Edwardsův syndrom. Má jít na plodovku nebo ne?

wrtulka
4. dub 2012

Zdravím (ne přímo mě ale mé sestře) V prvotrimestrálních testech vyšlo vše O.K. jen Edwardsův syndrom vyšel na hranici 1:445 s tím, že je miminko kontrolováno UTZ a bylo by na něm něco vidět. Testy v druhém trimestru vyšly opět na hranici, ale opět na UTZ nic není. Děti s tímto syndromem se potrácí hned na začátku těhotenství a pokud se náhodu nějaké donosí, tak ihned po porodu umírá.
Doktor jí plodovku nedoporučuje. Doporučil by ji až tehdy pokud by riziko tohoto syndromu bylo vyšší než je riziko potratu při odběru plodové vody. a to je v jejím případě vyšší (odběr plodové vody). Když prý vem v potaz prvotrimestrální testy a UTZ , tak není důvod odebírat plodovou vodu. Je to jen pro 100% jistotu.

Potřebovala by názor jiných maminek,těhulek zda by na plodovou vodu šli či ne. Předem děkuji za rady.

wrtulka
autor
5. dub 2012

@elana děkuju. Terinda mi psala že bys taky nešla ...a že tomu rozumíš 😉 já slyšela (ne tady jinde)že ten UTZ u profesora Eliáše jakoby nahrazuje ten odběr vody. Že je to kapacita a prostě on to pozná...ale když to dítko fakt může vypadat normálně..i když jaká je tam šance že to tak bude? to jsou asi fakt ojedinělý případy že?

elana
5. dub 2012

@wrtulka ne, fakt nic nenahradí odběr plodovky, prostě sebelepší lékař, sebekvalitnější uzv nevidí chromozomy, neumí je spočítat...myslím že sám prof. Eliáš by se proti téhle své (byť výborné) pověsti ohradil, protože jako lékař a vědec je jistě hlavně dost pokorný. Opravdu je strašně vzácný ES bez uzv vad, ale stává se (možná Ti to i T. psala, já to tu nechci rozvádět).

macik79
5. dub 2012

@elana Mě bylo taky řečeno že riziko potratu po odběru plodové vody je minimální, kdežto u mě bylo riziko, že dítě bude mít ES výrazně vyšší. Jak jsem již psala, já bych na odběr šla znovu, pokud bych se dostala do stjené situace

sebestka
5. dub 2012

@wrtulka Já bych na ten odběr taky šla......A ty rizika podstoupila.Já taky ukončovala těhotenství v 33 tt pro VVV neslučitelnou se životem. Jinou teda...bylo to strašný rodit s tímto pocitem, ale daleko strašnější je, aby se dítě narodilo, maminka jej viděla a umřelo za pár dní.Pevně věřím, že se špatné výsledky nepotvrdí a sestra bude mít zdravé miminko. Jinak není na škodu znát ještě názor jiného genetika, ale jak píšu, já po své zkušenosti bych odběr podstoupila.

diviska
5. dub 2012

@wrtulka no já osobně bych nešla, protože bych si miminko stejně vzít nenechala, ale to je můj názor a postoj. Tady každá rada těžká. Sestra si toto rozhodnutí musí udělat na základě svého vědomí a taky svědomí. Riziko při odběru plodovky prostě je. Každý lékař říká něco trochu jiného. Nás učili, že 4% - no podle mě je to dost. Nadruhou stranu, pokud by pro ní bylo horší nevědět a porodit případně mrtvé miminko, nebo miminko, které brzo po porodu zemře, tak by na odběr jít měla. Držím každopádně palečky, ať je vše v nejlepší pořádku, ať už se rozhodně jakkoliv!

tehulka12
5. dub 2012

@wrtulka tak to jste zaridili opravdu rychle.Myslim,ze prof.Elias by sestre rekl,kdyby mel sebemensi podezreni na nejakej problem.Ja bych pri tom ryziku,co ma tvoje sestra bych to taky udelala jako vy.Ne hned na plodovku,ale nejdrive ultrazvuk u odbornika a podle vysledku by se videlo,co dal.Drzim palce,at to vysetreni ultrazvukem je posledni vec a na plodovku nemusi.A hlavne,at je mimi vporadku.

wrtulka
autor
6. dub 2012

@tehulka12 děkujeme. Ségra je objednaná na ten genetický UTZ už za 12 dní! Myslím že ji objednal fakt rychle.
Budeme si držet pěsti aby to bylo poslední kontrolní vyšetření a vše pak bylo už jen super🙂)) Moc děkujeme za rady..

darjanka
6. dub 2012

@wrtulka Ahoj, já mám riziko na Downa 1:85 a plodovku jsem odmítla. Dost jsem přečetla o odběru plodové vody a riziko 1% je pouze týden po výkonu, nikdo už dál nezkoumá, co se stalo s těhotnou za měsíc, za dva. To, že se miminko narodí nedonošené už nikdo nepřipisuje amniocentóze a že takových nedonošeňátek je ......
Je tu riziko obrny, porucha imunity ..... jako sranda to určitě není, jak to doktoři podávají ....
Ale svůj smysl má, to je jasný, já se rozhodovala podle UTZ a podle zdravého srdíčka.

mm_mm
7. dub 2012

Já měla riziko Edwardse 1:4 a na ultrazvuku bylo vidět moře vad...takže bylo všechno jasný. Při riziku 1.400 bych na plodovku určitě nešla!

wrtulka
autor
18. dub 2012

Tak dnešní závěr z genetického UTZ je že ségra čeká ZDRAVĚHO chlapečka 🙂 🙂 🙂 plodovka jí od profesora Eláše nebyla doporučena páč je ZBYTEČNÁ 🙂)))

diviska
19. dub 2012

@wrtulka tak to máme velkou radost i za ségru!!

wrtulka
autor
19. dub 2012

@diviska ani nevíte jak moc se nám všem ulevilo 🙂 🙂 🙂 tak samozřejmně ségře nejvíc 🙂 🙂

sebestka
19. dub 2012

@wrtulka Takových krásných zpráv třeba 1000 za den. Blahopřeji moooc!!!!

jennyska
5. lis 2013

@wrtulka @mm_mm @darjanka @tehulka12 @macik79

Ahojky maminky a těhulky, mohu Vás poprosit, zda byste mohly svou případnou zkušenost s Edwardsovým syndromem a nebo jeho podezřením vložit do naší Wiki knihovničky?
Klidně na tento link https://www.modrykonik.cz/edwardsuv-syndrom/ zkopírujte své příspěvky z této diskuze týkající se syndromu.
Svou zkušností pomůžete ostatním těhulkám, jenž si prochází tím stejným obdobím a hledají radu, tip, pomoc, podržení v této chvíli...

Děkuji TI a přeji fajn den 🙂
Janča

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru