Faktor Rh- v těhotenství, máte někdo zkušenosti?

martinkka1488
19. zář 2013

Ahoj, při odběru krve a všech vyšetřeních mi zjistili že mám RH faktor minus nebo neutrální. A protože mimi má RH plus musím po porodu dostat jakousi injekci abych pak neměla problém kdybych otěhotněla podruhé a tělo nezačalo proti miminku bojovat. Máte to nebo měl ste to někdy také? Je to vše v pořádku? Prý také mimi může mít žloutenku když se narodí.

adelinkkaa
19. zář 2013

Ono existuje RH faktor neutrální? každopádně ja mam mínus a dostala jsem ve 28tt injekci s protilatkama Anti C. jinak ti určitě budou ještě ted v pruběhu těh. sledovat protilatky

llluckaaa
19. zář 2013

Ahoj, jsem RHminus a obě děti mám RHplus. Po porodu jsem dostala injekci proti protilátkám. Při dalším těhotenství mi třikrát kontrolovali krev a zjišťovali, jestli nemám protilátky. Neměla jsem. Novorozeneckou žloutenku měly obě děti, ale nemyslím si, že to má souvislost s odlišným RH faktorem. Všichni jsme teď zdraví a v pořádku 😉

martinkka1488
autor
19. zář 2013

Já jsem četla, že na to miminka trpí více, při právě Rh faktoru minus. Tak jsem se chtěla zeptat na zkušenosti. Je to moje první těhotenství a tak nemám moc znalostí. 🙂

martinkka1488
autor
19. zář 2013

@adelinkkaa Já žiji v Řecku a všechno tu řeším v řečtině tak jsem nevěděla, jestli se tomu říká minus/plus anebo negativní/pozitivní a nakonec jsem si popletla negativní s neutrální, omlouvám se. 🙂

adelinkkaa
19. zář 2013

@martinkka1488 v pohodě 🙂 a tp víš určitě že miminko ma rh faktor +?

llluckaaa
19. zář 2013

@martinkka1488 S tou žloutenkou fakt nevím, já měla obě císařským řezem a tam je vyšší výskyt žloutenky. A taky je myslím vyšší výskyt žloutenky u dřív narozených dětí 😒 Měly ji obě moje děti, ale ani na ně v porodnici nesvítily, protože byly ještě v normě 😉

martinkka1488
autor
19. zář 2013

@adelinkkaa S největší pravděpodobností to tak je, ještě mě čekají testy. Jenom mám ze všeho strach aby vše dobře dopadlo a nejraději bych mimi pořád kontrolovala jestli je v pořádku. 🙂

martinkka1488
autor
19. zář 2013

@llluckaaa Aha, no my uvidíme, jak to nakonec bude. Snad všechno dopadne dobře. 🙂

llluckaaa
19. zář 2013

@martinkka1488 Určitě 🙂 Odlišný RH faktor není v dnešní době už žádný problém 😉

llluckaaa
19. zář 2013

@adelinkkaa Ale ono není potřeba vědět to určitě, ne? Nikdo to nezkoumá. Na RH faktor otce se většinou taky nikdo neptá (protože otec je pro ně vždy neznámý 😅 ). Pozitivní faktor se vyskutuje častěji a navíc je dominantní, takže pokud je otec RH plus, dítě podědí RH plus.

evelp
19. zář 2013

@martinkka1488 také mam rh- a první syn má rh+ po tatínkovi. dostala jsem injekci už cca ve 28tt a pak ihned po porodu a syn měl žloutenku, ale všechno uplně v pohodě 🙂
ted to budu mít pravděpodobně uplně stejně

ještě půl roku po porodu jsem byla na kontrole kvuli tomu, ale taky vše ok

adelinkkaa
19. zář 2013

@llluckaaa
@martinkka1488 ja se v tom taky jako zas tak nevyznám,jen co mi řekne muj doktor 😀 prý mě budou jen kontrolovat protilatky a dostala jsem tu injekci.víc jsem neřešila 🙂 u nas v rodině si umíme vybírat chlapi páč mame všchni rh negativní 😀 ovšem nevím co ma přitel ,to bude překvapko 😀
@martinkka1488 neboj vše dobře dopadne,taky mam strach o maleho,to je přirozeny 🙂

martinkka1488
autor
19. zář 2013

@evelp Já doufám, že také bude vše v pořádku. 🙂 Děkuji mco za odpověď. 🙂

martinkka1488
autor
19. zář 2013

@adelinkkaa Já jsem o tom právě slyšela poprvé, když mi to řekl. Tatínka nezkoumají tak asi jenom mě budou testovat ještě. Ale už mi to řekl jako hotovou věc, že bude injekce. ;) Tak držím palce ať všechno dobře dopadne i Tobě. 🙂 Děkuji za odpověď. 🙂

llluckaaa
19. zář 2013

@adelinkkaa Já mám právě za sebou už 3 těhotenství. Poprvé se to řešilo po potratu, při druhém těhotenství moc ne (jen tak injekce po porodu a pak kontrola po půl roce). Teprve při třetím mě hlídali víc.
Ale třeba se to teď už dělá zase jinak, jak píše @evelp, už jsem taky slyšela, že někdo dostal injekci už při prvním těhotenství.
@martinkka1488 Opravdu se neboj, odlišný RH faktor je prkotina, kterou si každý lékař jednoduše pohlídá 😉

bublinka18
19. zář 2013

také mám Rh mínus, v těhotenství v tom 28. týdnu mi píchli protilátky, po porodu zjišťovali rh faktor mimča (normálně se to zjišťuje až po porodu), protože mělo Rh plus, dostala jsem další injekci, vše bylo v pohodě, žloutenku měla malá úplně normální, jako jiné mimčo, neboj se 🙂

ckei
19. zář 2013

@martinkka1488 já mám RH - malej je RH+ a v tomto případě je opravdu největší problém žloutenka - ten progres a vstřebávání a následky jsou horší než pokud je matka + a dítě + například. Ale jinak vše bez problémů /malej tu žloutenku chytl fakt fest/ 😉

sabuse1
19. zář 2013

taky mám rh-, po obou porodech jsem dostala injekci a teď mě čeká jedna v těhotenství jinak vždycky vše bez problémů, dcera má rh- a syn rh+

martinkka1488
autor
19. zář 2013

Děkuji moc všem za odpovědi. 🙂

l.u.c.i.e
19. zář 2013

@martinkka1488, u prvního těhotenství bezproblémové těhotenství. Protilátky negativní. Ty jsme si předali až v den porodu. Jen po porodu malému zabraňovali žloutence. Jinak já jsem rh - a malej +. Po porodu jsem dostala injekci.
Nyní ve druhém těhotenství mi sledují každý měsíc protilátky a jsou už tak vysoké, že injekce by akorát vyvolala alergický šok jak mě, tak i miminku. Takže jsem nyní více sledována a musím chodit i do rizikové poradny, kdy mi dělají důkladný ultrazvuk miminka a hlavně sledují průtoky placenty a cév v mozečku. Pokud začne být anémický, okamžitě mi vyvolají porod. Pokud bude vše ok, stejně budu rodit ve 38tt. Ale já mám opravdu velký počet protilátek, což ty u prvního těhotenství vůbec neřeš. Užívej si těhulkování!

martinkka1488
autor
20. zář 2013

@l.u.c.i.e Já doufám, že to bude všechno v pořádku. Chceme brzo druhé mimi, páč jsme původně si přáli dvojčata, ale nevyšlo to i když k tomu oba máme geny. Tak snad to pak vyjde bez problémů. Tobě držím palce, ať je vše ok. 🙂 A děkuji za odpověď. 🙂

verunka8
20. zář 2013

taky mam rh- a po porodu jsem dostala injekci, malej ma rh+ a zloutenku vubec nemel. Ted v druhem tehotenstvi jsem dostala injekci ve 28tt a dalsi bude po porodu. Vic mi sleduji krev, tak snad bude vse o.k.

jancip
20. zář 2013

@martinkka1488 Taky mám RH-. Injekci mi nabízeli už v těhotenství, ale odmítla jsem. Je to zbytečné. Teprve až po porodu zjistili, že syn má RH+, takže pak jsem dostala injekci. Celé těhotenství bylo bez problému. Žloutenku syn neměl...Neboj, tohle není nic neobvyklého.

akdar1
20. zář 2013

@l.u.c.i.e Proč vyvolají porod okamžitě??? Já jsem byla na transfúzi přes pupečník...ta se dělá, myslím, do 32 týdne těhu...

l.u.c.i.e
20. zář 2013

@akdar1, protože pokud začne být dítě dost anemické, tak prý začínají selhávat funkce a dítě začne odumírat, tak proto. teda aspoň tak jsem to pochopila od doktora v rizikové poradně v porodnice. Prý tomu vždy chtějí předejít i té výměně krve. Pokud prý má dítě nad 2kg, tak už může být mimo dělohu. Mě se ty protilátky zbláznily až teď ke konci, kdy velmi rychle stouply a nestihla se dát ta injekce. Prý pro mě už by to stejně bylo zbytečné, jak jsou vysoké. Tu dostanu až po porodu. Teď musí jen sledovat mimčo.
Můžu se zeptat v jakém týdnu jsi rodila a zda byl porod vyvoláný? Mě právě nechtějí nechat dojít ani do konce těhu.

akdar1
20. zář 2013

@l.u.c.i.e oni nevyměňují krev!!! Jen pošlou zdravou krev, která naředí tu s protilátkami (protilátky žijí, myslím, 3 měsíce...). Pokud je vysoký titr protilátek, už žádná injekce nikdy nepomůže ☹ Já ji nedostala po posledním porodu, jiná maminka ani po prvním...

akdar1
20. zář 2013

@akdar1 Ještě záleží na tipu protilátek - já jsem měla, myslím, anti D...

marton
20. zář 2013

@martinkka1488 ahoj,opravdu se ničeho neobávej.Rh negativní maminky se sledují,protože protilátky procházejí placentou a napadají erytrocyty Rh pozitivního miminka,čímž vzniká HON/žloutenka/.Tomu všemu se předejde právě aplikací antiglobulinové injekce do několika hodin po porodu.U prvního těhu je riziko nízké,zvyšuje se každým dalším těhotenstvím.Sledují se protilátky maminy v těhotenství,aby nestoupaly.Pěkné těhotenství 🙂 .
@akdar1 jo,jo antiD jsi musela mít,to mají všichni s Rh negativním faktorem.Protilátek je více,ne všechny projdou placentou,takže nejsou v těhu nebezpečné 😉 .

l.u.c.i.e
20. zář 2013

@akdar1, aha, tak to ani nevím, že se nevyměňuje krev. mě doktor říkal o transfúzi. Tak to jsem ho špatně pochopila.
Já mám protilátky anti D a anti C..

majkali
20. zář 2013

Ahoj, taky jsem RH minus a druhý syn měl RH + a dostala jsem injekci druhý den po porodu. Je zdravý jak řípa, žloutenku neměl.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru