Jak probíhá těhotenství s ulcerózní kolitidou?

oliras
25. srp 2009

ahoj zjistili mi UC a zajímalo by mě jak probíhá těhotenství s UC kontroly lečb a atd

giselka
17. led 2012

@lenkablondyn jestli je to teda ještě aktuální, kontrakce jsou narozdíl od poslíčků pravidelné, takže stačí změřit interval. A ve vaně se poslíčci zmírní nebo přejdou úplně, kontrakce ne. Většinou bývají pár týdnů před porodem 😉
@ninahagen taky se léčím s UK a Crohnem 8 let, na začátku je to nejhorší, pak jak budeš zaléčená, bude to lepší. Stres a únava na tuhle nemoc hodně působí, u mě ji vlastně spustili, takže zkus víc odpočívat a být v klidu. Ze začátku asi budeš muset dodržovat bezezbytkovou dietu, časem si sama vysleduješ, co ti dělá zle 😉

lenkablondyn
19. led 2012

Uvidíme jak dopadnu, asi příští týden jdu na konzultaci do porodnice, myslím, že půjdu císařem. Teď sem ve 34TT, malá je pořád hlavičkou nahoru. Jak mi tekla krev z konečníku asi před měsícem, i sražená krev o velikosti nehtu od palce, zjistili z krve, že sem anemická, předepsali mi železo a krev zmizela, tak mě to uklidnilo a stolici sem měla světlou, což teď po železu ji mám skoro až černou. Navíc se teď v sobotu budeme stěhovat, je hodně práce, sem častěji unavená, ale když malá kope a kope, sem vždycky klidnější 😀
Každý zjistí časem sám, co snáší a co nesnáší za jídlo 😒 Inzulín mi naštěstí nedali, mám jen dietu, když si dám sladký( jen malinko 😝 ) malá je hned živější 😅
Strašně to utíká ta doba, já mám UC asi 7-8let, teď poslení dva a půl roku, jak neberu žádný léky, tak se cítím líp, nejsem tak často nemocná jako dřív, že mi oslabovali imunitní systém. Prý se asi 1%lidí s touto nemocí vyléčí úplně, tak nevím, co je na tom pravdy, to mi říkala doktorka na samém začátku nemoci.
Holky, mějte se, držte se 😉 😀

augustka
19. led 2012

@lenkablondyn Já jsem teď taky dostala železo, mám ho nahranici a prý ho budu v těhotenství potřebovat a vzhledem k tomu, že mám v diagnoze i hemolytickou anemii, tak taková pojistka 🙂 S tou stolicí jsem na tom stejně, skoro až černá. A že bych se vyléčila, tak s tím moc nepočítám 😒 Žádné léky jsem taky nebrala, ne že bych je neměla brát, ale cítila jsem se dobře, tak jsem se na to vyprdla a testy byly úplně v poho, ale teď jsem zase začala brát, radši. Tobě držím palečky, ať vše dopadne dobře 😉

elischka
26. led 2012

Holky mame doma 10tydenni mimco a asi se mi zase rozjizdi UC. Vzdy mi na to pomohl Salofalk, myslite, ze budu muset prestat kojit?

pajik83
31. led 2012

Ahoj holky, vůbec sem nestíhám chodit. Doma je to docela mazec a to mám extrémně hodné mimčo. Už je nám 9 týdnů a mě pomalu začíná zlobit střevo. Začínám krvácet, zatím to s mudr. neřeším, jelikož se mi nechce na kolono..ani si neumím představit, jak bych to vyšetření teď s prckem zvládla.. vždy mě to tak na 2 dny vyřadilo z provozu. 😀 Což s takhle malým mimčen nejde. Zatím beru Salofalk 500 (4x2) a mám čípany Asacol na noc, ty ale moc nestíhám užívat. 😖

@elischka Gratuluji k mimískovi!!! To jsi taky rodila předčasně, ne? K tomu kojení mudr říkal, že Salofalk při kojení nevadí, takže já plně kojím. Dokonce říkal, že Prednison snad do 10 či 20 mg denně je taky v poho, ale to bych asi už nekojila, jelikož kortikoidy špatně snáším, tak to nebudu prát do mimča. A jak jde kojení? My jsme s tím v porodnici docela bojovali, ale doma jsem se uklidnila a následně rozkojila. Přeju spoustu zdravíčka mamince i mimču!!!! 😉

@lenkablondyn Držím palečky ať poslední týdny těhu probíhají v pohodě. Poslíčky ani nevím jestli jsem měla. Mě pořád děsně braly křeče do břicha... myslela jsem, že se bouří střeva a asi to byly spíš poslíčci... Je fakt, že jsem ani nepoznala, že rodím...jen jsem pořád s křečma lítala na wc, až když mi praskla plodová voda, tak mi došlo, že problém bude někde jinde... 😀 😀 😀

musím zase letět k malému tak se zatím mějte krásně... všem budoucím maminkám přeji co nejklidnější zbytek těhu a pohodový porod!!! 😉

giselka
31. led 2012

@elischka já jsem při Salofalku kojila obě děti, po druhém porodu volali i na toxikologii, protože Salofalk může mít špatný vliv na ledviny, a schválili to 😉
@pajik83 To je fajn, že máš hodné miminko, hlavně, aby mu to vydrželo co nejdýl 🙂 to je blbý, že se ti UC rozjíždí 😒 Na kolono by tě asi stejně teď neposlali, když kojíš, aspoň moje dr čekala, dokud nepřestanu. Ale teď je na vyprázdnění nový přípravek, pije se jenom 2x 1,5 deci, bohužel to nehradí pojišťovna, ale já jsem do toho investovala, protože pro mě z celé kolonoskopie bylo vždycky nejhorší vypít čtyři litry toho hnusu 😝 😝

elischka
1. únor 2012

@pajik83 máš pravdu, náš prťavec se přihlásil o slovo o 15 dní před termínem, ale byl už krásně "upečenej", tak nebyl důvod, aby nabíral na váze uvnitř, když venku je to tááák zajímavý.o) s tím kojením jsem to měla úplně stejně jako Ty, přišlo mi, že nás v porodnici dost stresují, hlavně to vážení před a po kojení na starých kupeckých vahách mi na klidu nepřidávalo.o) doma se ale kojení krásně rozjelo
@giselka
holky moc děkuji za uklidnění, začala jsem brát ten Salofalk 500 ráno a večer a vypadá to ok, malej to snad taky snáší dobře, zatím pouze kojím, tak by mě mrzelo, kdybych musela přestat

ať vám dětičky krásně rostou a jsou zdravé!!!

augustka
2. únor 2012

@giselka Ahojka, prosím tě, co je to za přípravek, kde piješ jen 2x1,5? a cenově vyšel na kolik? Já myslím, že doplácím i na ten hnus 😀

giselka
2. únor 2012

@augustka jmenuje se pico-prep, stojí něco kolem tří stovek a docela mi i chutnal. Taky se u toho musí vypít docela dost, ale to už mi nevadí, prostě u fortrans mám problém to nevyzvracet 😝

augustka
2. únor 2012

@giselka Děkuji za informaci, jo jo, to znám, taky my vždycky natáhne 😀 a nikdy nevypiju všechny, to se prostě nedá ☹ No, to si radši připlatím, než to pít 😀

giselka
2. únor 2012

@augustka jj, taky radši ty peníze obětuju 🙂 Fakt mi až tak nevadí samotné kolono jak toto 😝

augustka
4. únor 2012

@giselka já o kolonu nevím, já se nechávám uspat 😉

giselka
4. únor 2012

@augustka aha, tak to já ne, po narkóze je mi celej den blbě, tak radši tu čtvrthodinku přetrpím

lenkablondyn
10. bře 2012

Avojky holky, tak to máme za sebou, měla sem termín 3.3., ale malá chtěla na svět dřív, tak si vybrala 13.2. 😝 Šlo to rychle, v jednu ráno mi začala odtékat doma plodová voda, nasedli sme do auta a kolem 1:40 sme byli v porodnici. Začaly mi vztahy po 5-ti minutách, tak mi píchli injekci proti bolesti, pač sem šla sekcí a ve 3:05 se malá prcinka narodila. No pak ty bolesti a chození, navíc sem měla kašel a byla nachlazená, no nedalo se smrkat ani kašlat, no děs 😖 ☹ A je možné, že sme na svět malý pomohli, neuvědomila sem si to, v sobotu sme se pomilovali, v neděli byli ještě v obchodě něco pokoupit a v pondělí sme valili. A věci do porodnice sem měla sbalený na půl, každej mi pořád tvrdil, že mám času dost a najednou sme jeli 🙂 Přes den je klid, ale v noci řádíme. Rodila sem v Boskovicích a víckrát ne 😒 😠
Já sem se taky nechávala radši uspat na kolono, když to jde bezbolestně, tak proč trpět. A snášela sem anestezii dobře, že mi nebylo špatně 🙂
Přeji všem maminkám klidný střívka a veselá dítka 😀

augustka
11. bře 2012

@lenkablondyn Gratuluji ke zdravé holčičce 🙂 To nachlazení ti moc nezávidím, ale máš to za sebou a teď se můžeš jen radovat z krásné holčičky. Tak mně u kolono většinou ještě něco dělají, když jsem v té anestézii, buď ERCP nebo odběr vzorku jater 😀 Taky jsem pro, když to jde, tak netrpět 😉

lenkablondyn
11. bře 2012

Děkujem 🙂 Mám střeva zatím v klidu, sem zvědavá, jak to bude dál, třeba to bude v poho, asi tři roky už neberu léky, sama sem si je vysadila, jezdím k doktorce do Znojma, ale teď jak sme se přestěhovali, budu si hledat doktorku na střeva jinde, asi v Brně a tam jim zkusím říct, že sem si zkusila vysadit léky kvůli kojení a že se cítím dobře, třeba nebudou nadávat, ale že je neberu tři roky, to by mě sežrali, asi i pojišťovna. Sami mi řekli, že mi je zkusí vysadit a nic. Včera sem dostala měsíčky a v nejbližší době půjdu na očkování proti rakovině děložního čípku, mamka ji má. Snad to nejhorší má za sebou. A psychicky je na tom suprově díky prvnímu vnoučátku, tak si to naši užívají, prcinku malou 😀 😅

augustka
11. bře 2012

@lenkablondyn Tak já neberu taky léky, ale vrátila jsem se z lázní a to se nedalo nebrat, nějak se to rozjelo, když bylo dobře,tak jsem sama vysadila, ale zase se objevily stejné problémy, tak beru alespoň jeden prášek ráno a je to v poho. Neberu teda ostatní, jen ten jeden ráno. Tak snad to bude v klidu, prášky by neměly ničemu vadit, ale já jsem to bez nich nedala a to jsem to chtěla vydržet ☹ Já jsem o tom očkování také přemýšlela, doporučila mi to i doktorka, mám narušenou imunitu, tak mám pořád nějaký problém, ale jak jsem četla,tak mi to vůbec nemusí pomoc 😒 Když jsem jednou přiznala, že neberu léky, teda u jiného doktora, tak mi řekl, že mě může vyloučit jako nepřizpůsobivého pacienta 😅

ela86
10. čer 2012

Zdravím holky 😉 vím, že jsem tu dlouho nebyla. Chtěla jsem vám podat zprávu že se nám daří. Ke konci těhotenství už jsem bohužel klesla, že jsem měla hemoglobin 62. což je teda děsivě málo, ale doplňovali mě transfuzema krve a železem v kapákách. Rodila jsem plánovaným císařem v ukončeném 38. týdnů. Celou tu dobu po tom všem co jsem si zažila v těhu nebylo dne kdy bych nebrečela a nebála se o život mého malého v bříšku. Ale štěstí se na nás usmálo a mě se narodil zdravý chlapeček Markus 🙂 🙂 🙂 Spadl mi kámen ze srdce a každý den prožívám s mým malým nepopsatelné štěstí, že to tak dobře dopadlo. Dnes má můj malý 3 měsíce a je moc šikovný 😉 Já jen aby jste věděli, že to nakonec dopadlo dobře 😉 Jinak co se týče střeva problémy jsou stále. Vlastně problémy mám od nějakého září, teď je červen a stále nejsem úplně v pořádku. Ze střeva krvácím, ale momentálně jsem jen na Pentase a na probiotikách. Musím letět volá mě prcínek 😀

pajik83
10. črc 2012

@ela86 Ahojky moc ráda čtu, že jste v pořádku... zrovna dneska jsem si na vás vzpoměla jak jste to celé asi zvládli a jsem moc ráda, že tu čtu dobré zprávy!!!!!! Tobě a Markusovi přeji spoooousty zdravíčka a užívjete si jeden druhého!!!! Mám z vás obrovskou radost!!!!!! 😀 😀 😀 😀

tera87
17. črc 2012

ahojky holky 🙂 mám taky UC ....naplno se mi projevila těsně před porodem, moc dobře mi teda nebylo a hlavně nikdo nevěděl co to je.Myslela jsem že jsou to hemeroidy v porodnici na mě měli řeči že tam s tim jdu alee řikala jsem jim že netušim jestli to sou. Doktor mě vyšetřil jak nějakej dobytek a poslal na INFEKČNÍ!!! Tam primářka řvala jak je možný že pošle maminku těsně před porodem mezi infekční lidi...sestřička hned zahnala návštěvy a pacienty na pokoje a nikdo tu půlhodinu co jsem tam byla nesměl vycházet aby mě něčim nenakazili.pan doktorr i nemoh udělat výtěr musel mě poslat na infekční prostě nepochopiltelný! nakonec mi na nic nepřišli.A až rok po porodu se mi to projevilo znova a to už mi přišly co to je a od té doby jsem v centru Iscare a super.Beru pentasu a snažíme se o druhý 🙂

jahatpe
3. srp 2012

ahoj holky. potřebovala bych od vás poradit. Kolitidu mám již pět let, střídavě v aktivní a pasivní fázi. Jsem ve 12+4 tt. Je to dva dny, co jsem byla na ultrazvuku a vše bylo v pořádku. Ještě ten den večer mě v práci začalo bolet břicho, tak nějak uprostřed směrem nahoru doleva. Byla jsem nafouklá, chtělo se mi zvracet a všechno mi šlo nahoru. Už jsem neměla od podzimu aktivní fázi a nemůžu si vybavit přesně tu bolest. Používám 2x denně salofalk a teď dva dny beru espumisan. Bolest polevila až dneska ráno, když jsem si došla konečně na záchod. Ale místo očekávané tuhé stolice jako při zácpě jsem měla klasický krvavý průjem. Myslíte, že je to s naší nemocí normální a nemam se znepokojovat? Bojim se trošku o miminko, jestli se mu něco nestalo, ale přímo v podbřišku mě nebolelo a nekrvácím ani nešpiním. Je mi trapný jít na kontrolu, když jsem tam byla před dvěma dny. Taky vás břicho takhle bolelo, je to s naší nemocí normální? Děkuji moc za vaše reakce.

augustka
5. srp 2012

@jahatpe Ahojka, tak bolesti jsem snad ani neměla (možná občas,ale dalo se to vydržet, ale bez krvavého průjmu), těhotenství snáším dobře. Pokud jde o nadýmání, tak to jsem měla taky a věř, že to bude čím dál horší a to i s vyprazdňováním, jak se bude mimčo zvětšovat.pokud jde o mě, tak si myslím, že se mimču nic stát nemohlo. ja jsem třeba brala do půlky těhotenství laktobacily, docela mi pomáhaly a doktorka mi je jen schvalovala. pokud máš nějaké pochybnosti, tak zavolej do gastra a konzultuj to, za zavolání nic nedáš a ty budeš klidnější

jahatpe
8. srp 2012

Ahoj augustko, moc děkuju za odpověď ! Od té doby mam klid, tak snad to bude všechno dobrý. Bříško se zdá že roste a už se mi to trávení srovnalo. To víš, bát se budu, dokud to moje malý nebude s náma venku 🙂

luckavivi
16. zář 2014

@bika1 Ahoj, nejprve chci pozdravit. Me je 36, ulclerozni kolitidu mam od prosince, beru 2xtydne cipky asacol a kazdy den 2,4mg mesanavacol (asacol v prascich ), ted jsem v 22.tt. pred 3mi tydny mi zacala tect krev pri stolici, vetsinou nastesti bez prujmu, jen 1 -2 denne. Vcera jsem byla u doktora, naordinoval mi kortikoidy plus ty asacoly co beru, kort. az do konce tehotenstvi a pak se uvidi, vubec z toho nejsem nadsena, ale asi s tim nic jineho nenadelam. Dietu zadnou nedrzim, jim da se rici vse. Mam strach, ale to je asi normalni....Ale tez mam nadeji, ze vse se k lepsimu zmneni.

ashby
17. čer 2016

Ahoj holky.. 🙂
Jsem tu dnes poprvé a vůbec netuším jak to tu chodí.. 🙂 ;)
Tak abych přešla rovnou k věci.. S přítelem se půl roku pokoušíme o male princátko, ale bohužel marně.
Zkoušela jsem pravidelně jíst vitamíny ale bez výsledku. :(
Zhruba před měsícem jsem se dozvěděla od svého obv. lékaře, že v budoucnu budu mít problémy s otěhotněním.. Jelikož od 17. let trpím ulcerozní kolitidou .. :(
A tak jsem se vás chtěla zeptat, jestli má některá z vás zkušenosti s touto ošklivou chorobou..
Moc vám děkuji !

uhz
17. čer 2016

@ashby Ahojda, a mas ji v remisi nebo v aktivni fazi? Beres leky? Ja se zase trapila s Crohnem, mam po nekolika relapsech a nakonec resekci. Otehotnela jsem prirozene a jeste s dvojcaty, za par tydnu rodim. Akorat jsem mela problemy s cyklem, ty se ale urovnaly. Tak Te chci povzbudit, ze to nemusi byt tak zhave, jak doktor rika.

ashby
17. čer 2016

@uhz Ahoj.. 🙂 no poslední tři týdny aktivní.. před týdnem jsem byla propuštěna z nemocnice, kde jsem byla závislá na umělé výživě.. cokoliv jsem snědla všechno šlo ven.. Nasadili mi kortikoidy ( v kapačkách) , transfuze s krví , Dále antibiotika ( Entizol 250mg) , nově pentasu, Nolpazu na žaludek a prednison na bolesti. Samozřejmě jsem znovu musela podstoupit gastroskopii a kolonoskopii. Zjistili mi vředy o 5cm 10 cm.. stěna mi krvácí a postížení postupuje do tenkého střeva ( kde je zaklopka mezi t.s. a t.s. vymizelá) kde je náles uplně stejný. Takže mi P. doktor naznačil že z UC se nejspíš klube Crohnova nemoc... Pokaždé se mi zdrav. stav zhorší díky stresu, kterého je poslední dobou moc.
S cyklusem jsem problémy neměla až do poslední menstruace, která se dostavila na den a půl.. bylo to opravdu slaboulinké.
Ale nechci zbytečně plašit a dělat si v hlavě náké naděje, aby to nebyla zbytečná sugerace. 🙂

Jinak obrovská gratulace !!!! 🙂

uhz
17. čer 2016

@ashby Tak to me mrzi, defakto mas ale snad uplne stejny prubeh jak jsem mela ja... behem roku do me nacpali snad vse-Entizol (po tom mi byvalo zle), pentasu, kortikoidy, imunosupresiva... vzdycky byl na chvili klid a pak znovu. Nakonec jsem skoncila na umele vyzive a 30 cm (cast tenkeho a cast tlusteho) sla ven. To bylo to nejlepsi, co mohli doktori udelat, protoze operace a rekonvalesvence sice zadna sranda, ale od te doby mam, klepu, klid. Telo se proste vycistilo. Rozhodne byt tebou bych se ted nesnazila otehotnet, pokud je telo rozumne, samo to nedovoli. Dej se do kupy, zmen praci nebo skolu, pokud te to stresuje (taky jsem to mela jako spoustec). Jez, co ti chutna a dela dobre, zkus se ridit intuici. Drzim palce, je to boj. Kdybys chtela, napis mi do zprav...

ela86
4. srp 2016

Ahoj zdravím po moc dlouhé odmlce 🙂 pár mi vás psalo do zpráv ohledně rad, tak mi to nedá 🙂 po porodu malého to pokračovalo dále tak, že ulcerozní kolitida byla aktivní dokud jsem nedokojila. Takže celý devět měsíců, pak se hormony srovnali a jsem od té doby bez potíží 🙂 Malý má teď 4 a pul roku a čekáme další 😀 začínám 28.týden těhu a bez problému těhotenství 🙂 všichni mě varovali, když jsem chtěla druhé....že jsem blázen, ať neriskuji, že jestli se nebojím. Nebála jsem se 🙂 touha po druhém byla silnější než nějaké obavy. holky, tak se držte 🙂

kristynapokorna
3. led 2020

Ahoj holky chci se zeptat jak dlouho ste se snažily když máte tuhle nemoc? My se snažíme půl roku a stále nic strašně bych chtěla miminko už. Je mi 23 let mám uc asi od 11 let děkuji za odpovědi

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru