Hyperemesis gravidarum - těžké nevolnosti v těhu

fykyska
21. zář 2012

Ahoj holky, ráda bych zde vytvořila diskuzi na téma "hyperemesis gravidarum,, tzn. forma těžkých nevolností v těhu.. Prosím, budu ráda když se zde zapojí PŘEDEVŠÍM maminky, které si tímto prošly takže infuze, hospitalizace, následný režim jak v těhu tak ve stravě apod. Abychom tuto diskuzi rozvedli spíše v duchu osobní zkušenosti přímo s konkrétní diagnozou, protože ty maminky které znají vědí že není zvracení jako zvracení . Ráda bych se informovala a ráda bych touto diskuzí pomohla maminkám které tato diagnóza postihla..
😉 🙂

Díky všem

goldenova
26. kvě 2014

@tereeezz Ahoj, no je to síla...
Ten odkaz jsem uvedla v předchozím příspěvku, ale pro jistotu - http://www.helpher.org/.
Je tam spousta podkapitol, které se týkají třeba lékařských průzkumů. Bohužel i po několika letech výzkumu je přesná příčina zatím nejasná, ale čím dál víc směřuje k hormonům, konkrétně estradiolu, který je z řady estrogenů.
Už jsem v kontaktu se zakladatelkou organizace, přišla jsem s nějakými nápady, jak tuhle "podceňovanou diagnózu" (jak jsi správně napsala), dostat do povědomí žen a pracovníků v lékařství.
Hned jak budu mít víc info, napíšu ti a vrhla bych se do toho plnou parou, protože tahle nemoc si zaslouží jediné - pomstu 🙄

fykyska
autor
23. čer 2014

@goldenova vítej mezi náma... 😖
a uplnej mazec i já měla silnou velmi blestivou ms, při které jsem zvracela až šla do mdlob.
V autě se musím soustředit na cestu na nic jiného nebo se mi dělá zle..
A antikoncepcí jsem vystřídala 7 druhů a ani jedna mi nesedla..
Zvracela jsem přes půl roku z toho od 5 do 17tt nepřetržitě 24 hodin - zhubla 10kg a myslela, že umřu...

fykyska
autor
23. čer 2014

Hyperemesis byvá podle některých studii přisuzována i psychické nepřipravenosti být těhotná...Podle některých studii. Ale moc české literatury není určitě dej vědět, založila jsem tu i skupinu na MK.
Já měla šťastnější konec, ve finále jsem porodila 4 kg dítě. ALE...

zmrzlinka
30. črc 2014

Ahojky!Hyperemessis som mala v prvom tehotenstve a buduci rok by sme sa chceli snazit o druhe dieta.Mam z druheho tehotenstva velky stach....mate niekto skusenost,ci sa to opakuje aj v dalsom tehotenstve?

milmic
12. srp 2014

@goldenova Zajímavé, co píšeš.
Já jsem měla u prvního těhotenství takové standartní nevolnosti bych řekla, ale co se dělo u druhého, toi byl očistec. Bylo mi po večerech špatně ještě před pozitivitou testu a potom do 16. týdne. Nejedla jsem, nepila jsem, byla jsem dehydratovaná, což všechno jenom zhoršovalo, ležela jsem a sebemenší pohyb vyvolával zvracení. Jak jsem se postarala o dceru, která v té době měla 18měsíců, to netuším. Torecan jsem měla, ale nebrala jsem ho, měla jsem strach.
Nakonec jsem se nechala manželem odvézt na kapačku. Pomohla, potom už jsem zvracela asi jen 3x a vždycky mojí blbostí (například jsem cítila, že se mi dělá zle a že si potřebuju sednout nebo lehnout a místo toho jsem zvedla dceru a odnesla domů ke mě). Příště asi pojedu na kapačku rovnou a třebass pomůže hned ze začátku, nevím.

Jo a boelstivou menstruaci jsem mívala jako mladinká, někdy fakt děsně moc. Pak jsem brala antikoncepci a v pohodě. V autě se mi dělalo špatně jak odítěti strašlivě, ted jen někdy.

Ted chceme třetí miminko a já mám paniku z těhotenství, z těch nevolností. Pořád přemýšlím, jak to budu řešit, zkusím homeopatku, nějakou alternativu a asi budu pocitvě brát ten torecan, abych se postarala o děti... A taky si někdy říkám, jestli nám třetí miminko stojí za to. Ale pořád mám nějakou naděaji, že to třebas nebude tak hrozné. 😀

ajinkafo
12. srp 2014

@zmrzlinka Ahoj, my plánujeme mimčo letos a bojím se toho. Doktor mi řekl, že se to v dalších těhotenstvích opakuje, kamarádčina maminka to měla všechny 3 těhotenství, tak si moc nadějí na bezproblémový průběh těhotenství nedělám 😖 Byla bych ráda, kdyby se někdo objevil s opačnou zkušeností..

ajinkafo
12. srp 2014

To, co píše @goldenova v těch bodech, na mě bohužel taky sedí. Před menstruací pocity na zvracení, velké bolesti, antikoncepci jsem musela přestat brát z důvodu zvracení.Bohužel má tyhle příznaky i moje mladší sestra, tak doufám, že i přes tyto příznaky se dá těhotenství prožít klidně..

zmrzlinka
14. srp 2014

@ajinkafo ahojky.Ja mam z druheho tehotenstva velky strach.Chceli sme sa zacat snazit za rok.Zo zaciatku som druhe dieta kvoli hyperemesis nechcela....ale zase nechcem,aby bol Tobik jedinacek a manzel druhe dite moc chce.Tak neviem ako prekonat strach z tych nevolnosti 😒

zmrzlinka
14. srp 2014

@milmic Ahoj.Ja som u maleho Torecan brala len ked mi bolo fakt najhorsie a nakoniec som aj tak skoncila na infuziach a dostavala som ho rovno do zily 🙂 Maly zdravy a krasny 🙂

milmic
14. srp 2014

@zmrzlinka Pane jo. 😒
Já myslím, že na něm skončím taky u třetího, pokud nepomůže nějaká alternativní medicina... Kdyžtak to kapačky jistí no. 😔

ajinkafo
14. srp 2014

@zmrzlinka taky jsem druhé dítě kvůli tomu nechtěla, ale když vidím venku rodinky s více dětma, tak si říkám, že člověk to nějak přežije, stojí to za to. Já jsem se v prvním těhotenství snažila nebrat Torecan, aby to malé neublížilo, ve druhým těhotenství počítám s tím, že to asi jinak nepůjde a budu ho brát.
V prvé řadě ale chci zkusit vyhledat homeopata, to jsem nezkusila. Na první stránce diskuze se zmiňuje, že by mohl pomoct Omeprazol, ten mi v těhotenství napsal můj praktik. Bohužel jsem ho nevyzkoušela, fakt jsem se bála užívat nějaký léky, ale třeba by pomohl víc, Torecan mi zabíral tak na půl hoďky..

kalipso
15. srp 2014

@zmrzlinka jsem v 13tt druhého těhotenství a nevolnosti nemám zdaleka tak strašné jako při prvním, jako je mi zle, ale jsem schopná kolem dcerky relativně normálně fungovat. S dcerkou jsem nebyla schopná ani odejít od záchodu 😝 takže se to nutně opakovat nemusí 😉

zmrzlinka
17. srp 2014

@kalipso Je tak to dobre,ze Ti nie je az tak spatne a pre mna je to nova nadej 🙂 Ja som pri prvom tehotenstve nemohla vobec fungovat.Stale som len zvracala.Prave preto si to druhe tehotenstvo nemozem nejak predstavit ako to bude prebiehat.I ked manzel je sikovny....okolo maleho a domacnosti by urobil vsetko,ale aj tak ...
Drzim Ti palce,nech Ti nevolnosti rychlo prejdu a tiez vela zdravia Tebe aj celej rodinke 🙂

zmrzlinka
17. srp 2014

@ajinkafo a vy uz sa snazite o druhe?Ja zatial nie som na 100% rozhodnuta,ze do toho pojdem 🙂 Neviem si predstavit zase prezivat tie nevolnosti a cakal by ma druhy cisarsky rez....i ked tentokrat uz planovany 😀 Tento rok mi bude 30 a tak neviem ci do toho ist alebo nie.Manzel druhe dieta chce.Tobiasek by urcite surodenca tiez chcel a ja sa bojim,ze sa 10 rokov by som to olutovala,ze som do toho nesla.... 😅

zmrzlinka
17. srp 2014

@milmic no kapacky to istia vzdycky 🙂

ajinkafo
17. srp 2014

@zmrzlinka snažíme, pro mě je důležité, aby dcera měla sourozence, nechtěla bych ji o to ochudit. Počítám s tím, že pár měsíců probrečím nad záchodovou mísou, ale stojí mi to za to.. Původně jsem chtěla 3 děti, ale to jsem nevěděla, jak si budu užívat těhotenství, takže 2 děti a dost 🙂 Tobiášek určitě sourozence taky ocení a nejenom v dětském věku, já si až teď v dospělosti uvědomuju, jaké bohatství mám ve svých sourozencích..
@kalipso To je super, že nemáš takové nevolnosti, ráda slyším, že to v dalším těhotenství nemusí být stejně krušné 🙂

zmrzlinka
30. srp 2014

@ajinkafo tak Ti prajem nech sa Vam zadari,co najskor 🙂 A hlavne nech sa Ti nevolnosti vyhybaju.My asi zacneme zadelavat za rok 🙂 No ale ja si tym stale nie som na 100% ista....mam z toho velky strach ☹

fykyska
autor
30. srp 2014

Tak Vám držím palce holky - když se vše zadaří tak na září se jde zkoušet další..Tak snad nebudu muset zakládat další diskuzi s pokračováním 😀 HG v 2 těhu 😀

Držte se, my to zvládnem 😉

zmrzlinka
3. zář 2014

@fykyska drzim palce at se to povede a hlavne Ti prajem bezproblemove tehotenstvo 🙂

zmrzlinka
8. zář 2014

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/347105-...

Diky Kate som sa vlastne dozvedela nieco o diagnoze hyperemesis gravidarum.Ked bol prvykrat tehotna,tak sa o tom dost pisala a ja som sa az vtedy dozvedela co mi vlastne v tehotenstve bolo 🙂 No nezavidim jej ked ju to postihlo druhykrat ....ale ktovie kde je pravda 😀

zmrzlinka
9. zář 2014

http://www.super.cz/292410-tehotne-vevodkyni-ka...

Tak asi bude jedna z tych,co sa u nej HG zopakovalo.....no nepotesilo ma to ☹

milmic
13. zář 2014

Ahojte,
tak u mě se HG nevyhlo ani potřetí. Už jsem stihla i infuzi. Od prvního dne 7.týdne zvracím. Ted po kapačce nezvracím obloukem všechno, jenom na prázdno, ale je mi zle od rána do večera. 😝
A do konce prvního trimestru zatraceně daleko. 😝

zmrzlinka
13. zář 2014

@milmic to je mi moooc lito.Prajem Ti z celeho srdca nech Ti tie nevolnosti rychlo skoncia.A mas moj velky obdiv ,ze si do toho sla.A co deti...ako zvladaju ked vidia ako Ti je zle?

kajule
16. zář 2014

Ahoj holky, ještě donedávna jsem vůbec nevěděla, že tato nemoc má přímo jméno. U prvního těhotenství jsem trpěla nevolnostmi, ale zvracela jsem párkrát. U druhého to přišlo téměř zničehonic a najednou mi bylo příšerně špatně. Do pár dnů jsem začala zvracet a neudržela v sobě ani vodu. Vadil mi přechod zvenku domů, z místnosti, představa nějaké jídla mi dělala zle. Nakonec jsem skončila na kapačkách, v nemocnici jsem byla asi 4 dny. Domů mi dali Torecan a já musím zaklepat, že vcelku zabíral, jak na zvracení, tak i na bolest hlavy, která mě přitom doprovázela. Teď jsem na začátku třetího těhotenství. Nevolno mi je téměř celý den, cítím se unavená a nejlíp mi je, když ležím. Přechod z místnosti do místnosti do místnosti mi prostě vadí a spousta dalších věcí. Jsem nervózní z toho, že nejsem schopná pořádně nic udělat. Každý den se bojím toho, že začnu zase zvracet. Vymýšlím všechno možné od homeopatik přes colu po kandovaný zázvor. Nejspíš není nic, co bych ještě nevyzkoušela. Zřejmě i nervy v tom hrají svou roli a tak se snažím být klidná a věřit, že tentokrát to tak nebude, ale někdy to jde těžko.

tereeezz
16. zář 2014

Milé maminky a budoucí maminky, poslední dobou se sem moc nedostanu, ale dnes jsem měla chvilku času a tak jsem si pročetla nové příspěvky. Moc všem držím pěstičky, aby se jim tato nemoc v dalších těhotenstvích vyhýbala veeeeelkým obloukem!! A klaním se těm, kteří po této diagnóze jdou se vztyčenou hlavou do dalšího těhotenství i přes obavy. Já i přes dobu, která uplynula od nevydařeného těhotenství uroním slzu, při vzpomínce na něj. Miminko, ale také chceme v nejbližší době, proto doufám za sebe a za Vás všechny, že budu moci napsat o druhém těhotenství pravý opak 🙂 Krásné a hlavně ZDRAVÉ dny všem, Tereza

kajule
16. zář 2014

@tereeezz Člověk, kdyby mohl, tak uděláš všechno proto, aby to tentokrát bylo jinak, že? Budu držet pěsti, ať se mimi brzy podaří a všechno to probíhá poklidněji. Může se ještě zeptat v jaké porodnici jsi tenkrát byla?

tereeezz
17. zář 2014

@kajule Ano, ano...přesně tak! Jinak tehdy jsem ležela na Liberecké gynekologii - když to vezmu zpětně, tak nikdy více! 😝

milmic
22. zář 2014

@zmrzlinka Děkuju, Zmrzli. Děti to zvládají dobře, dcerka už je rozumná, chápe to,je hrozně empatická, nechala si to vysvětlit. Synek je maličkej, tak první hospitalizaci nesl těžko, minulý týden mě odvezla sanitka podruhé a to už zvládnul v pohodě, byl s dědečkem celou dobu a byl v pohodě.
No a ted mi je zatím fajn, nalili do mě zas několik infuzí, nějaké minerály a o víkendu jsem se fakt hodně najedla, tak uvidíme, co mě čeká dál. 😔

zmrzlinka
23. zář 2014

@milmic to je dobre,ze to zvladaju 🙂 Ja si to prave u nas neviem predstavit,pretoze babicka a deda by urcite nestrazili.Manzel by bol na maleho sam.Ked cez vikend pracujem,tak fuguje na 100% ,ale keby som zahlahla na tri mesiace... neviem ako by to u nas fungovalo.Musel by chodit do prace,pre maleho do skolky a nakupit,navarit,vyprat atd. A tiez neviem ako by zareagoval Tobiasko,keby sa nemohol so mnou hrat atd. Ked som bola s nim tehotna,tak mi vadilo uplne vsetko....pachy,zvuky,prudke pohyby...no neviem ako sa rozhodnut....ci ist do toho alebo nie 😀
Kazdopadne Tebe drzim palce,nech mas tie nevolnosti rychle za sebou a je Ti dobre.

cobaltino
7. lis 2014

@goldenova Tak já se přidávám do klubu s touto diagnózou.
Ohledně tvých otázek:
1. Bolestivou menstruaci jsem měla vždy a taky hodně dlouhou (bolesti spravilo až cvičení dle Mojžíšové)
2. S antikoncepcí jsem větší problémy neměla, ale asi mi řádně rozhašila tělo - už nikdy více!
3. Vždycky se mi dělalo strašně zle, i v autě na zadním sedadle

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru