Hygrom colli - porucha plodu. Máte s tím zkušenosti?

klara.t
24. čer 2009

Ahoj, právě jsem přišla od doktora. 12.týden, vše bylo ok, neměla jsem žádné problémy. Mimčo na UTZ vypadalo normálně, dokud se doktor nekouknul z profilu a nezjistil otok šíje. Diagnoza - hygrom colli. Musím zítra na specializované pracoviště a genetiku, protože je to příznak genetické vady. Podezření na trisomii (Downův syndrom). Jsem zoufalá, jen pláču a nevím co bude dál. Pokud výsledky dopadnou špatně, doporučují přerušení. Ten otok je 4,6 mm, což už je hodně. Myslím, že je to právě to NT (nuchální transluence) , co se zjišťuje později.
Při hledání na netu mi příjde, že jsem snad jediná, která má miminko s diagnozou hygromu. Máte s tím některá zkušenosti? Tak moc jsem se těšila. Miminko bylo plánované, moc chtěné a teď tohle. Díky, potřebuju se vypovídat.

cucuska
24. čer 2009

Ja neviem čo to znamnená, len ti chcem povedať : Drž sa, a aj my ti budeme držať palce nech to dobre všetko dopadne. Neviem ti poradiť ale chcem ta len podporiť : Drž sa 😔

andreasek82
24. čer 2009

klarko ja vim, ze je to tezke, ale jeste to neni prece definitivni.. uvidis zitra po vysetreni.. moc ti drzim palecky 😉

smajli
24. čer 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

klara,skus sa aj sem pozriet do tejto temy...
drzime ti obrovske palce... najvacsie ake sa daju...
ak mozes prezrad kolko mas rokov... ak mas menej... mozno by ste sa mohli pokusit o dalsie babo... je to ale take krute nieco take povedat,co som akurat napisala,ze prepac mi... sama neviem co by som robila... len plakat a verit treba a este tusim jedna tema tu je podobna,skusim ju najst a dam ti sem link...
plac aby sa ti ulavilo,ver,ze bude vsetko ok,ze je to v rukach bozich a my ti vsetky budeme drzat obrovske palce
drzte sa

smajli
24. čer 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

este tu je ta druha linka/tema,ktoru som si tu casom vsimla...
kiez by to bol tvoj pripad...
hrozne ti drzim palce a vela vela vela vela siiiil
... mozno ti iny doktor povie nieco pozitivne... mozno sa tento doktor zmylil... stava sa vsetko.. treba ist v kazdom pripade aj za iny doktormi diagnozu potvrdit...
vela dievcat chodieva k Dr.Dankovcikovi v KE ...on je profesional na morfologiu... chodia k nemu z celeho stredneho slovenska
aj taka tema tu je,ze "Dr.Dankovcik"
drzte sa a vela sil
aspon takto na dialku ti posielam kus naadeje...

slovakia13
24. čer 2009

klara.t ja som mala podozrenie na downov syndrom z triple testov 1:7 co je velmi vysoke,bola som na amniocenteze ,co je odber plodovej vody a este dnes som bola na ultrazvuku a babo je v poriadku 😀 😀 😀
neboj ono to niekedy aj na ultrazvuku vide skreslene.....mysli pozitivne a zbytocne sa nestresuj 😉
neboj vsetko bude ok 🙂

klara.t
autor
24. čer 2009

Je mi skoro 26. Vysadila jsem HA a hnedle do toho zapadla a byla moc šŤastná, protože jsme si to s manželem přáli. V rodině nemáme žádné vady, tak si říkám jak se to mohlo stát. Pokud se to potvrdí, tak doufám, že to byla jen náhoda a další miminka by byla v pořádku.
Bojím se zítřka. Bojím se, že mi řeknou že je to špatné a budu muset na přerušení a zároveň se bojím, že řeknou, že je to dobré, že riziko je maél a nakonc se mi narodí postižené dítě. To bych asi nezvládla, na to nejsem dost silná.
Bojím se toho, že i když bude genetika v pořádku, tak že bude poškozena nervová soustava, protože s tím otok souvisí. Bojím se prostě jakékoliv zprávy.
Už ani nemám co brečet a smiřuju se s tím. uvidím co řeknou. Nejhorší je, že možná budu muset čekat na výsledky genetiky 3 týdny. Nevím, jestli mi budou moci říct výsledky nějak rychleji. Jak dlouho to asi trvá?

slovakia13
24. čer 2009

ja zijem sice v uk ale urychlene testy z amniocentezy boli do 3 dni a komplet vysledky boli do 3 tyzdnov.Tiez som bola v soku ked mi volali ,ze nieco nie je v poriadku......urcite ta poslu na odber plodovej vody aspon ti spravia komplet genetiku a budes vediet pohlavie na 100%
hlavne bud pozitivna 😉

klara.t
autor
24. čer 2009

Děkuju za povzbuzující zprávy. Já už se pomalu smiřovala s tou horší variantou, ale plamének naděje pořád je. Stále nevím, jak bych se rozhodla, když mi dají šamnci třeba jen 1:10. Bála bych se, že zrovna nebudu v těch 9 dobrých, ale zrovna ta jedna špatná.
Uvidím zítra, už jsem se trochu zklidnila a snažím sena to nemyslet.
Tou nejhorší částí těhotenství (a nejrizikovější) jsem prošla bez problémů a myslela si, že ted už se nemůže nic stát. No a najednou takový šok. Hrozně mě to mrzí. Dám vědět jak jsme dopadli.

klara.t
autor
25. čer 2009

tak jsme byli v ústí na UTZ horem i spodem. Otok šíje vidí taky. Doktorka říkala, že už viděla i děti, které se narodili zdravé i když to také takto vypadalo, ale že většinou je to příznak genetické vady. Odeslala mě do PHY-Modřany, kde mi udělají odběr choriových klků a výsledky budou do 3 dnů. Jinak bych v ústí musela čekat 3 týdny než mi odeberou plodovku a další 3 týdny na výsledky.
Genetici v PZE určí jestli je to zdravé nebo ne, ale můj doktor říkal, že žádné testy nesjou 100%. Udělají mě a mému muži genotyp, aby se zjistilo jak k tomu došlo. Buď máme v rodu skrytou vadu, co se projevila až teď, nebo jde o náhodu, kdy se špatně dělili buŇky hned na začátku.
Počítám už s tou horší variantou, že je to gen.vada a budem muset na přerušení. V tom případě bych doufala, že je to je náhoda a v rodu nic nemáme.
Ach jo! Proč zrovna nás to muselo potkat. Všude kolem jsou maminy s břichem nebo kočárama a já jim teĎ závistivě koukám do kočárku ☹

smajli
25. čer 2009

ach klarka... ako ti vliat nadeje...alebo sil...
mozes mi prezradit,ako dlho ste sa snazili s otehotnenim...?
ja mam teraz za 10 dni 29r...,ked som mala 25r,bola som tehu,ale zazila som obrovitansky stres,taku traumu,o ktorej nechcem hovorit,ale v 5tt sa doktorovi na ultrazvuku zdalo,ze sa babo nevyvija ok...,zdalo sa mu,ze mozno uz prestalo rast... ja som potom musela brat lieky a prezivala som strasne peklo,ze babu ublizim a co teraz robit,bolo to strasne chcene babo a tiez som uz len pozerala na kociky a bruska... ,bolo mi hrozne.. kolko som toho preplakala... a zdravotne som na tom bola zle... a bola som na dne,ze co teraz... preco sa mi to akurat stalo,ked som zistila,ze cakam babo... nakoniec som sa rozhodla pre UPT kvoli mojmu zdrav.stavu vtedy,mohla som babo este viacej poskodit a vlastne sa aj zdalo lekarovi,ze nieco bolo uz zle...ze nerastie... boli to vtedy pre mna najhorsie vianoce na svete..., nad vodou ma drzala iba nadej,ze sa snad do roka dvoch dam dokopy a budem mat zdrave babo a uz aj ja budem zdrava a bez liekov...,manzel ma vtedy nepodrzal...este ma potapal...tak sa to skoncilo rozvodom... a strachom co a ako dalej,ci budem mat este babo...
A teraz som stastna,ze to vsetko takto dopadlo...,ze som sa rozviedla,lebo viem,ze s tym clovek by som nedokazala dalej zit... a mozno to takto osud chcel,aj ked to bola tvrda rana osudu pod pas... ale bolo lepsie,ze babo nemuselo prezivat rozvod... mozno to takto malo byt... viem,ze rozvod bolo to najlepsie roznodnutie,ktore som spravila...
🙂 no a teraz som dva roky rozvedena a jeden rok stastne zalubena do muza,ktory je uplne uplne iny a uzasny,v zivote som si s nikym takto nerozumela a rozhodli sme sa pre babo a je na ceste:o))) na zaciatku tehu som prezivala muky zo strachu,ci sa mi to vsetko nezopakuje,ci to tentokrat dokazem...... ale to najhorsie obdobie mam za sebou... teraz si tehu uzivam a som stastna pretoze zijem svoj sen...
niekedy su cesty osudu zvlastne.. veci sa nedeju podla toho,ako chceme my...
a ja viem,ze za vodou budem,az ked sa nam babo narodi... ,az vtedy si budem ista,ze som to zvladla,ze sa to podarilo... sice verim,ze sa mi uz stavy zo zaciatku tehu nevratia... ale kym sa babo nenarodi,tak nic nie je iste...
a nikdy nie je iste,ci sa babo narodi zdrave,aj ked je vsetko pocas celeho tehu ok...
...znamym sa v 5.roku zivota ich dietata prejavilo,ze ma nabeh na mentalne postihnutie a to vsetko bolo do vtedy ok..,teraz ma dievca 30r...a tuto diagnozu ma... a v rodine nic geneticke nemali... dalsie dve deti,ktore sa im narodili potom,su uplne ok....
...a moj synovec ma teraz 4 roky a ma znamky autizmu... aj ked su priznaky,kedy vyskame od radosti,lebo spravi nieco tak necakane,ze to autizmus vyvracia...,ale vo vsetkom pohybovom a v reci sa vyvija pomalsie ako rovesnici...,verime,ze sa mu v zivote bude darit a ze bude sebestacny...mozno je len iny a vsetko dobehne... je to vo hviezdach...
...zivot nam nesie rozne tiaze .... nik nikdy nevie,co ako bude....
..urcite v tom Klarka nie si sama,vsetci ti tu drzime obrovske palce... mozno bude vsetko ok...
iste je vela zien,ktore prezivaju nieco podobne... je to strasne...
ale pomoct ti mozme len dodanim nadeje... a poprianim vela vela sil...
zdravie je to najdolezitejsie na svete
drzte sa

klara.t
autor
25. čer 2009

Díky.
O miminko jsme se začali snažit a hned 1.měsíc jsem otěhotněla. To mě trochu drží nad vodou a doufám, že když to nevyjde s tímto miminkem, tak že otěhotním co nejdříve to půjde.
Já měla strach, abychom vůbec byli plodní (všude se psalo o neplodnosti hlavně vysokoškoláků a to jsme i my) a hned jsem otěhotněla, tak jsem byla ráda. Pak jsem měla strach ze samovolného potratu - no a 1.trimestr se blížil ke konci a to riziko se rapidně zmenšilo, tak mě ani nenapdlo, že se může stát něco takového. Nechápu proč zrovna my dva. Ale je asi fakt, že někdo to být musí a vyšlo to na nás. Doufám, že jsme si neštěstí ale vybrali a už to bude jen lepší. Mám nejlepšího muže na světě. Jsme spolu už 5 let, z toho půl roku jako manželé. Nemyslím, že by nám hrozil rozvod. Vím, že některé páry takové neštěstí rozdělí, ale jiní zase utuží svůj vztah. Zrovna dneska jsme si říkali, jak je dobře že máme jeden druhého a řešíme to spolu. Muž je taková stará škola, nechtěl se mnou chodit na UTZ a nechtěl snad ani k porodu. No a teď chodí všude se mnou a chce si vše také vyslechnout. Mám v něm oporu.
Dneska jsem upadla do jakéhosi klidu. Jako mávnutím proutku jsem najednou docela klidná a smířená s osudem. Smířená s tou horší variantou, protože ten hygrom (otok šíje) je hlavním rysem gen.poruch, takže si nedávám moc velké naděje.
Budu se ozývat. Přeju všem maminkám hezká a hlavně zdravá miminka!!!!!!!!!!

klara.t
autor
26. čer 2009

Tak jsme se vrátili z PHY od MUDr. Břešťáka. Moc sympatický doktor. Bohužel potvrdil to, co už jsme věděli. Šíjové projasnění je velmi vysoké. Prý už viděl děti, co se narodily zdravé, ale UTZprý moc optimisticky nevypadá. Setkali jsme se tam i s genetikem, který od nás potřeboval informace o rodinných anamnézách a doporučil odběr choriových klků, který jsem pak hned podstoupila. Jehlou skrz břišní stěnu. Není to nic příjemného, ale dá se to vydržet. V po nebo út (dnes je pá) budem mít výsledky těch základních chromozomů a za dva týdny zbytek. Ani nevím, co chci slyšet víc. Jestli tam najdou gen. vadu, tak budou hledat příčinu (doufám, že to není v nás). Pokud jí nenajdou, tak je stejně pořád velká šance, že má mimi nějakou vadu, která ale nesouvisí s genetiku. Pokusili by se jí hledat, ale třeba by na í nepřišli a stejně by se pak nenarodilo zdravé mimi. Z toho mám hrozný strach. V běžných situaích jsem velmi silná, ale kdybych měla nemocné miminko, tak nevím, jak bych to zvládla hlavně psychicky. Obdivuju maminky, které to zvládnou. 😢

smajli
26. čer 2009

ani neviem co ti na to povedat klara, prajem ti vela sil ...,poplac si kolko sa len da...,a drzte sa....
a nech z tych zlych sprav sa potvrdi ta najmenej zla...
drzte sa

gaby21
26. čer 2009

ahoj klara, tak ja som si presla presne tym istym ako ty, v 12. tyzdni namerane vysoke NT hodnoty (3,95), doporucenie na odber choriovych klkov, za priblizne desat dni vysledky, ktore bohuzial dopadli velmi zle, diagnoza - trizomia trinasteho chromozomu, porucha absolutne nezlucitelna so zivotom, nasledne vykonane prerusenie. vacsina doktorov tvrdi ze to bolo uplne nahodne, druhy krat sa to uz nezopakuje, ale tiez som bola upozornena, na fakt, ze jeden z nas moze byt prenasocom genu, ktory to sposobuje, ale ziadne vysetrenia sme nepodstupili, bolo by to prilis stresujuce, uvidime ako to dopadne na buduce. Tak ja ti prajem len to najlepsie, aby to dopadlo dobre a mali ste nakoniec zdravucke babatko!

klara.t
autor
27. čer 2009

Ahoj, tak ač je sobota a odběry jsme měli včera, tak už volali výsledky. Ta první rychlá část genetických testů dopadla dobře. Vyloučili Downův syndrom, Edw.syndrom, Patoův syndrom, myslím že Turnerův syndrom a vady pohlavních chromozomů. První dobrá zpráva, ale ještě nemáme vyhráno. Bojím se cistické fibrozy, pže jsem si uvědomila, že tátův bratr zemřel na problémy s plícema a myslím, že měl CF.
Nevím, co dál. Bojím se toho, že na nic nepříjdou a nevím, jak se pak rozhodnu. Moc bych chtěla miminko, ale naprosto zdravé. Bojím se toho, že i tak by se narodilo nemocné, protože tak vysoké NT není asi jen tak. 😢

andreasek82
27. čer 2009

klarko a vy jeste dostanete nejake dalsi vysledky?

klara.t
autor
27. čer 2009

JJ, tohle byla jen ta rychlá část gen. testů. Kontrola 13, 18, 21 a já nevím jestli ještě nějakého chromozomu. Prostě na ty nejčastější choroby. Pro zbytek testů se musí buňky nechat 2 týdny kultivovat, aby jich bylo víc. To už neurychlíme.

andreasek82
27. čer 2009

klarko tak drzim palce, at mate vysledky co nejrychleji, abyste se dle nich rozhodli.. budte silni..

mirka755
27. čer 2009

ahoj Klári, moc držím pěsti aby zbytek testů dopadli stejně dobře :o). Hodně štěstí kočko, drž se !!!

jasovky
28. čer 2009

Klari, ahoj.Ja mám ten istý problém, písala som do témy Cakame babatko s rážstepom chrbtice. Moja hodnota NT je 6,2 a NB je nevizualne. Prežívam presne to čo ty, prosím budem rada, ak sa mi ozves.

klara.t
autor
1. črc 2009

Toto téma pokračuje v diskuzi NT hodnoty. I tak se budu snažit i sem napsat, jak to nakonec dopadlo.

klara.t
autor
22. zář 2014

Našla jsem svou starou diskuzi 🙂 dopadlo to parádně. máme krásnou zdravou holku a k ni přibyla ještě jedna.

theaaa
23. zář 2014

@klara.t
ahoj Klárko, prosím Tě o radu, včera mne diagnistikovali to co jsi měla ty hygrom colli. Snažím se dovolat k p. Břeštákovi, kam mám tento týden jít, stále jen pláču...jak jsi to zvládla? Jsem z toho moc špatná, bojím se o miminko,ale jak jsi psala i Ty tenkráte, tolik bych si přála zdravé a radostné....

klara.t
autor
23. zář 2014

@theaaa ahoj, tak já vše popsala v této diskuzi. Začala jsem na straně 14 https://www.modrykonik.sk/forum/vysetrenia/nt-h... tak klidně čti. K Břešťákovi určitě jdi, byla jsem u něj také. Super doktor. Zvládla jsem to nakonec, nezbývalo nic jen doufat....

theaaa
23. zář 2014

Díky Klárko za rychlou odpověd. Musím věřit, dáváš mi naději se svou zdravou holčičkou. Ať se Vám moc daří!
Tea

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru