Jedná se typickou těhotenskou cukrovku nebo nejedná?

janci6
18. bře 2013

Ahoj, vím, že příspěvků, kde se řeší těhotenská cukrovka je tu jistě mnoho, ale možná je můj dotaz - problém ojedinělý 🙂 V 25tt mi zjistili těhotenskou cukrovku, avšak jen kvůli jedné zvýšené hodnotě po jídle o 0,1 a už jsem mastila do poradny a měřím si cukr zapůjčeným glukometrem. Nicméně jsem z toho trochu zmatená, hodnoty konzultuji s lékařkou, jsou prý naprosto v normě, ale zaráží mě, že někdy si navařím jídlo na 3 dny dopředu, takže jím 3 dny to samé a každý den je hodnota úplně jiná, ale rapidně. Jeden den jsem po obědě měla 5,2, pak 7,6 a třetí den 6,3. Je pravda že díky problémům doma zažívám celkem hodně stresové období, takže mě napadlo, jestli celá cukrovka není u mě jen stresového původu? Dokonce jsem to riskla a ke snídani jsem si jednou dala 3 kusy bábovky, což by mělo být při cukrovce absolutně zapovězeno a měla jsem 5,1, což je si myslím skvělý výsledek. Doktorka mě při první kontrole upozorňovala na to, že cukrovka může vznikat vlivem stresu a hormonů v těhotenství, ale podle mě se u mě o vyloženou cukrovku nejedná. Co myslíte? Na kontrolu jdu příští týden, tak jsem zvědavá. Jana (35tt).

lv
18. bře 2013

no lítat hodnoty cukru po jídle můžou, jak sama píšeš vlivem stresu, rozmezí 5,2-7,6 není nijak velké. I ten spouštěč může být stres, myslím, že nemusíš striktně držet dietu, spíš se nepřejídat sladkým a bude to v pořádku.

ilonne
18. bře 2013

Podle toho co pises tehotenskou cukrovku mas. Nemusis mit zadne extra vysoke hodnoty, za normalnich okolnosti by to nikdo neresil, ale v tehu je to proste cukrovka. To kolisani hodnot po stejnem jidle je normalni, tehu hormon roste ted presne nevim do jakoho tt, ale je to nejak po 30. A co ti udelalo dobre jeden den, nemusi udelat dobre druhy den a naopak. A na stres vazne bacha, cukrovku zhorsuje. Hele ja si dala asi 2x na svacu mroze a taky jsem to glykemicky ustala. Takze to, ze ti babovka nevyhnala glykemku vysoko, nic neznamena.

mm_mm
18. bře 2013

Glukometr má chybovost 20%, takže to, co naměříš, nemůžeš brát jako úplně přesný. Bábovka obsahuje rychlý cukry, takže ten cukr rychle vylítne nahoru a rychle padá dolů. Ve 25.tt projde ještě spousta věcí, kolem 32.tt budou hodnoty určitě mnohem vyšší...

janci6
autor
18. bře 2013

Já jsem dřív i měla komplikace v těhotenství - dvakrát hospotalizace v nemocnici a byla jsem i z toho hodně na nervy. Nyní se vše dalo do pořádku, situace doma se "vyklidnila" a kupodivu hodnoty cukrovky jsou stále lepší,napříč stupňujícímu se stádiu těhotenství. Mám spíše strach i v tom smyslu, zda tak striktně a přísně dodržovat dietu. Samozřejmě se základními pravidly řídím - svačím, což jsem nikdy nedělala, nejím moc ovoce, nesladím čaj ani kávu atd...omezuji přílohy i porce, ale občas prostě cítím, jak mi chybí cukr a dám si třeba koláček nebo tak. Malá je spíše menší, nyní máme asi 2100 g, což mi přijde docela málo. Vím, že každý radí, že prostě se sladkému vyhýbat, ale já se někdy fakt neudržím. Jinak moc děkuji za reakce. 🙂

werumka
18. bře 2013

@janci6 Ta dieta sama o sobě Ti neublíží, protože je to racionální stravování. Jde jen o to, abys neměla málo sacharidů. Nevím, jestli máš přehled o tom, kolik jich za den sníš. Ale pokud nemáš v moči ketony, tak bych stravování neměnila. Pakliže by se Ti tam objevily (nejčastěji ráno), jídlo bych přidala.

janci6
autor
18. bře 2013

Moč mi testuje akorát sestra vždy v těhotenské poradně, jinak sama moč netestuji. Tam je to vždy OK. Diabetoložka řekla, že to dělat nemusím, že postačí měřit tím glukomentrem cukr v krvi.

werumka
18. bře 2013

@janci6 To právě bohužel není pravda, protože tím, že oni nevědí, kolik toho přes den sníš, tak ani nemohou posoudit, zda máš jídla dost (většina těhotných diabetiček podvědomě jídlo osekává) a ve chvíli, kdy je jídla málo, začnou se objevovat ketony a ty mají velký vliv na glykémie a na reakce na inzulín. Mohou být prvním signálem, že třeba jíš málo. Pokud Ti ale v poradně žádné nenaměří, je to dobré znamení. Občas bych ale namátkově testla doma.

janci6
autor
18. bře 2013

@werumka A ty proužky jsou ale zase jen na předpis, že?

werumka
18. bře 2013

@janci6 Nene, normálně v lékárně, asi za 130 Kč, jmenují se DIAPHAN.

ninouche
18. bře 2013

@janci6 ahoj, já to mám asi úplně stejné - i podle názoru doktorky v dia poradně pravděpodobně těhu cukrovka vyprovokovaná stresem (kolem Vánoc mi vážně onemocněla maminka) - ale těhot. cukrovka to prostě je, nezáleží na příčině... Dietu držím, snažím se poctivě - alespoň v tom, že jsem vysadila opravdu veškerý cukr, všechno sladké pečivo atd. Jinak mě taky překvapilo, že třeba 2 dny po sobě snídám naprosto totéž, ve stejném množství - a jednou mám třeba 7,6 a podruhé 5,6.
@werumka Ketony v moči kontroluje sestra v běžné poradně (gyn.), nevíš? Nebo jen v dia poradně jednou za 4 týdny? Musím se zeptat, zatím mi to testovali jen jednou v té dia poradně a tam to bylo naprosto v normě vše. Já mám teda zatím jedině problém se snídaní, jindy během dne mi to zatím nikdy nepřesáhlo těch 7,2 a většinou se to tomu ani moc neblíží...

werumka
18. bře 2013

@ninouche Co si pamatuju, tak je měří akorát v dia poradně. A na snídani máš výš, nebo níž?

janci6
autor
18. bře 2013

@ninouche Já taky většinou mívám kolem 6 po večeři, kolem 4 na lačko a kolem 5 po snídani a obědě. A když mě doma naštvou, vyskočí to. 🙂 Nikdy jsem asi neměla vyšší hodnoty během dne, nýbrž večer, tak mi lékařka řekla, že se zaměříme spíše na večeře. Dokonce mi sestra na gynekologigi "vynadala", že jsem nedržela dietu den před testováním,že to není žádná cukrovka, že většinou stačí den před upravit jídelníček a hodnoty vyjdou naprosto normální. Jenže to mě nenapadlo 🙂 Sama sestra v diabet.poradně mi to potvrdila. No tak nevím, mamka říkala, že za jejích mladých let se nic takového netestovalo, nikdo nic neřešil a rodilo se mnohem více zdravých dětí. Ale to je dnes více faktorů, kvůli kterým je takřka zázrak počít, donosit a porodit zdravé dítě. Přijde mi to v dnešní době jako zázrak 🙂 ☹

ninouche
18. bře 2013

@werumka Po snídani právě vyšší, i když snídám opravdu jen čaj, pečivo, máslo. Třeba min. týden: nalačno 3,7; po snídani (70 g pečiva, máslo, čaj) 7,2; po obědě 6,6 a po večeři 5,2. A to třeba k té večeři jsem měla halušky (z pytlíku, takže bramb. těsto) s tvarohem a slaninou - a měla jsem jich 200 g, a přitom úplně v pohodě.
Nalačno mívám větš. nízké hodnoty, max. 4,3 - říká to něco o tom, že bych měla dát pozor na ty ketony, nebo to nemá souvislost?

werumka
18. bře 2013

@ninouche Pokud máš ráno nižší hodnoty na lačno, tak bych za 1. změřila ráno i ketony, 2. dala si víc jídla před spaním. Ta hodnota po snídani může být jako reakce na nižší hodnoty na lačno.

ninouche
18. bře 2013

@werumka Díky, tak já zkusím nejdřív změřit ty ketony. (V lékárně mi asi poradí i jaké mají být hodnoty a tak, že?) No víc jídla před spaním asi nezvládnu, už tak se mi s plným žaludkem nespí dobře (jím naposledy cca půl h předtím, než jdu spát)...
A nevíte někdo, jestli se dají koupit ty proužky do glukometru (One Touch Ultra) i po menším balení než těch 50 ks? V poradně za ně chtěli 400,- nevím, jestli se prodávají i v lékárně. Tolik už jich potřebovat nebudu, ale nějaké by se mi ještě hodily.

werumka
18. bře 2013

@ninouche Na té tubě s proužky máš barevnou stupnici - je tam políčko, které značí, že ketony jsou negativní. Srovnáš to akorát s tím proužkem a uvidíš hned, jestli tam nějaké jsou nebo ne. Je to jednoduché, uvidíš.
Co vím, tak ty proužky do glukometru se po menším množství neprodávají - počítá se s tím, že je lidé budou potřebovat déle, než pár týdnů 😀 Zkusila bych mrknout třeba na Aukro nebo tak, zda někdo neprodává proužky, které třeba za dva měsíce projdou - ty jsou pak o dost levnější. Nebo se zeptat na fóru Těhotenská cukrovka, možná někomu zbyly.

werumka
18. bře 2013

@ninouche Co si jinak dáváš k jídlu před spaním?

ninouche
18. bře 2013

@werumka Jako tu II. večeři? Mám ji cca 2 nebo 2,5 hodiny po "normální" večeři a dávám si větš. hrnek mlíka, necelý graham. rohlík, nebo 2 plátky knacke brotu s lučinou, nebo kefír a nějaký suchar...

werumka
18. bře 2013

@ninouche Tak to je dost, z toho by ketony být neměly. Inzulín si před spaním nepícháš, že ne?

ninouche
18. bře 2013

@werumka Ne, já inzulín (naštěstí) nemám, jenom dietu. Zatím jsem byla v poradně 2x, znovu jdu až za 3 týdny... Jinak díky za rady 🙂

werumka
18. bře 2013

@ninouche Uvidíš, ale myslím, že po takové druhé večeři by byly ketony poměrně kuriózní záležitost 🙂 Holt každý máme ten metabolismus trochu jiný.

spagatice
18. bře 2013

Měla jsem gestační diabetes u obou dětí. Jediná hodnota, která byla mimo normu, byla ta nalačno při testu oGTT. Samozřejmě jsem byla hlídaná, pravidelně si dělala profil. Nikdy jsem neměla špatnou hodnotu ani před jídlem, ani po jídle. A to u druhého syna mě hlídali už od třetího měsíce. Dietu jsem se snažila držet v prvním těhotenství. Ze začátku dost striktně, ale byla jsem z toho akorát rozhozená. Nakonec jsem jedla od všeho s rozumem. Doktorka to věděla, normálně jsem jí to přiznala. Jen jsem víc pila a jedla alespoň 5x za den. Ani jeden syn cukrovku nemají, já jsem po porodech taky v pořádku (musím chodit jednou za rok na oGTT po dobu 5 let od posledního porodu), první syn měl 2.940 gramů, druhý syn měl 3.180 gramů. Takže ani na jejich váhu neměla "cukrovka" žádný vliv, naštěstí 🙂 . Já bych to nepodceňovala, protože se může všechno během minuty obrátit, ale zase pokud si ty hodnoty hlídáš a nejsou vysoké, tak bych se tím moc netrápila 😉 Ještě tedy musím napsat, že mě doktorka hlídá mnohem víc, protože táta je diabetik s inzulínem a jeho máma byla taky. Proto je velká pravděpodobnost, že se u mě běžný diabetes rozběhne časem taky, ale zatím je všechno v pořádku 😉

werumka
18. bře 2013

@spagatice Ahoj - a táta a babička měli cukrovku od dětství na inzulínu, nebo jí dostali až ve starším věku? Jedná se totiž o jiný druh cukrovky. Ptám se proto, že jsi psala, že děti cukrovku nemají.

zelva
18. bře 2013

Také jsem měla u prvního kluka hodnotu pouze o 0,1 vyšší a hned mě brali jako cukrovkářku. Musela jsem držet dietu, měřit si cukr, chodit na kontroly. Hodnoty jsem měla vždy v pořádku, jen jednou mi to nesmyslně vylítlo, když jsem ke konci těhu ležela v nemocnici a byla jsem naprosto vystreslá. Takže ano, stresem můžou být hodnoty vyšší, řekla mi to doktorka. No a u druhého těhu jsem si dala majzla a týden před testem na cukrovku jsem nejedla nic sladkého a test mi vyšel v pořádku 🙂 Myslím, že u toho prvního těhu jsem si den před testem smlsla na čokošce a bylo to. No a u toho prvního těhu, jak jsem držela tu dietu, jsem také občas zhřešila, to se nedalo. A ani po sladkém se mi hodnota nikdy nezvýšila!!! 😝

spagatice
18. bře 2013

@werumka Vím, že je to jiný druh cukrovky. Babička s tátou a vlastně i jeho bratrem dostali cukrovku až v dospělosti. Ono asi nebude takové riziko, že by děti měli cukrovku, ale že po porodu jim ten cukr bude lítat. A to ne kvůli tátovi a babičce, ale kvůli tomu gestačnímu diabetu 😉 . Teď jak to píšu, tak jsem si vzpomněla, že u druhého syna byl den po porodu problém v tom, že měl hodnoty nižší. Jenže jak říkali sestry, nebyly to nijak strašné hodnoty a může to mít víc dětí, jenže se u nich cukr nehlídá 😉

werumka
18. bře 2013

@spagatice Právě, cukrovku 2. typu děti dostat nemohou a cukrovka 1. typu zase není tak dědičká, jak se dřív předpokládalo (teda aspoň doufám vzhledem k mému synovi, že 😀 ) - on měl po porodu taky glykémii myslím nějakých 2,9 a hranice je do 2,7, ale pak už měl normální.

janci6
autor
18. bře 2013

@spagatice já jsem měla vyšší tu hodnotu 2 hodiny po jídle. Ale říkám,vypozorovala jsem,že když jsem v klidu,můžu sníst takřka cokoliv a hladiny jsou úplně v normě. Ale samozřejmě ty cukry omezuji jak se dá. Jen prostě občas podlehnu. ☹ říkám si, že jsou v ohrožení spíše miminka maminky, která má silnější diabetes a ne když jednou za týden vyleze cukr. Musím se totiž měřit 4x týdně a to po každém jídle ☹ prý pro jistotu. U nás nikdo cukrovku nemá ani neměl. Tak snad nebudu první ☹

janci6
autor
18. bře 2013

@zelva přesně. Já si dala den před testováním mléčný koktejl ze 3 banánů - miluju banány. A doktorka rikala,že těch se mám vyvarovat úplně.

zelva
19. bře 2013

@janci6 Tak to máš jako já. Už bych to tolik nehrotila a nějakou tu mňamku bych si občas dala, stejně jsi už 36tt 😉 Neřikam se cpát sladkym, ale občas zahřešit neva. 🙂

janci6
autor
19. bře 2013

@zelva já si myslím 🙂 měla jsem tu třetí hodnotu 7.8. Někde píší že tolerance je do 7.7 někde že 7.8. Tak popravdě nevím,jaká ta hodnota by měla ve skutečnosti být.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru