Jak probíhá těhotenství s ulcerózní kolitidou?

oliras
25. srp 2009

ahoj zjistili mi UC a zajímalo by mě jak probíhá těhotenství s UC kontroly lečb a atd

elischka
31. kvě 2011

@fiallinka super! tím líp!!

pajik83
31. kvě 2011

@elischka Tak to je super, že nemusíš nic zobat... já mám právě udržovací ten Salofalk, ale denně dám skoro jedno platíčko, tak jsem z toho neměla moc dobrej pocit, no ale doktor řekl, že vysadit nelze a hlavně, že nevadí mimču. Je tedy fakt, že já za celých 5 let Salofalk nevysadila, teda vysadila, ale pak jsem skončila v nemocnici, takže bez něj už asi být nemůžu... ale co jsou holky co jsou na tom ještě hůř a zvládly mít mimčo taky!!!

@fiallinka Ahojky tak to je super zpráva... já co se bavím s holkama co mají IBD, tak vesměs 75% říkalo, že se nemoc nemění, nebo dokonce lepší. Tak budu doufat, že na tom budu stejně.

Jen mám trochu obavy z podzimu... trpím na sezónní UC, tak nějak to mám ve zprávě..prostě každý rok se mi nemoc vrátí v období říjen - prosinec... což mi vychází na období porodu, tak snad se mi to letos poprvé vyhne!!!

nasekuratko
6. čer 2011

holky a nemuzete mi poradit nejaky jidelnicek? Zacala jsem tu dietu dodrzovat a musim uznat, ze bolesti skoro zmizely a kdyz se objevi, tak jen malinko.... Ale jakmile zhresim-dam si ovoce nebo neco tucneho, hned se bolesti vrati a budi me i v noci. Takze opravdu to asi tema strevama bude. Zitra jdu ke gynekologovi na prohlidku, tak mu to reknu a jsem zvedava. Ale v tehu s tim asi nic delat nemuze, co?
Jen vubec nevim, co mam jist.... jako obedy jsou jednoduche, kureci maso, testoviny i brambory muzu porad. Varena mrkev mi taky nevadi. Ale jsem bezradna, co mam snidat a veceret.... mam hroznou chut na ovoce a zeleninu, ale to je prave zakazane. ☹

pajik83
14. čer 2011

@nasekuratko Ahoj tak to je dobře, že ti změna jídelníčku prospívá... ono třeba se snídaní je to fakt těžký, přijde mi, že jím pořád to samé např. ..světlé pečivo + lučina, Flora, šunka, plátkový eidam, občas kefír (jogurt ne, ten projímá) a piškotovou buchtu nejlépe domácí...
Zkus pročíst tenhle odkaz třeba budeš moudřejší, každému vyhovuje něco jiného, takže to ze začátku bude pokus omyl...

http://www.crohn.cz/colitiscrohn/product.asp?pr...

na těch stránkách byly uvedené i recepty na jídla, ale já to teď zrovna nemůžu najít, tak když to objevím, tak sem ještě hodím odkaz...

lenkablondyn
29. črc 2011

Zdravím holky, dlouho sem tu teda nebyla, zřizovali sme si nový internet... Svatbu sme měli 14.5. byla suprová, zrovna to vyšlo na taťkovy narozky(55let), tak se slavilo 😀 🙂
UC mám asi 6,5roku, léky asi dva roky neberu, vysadila sem si je sama, do dnes sem to neřekla doktorce, bojím se, že mi bude nadávat a to nechci, cítím se fajn. Vysadila sem je, že mi po nich bylo na zvracení a divně a když sem si je teda nevzala, bylo mi fajn...Brala sem je na lačno, chyba! Imuran1-0-1 a asacol 2-0-2.
A nyní začínám 9TT 😀 v 6TT mi doktorka dělala první ultrazvuk a už tam bylo vidět srdíčko jak buší 🙂 Tak sme moc rádi, ale rizika sou pořád, že...17.8. jdu na vyšetření Douwnova syndromu (mamka říkala, že žádnýho, s prominutím, "debila" nemáme, že to bude OK- srandistka 😀 😀 😀 ) a vlastně od 13.7. od toho prvního ultrazvuku sem na neschopence. Ráno od tří bývám vzhůru, nemůžu spát, šílený nevolnosti, aji zvracím. Říkala sem si, radši budu 9měsíců zvracet, jen ať je mimčo a já v pohodě.
Přeji všem klidné těhu a šetřete se 😉

bika1
31. črc 2011

Zdravím! 🙂 ničeho se nebojte, mě se UC rozjela tak brutálně, že jsem v 6. týdnu těhotenství skončila v nemocnici na kapačkách. Měla jsem ukrutné křeče a od bolesti mi nic nemohli dát. Pak se o mě měsíc starali naši a já ten měsíc celý prospala. Brala jsem kortikoidy a ačkoliv nejsem z takových léků nadšená, pomohly mi si zbytek těhotenství užít v pohodě. Strach jsem o mimi měla, tak jsem se šla uklidnit tady k jedné úžasné jasnovidce. Předpověděla i to, že se malá narodí dřív, tak jsem na to byla nachystaná ;) v 38. týdnu se nám narodila naše krásná holčička. Kortikoidy se před porodem vysazují a při kojení se může jen salofalk.

Nebojte se, držte se 🙂

elischka
1. srp 2011

ahoj holky, tak jsem si myslela, že se mi UC během těhu nerozjede, ale bohužel už je to tady. Během víkendu jsem se šíleně vyděsila, když jsem viděla spoustu krve, co ze mě jde.o( Myslíte, že může ten zánět nějak ovlivnit mimi? K lékaři jdu až zítra...

lenkablondyn
1. srp 2011

Avoj holky, já v tomto asi nikomu neporadím, sem těhotná, oplodněné vajíčko poprvý a taky sem zvědavá, jak bude probíhat těho. Teď poslední týden mám občas ve stolici trochu krev a málé hleny, časem se ukáže. Ale jak tu píše Bika1, tak to koukám, že to je OK i když je žena na kapačkách, to mě trošku uklidnilo, když bude hůř?...Ale každý organismus to vnímá různě, že 😒
Myslím si, že pokud je silné krvácení, buď z dráždivého jídla nebo to vypuklo. Měla sem dva dny za sebou zelí a pak mi bylo tak blbě a ve stolici krev a kusy jakoby hlenů, no hrůza 😢 Teď zase nemám ve stolici krev, piju hodně acidofilní mléka s probiotickou kulturou (sou ochucená, i neochucená). Hlavně po ránu když mi je na blití, tak to trošku ustane.

lenkablondyn
2. srp 2011

Chtěla sem se zeptat, doktorka má 14dní dovču, tak sem na to zapomněla. Jestli můžu mít pohlavní styk, když mám UC v těhotenství a jestli se můžu koupat v řece, v rybníce? Jedem zítra na Mušov do neděle, má být hezky, tak že by byla koupačka?

bika1
3. srp 2011

Holky a vy nemáte léky? Já jsem prvních 8 let UC odmítala léky a byla jsem pořád nafouklá a někdy to byla hrůza. Od toho tohětenství je beru poctivě, protože jsem si řekla, že malá musí mít mamku, co se o ní dokáže postarat a nechodí na procházky se strachem, co zase bude... Teď jsem těhotná zase, nechci to zakřiknout, ale cítím se skvěle, beru Azaprine (to samé co Imuran) a Asacol ( jako Salofalk). Prý jsou výzkumy, že to na miminko nemá vliv- a když nějaký, tak menší, než když se nemoc rozjede a mimi strádá. A kortikoidy jsou horší než imunusupresiva- a i s těma mám krásnou a chytrou holčičku.

pajik83
5. srp 2011

@bika1 Ahojky já jsem teď ve 23. týdnu těhotenství... beru jen Salofalk tablety a Asacol klyzmata... UC už budu mít 6. rokem...každý rok jsem byla nucena brát kortikoidy...tak doufám, že se letos střeva udrží aspoň do porodu... 😉 Jinak trošku jsi mě uklidnila, když jste těhotenství s malou zvládly i přes dost velké komplikace!!! Já se právě pořád bojím, co by se dělo, kdyby se to rozjelo, ale vidím, že se to zvládnout dá.... A moc gratuluji k dalšímu těhotenství! 😉

@lenkablondyn Leni, gratuluji k těhotenství, budu držet palečky, aby vše dobře dopadlo!!!!! Ještě k Tvému dotazu, nevím jestli je koupání ve volné přírodě vhodné.. můj gynekolog mi dovolil jen domácí udržovaný bazén a i přes to si zavést tampón.

pajik83
5. srp 2011

@elischka jak jsi dopadla u lékaře???

elischka
5. srp 2011

@pajik83 dr. mě vyšetřila, ale jelikož mají v zařízení kam chodím dovolenou a byla tam než ona - chirurg, tak mi na rovinu řekla, že s tím v kombinaci s těhu nemá zkušenosti a netroufá si mi něco nasadit, takže jsem dostala papír, kterým odeslala na specializovanou kliniku, kde mají i gynekologii, tam jdu až v úterý....dneska jsem byla na UTZ a mimi prý pěkně roste a všechno je v pořádku, tak mě to docela uklidnilo a i to krvácení se snížilo

lenkablondyn
8. srp 2011

Avojky, když mi zjistili v 21letech UC, neřekli mi přesně z čeho to je. Řekli z různých příčin: špatná životozpráva, psychickýho původu, z nervů, změna prostředí, z bakterie...Sem zvědavá, jak se to bude při těho vyvíjet, krev už nemám ve stolici, cítím se dobře nato, že asi 2roky neberu léky 😝
Mamka mi řekla, že mám se zdravím smůlu, že se raději koupat nemám, ale letos to myslím ani nestihnu s tím úžasným počasím, takže domácí vanička to pojistí 😉 😖 Brno, Komárov a chčije a chčije a chčije 🙄

lenkablondyn
8. srp 2011

Už asi týden nezvracím, ty ranní nevolnosti trošku ustoupily a sem moc ráda... Mám pořád nafouklé bříško, baštím hodně activii a bříško né a né splasknout, tak asi zažádám o navrácení peněz, jak v reklamě 😀 😀 😀 Vrátí se muž ze služební cesty a za dveřmi svého domu vidí hromadu strouhanky. Přeleze ji, ale za ní je další. Když přeleze i tu, uvidí tam svou ženu - blondýnku - jak strouhá rohlíky. Ptá se jí, co to vyvádí a blondýnka mu odpoví: "Chtěla jsem ti na uvítanou obalit pár řízků a v kuchařce psali - strouhej tři dny staré rohlíky

elischka
9. srp 2011

@pajik83 tak dneska jiný Dr. nasadil klasicky Salofalk čípky 3x denně. Mimčo už je prý pěkně velké, že už má orgánový vývoj za sebou a že vedlejší účinky na něj jsou minimální, tak snad to bude všechno ok

pajik83
9. srp 2011

@elischka neboj určitě bude... 😉 ono je lepší to takhle lehce zaléčit v začátku, než aby se ti to pak rozjelo... na mimčo by tyto léky neměly mít žádný vliv, alespoň mě o tom neustále ujišťuje můj gastro lékař. Tak hlavně, ať čípky brzy zaberou!!!

elischka
9. srp 2011

@pajik83 moc děkuji, taky doufám, že Dr. vědí, co dělají ... ještě jdu na nějaké odběry krve, taky Ti je dělají, nějak jsem se zapoměla zeptat k čemu to je, resp. co se tím hlídá?

blanka.k
9. srp 2011

Ahoj holky, držím palce, ať je u vás vše ok.
Jinak právě moje sestra (není těhu) řeší zdrav.problémy se zažíváním, takže ji čeká všem známé kolečko na GE (UZ, kolono atd....). Přisla k obvodní, že má X týdnů problémy, a že otec má Crohna a já UC, že se bojí, jeslti také neonemocněla, doktorka ji prá zchladila, že to je blbost, že se toho nemá bát, že jsou to "chlapské nemoci" a může za to Černobyl!!! 😅 Takže jsem asi chlap 😝 A ten Černobyl....když to tam tenkrát prásko, prý byl zákaz vycházení, ale já si nedala říct a pořád chtěla být venku na zahradě, že by na tom něco bylo?? 😀 😀 😀 😀 (už je tma, tak zhasnu vše, jestli třeba už náhodou ve tmě nesvítím z ozáření 😝 )....se divím, co za lidi má vůbec diplom z medicíny!

lenkablondyn
10. srp 2011

Teda, blani.k to bylo vyjádření doktorky jak stehno 😀 😀 mně říkali, že UC není dědičná. Elischka- držím pěstičky a nejenom Tobě, no prostě všem 🙂 Sem zvědavá jak to bude probíhat u mě, zatím sem v poho. A jdu dělat mokrou buchtu, malá dostala chuť. Chtěla sem se prosím zeptat, jestli vyšetření na Douwnův syndrom je bolestivý? 17.8. na to jdu 😲 😖

pajik83
10. srp 2011

@elischka Jj dělají celkem často... speicálně na železo jestli nejsem anemická a CRP...to prokáže jestli není zánět v těle... teď mám jít taky... dneska jsem se dr. opět ptala jestli ten Salofalk a Asacol emulze opravdu nevadí mimču... se ho pořád ptám na to samé, ještě, že má takovou trpělivost 😀 a zase asi po sté mi řekl, že to na mimčo žádný vliv nemá...

@blanka.k no tak to je opravdu inteligentní doktorka... 😀 😀 😀 takže jsem asi taky světélkující chlap 😀 já mám zánět po babičce. A když jsem byla na sdružení lidí s IBD, tak se tam ta dědičnost prokazovala dost často...jak ob generaci, tak i u rodičů a dětí....

@lenkablondyn já teď nevím, které vyšetření máš na mysli..jestli prvotrimestrální screening, tak ten obsahuje jen UTZ a odběr krve v cca 11. týdnu? Pak je tripl test, to jsou taky jen odběry a velkej UTZ. A kdyby vyšly tyhle testy pozitivní tak je odběr plodovky. Na tom byla kamarádka a říkala, že se to dá v pohodě zvládnout. Já na něj naštěstí nemusela. 😕

lenkablondyn
10. srp 2011

Jo, jo, Pájik83 jdu v 11 týdnu, stojí to 1450kč, uvidím, jak dopadnu 🙂 Ještě mi doktorka nedala těhotenskou knížku. A ve kterým týdnu půjde vidět pohlaví mimča? To sou otázky, že 😝 😠 😀
Jezdím se střevama do Znojma, chodím na kontrolu každý tři měsíce a teď při těho, tak každej měsíc. Jen odběry krve, pokec o stolici, prohmatání břicha, recepty na léky...

blanka.k
10. srp 2011

@lenkablondyn Leni, a kam na ten NT+ jdeš? Jeslti do Prenatalu na Veveří, tak tam dokážou na cca 95% odhadnout kluka už teď, s holkou je to horší, ale taky ji leckdy tipnou dobře 😉 Tak ať jsou výsledky v pořádku!

lenkablondyn
11. srp 2011

Jdu na Veveří. Tak to se dá zjistit brzy, myslela sem, že třeba až v pátým měsíci nebo tak někdy 🙂

pajik83
11. srp 2011

Já dostala průkazku už v 8. týdnu, ale jen že jí vypsala sestřička, dr. mi jí chtěla vystavit později... 😀 a pohlaví mi na 100% řekli až teď ve 20. týdnu,a to jsem v 11. týdnu byla na UTZ v Gennetu, tak jsem čekala, že mi taky řeknou víc... hlavně, ať vše vyjde v pořádku jak píše blanka.
Ty jo tak to si tě hlídají na gastru víc než mě... já chodím po 2 měsících, taky převážně na konzultaci, ale aspoň mám mobil na ošetřujícího lékaře, kdyby kdykoli cokoli, tak mám hned volat. 🙂

Jo jinak 20.8. přesně na roční výročí jdeme s manželem na 3D UTZ do Gennetu, tak jsem na mimíse zvědavá, doufám, že se pěkně ukáže a neotočí se na nás zadečkem... 😀

pajik83
11. srp 2011

Holky co už máte těhu za sebou, nebo jste absolvovaly test na cukrovku... jak jste ho zvládly? Já se bojím, že mě ten sladkej nápoj projme.... 😖 nebo toho není zas tak moc? 😅

elischka
11. srp 2011

@pajik83já na tom byla v úterý, bylo toho 300 ml a nic moc tedy, musí se to vypít všechno a ke konci jsem myslela, že se fakt pozvracím, ale tak po 10 minutách si to "sedlo" a zůstala jen pachuť v puse, protože se další dvě hodiny nesmí ani pít ani jíst....ale jinak to se mnou neudělalo vůbec nic.
Někomu to prý chutná, tak ať mezi ně patříš.o)

lenkablondyn
11. srp 2011

Co to zase je? Test na cukrovku? Tím si projde každá? 300ml tekutiny, myslím že je to ale lepší, než vypít 4l slané vody na vyprázdnění na kolonoskopii. To sem ještě neslyšela o takovým testu, no teda 😝 😠

elischka
11. srp 2011

@lenkablondyn myslím, že to musíme absolvovat všechny - tuším, že v 24.-25. tt a máš pravdu, že oproti 4l to je brnkačka.o)

pajik83
11. srp 2011

@elischka Aha díky, to jsme skoro nastejno těhotné, když jsi na tom byla teď. Já jdu ve středu. No snad to dám, je fakt, že Fortrans je horší.... 😀 Kdy máš termín porodu?
A jak to probíhá pak? To jdu na odběry? Nebo se jen píchá do prstu? Nebo se to zjišťuje z moči? 😅

@lenkablondyn jj taky myslím, že se to dělá normálně u všech těhulek... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru