Epilepsie v těhotenství, máte zkušenost?

kamilka007
14. říj 2013

Ahojky, hledala jsem tady podobnou diskuzi, ale našla jsem jen téma epilepsie u dětí, takže bych ráda založila tuhle: Máte některá zkušenost s epilepsií v těhotenství? Upravili vám léky? Jak reagovalo tělo? ...
Jsem v 8tt a samozřejmě docházím na neurologii, ale bohužel mám Dr. Suveréna, co je nad věcí (a hlavně nad tou mojí), a na mé vystrašené otázky odpovídá s ironickým úšklebkem. Toho tu ale neřešíme, takže budu moc vděčná za jakékoli vaše postřehy a zkušenosti.

rousse
6. pro 2013

@kamilka007 Ahoj, zrovna hledám stejné téma a taky vidím jen témata dětské epi. Mám taky tuhle "kámošku" - nějak se ke mně přifařila ve 13 a už jsem se jí nezbavila... byl to boj, ale jsem teď více méně bez problémů. Povolení na těhotnění jsem od neurologa dostala až letos v dubnu a už čekáme. Léky se mi snažil upravovat už delší dobu - ani ne kvuli těhu, ale hlavně kvůli játrům - a jsem na tom teď tak, že beru 150 mg valproátu ráno a 250 mg večer... s tím, že je to už spíš jen placebo, protože mám hladiny už dlouho pod účinnou normou....prej to mrně nijak neohrozí a ani snížení večerní dávky na 150 "by neměl být problém" - cituji🙂 ale jak řikáš, pan doktor je trošku nad věcí, ale věřím mu, že za roky jeho praxe má opravdu mraky zkušeností. Říkal mi, že viděl daleko vyšší dávky valproátu a dokonce i kombinaci třeba dvou antiepileptik a narodily se zdravé děti. Jinak doporučju probrouzdat i diskuse přes google - co jsem tam četla, mě docela uklidnilo. Těhulky třeba během těhotenství měnily léčbu 3x kvůli záchvatům a mrňous se narodil zdravý, bez problémů, takže tím se hodně často uklidňuju🙂

kamilka007
autor
7. pro 2013

@rousse Tak já to mám teprve rok po nečekaným grand mal ve spánku, beru Lamotrigin jen 50-0-50. Zrovna před týdnem jsem byla v poradně a testy taky ukázaly, že hladina léku je skoro neznatelná, takže po šestinedělí, až se mi tělo zklidní a budu pořád bez záchvatu i absencí, vysadíme je úplně. U mě byl z těhu nervózní vlastně jen doktor, co mi dělal NT screening a já se mu o tom mezi řečí zmínila. Jinak všichni tvrdí, že no problem. Tak taky doufám. 🙂

rousse
8. pro 2013

@kamilka007 ha tak to jsi houby epileptička 😝 😀 ne sranda... chápu, že i to je hodně nepříjemné - kor ještě v souvislosti s těhotenstvím. K záchvatu a tím pádem nálepky "epileptik" můžeš přijít jak slepý k houslím, ale té nálepky a léků se zbavovat, to je fakt běh na dlouhou trať 🙂 pokud ale máš tak nízké dávky, tak se určitě opravdu nemáš čeho bát🙂 hlavně, aby vše proběhlo OK - a to, když budeš v klidu, tak určitě proběhne 😉

lednaceklistek
22. srp 2016

Zdravím,hledala jsem neco o epilepsii a tehotenstvi a narazila jsem na vás. Snad tu bude někdo aktuální. Mam epi od r.2005 a ted cekam mimco. Byla uz jsem bez záchvatu,bohuzel teď v sobotu sem jeden měla. Podle muze to bylo krátké( tak 2min),ale mám strach zda to neublížilo mimcu. Má s tim někdo zkušenosti. O mimco se snažíme už dlouho a nechceme o něj přijít 😢

sjuzn94
8. pro 2016

Ahoj, také plánuji těhotenství 🙂 a chtěla jsem se zeptat chodili jste předtím s partnerem do nějaké epileptické poradny? Doktorka mi říkala, že to musí být plánované těhotenství aspoň 3 měsíce dopředu a, že musím brát kyselinu listovou, že to prý snižuje šanci na postižení u miminka. Jak jste to měli vy? 🙂

lednaceklistek
9. pro 2016

@sjuzn94 ahoj,je lepší těhotenství plánovat. A brát tu kyselinu listovou( tu musim jíst i během celého těhotenství. Jinak jsme do žádné epi poradny nechodili. Jen musím na klasické kontroly. A pak je samozřejmostí jít na genetiku( odle které je vše zatim v pořádku). Máme posledních pár týdnů do porodu a už se moc těšíme. Budem držet palečky,aby Vám vše dobře dopadlo 🙂

sjuzn94
10. pro 2016

Tak to Vám gratuluju ať je miminko zdravé 🙂 a jak dlouho dopředu jste plánovali těhotenství?🙂

lednaceklistek
10. pro 2016

@sjuzn94 těhotenství jsme plánovali cca rok,ale kyselinu listovou jsem začala jíst až když jsem otěhotněla. 🙂

sjuzn94
10. pro 2016

Děkuju 🙂 někde jsem totiž četla, že s epilepsií se plánuje těhotenství tak 3 měsíce dopředu tak abych věděla přesně 🙂

lednaceklistek
11. pro 2016

@sjuzn94 ono taky prý dost záleží jak ,,silnou" epilepsii máš. A jinak nemáš zač 🙂

karolina841997
10. únor 2017

Ahoj, ja mám klonickou epilepsii po úraze. To znamená záškuby hlavně v rukou a většinou, když jsem ve stresu nebo, když jsem hodně nervózní, ale vždy jsem zcela při vědomí. Beru Lamictal 150-0-100, do toho mám i tetanii, kdy musím brát hodně hořčíku. Hned po zjištění, že jsem v jiném stavu, tak jsem volala svému neurologovi a ten mi hned řekl, že tenhle lék je v době těhotenství jeden z nejlepších, ale gynekolog o tomhle prý nic neví, což mě moc neuklidnilo. Máte s tímhle lékem někdo zkušenosti?

properjoey
17. dub 2017

Nevím,jestli je to ještě aktuální...
Já brala před těhu keprra 1500-0-1500 a lamictal 200-0-200.pak jsem řekla,že bych ráda miminko,snížili jsme na keprra 1000-0-1000. Brala jsem listovku ve vysokých dávkách.otehotneni i porody bez problémů.deti mám dvě,syn hrozný nespavec a záchvat jsem neměla,až teď,když jsou už větší...

properjoey
17. dub 2017

@sjuzn94 taky jsme plánovali rok předem,než jsem dostala ok.ale byla tam i paní,kterou připravovala 5let...Měnila se léčba,ale moje dr byla velice pečlivá a konzervativní a listová se brala ještě před otěhotněním,nejdůležitější jsou první 3mesice z hlediska možného postižení.
Jinak asi kvůli lékům obě moje děti byli hodně dráždivé,dcera afektivní záchvaty a syn mě asi absťák po porodu.nicmene to není nic zásadního z neurologického hlediska a vývoje...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru