Hraniční hodnoty mozkových komor u plodu ve 22tt

sparky07
6. dub 2014

Dobrý den prosím máte někdo zkušenost ?
Při utz nám řekli ,že má miminko hraniční hodnoty jedné mozkové komory 9mm ,dr. který UTZ prováděl napsal do zprávy že doporučuje konzil. UTZ ,nový lékař nám udělal utz a poslal nás pro jistotu do Gennetu ,vůbec netuším co to znamená ,pouze nám dr. při prvním UTZ řekl,že to je hraniční a může to být i hydrocefalus.Měla by to být holčička ,tak moc jsme si ji přáli a tak má strašný strach aby byla v pořádku.Pořád se uklid%ňuji,že to je hraniční hodnota,nikdo u nás neměl nikdy vrozenou vadu nebo ukončené těhotenství z tohoto důvodu.
Prosím maminky nebo těhotné,kterým řekli to samé jak se to vyvýjelo dál,jaké jste měli hodnoty na UTZ v tomto týdnu.Předem Vám moc děkuji

denisska
3. bře 2017

@hanna2124 hani jsem dnes 24tt taky mame zvetsene komory, byla jsem na genetice.krev, plodovka, vse v poradku, geneticke vady vyloceny z testi i rodinne anamnezy, presto jsou komory vetsi, ma mr jsme byla uz dvakrat, objevuje se i blake poch cysta, ktera se pry da resit i neurochirurgicky, a kalozni teleso, jeste neni zcela vyvinute, ze zakona pokud je 10% že muze byt dite postizene, schvaluji ukonceni, to jsme odmitli i detsky neurochirrg rekl, že prognoza je nejasna, nasledek muze byt i nemusi, tak se pak rozhodnete, ze? když každy řekne, že vlastne nevi.my verime, že bude v poradku🙂 jeste mam pak jit na mr ve 35 tt, radeji tehotna, nez by se pak uspavalo miminlko, tak taky nechapeme, vse v poradku, presto nalezy nejsu uplne ok,ale pry ani kriticke

lucik2015
3. bře 2017

@denisska My jsme měli hraniční mozkove komory 9.5mm a taky čističku v jedné komoře a ta se ztrátila.Jsem 35tt a zatím vše v pořádku ☺U tohoto co popisujete je 50 na 50 nikdo Vám neřekne stim.Já bych do porodu teď nešla myslím si že vam doktoři nemůžou říct jak to dopadne. Věřim ze je všechno v pořádku testy plodovka atd.... Je negativní nevím proč vás straši.Si myslím že vás budou kontrolovat a budete víc pod dohledem. Přeji hodně sil a štěstí držím pěstiČky.A co čekáte chlapečka nebo holčičku a jak máte ty hraniční hodnoty?Držte se 🙂

denisska
6. bře 2017

@lucik2015 já prave taky rekla, ze pokračují. Cekam holčičku, a proste věřím, ze to bude OK, vůbec netuším jak velké komory v tomto tt mají byt, neurochirurg psal hraniční, ne ale kritické, a co ta menší hemisfera a cysta.... těžko říct. Věřím ze bude dobre ;)

ondrejbau
6. bře 2017

Jsem přítel Hanči a našemu miminku naměřili ve 22tt velikost mozkových komor 12mm, což patří do mírného zvětšení. Na ultrazvuku ve 26tt pan doktor naměřil 10mm a pravděpodobně se to před porodem stáhne do normálních hodnot na těch 7-8mm. Důležité je, aby mozkové komory nerostli, aby případně zůstali stejné nebo menší, ale jak se miminko vyvíjí, tak se ty rozměry mohou měnit každým dnem. Ale kolik, že naměřili Vašemu miminku velikost mozkových komor? norma je do 10mm, potom je mírné zvětšení, to je od 10mm do 15mm a pak je velké zvětšení, od 15mm a více. Hlavně buďte v klidu a nestresujte se, určitě všechno dobře dopadne 🙂

denisska
6. bře 2017

@ondrejbau Ondro nám naměřili ve 23tt 11 a 13mm, tak prave nevím kolik cca ma byt v této době, nicméně ještě v 35-36tt půjdu na rezonanci, ať nemusi miminko. A jinak mate vše ok?

ondrejbau
7. bře 2017

Mělo by být asi těch 7-8mm. Naměřili Vám stejně jako našemu mimču, takže ve 23tt těch 12mm. U nás je vše v pořádku. Odběry plodové vody dopadli v pořádku, krev taky a MR jen potvrdila zvětšené mozkové komory, ale genetika (chromozom) zase vyloučila postižení. Mozkové komory jsou co se týče v současnosti (27tt) na velikosti 10mm, což je norma, hydrocefalus ani cystu miminko nemá, prostě jen ty komory, ale doktor říkal, že je důležité se hlavně nestresovat a být v klidu, že se v 90% miminka narodí zdravá a nemají žádné následky, že jak se to miminko vyvíjí, tak že se jedná spíše o vývojové věci, které se do porodu srovnají 🙂

denisska
8. bře 2017

@ondrejbau to je super, jež by to tak bylo i u nás, genetika a plodovka i krev taky vyšly v pořádku .

ondrejbau
9. bře 2017

Určitě to u Vás také bude v pořádku 🙂 Držíme s přítelkyní moc palce 🙂

denisska
12. bře 2017

@ondrejbau moc moc moc vám oběma děkuji :-*

ni_zemanu5_12
27. čer 2017

Ahoj chci se zeptat dnes nám v Gennetu ve 21tt zjistili zvětšení levé mozkové komory (ma 12mm), práva komora 7mm tedy se jedna o ageneze corpus callosum, zmíněno ve zprávě. Nejhorší pro mě je, že tuto vadu nám zjistili uz minulý rok u prvního též ve 21tt a musela Jsem podstoupit ukončení těhotenství. Ano opravdu se jedná o stejnou vadu, a hodnoty oproti minulému těhu jsou jen trochu jiné o jedno číslo. Zítra me čeká resonance mě, i plodu a v pátek genetika případně odběr plodovky . Představa že by mě čekalo to, co s prvním synem je pro mě strašná a doma pořád utírám slzy. Je "šance" že se komory dají do normy? Že miminko nebude mít žádné postižení? Aj.? Omlouvám se za hloupé otázky ale opravdu prožívám nejhorší rok :( nehledě na to, že mám podporu jen u přítele, rodina a všichni mi říkají že to je kravina. Jinak v rodině nemáme žádné postižení, vývojové vady, ani problémy v těhotenství a takto se mi stejná vada opakuje. :( Děkuji za více uklidňujicich informaci a pěkný večer.

smecka
27. čer 2017

@ni_zemanu5_12 : ja si podobnou zpravu vyslechla v pred 2 lety. Po mag.resonanci bylo jasne, ze zvetsene mozkove komory nejsou vsechno. Chybel vermis - spojovaci cervik. Ve 23tt jsem byla na ukonceni. Tim chci napsat, ze ti preji hodne sily at vam to dobre dopadne! Nadeje umira posledni a ver, ze se miminka dockate. Nevim, jake hodnoty jsou jeste v cajku, urcite to jdete jeste nekam zkonzultovat. Ja se radila mimojine s neurochirurgem, ktery ma deti s vadou, ktera byla u nas a na zaklade toho jsme se rozhodli pro ukonceni.

evkak21
17. únor 2018

Chtěla bych se podělit i o svou zkušenost. Ve 20tt na UTZ screeningu nám oznámili, že náš očekávaný kluk má zvětšené postranní mozkové komory na 15mm každá. Při 5cm průměru hlavičky jsou 3 cm komory docela velký problém. Dali nám na výběr, jestli chceme těhotenství ukončit, nebo jestli budeme pokračovat, ale neumí nám říct následky postižení :( Ještě ten den jsme měli konzultaci u genetika, a následně pak odběr plodové vody a další vyšetření, aby nám v co nejkratším čase dali co nejvíc informací, abychom se mohli rozhodnout, co dál. Pro nás to rozhodnutí nebylo, i když bylo těžké stát před tou otázkou. Chtěli jsme jít do toho, i kdyby nás následky měli provázet celý život. Všechny dodatečné testy naštěstí vyšli v pořádku a při dalších vyšetřeních se komory již nezvětšovaly. Což byly relativně pozitivní zprávy. Na MRI v 23 a 30 týdnu bylo taky vše v pořádku, i když při velikosti plodu bylo těžké určit, kde přesně je problém.
Malý se narodil v termínu, přirozeně a měl něco přes 2kg. Měl poměrně velkou fontanelu, což byla pro vyšetření hlavičky UTZ výhoda. Komory se rapidně nezvětšovaly, i když nárůst tam byl. Kontroly nás čekaly co 3 týdny zatím na UTZ, po dvou měsících i na MRI v celkové narkóze. Tam se jednoznačně určil problém, který spočíval v tom, že cesta z 3 do 4 komory byla příliš úzká a likvor netekl tak dobře, jak by měl. Proto se mok v komorách hromadil a zvětšoval je. Zatím se malý vyvíjel v pořádku, hezky přibíral, kojil se plně, vypadalo to dobře. Pořád jsme čekali, jestli nás bude čekat operace, nebo jestli zůstane u sledování, jak se komory zvětšují. Nakonec pán doktor neurochirurg rozhodl operaci udělat, aby předešel budoucímu poškození, nebo problémům spojených s diagnozou. V 6ti měsících jsme absolvovali operaci mozku, kde se udělal zkrat z 3 do 4 komory - ventrikulocisternostomie. Naštěstí nebylo potřeba shuntu pro kontrolu toku likvoru, to jsme si oddechli. Po operaci se za pár dní hezky zotavil, asi 2 měsíce trvalo, než se boule po operační ráně zcela zahojila. Teď už má 1 rok, vlásky zakryly celou jizvu na hlavičce, vyvíjí se úplně v pořádku, tak jak má. Měli jsme štěstí, že nás zatím žádné postižení nepostihlo. Teď nás ještě čekají kontroly na MRI co 4 měsíce a po čase už žádné. Mne hodně pomohlo přečíst si některé zkušenosti maminek, tak snad taky přidám pozitivnímu myšlení v těžké situaci rozhodování co dál.

racochejlek87
23. led 2020

Ahojte dnes ve 20+2 me bylo receno na 2skreningu hranicni hodnota mozkové komory mozku na kontrolu mam jit 7.2.za 14dni moc se bojim mate s Tim nekdo zkusenosti? Bouzel zadne cisla me nenapsala do zpravy.. Dekuju Vsem za odpovedi co me ceka za vysetreni?

racochejlek87
27. led 2020

Dobry den chtela jsem se zeptat byla jsem na 2skreningu tam me doktorka zjistil horni hranicni hodnoty postranich komor mozku nerekla cislo nic 7.2.mam za14dni znova bojim se ze to dopadne splatne. Prosim chodil nekdo do brna k panu doktorovi skrz ty komory? Ja chodim do heliosu jelikoz jsem byla na umelem oplodneni ale kdyby to dopadlo splatne chcu jeste zajit k jinemu doktorovi dekuju moc za odpoved... Behem dne si pobrecim jsem nervozni bojim se..

aaajaaanina
16. čer 2020

Dobry vecer. Mam podobny problem.
Pri 2 screeningu ve 20+5 mi rekli, ze miminko ma napadnejsi postranni mozkove komory(predni 8,7,zadni 8,3) a uzke cavum septi pellucidi. Rekli nam, ze se nic nedeje. Ale presto nas poslali na genetickou konzultaci a kontrolní UTZ za mesic. No, ono se rekne nic se nedeje. Ale popravde ja jsem šílená strachy. Prvni screening mi vysel taky hranicni, ale odber choriovych klku prokazal, ze je vsechno v poradku. Mate někdo podobné zkušenosti? Vsichni rikaji, nestresuj se. Ale jaksi mi to nejde 😩😩😩

anoanonym1
12. črc 2020

Ahoj, prosím mohla bych se zeptat, jaky byl u vás všech průběh potom s miminkem a jak se. To vyvíjelo? Já jsem po odběru plodové vody ale výsledky se dozvím, az za 14 dní a na utz mi bylo řečeno, že mimi má zvětšené postranní mozkové komory, že mají být do 10mm a mimi má jednu 13mm a druhou 14mm a k tomu ještě nějak vykroucenou nožičku ale prý to může být i polohou, bylo v tureckém sedu a nechtěl natáhnout nohy. Hrozne se bojim.

marsarr
17. lis 2021

@anoanonym1 Dobrý den, mohu se zeptat jak Vám vše dopadlo? Máme podobně naměřené zvětšení komor.

anoanonym1
17. lis 2021

@marsarr dobrý den, u nas to dopadlo špatně.. Musela jsem ukončit těhotenství, ale to neznamená, že u vás to dopadne stejně.. Moc vám držím palce ❤️❤️❤️

mermaids
6. zář 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda někdo víte jaké mají být správné hodnoty těch komor ? , na kontrolním ultrazvuku jsem byla 20+6 a vyšli nám hodnoty zadního rohu postranní komory vpravo 8,0 a vlevo 7,0 mm. Pan doktor z genetiky kde mi UZ dělali řekl že je to trochu víc ale že se na to ještě podívají při dalším UZ. Řekl že limit je 10 ale nevím jaká je spodní hranice. Už jsem si prošla dlouhým cyklem IVF a jedním potratem a jsem z toho docela špatná :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru