Gravesova/Basedowova nemoc a těhotenství

sariss
3. kvě 2012

Ahoj vsem, nedavno jsem se dozvedela ze mam Gravesovu/Basedowu nemoc. Jde o hyperthyreozu (nadmernou produkci hormoni stitne zlazy). Beru leky na potlaceni jejich tvorby (Strumazol) a endokrinologem mi bylo doporuceno odlozit planovane tehotenstvi. Mam lehci formu Gravesovy/Basedowy nemoci, leky beru necely mesic, presto jsem ale stale strasne unavena, je to vycerpavajici...
Chtela bych se zeptat jestli je tu nekdo kdo ma tuto nemoc a byl nebo je presto tehotny, jak vse probihalo/probiha, co mimi... Zaroven prosim ty kteri maji opacny problem -hypothyreozu (nedostatecnou tvorbu hormonu stitne zlazy) at sem nepisou, jde o opacny problem, tam vim ze tehu neni takovy problem jako s mou diagnozou, dekuji.

suzix
30. kvě 2012

zkušenost mám, a není to uplně legrace... 3x potrat při nekompenzované nebo nedostatečně nebo špatně kompenzované ŠŽ, řešila jsem to rok a pak ji nechala odoperovat a poté další těhotenství a krásná dcerka 🙂 Určitě bych vyčkala s těhotenstvím až do fáze kdy budeš mít ŠŽ v pod kontrolou.

naomi6
31. kvě 2012

Ahoj, moje zkušenost: v roce 2006 mi diagnostikovali hyperthyreozu. Měla jsem velmi špatné výsledky. Opravdu bylo hormonu hodně a bylo mi strašně zle. Padání vlasů, šílená únava, bušení srdce, pocení, nespavost, průjem,.....Začali mě léčit. Půl roku jsem brala léky, ale výsledky nebyly nic moc. Cítila jsem se lépe, ale nebylo to úplně v pohodě. Po dalším čtvrt roce mi moje endokrinoložka doporučila operaci ŠŽ s tím, že ji vezmou celou a doživotně budu brát léky. Od operace se cítím skvěle, nemám žádná omezení, jen každé ráno sezobnu jeden prášek nalačno. V roce 2010 jsem otěhotněla a mám zdravou holčičku. Operace nebyla nic podle těch problémů, které jsem měla. Moje dr mi říkala, že je lepší odpoperovat u žen, které ještě nerodily, protože to pak dělá problémy. Držím palce

naomi6
31. kvě 2012

Ahoj, moje zkušenost: v roce 2006 mi diagnostikovali hyperthyreozu. Měla jsem velmi špatné výsledky. Opravdu bylo hormonu hodně a bylo mi strašně zle. Padání vlasů, šílená únava, bušení srdce, pocení, nespavost, průjem,.....Začali mě léčit. Půl roku jsem brala léky, ale výsledky nebyly nic moc. Cítila jsem se lépe, ale nebylo to úplně v pohodě. Po dalším čtvrt roce mi moje endokrinoložka doporučila operaci ŠŽ s tím, že ji vezmou celou a doživotně budu brát léky. Od operace se cítím skvěle, nemám žádná omezení, jen každé ráno sezobnu jeden prášek nalačno. V roce 2010 jsem otěhotněla a mám zdravou holčičku. Operace nebyla nic podle těch problémů, které jsem měla. Moje dr mi říkala, že je lepší odpoperovat u žen, které ještě nerodily, protože to pak dělá problémy. Držím palce
@sariss

saminka
3. čer 2012

ahojky ja taky trpela touto nemoci ale to uz bylo trinact let zpatky kdy me muj endokrinolog poslal na operaci a odstraneni stitne zlazy. V tu dobu jsem se nesnazila otehotnet tak ani nevim jaky by to melo vliv, nicmene ted jiz nejakych trinact let beru letrox a mam dve krasne zdrave dcerky, mela jsem jeden potrat pred prvni dcerkou ale nemyslim, ze by to bylo kvuli SZ.Obe tehotenstvi probehli bez komplikaci. Preji hodne stesti a uspesnou lecbu

dasa24
3. čer 2012

ahojky, me se rozjela po 1.porodu rozjela hyperthyreoza, mela jsem jit na operaci, 14dni pred operaci jsek zjistila ze jsem tehotna,( jelikoz u nas to nebylo planovamy a otehotnela jsem zazrakem, po nasich problemech) donosila jsem zdrave miminko, dokonce se mi zlepsila hyperth. v tehotenstvi a zadne leky jsem nebrala. 🙂 hrozne jsem se toho bala co bude ale vsechno ok v tehotenstvi🙂 drzim palce🙂

sariss
autor
22. zář 2012

@saminka
@suzix
@naomi6 dik moc za reakce! prestoze vim zebto neni vzacne onemocneni tezkobse hledw nekdo kdo ho ma a jeste s nim prosel tehu.

@dasa24 diky ze se podelila o zkusenost,ja mam lehkou hyperthyreozu a presne jak pises objevila se po 1.tehu,chceme ale 2.mimi a operaci mi lekar nedoporucuje,ani jod. navrhl mi tehu pod dohledem a leky. glaxinu hormonu mam vyrovnanou a citim se dobre. jen se bojim tech leku pritehu aby mimco nemelo nasledky jako strumu nebo hyperthyreozu. tao nam.drzte palce at se zadari a vse dobre dopadne.

lutshingha691
25. říj 2016

Obnovují diskuzi... Mám od 14 let hypertyrozu a velice vysoké hodnoty kolem 30. Je mi 25 let mám 2 naprosto zdravé dvě děti a teď čekám třetí léky jsem odmítla brát pouze v těhotenství. Propicyl. Nemám ani jeden příznak pro tuto nemoc někdy až bych řekla opačné. Lékařka je ze mě na prášky a nechápe mě do dnes. Radiojod jsem odmítla z důvodu kontaktu s dětmi a na operaci? Jít ji odstranit a pak hormony doživotně doplňovat 😲 ne díky

kuliiiisek
4. lis 2016

Ahoj @lutshingha691, před třemi týdny mi bylo řečeno že mám hyperthyreozu, hodnoty 40, a zvětšenou štítnou žlázu. A bylo mi řečeno, že se to musí nejdříve vyléčit a že to bude trvat 2-3 roky. A až pak s vyoperováním štítné žlázy mohu otěhotnět. Mám ročního prcka a s manželem jsme počítali, že tak za rok se začneme snažit o druhého. No a pak mi bylo řečeno tohle. A jelikož vidím, že s tím máš zkušenosti, tak mám dotaz ohledně toho léčení?? Když jí máš 14 let?? Pořád v tom tápu a nerozumím tomu :(...samozřejmě, že jsem se snažila na dost věcí u dr ptát, ale pořád mám plno otázek :D..

lutshingha691
4. lis 2016

@kuliiiisek ahojky a copak ti nevíš, ráda zodpovím otázky 😉 já jsem jak mě označila dr. Neposlusny pacient a trošku si dělám co cítím jako nejlepší pro mě. Mě zakázala dr otěhotnět úplně a když jsem volala že čekám třetí tak silela....

kuliiiisek
4. lis 2016

@lutshingha691, děkuji 🙂....aha a jak ti je?..mě zakázala právě také. A ty se tedy s nemocí neléčíš? Neklesají ti ty hodnoty? Mě bylo řečeno, že se to právě léčí kolem dvou až tří let...tak si říkám, že jí máš 14 a žiješ a máš dětičky 🙂...tak jsem v tom nějaká ztracená :D

kuliiiisek
4. lis 2016

@lutshingha691, a ještě se chci zeptat jestli je to těhotenství nějak náročnější? Mě bylo řečeno, že to tělo nemusí zvládnout a že ta štítná žláza, když produkuje hodně hormonů, tak to ovlivní i štítnou žlázu u miminka? A ty obě dětičky máš i tak zdravé a donošené? :D....doufám že mi rozumíš...jsem ráda, že vidím, že i s tím jde otěhotnět 🙂

lutshingha691
4. lis 2016

@kuliiiisek je mi báječně, jako u všech dětí otěhotnění na lusknuti průběh bez problémů jen teď trošku nižší tlak což je paradox měl by být vysoký, děti narozené v termínu bohužel akutní cs u obou neotevrela jsem se víc jak 1cm což nemá s nemocí nic společného jsou zdravé a dravé 😀 jen co je pravda byli menší 2600 a 2800 g a to už následek je. Na otěhotnění je horší když je hormonů málo tak je musí doplňovat a pro mimi je nedostatek velice Vážný kvůli postižení, přemíru hormonů jako máme my dostává miminko a až se mu vyvine jeho štítná žláza tak je možnost že jeho štítná žláza sníží výrobu hormonů kvůli tomu že je dostává od tebe tak proč by makala když to má zadarmo...doufám že chápeš 😀. Jenže co se týče léků tak je zakopaný pes v tom že když bereš léky na snížení funkce tak je bere i to mimco což může mít následek to stejné snizujes funkci i jemu.... Tak pak se rozhodni vid, proto lékaři chtějí mít vyřešeno tvou st.z. Nejradši tím že ti ji vyoperuji a umělé ti hormony doplní léky kterých se už nikdy nezbavis proto 2-3 roky. Hodnoty s léky klesly cca na 26-28 bez je mám 30 proto mám jít na operaci na kterou nejdu :-P :$

kuliiiisek
4. lis 2016

@lutshingha691 jo ahaaaa... tak že když otěhotním, tak je lepší léky nebrat??? a chodíš na nějaké kontroly, kdyby náhodou něco?? Děkuji 🙂...Tak to jsem ráda 🙂. Jinak já rodila týden před termínem a taky císařem pro KP a syn měl 48cm a 2920g :D a to jsem nemoc ještě neměla 😀.

lutshingha691
4. lis 2016

Chodím pravidelně na kontrolu a krev jednou za měsíc víc mě asi nechce vidět 😀 a rozhodně neříkám nebrat to bych si nikdy nevzala na triko!!! Jen povídám můj příběh a to co vím, musíš si to v sobě srovnat sama😀 co ti napsal dr? A jak často?

lutshingha691
4. lis 2016

Más nějaké obtížespojene s nemocí? jak se cítíš?

kuliiiisek
5. lis 2016

@lutshingha691, mam predepsany thyrozol a beru 1-0-2 do 20.11. pak jen jeden rano a jeden vecer...a jeste beru Vasocardin pul tablety rano a pul vecer..to je na buseni srdce...a ted mi je dobre 🙂, akorat ty vlasy porad padaj...jinak jsem byla silene unavena, klepali se mi nohy pri chuzi a hrozne jsem se zadejchavala...prisuzovala jsem to k lenosit a male fyzicce 😀. A jeste jsem zhubla cca za mesic a.pul 11 kg... a az me vsichni hnali k dr, tak se to zjistilo 🙂

lutshingha691
5. lis 2016

Ty brdo, no tak to vůbec neznám až ná ty vlasy..ber léky a dej tomu aspoň rok uvidíš jak budeš reagovat na léčbu a podle toho se rozhodni jak s mimcem, já moc doufám že ti to dopadne dobře 😉

kuliiiisek
5. lis 2016

@lutshingha691, mockra ti dekuji 🙂

nevenka
21. srp 2017

@kuliiiisek no ja len k tomu, ze sa narodilo mensie mimi, mne sa syn narodil 8. den po termine a mal 2810, ale 51 cm, taka chuda vyzla 🙂, ale to som chorobu este nemala, potom dcerka, ta mala 3000 a 53 cm, chorobu mi zistili az pol roka po druhom porode, takze ta velkost s tym nesuvisela...mozno by som chcela aj tretie este, ale momentalne mam priznaky dot divoke, hlavne psychicke a unavu a TSH momentalne 0,5, takze este v norme, hormony tiez ok, len ma kontroluju. Ale ja som lieky nebrala, ale paradoxne 9 mesiacov som brala molekularny jod, lekar skoro odpadol, ked som mu to oznamila, ale az ked vysledky boli dobre. Rozhodujuce su asi protilatky, idem na kontrolu za mrsiac...takze ja som sa tyreostatikam zatial vyhla uplne.

nevenka
21. srp 2017

@kuliiiisek
Prosim Ta, ako si na tom dnes so.stitnou zlazou, prosim?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru