z boku na záda, ale i během dne bez zjevných podnětů. Nedokážu říct, kolikrát denně to je, protože někdy si toho podle mě ani nevšimnu, pokud si na břicho nesáhnu. A teď - nevíte, jak poznám, jestli to je normálka nebo to může být tahle dráždivá děloha? Mám jít totiž na kontrolu jinak až 2.3., tak nevím, jestli tam mám běžet, nebo je to obvyklé. Jo a beru magnézko porůznu tak od 2 do 6 denně. Díky moc za názory.

knobloska
7. únor 2011

@hlavinka každý týden jsem nejezdila, to určitě ne, tak jednou za 3 týdny. a nehodnotil CS, udělal vnitřní utz sondou a přímo změřil čípek. Já jsem teda ležela vzorně, ale měla jsem depresi jako hrom. A i když jsem ležela, tak břicho jsem měla tvrdý pořád. Teď jsem zase těhu a po pravdě si nedovedu představit, že se to bude opakovat, manžel je taky do večera v práci. Já bych to omezila na minimum, ale když musíš někam dojet, tak jeď. Já si opravdu myslím, že to bude v pohodě, jen ať tě kontroluje, pořád mu říkej, že tě to břicho prostě bolí, lepší býtt za hysterku. Jak píšeš, budeš mít klid a když se bude něco dít, tak tě zavčasu pošle do nemocnice.

knobloska
7. únor 2011

@paulito ahoj, já teda nechápu, co děláš doma, a proč nejsi v nemocnici. Tohle už podle mě úplně OK není.
Snad dr ví, co dělá. Přeji hodně štěstí

knobloska
7. únor 2011

@romcovaklarka a nedělali ti vyšetření na infekci v moči a v pochvě?

To je vlastně důležitý udělat u všech maminek, co jim takhle brzy tvrdne bříško.

paulito
7. únor 2011

@knobloska Nemám vůbec zkušenosti, takže nevím jak moc je to nebo není vážné. jen ty bolesti mě děsí, ne kvůli mě, ale kvůli mimi, mám o něj strach. Vždy když to břicho bolí se hrozně mele. Ve čtvrtek jdu zase na kontrolu, tak jsem zvědavá co mi řekne. Ty máš v tomto nějaké zkušenosti? Nebo někdo tu?

knobloska
7. únor 2011

@paulito no jen takové, že jsem měla problémy s tvrdnutím břicha, takže jsem se celá vylekaná "chytračila" na Internetu v různých poradnách. Je to v podstatě tak, že v největším procentu je za předčasným porodem nějaká infekce, ať močovývh cest nebo v pochvě, proto by je měl dr v první řadě vyloučit. Když je vše OK, pak může jít o nějakou vrozenou nedostatečnost děložního hrdla, ale to je jen mizivé procento. Dřív se hodně zašívalo, teď se od toho ustupuje právě kvůli možnému zavlečení infekce při zákroku. A co tobě řekl dr? Jen že máš ležet? Dělal nějaké kontrolní stěry? A buď v klidu, ty bolesti miminku neublíží, jediné, co je u tebe problém, je ta hrozba předčasného porodu. Nechci tě lekat, ale na ty stěry a vyšetření moči bych se zeptala, pokud to tedy neudělal.
No a jestli máš kontrakce, kapou v nemocnici nějaký lék, který už nevím, jak se jmenuje, na zastavení kontrakcí.

paulito
7. únor 2011

Dal mi nějaký gel na "infekci" a hormony na to otevírání a nemocnicí vyhrožuje, myslím, že ke konci tam budu na 90% kvůli té krvi, mám trombofilii a tam hrozí předčasný porod, tromboza, embolie a do toho jsem četla že štíhlé holky mají sklony k předčasnému porodu. (mám 49kg, 172cm, 24tt). Ale štíhlá jsem už spoustu let a tu trombofilii mám vrozenou a krom toho, že nesmím antikoncepci a když jsme jeli na dovolenou tak jsem si píchala nějaké injekce to neřeším. Říkala jsem si, že to nebude tak vážné když mě ani na ten steh o kterém jsem slyšela, neposílá. Teď jsi mě trochu dostala. Snažím se teda ležet, ale ... Máme mezonetový byt, koupelna, ložnice v patře a do toho partner jezdí mezinárodku, takže jsem tu sama a prostě fungovat musím. Tak jsem zvědavá co bude dál, bojím se jen aby byl mimísek v pořádku, kdyby náhodou se narodil předčasně ☹

paulito
7. únor 2011

@hlavinka Ležím, musím, ale vždy a pořád to nejde... A hlavně jsem takovej "živel", tohle jsou proo mě muka, jediné co mě drží je mimísek. Chodíme na kontroly každých 14 dní, teď každý týden, no alespoň to utíká, dostanu se ven. Jinak to vypadá, že tatínek bude mít parťáka na fotbal 😀 Mě je to tak nějak jedno od začátku, tatínek by si přál chlapečka, ale když to bude zdravé je mu to jedno 🙂 Já si myslím, že se mu to splní, tak nějak od začátku cítím že to bude kluk... No tak když se to pořádně neukáže, tak holt dokoupíme alespoň jedno růžový tričko a šatičky 😀

paulito
7. únor 2011

@hlavinka A vy víte co čekátě?

hlavinka
7. únor 2011

@romcovaklarka mne to taky zaclo nejdriv jen pri prevaleni z boku na bok nebo po wc....k tomu se pak pridalo i nekolikahodinove boleni pres den....Byt tebou, radsi si tam zavolam ci zajdu, za to nic nedas. Prece jen cekat skoro jeste mesic mi prijde dost. Tak moc drzim palce!!

Paulito: teda, taky se divim, ze Te nevzali do nemocnice....I kdyz jestli jsi sledovana tak casto, tak to je dobry. nemas to teda lehky:o(
Tak si aspon na uklid nekoho najmete nebo at to udela partner, az se vrati z prace...jenze stejne, jist taky musis a treba blbej kos se taky musi vynest, ten nepocka tyden na muzskyho ci na pani :o( No, je to tezky. Drzim palce, hodne zdravi a co nejdelsi peceni miminka v brisku 😉
My cekame holcicku, teda zatim to tak vypada, jeste si to nechame potvrdit na tom velkem UTZ, kam jdeme 21/2.

katana11
7. únor 2011

@paulito uff na 4 palce otvorena? 😒 . Nechcem zbytocne stresovat ale ja by som asi vyhladala aj ineho odbornika nech sa na teba pozrie. Mas aspon daaky krcok maternice a aky velky??? Lebo mna pustali z nemocnice v 37 na 4cm otvorenu a po 3 hod som sa vratila ale to uz rodit 😵 odtiekla mi plod voda ale ja som krcok mala spotrebovany uz od 25tt 😔 takze ja som to mala komplikovane so stalim lezanim v nemocke az do toho 37, hore ritkou 😖 . Mne podavali salbutamol a potom gynipral na stahy maternice ktore som mala na dennom rezime niekolko krat ☹ a aj dost velke 😠 . Ktore mi niekedy museli tlmit infuskami ktore ma maximalne oblbli a uspavali 😅. Drzkaj sa klud, klud, klud a odych, odych, odych. Drzim palceky a skus zajst aj za niekym inym alebo na pohotovost. Daj vediet o sebe 😉

paulito
7. únor 2011

@katana11 Ahoj, no tak to koukám ☹ Začínám uvažovat, že až mi bude příště špatně, budu mít bolesti nechám se normálně odvést do porodnice kde jsem registrovaná (doktor mi řekl, že jestli budu mít bolesti, silné, nebo budu zase špinit), mám ject tak co... Malej je ale naštěstí v pořádku, prý velký, srdíčko v poho a kope jak ďábel. Zbožňuju ho už teď a udělala bych pro něj všechno, takže jeho zdraví je samozřejmě priorita. Ve čtvrtek jdu na kontrolu, tak uvidíme co mi řekne... Ale moc, moc Ti děkuji za info a rady 🙂

katana11
7. únor 2011

@paulito Nie je zac, keby som mohla stojim aj pri tebe 😵 len ma to prekvapilo lebo nie je to vcelu normalny nalez. A ten krcok je aky velky???? kludne aj na pohotovost by som sla pri akychkolvek malych naznakoch bolesti ved ked uz nic aspon pre pocit ze je vsetko v poriatku. Kludne napis potom ako

paulito
7. únor 2011

vůbec nevím jak je velký ten krček ☹ Zkusím se zeptat na víc ve čtvrtek. Do teď jsem nic neřešila a důvěřovala, asi to budu muset trochu změnit 😀

katana11
7. únor 2011

@paulito To sa netrap, hlavne vnimaj svoje telo a riad sa tvojim instinktom. Velkost krcka by si mala mat zapisane v tehotenskej knicke su tam aj pripadne este ine udaje ako otvorenia atd. kuk 😎.

rubika
7. únor 2011

@paulito otevřená na 4 cm, to je teda mazec. Myslím, že bys měla jet do nemocky, hlavně kvůli těm bolestem, může to být příprava na předčasný porod... Nechci tě strašit, ale aby sis to pak někdy nevyčítala. Dali by ti kapačky na zklidnění dělohy, pokud by bylo nutné tak i na rychlejší vyživení miminka. Vím o tom své taky sem si s prvním několik týdnů poležela v nemocnici s tvrdnutím břicha a zkráceným čípkem. Je fakt že mi tvrdlo i 6x do hodiny, a to sem měla kapačky. Taky sem měla dráždivou dělohu, stačil pohyb, nebo si na břicho položit ruku a hned ztvrdlo. Ale pozitivum je že sem porodila 40+2, ačkoliv sem měla od 33tt čípek jen necelý cm a otevřený na 2 prsty, od 37tt už na 4 prsty.
Jo a připrav se na fofr porod, já byla otevřená na 10 za hodinu od prasknutí vody... prostě už teď si tam kde některé maminy po dlouhých hodinách první doby porodní...

rubika
7. únor 2011

@paulito jj je to napsané v průkajdě v kolonce CS, musíš tam mít nějaké číslo nejlépe 0 🙂 a kde máš napsané že si tak moc otevřená?

paulito
7. únor 2011

Tak ten rychlí porod by bylo jediné pozitivum, kdybychom to do porodnice neměli cca 30km 😀 Jinak ve dvacátém jsem bala na 3 prsty, na další kontrolu jsem šla v 22 a to jsem byla na 4. Na další jdu ve čtvrtek, tak jsem zvědavá co mi řekne. Vždy řekne, že je malej dost dole a tlačí se pořád níž a níž (od začátku co mi dělali první ultrazvuk je hlavičkou dolů) a minule říkal něco o tom že je to tam měkké. Vůbec tomu nerozumím. Břicho mi tvrdne, vždy v těch bolestech, trvá to jak kdy 2-3-5 hodin, jak kdy, pak to přejde a je nám fajn. Jinak kolonku CS nemůžu najít ☹ a když už to tu tak probíráme, máte někdo zkušenosti co jsou to ty míry pánve? Tu poslední mi podtrhl, tak jen proč 🙂 (jsou 25,27,28,16)

paulito
7. únor 2011

@rubika Už jsem našla kolonku CS, je prázdná, asi to pan doktor všechno píše do kolonky ke kontrole a tam jsem objevila CS 4

knobloska
7. únor 2011

@paulito já teda moc tvého dr nechápu. Já osobně bych jela na pohotovost, že je mi zle, ať tě vyšetří a popř si tě tam už nechají. Jo jo, Gynipral se ten lék do kapačky jmenuje. Dal ti lék na infekci? Takže tam byla nebo je? Jestli ano, tak za to může infekce a ležením a magnézkem to nezachráníš. Hele fakt někam jeď, když budeš OK, tak tě při nejhorším pošlou domů.

knobloska
7. únor 2011

@paulito teď mě trklo, on ti řekl, že jsi otevřená na 4 prsty, anebo sis to sama "přeložila" z CS 4?

rubika
8. únor 2011

@paulito jak večer psala knobloska CS 4 neznamená otevřená na 4 ale hodnotu podle které se posuzuje stav čípku stačí aby se pohnul, zkrátil, změkl, pootevřel a hned se si na 4, každopádně CS 4 je kritická hodnota pro 31tt a ty si teprve v 25tt, ty bolesti co máš pravděpodobně budou ovlivňovat čípek i měknutí děložního hrdla, co je velice špatné, zvlášť když už teď se ti mimi tlačí dolů, je ještě moc malinké a potřebuje pár měsíců pobýt v bříšku ideálně aspoň do toho 35 - 36tt. Jak je tvůj gyn starý a má utz, dělá ti cervikometrii, tj. měření čípku vnitřním utz. Každopádně ať už máš v půkajdě cokoliv, už kvůli těm bolestem bych si zajela na gyn. pohotovost. Protože tak dlouhé bolesti nejsou normální, normální je když ti na minutu ztvrdne břicho a pak zas povolí... nesmí to být v kuse.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru