Genetická konzultace, hodnoty screeningu 1:704 DS

muddledgirl
1. únor 2014

Dobrý den,
výsledky prvotrimestriálního screeningu mi vyšly 1:704 DS.Tripple testy negativní.Přesné hodnoty zatím neznám.Přesto mi byla doporučena genetická konzultace.Měla jste některá podobné výsledky a co vám řekli na konzultaci.Genetiku hotovou máme.Děkuji

blahova_andrea
7. únor 2014

@muddledgirl já si tedy nedovedu představit, že bych vyšilovala už při sebemenším podezření, že není dítě ok ho dala pryč a pak by mi došly výsledky pitvy s tím, že dítě bylo zdravé a já s tím celý život musela žít, že jsem ho jen tak zabila. něco jiného je, když podstoupíš všechny testy a na všech ti vyjde jistota, že to dítko nemocné je, ale bylo mi řečeno, že jistota neexistuje. že je dítě 100% zdravé ti taky nikdy nikdo nezaručí, i když všemi testy projde.

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@blahova_andrea Ano,jistota neexistuje, to je logické.......ale když genetik doporučí plodovku,tak jen málokdo si riskne nejít a ni na Prenascan nebo Harmony test.A mě se nikdo ani neptal....To,že Ty ano,je Tvá volba...ale lepší žít s tím,že bylo dítě zdravé,než žít s tím,že má downa....Jestli by ses s tím srovnala...tak jsi jedna z milionu podle mého....

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@blahova_andrea mimochodem nevyšiluju...každý má trochu strach...sestřence vyšly lepší výsledky a to má 40...víš,pro mě je to dar...4. transfer.....2,5 roku čekání....přežil hematom i krvácení....ale to neznamená,že chci dítě s downem...což je podle mě víceméně normální pohled...

leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea To vyšilování strašně záleží na tom, jak dlouhou cestu člověk ušel, než otěhotněl. Čím delší cesta, tím větší strach. A umělé přerušení se v 99% dělá na základě vyšetření DNA plodu, tedy odběru plodovky, nebo choriových klků.

blahova_andrea
7. únor 2014

@muddledgirl problém ale je, že plodovku doporučují plošně skoro všem a já teda neznám moc těch, co by to podstoupili. naopak to skoro všechny odmítly. na to by mi musely ty testy vyjít hodně blbě, nebo být blbý i ten utz, abych na to šla. nejde o to, že jsem ochotná přijmout nemocné dítě. nemůžu si prakticky dovolit ani to zdravé. jde o to, že já jsem o zdraví svého dítěte přesvědčená i bez bodání do břicha. nebo třeba o jeho 100% zdraví, ale o tom, že nemá downa a spousta věcí, které dítku mohou být tyto testy a odběry stejně neodhalí, často ani ty utz. ten výsledek je vždy tak trochu překvapení ať je technika jak chce daleko.
tím vyšilováním jsem neměla na mysli tebe, neber to vztahovačně. ano, pochyby nebo strach máme občas každá, to je normální. a u žen, které 5x potratily taky beru vyšilování jinak než u mladé ženy, která je zdravá a vše je ok a stejně pořád vymýšlí katastrofické scénáře. bylo to myšleno obecně.

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@blahova_andrea já bych řekla,že nedoporučují plošně....co jsem četla..spoustu holek nikdo nenutil ....Já to taky odmítla...ale neriskla bych si to bez dalšího testu....Nic není 100%,to už jsme řešily.......

blahova_andrea
7. únor 2014

@muddledgirl však nutit nikoho ani nemohou 😉 prostě to doporučují a fakt mi přijde, že často zbytečně plaší maminky kvůli banálním odchylkám. ale to je prostě můj názor a nikomu ho nevnucuji. nevlastní dcerka měla podle plodovky být taky prý nemocná, nebo tedy nevyšlo to negativně, riziko tam nějaké bylo, rodiče si ji nechali a je to krásná a zdravá slečna. i to je důvod, proč na takové vyšetření nepůjdu jen tak. fakt by musel být velký důvod a vše vyjít hodně špatně. ale pro někoho je to prostě uklidnění, když na to jde. pro mě by to bylo spíš naopak. to už je pak o každých rodičích. někoho děsí neinformovanost, někoho informovanost.

muddledgirl
autor
7. únor 2014
leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea tak plošně skoro všem ji určitě nenabízejí. Nabízí se většinou až pod pravděpodobnosti 1:300, výjimečně u nižší pravděpodobnosti. Jinak Downa a crhomozomální vady plodovka na 99% odhalí. Samozřejmě jsou výjimky, kdy se doktoři spletli a 100% jistotu nemá člověk nikdy.

leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea jinak s tím vnitřním pocitem souhlasím. Já to věděla od první chvíle, že je něco v nepořádku. Ostatní si mysleli, že mi hrabe, ale měla jsem pravdu

blahova_andrea
7. únor 2014

@leeena_4 ano, mají nějaké tabulky a nabízejí to podle nich, i tak podle mě často ale zbytečně a nedivím se, že to tolik maminek odmítá. a ano, downa testy dobře odhalují, ale to i utz a to, že dítě nemá downa neznamená, že se narodí zdravé a že se dožije dospělosti. k čemu je některým maminkám to, že jim vyloučili downa, když nebyla objevena jiná vada a o miminko stejně třeba přijdou nebo roky po narození lítají jen po nemocnicích. já rozhodně nezpochybňuji ani účinnost toho vyšetření ani jeho přínos, jen si prostě nemyslím, že musí strašit tolik rodičů kolik jich straší, být nepříjemní, když to odmítnou, na což mají právo atd. vím, že je spousta maminek, které už ve chvíli, kdy najdou // jsou rozhodnuty, že na plodovku půjdou, i když krevní testy budou dobré. jsou maminky, které zas nejdou ani na nt+ ani na triply a mají jen utz ve 20tt...prostě každá rodina je jiná.

blahova_andrea
7. únor 2014

@leeena_4 já tomu taky věřím. některé věci prostě lidé vnitřně cítí, ač se to druhým nemusí zdát, jen stačí sama sebe vnímat a poslouchat své tělo. to už ale spousta lidí neumí. to je jako nikdo nemůže soudit maminku, jak pečuje o dítě, ona je s ním každý den a nejlíp ví, co je pro něj nejlepší. (tedy ta běžná většina, ne ty je hážou živé do popelnice ☹)

leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea nuti by nikoho roznodně neměli a měli by mít podle mě i psychologické vzdělání, když pracují na pracovišti, kde je pravděpodobné, že se setkají s případy, kdy není všechno ok.

blahova_andrea
7. únor 2014

@leeena_4 tak psychologické vzdělání a jakákoliv empatie mi v případě dr., kterou jsme vyfasovali úplně chyběli. fakt jsem nechápala. odříkala si rutinní řeč, ani se na nás pomalu nepodívala, natož do očí, nechala si podepsat papír a čau. my s ní fakt s většinou věcí nesouhlasili, přišla mi jako z jedné strany černá kronika, co se týká nemocí a z druhé strany těžká utopistka, která věří tomu, že se z našeho těhu posadí na zadek půl města, když bude třeba 😀 no nesedli jsme si, asi.

leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea Hele já zažila v Genneu peklo při odběru těch klků! Kráva primářka na mě řvala ať držím sakra, že to zas tak nebolí. Kopla bych jí mezi nohy, kdybych neměla co dělat sama se sebou a nebulela tam jako kráva. Totální neprofesionalita. Ale zase primářka genetiky byla skvělá. Krávy jsou holt všude.

blahova_andrea
7. únor 2014

@leeena_4 jj, jsou. je to blbý. někde je to fakt vyloženě nehodí. mám taky své zkušenosti, už od dětství, takže já mám na doktory všeobecně averzi 😅

yvtr
7. únor 2014

Ahoj, mám dotaz. Jsem v 18. týdnu těhotenství a prošvihla jsem tripl test. Je to velký problém, nebo se dá nahradit něčím jiným? Díky za odpověď

leeena_4
7. únor 2014

@blahova_andrea nejhorší je, když takhle útočí ve chvíli, kdy nemáš sílu se bránit. Dneska bych s ní zametla. Šla bych za ředitelkou, psala stížnosti, cokoliv, jen aby už další žena nezažila to, co já.

leeena_4
7. únor 2014

@yvtr tripple testy jsou stejně ze 40% nespolehlivé. Na velkém utz ti miminko zkontrolují podobně 😉

yvtr
7. únor 2014

jo, tak děkuju, docela jsem si oddychla 🙂 a kdy se vlastně dělá velký ultrazvuk?

romantika
7. únor 2014

@blahova_andrea aha no tak to není divu. to je taky takove zvlastni, oni uplne zdravy lide mohou mit downa, a jsou prvogeneticky nosici. proste tak i tak, vždycky je to zazrak, ze se to povede a po mem druhem tehu muzu rict, ze ono když se to zadari, tak to mimino je bivoj a je tam spravne.pekne tehulkovani, ver prckovi v pupiku a užívej si ho.

blahova_andrea
7. únor 2014

@yvtr ve 20tt 😉 to máš za pár

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@blahova_andrea kočko, mě genetička řekla,že utz ve 20tt downa odhalit vůbec nemusí..... ☹

blahova_andrea
7. únor 2014

@muddledgirl stejně jako jiné vady. down přece není to jediné a myslím, že ani to nejhorší, co se může miminku stát 😉

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@blahova_andrea jen jsem reagovala na to co jsi psala,že odhalí... 😉

michl
7. únor 2014

@muddledgirl TAK DRŽÍM PĚSTI AŤ VŠE DOBŘE DOPADNE!!!!

michl
7. únor 2014

@blahova_andrea JÁ VÍM, JEN JSEM MĚLA STRACH, VÍŠ, DNES MI PŘIPADÁ, ŽE TY JEJICH TESTY JSOU HODNĚ NA STRES MAMINEK.

muddledgirl
autor
7. únor 2014

@michl děkuju,musí..už tu na něj čeká kosmetika a hadýrky.. 😉

marukm
7. únor 2014

Mně přijde, že už jsem totálně vycvičená. Když jsem šla poprvé ke gyn. s tím, že jsem nejspíš těhotná, bylo to děsný. A nikomu bych to nepřála. Resp. on se snažil znít co nejpozitivněji, ale když vám řekne, že vás musí poslat do nemocnice. No, byla jsem vyplašená jak malý dítě (navíc mi to psychicky vůbec neprospělo). Když jsme si zaplatili 1. screening, už jsem byla mnohem klidnější. Věděla jsem, že všechno nemusí být, jak vypadá. Doktor se na UTZ pokoušel měřit NT, ale bylo větší, tak mě pro jistotu poslal do Gennetu. Tam když mi řekli, ať tam na ten UTZ nechodím sama (co kdyby!), tak jsem se rozesmála. Teď čekám výsledky tripplů a je mi úplně jasný, že s naším "štěstím" vyjdou pozitivně.

Btw. Veškerý tyhle genetický testy (i když nepopírám jejich výhodu!, my jsme dopředu věděli, že bych v případě nějaké odhalené vady šla na přerušení) jsou tahák na peníze. Ostatně jako většina úkonů navíc u doktorů...

michl
8. únor 2014

@muddledgirl to bude v pohodě, uvidíš. Mě vyšel DS 1:25 a to je teprve stres. Jednou se všemu pousměješ, věř mi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru