Hypotyreóza v těhotenství - jaké důsledky hrozí?

finkoka
1. bře 2014

Ahoj holky, ve 30. tt mi byla zjištěna mírná hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) 5,2 TSH. Jsem naštvaná na lékaře, že mě na testy neposlal dříve. Nyní jsem ve 35. tt., beru Letrox a hodnoty TSH se mi upravily na normal. Co jsem pochopila, problémem by bylo, pokud bych měla sníženou funkci štítné žlázy už od počátku těhotenství, kdy se vyvíjí nervová soustava, to už ale nezjistím - nevím, zda to mám od počátku nebo se mi to zvedlo až během těhotenství. Se štítnou žlázou jsem se nikdy neléčila. Nemáte některá zkušenosti s tím, jaká rizika u takovéto hodnoty hrozí? Popřípadě se vám stalo něco podobného a už máte větší dítě? Je v pořádku? Moc děkuji.

jinajana
2. bře 2014

Ahoj, a máš jen hodnotu TSH? Já totiž měla mockrát hodnotu TSH až třeba 8, ale hormony pak v normě, takže né že by to bylo v pořádku, ale miminko má hormonů dost. Funguje to prostě tak, že když je nízká hladina hormonů, tak se zvýší TSH, štítná žláza začne pracovat víc, a hormony se dostanou do normy. Věřím tomu, že když jsi měla TSH 5,2 tak to stačilo pro stabilizaci hormonů a bude to ok!

lucikvr
2. bře 2014

Ahoj, a pociťovala si na sobě nějaké příznaky předtím než se na onemocnění štítné žlázy přišlo? Tím myslím nervozitu,nespavost, padání vlasů, problémy s váhou atd.Dr.endokrinolog by ti měl udělat i sono štítné žlázy. Je to velice důležité léčit a sledovat i po těhotenství. Pokud dle utz miminko prospívá a je v pořádku tak bych se neděsila. Dělají se testy hned po narození zda mimi netrpí také nějakou poruchou štítné žlázy. Já jsem při třetím těhu brala letrox a byla sledovaná a dcerka je naprosto zdravá. Takže držím palečky a věřím že bude vše ok! Popřípadě zas ráda poradím.

miminko123456
16. lis 2017

@finkoka
Ahojky, nevim, zda sem jeste chodis. Jsem ve 25 tt a dnes mi nahodne pri preventivni prohlidce zjistili tsh 5,34... Objednali me urgentne na utery na endokrinologii. Chtela jsem se zeptat, kdyz jsi zacala s lecbou tez v pozdnim tehu, co tve ditko? Je vse v poradku? Mam hrozny strach. Dekuji moc

mary.jane
16. lis 2017

@miminko123456 ahoj. Bat se nemusis. V teto fazi tehu si uz mimco hormony vytvari samo, takze nevadi, ze ty jich mas malo. Nelecena hypotyreoza je nebezpecna v zacatcich tehu, kdy muze byt pricinou potratu. Sice se take uvadi, ze to muze miz vliv na intelekt ditete, ale to by ty hodnoty musely byt mnohem horsi. Takze se nestresuj 😉

karakalka
16. lis 2017

Holky testy na tu štítnou žlázu se dělají společně s odběrem krve při screeningu v 1.trimestru. Ale je možné,že se "problém" vyvinul až pak. Já mám sníženou funkci štítné žlázy už 9 let, 2 těhotenství za sebou a čekáme nyní 3. miminko. Jinak mimo těhotenství chodím na kontroly 1x ročně, v těhotenství chodím 1x 2 měsíce.

bonavoxa
16. lis 2017

@miminko123456 Jsem na tom podobně, hypotyreózu mi zjistili náhodně po viróze, měla jsem TSH 11, bohužel i autoimunitní zánět, takže léčba doživotní. Nejdříve jsem brala Euthyrox 50, po kontrolních odběrech se mi dávka ještě zvyšovala. V prvním trimestru se mi bohužel asi odběry nedělaly, u mého gynekologa určitě ne a u screeningu jsem to nenašla. Mimi se ale vyvyji v pořádku, tak nezbývá než věřit.

miminko123456
16. lis 2017

@bonavoxa a v jakem tydnu ti to zjistili?

bonavoxa
16. lis 2017

@miminko123456 Až 28. tt. Neměla jsem nějaké výrazné příznaky, až na zvyšování váhy a únavu, což je v těhotenství dost neurčité. Na sonu jsem štítnou žlázu nějak špatnou neměla, tak snad s tím neběhám dlouho. Ta doživotní léčba mě štve, stejně tak jako to, že mi asi nepůjdou těhotenská kila tak dobře dolů, nadváha značí další problémy. Ale uvidíme, zatím se snažím být v klidu, hlavně ať je malý zdravý. Už jedno nestandardní dítě doma mám, navíc mám i klidový režim kvůli čípku, na jednoho člověka už je toho fakt nad hlavu.

miminko123456
16. lis 2017

@karakalka ten pr

miminko123456
16. lis 2017

@bonavoxa to prave pri tom screeningu nedelali, je to navic, kdyz nahlasis v rodine...

bonavoxa
16. lis 2017

@miminko123456 V rodině to máme, ale nikdo mě na to neupozornil. Vůbec mě to nenapadlo, neměla jsem nikdy problémy.

bayt
16. lis 2017

@miminko123456 neměj strach, léčím se se štítnou žlázou a tahle hodnota, co máš, je velmi hraniční, v žádném případě nehrozí, že by to nějak ohrozilo miminko...

bohužel lékaři k tomu přistupují jak kteří, mě gynekolog upozorňoval na odběry od začátku a sledovali jsme to, někdo to ani nezmíní

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru