Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?

petul.a
21. zář 2007

Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky

micanek
5. zář 2008

Ahojky moje bebulky ...měsíc jsem tu nebyla ... enmohla jsem toto téma nějak najít.

Co s etýče škodlivosti kortikoidů, tak co se týče mě, tak už se mi ve 28 letech pěkně dělají vrásky a na rukách v zápěstí mám uplně stařeckou kůži. Co se týče bebánků v bříšku, nebo při kojení, tak mi dr. řekla, že mimískovi kortikoid narušuje kůžoi taky a u chlapečků například ohrožuje potenci.

Jinak já měla těhu úúúplně strašný a říkala jsem, že už nikdy nebudu těhotná ... posůlední měsíc se mi to zlešilo.
Musela jsem ale sem tam na sebe plácat kortikoidy ... kalciovky jsem si taky nechávala píchat každej den a nezabrali vůbec. Jinak ta dehtová mastička mi pomáhala taky a prej neškodí v těhulkování.

Michálka taky pořád hlídám .... ale musím zaklepat ... zatím ani flíček. doufám, že mu to vydrží.

Já samozdřejmě jak jsou vedra, tak jsem osipaná v obličeji a ve všech místech, kde se člověk potí. Taky mám osipaná prsa a dvorce mi mokvají ... Michálka kojím ..... ani genciálka mi nepomáhá.

Ale hlavně, že Michálek to nemá.

Kde máme Gáábinku???

andu
5. zář 2008

Micánku, jsem si to tu četla, jak sis těhulkování protrpěla☹ Mám z toho taky strach. No co se týče těch kortikoidů, je fakt, že každý tvrdí něco jiného. Ale vidím to tak, že když to bude k nevydržení a o nervy, což u ekzému není těžké je ztratit, že 😖 , radši na sebe nějaký slebší jednou za čas plácnu, než se stresovat, nemoci se dotknout sama sebe, nebo se vyspat ☹ Jinak s těmi vedry to mám úplně stejně jako ty. Sice by prý sluníčko mělo pomáhat, ale na mě to má taky opačný efekt ☹

Držím palce, aby to Mišánkovi vydrželo a nemuseli jste se tou potvorou trápit! 🙂

micanek
6. zář 2008

Andu. já mám právě alergii i na sluníčko ... takže mazec. Chodím ale na solárko a to mi pomáhá (né na turbo). Dr. mi říkala. že opálenákůže je taky méně háklivá na na ekzemi ... ale pochybuju. ... u mě to tak asi není.
Jinak je prej lepší jednou silnj kortikoid, než víckrát slabej.

Jo a holky koupila jsem si lepicol ... stojí kolem 300 a vydrží mi ty tabletky 18 dní. Beru 5 ráno a 5 večer. Je to na střeva ... což ekzem hlavně pochází z bordelu ve střevech a myslím, že mi to taky pomáhá. mám pocit, že se to může i v těhu. Při kojení ano.

andu
6. zář 2008

Micanku, no já před odjezdem do nemocnice začala užívat Aloe, protože jsem taky přesvědčena o tom, že jde hlavně o bordel v těle. Vypila jsem ho půl litru, tak jsem si myslela, že zhoršení přišlo po něm. A ejhle, on to způsobil nově vznikající život. No po návratu z nemocnice jsem s užíváním Aloe chtěla pokračovat, ale jak to tak vypadá, budu to muset odložit na trochu delší dobu 😉

V pondělí se chystám ke svému kožaři, tak snad něco vymyslíme. Vůbec bych neřešila, že mám kůži červenou a místy rozpraskanou, jen kdyby ta mrcha nesvědila. To se na ni pak těžko nemyslí. A když se na ni myslí, je to ještě horší. No však ten začarovaný kruh sama znáš 😅 A jinak, ta dehtová mastička ti pomohla konkrétně na co? Na to svědění?? Pamatuju si, že jsem jako dítě měla dehtové mýdlo, strašně smradlavé, ale jaký byl efekt, to už nevím... A je asi na předpis, že??

micanek
6. zář 2008

Andu" ta dehtová mastička mi pomohla zlepšit všechno ... né teda uplně ... a na chvíli ... jako všechno u mě. Kup si POUMON HISTAMINE 30CH homeomatikum ... stojí do 70,-kč ... berou se až 5x denně 3kuličky a je to proti svědění. sama jsem to měla v těhotenství doporučeno od homeopata a díky tomu jsem se v noci vyspala. Můžu jen doporučit a miminku neublížíš.
Dej si do pasu, že nejsi snažilka, ale těhulka ... ať máme tady přehled v kolikítém jsi týdnu 😀
Mě tu dehtovou mastičku předepisovala kožařka ... je dělaná.

andu
6. zář 2008

Micanku, je to těhu čerstvoučké, tak se zaznamenáváním do pasu čekám aspoň na potvrzení od ďurologa, že je vše jak a kde má být 😉 Ty jo a ta homeopatika ti opravdu pomohla? A jako okamžitě, nebo až po nějaké době? Je fakt, že to svědění je zásadní 😉

micanek
7. zář 2008

To homeopatikum na to svěděn´mi pomohlo dá seříct skoro hned ... beru ještě od ní vakcínu .. dělanou ... ale to je dlouhodobá záležiost ... ale říkala jsem si, že i když to bude trvat třeba rok, tak jdu do toho. Rozhodně se mi to zlepšilo a začalal jsem s tím v těhu.

andu
7. zář 2008

Tak to, Micanku, děkuji za tip. Zítra jdu ke kožnímu, jsem zvědavá, co vymyslíme, a pak si rovnou v lékárně koupím i ta homeopatika 😉 No trošku se obávám nerůznějších odběrů u gynekologa, neb mám zas olezlé loketní jamky. Tak mě jímá hrůza, že mi ji budou muset brát ze zápěstí, jako teď v nemocnici a to bych se asi pos** 😅

artuse
8. zář 2008

ahoj holky 🙂

dlouho jsem tu nebyla, tak vás zdravím po dlouhé době a vítám nově příchozí 🙂

co se týče škodlivosti kortikoidů, tak bych dodala hlavně to, že kůže si na ně po nějaké době zvykne a pak se musí používat silnější a silnější, protože ty slabší vůbec nezabírají a je to pořád dokola, pak to ztenčování kůže, jak tu někdo zmiňoval, si myslím, že má za následek to, že se pak snáz všechno škodlivé dostává přes tu tenkou kůži do krevního oběhu, ale to jsem si tak sama laicky odvodila 😅 no a ty pigmentový skrvny taky nejsou nic moc, mně zůstaly kdysi po lupénce bílé skrvny (ale po použivání dehtu) a nešlo to ani opálit, až za čas se to spravilo...
ale já chápu, že člověk fakt nemá jinou možnost, když se kvůli ekzému ani nevyspí ☹ mně pomohla fototerapie, ale já mám lupénku, takže něco trochu jinýho, já nechtěla v těhu a při kojení kortikoidy, tak jsem se v nemocnici domluvila na fototerapii, chodila jsem na ni čtyři měsíce

micánku a co ta metoda SIAB??? jak jsi spokojená? myslíš, že to pomohlo?

jinak holky nestíhám, přestěhovali jsme se do baráku na vesnici, tak zabydlujeme, Stelinka všude kramuje, leze, chodí za ruce a za kočárem pro panenky 😀 jinak zase rostou zuby, takže jsou horší noci 😝

všem těhulkám pohodové těhotenství 🙂 a pokoj od ekzému...

petul.a
autor
9. zář 2008

Čauves, kočky 🙂

Andu, předně velikánská gratulace k těhu. Ekzém je hnus, zvlášť v těhotenství, když si nemůžeš nic vzít 😠 Vydrž, holka!!! Po 12. týdnu si budeš moct sem tam něco maličko máznout. Podle mě je to furt lepší než se nervovat - vždyť tvá nálada má taky obrovský vliv na mimi a pak je otázkou, co je menší zlo, jestli se malinko namazat a být v klidu (byť jen na chvíli) nebo sice nekortikoidovat, ale být stále vynervovaná. 😠

Artuse, tak vy jste na vesnici, jo? A jak se žije v novém? Asi je to fajn. My taky uvažovali o baráčku, ale nakonec jsme se rozhodli shánět zahradu. Tady máme všechno blízko, no a taky hrajou roli penízky 😉

micanek
9. zář 2008

Artuse: Ahojky ... co Stelinka ... určo roste jak z vody, co? 😀
zatím jsem s tou metodou SIAB spokojená ... vakcína mi došla a nestihla jsem si nechat udělat novou .. měla jsem prodlevu si 10 dní a hned jsem pozorovala zhoršení ... jinak teď mi tu vakcínu trochu změnila .. takže odběr už mám s krve, moči a navíc ze stolice. Říkalal, že musíme jít hlouběji dstřev. . No a taky říkala, že je ta vakcína silnější, takže se mi může ekzem ntak na ěmsíc zhoršit ... a to tedy teď pozoruju .. tak k tomu baštím ten Lepicol ( konečně chodím každej den na záchod) a doufám, žebto zabere.
Kor se blíží zima a mě zase vstávají vlasi hrůzou co zas bude.
Hlavně že to ale nemá Michálek.

Jiank mi jsme začali stavět a jsme v plném roudu ... teď máme po strop postavený ... a doufáme, že to do zimi stihnem frknout pod střechu ... pokud ne, tak to bude v pr... protože by jsme nemohli dělat v zimě a nestihli se příští léto přestěhovat. ... aspoň do přízemí ... tak držte pěstičky.

Andu: Pokud jsi nikdy homopatika nebrala, tak písni a já ti napíšu, jak se berou a jakej musíš dodržovat odstup s jídlem, pitím, čištěním zubů...

artuse
9. zář 2008

micanku, ty jo ze stolice, to je hotová magie 😀 ale věřím, že to fakt může pomoct...počkej za pár měsíců budeš bez ekzému 🙂 a kolik těch vakcín celkem musíš mít - tj. na jak dlouho ta léčba je? Lepicol znám, také jsem ho jeden čas užívala...to je fajn, že to malej nemá, až začneš přikrmovat, tak určitě doporučuju podle hypoalergenního jídelníčku, jde o tom, že se do roku vyhýbáš různým potravinám, ale je není to nic hrozného🙂
kde stavíte, jestli se můžu zepat? 🙂 Stelinka roste, teď nás zase trápí zuby, takže nespíme 🙄 začíná chodit za ruce, je to sranda, ale nezastavím se 😀

petula, v novém se žije dobře, zvlášť když jsme předtím byli v 1+1 😀 jsme na vesnici, ve které jsem vyrůstala od dětství, takže mám poblíž i rodinu...ale má to i nevýhodu, je tu jen jeden malý obchůdek s potravinami, jinak pro vše jezdit do Brna, jo a je tu pět hospod 😀 co mě ale asi vadí nejvíc, že tu nemám kámošky, ty jsem nechala v Brně... 😒

micanek
9. zář 2008

Artuse: ty vakcíny jsou pořád dvě ... akorát do toho přimíchají máru z dalši suroviny 😀 😀 😀
Ty máš ten hyperalergení jídelníček? já zatím jen kojím.

Stavíme na Horním Poříčí u Letovic. Je to mezi Svitavama a Blanskem ... a ty teď bydlíš kde? ... Jo a já jezdím nakupovat taky jen do Brna a mám to 60kg ... takže ty jsi na tom líp. 😀

petul.a
autor
15. zář 2008

Holky, tak jsem zkusila na ekzém jeden fígl - který mi byl doporučen gynekologem na jizvu po CŘ. A ono to zafungovalo i na takový ten hnus na rukách, takové to totálně rozpraskané. A co to je - vezmete vitamin E a jak je v těch tobolkách, no tak tu tobolku propíchnete a namažete postižené místo tím olejíčkem. No čučela jsem jak cvok, ono to vážně hojí 😉

gaba3
26. zář 2008

ahoj holky, tak jsem tady dlouuuuuho nebyla a koukám 🙂
petulko: co to je za vitamin E, normální? vyzkoušela bych hlavně na tu jizvu... ekzém ted nemám - jupííí, ale podzim předemnou, takže mi radůstky skonči 😅
micánku: byla jsem na homeopatice a akupunktuře a poumon hist. mám taky a ještě pollens a od jonáše nějaké kapičky 😉
artus: ty se máš, do baráčku na vesnici bych šla hned 😵 nás stavění teprv čeká....
jdu mrknout na miminka do albíček 😵

gaba3
26. zář 2008

krásní bobánci 😵 nezdá se vám, že nám nějak rychle rostou? 😅

petulda007
26. zář 2008

Ahoj holky, mam taky atop. exem, v dospivani mi zmizel a pak se po letech vratil po vakcinach. Ate ted uz mam minimalni loziska na rukou, moc mi pomohl krem A-Derma, je z obilnych klicku (nebo neceho podobneho), tak by pro tehulky snad nemel vadit, ale radsi se poptejte v lekarne. Neobsahuje hormony, promastuje do hloubky a zklidnuje zanet.

citracka
29. zář 2008

Zdravím vás všechny, strašně dlouho mi trvalo, než jsem na internetu našla nějakou diskuzi těhotných holek, které trpí atopickým exémem. Konečněěěěěěěě!!! Do nedávna jsem neměla s atopickým e. téměř žádné zkušenosti, občas jsem měla malé ložisko na malíčku jedné ruky. Nyní jsem těhotná (začátek 5. měsíce) a cca v 3. měsíci se mi objevil atopický exém úplně po celém těle. ŠOK !!! Už proto, že při prvním těhotenství jsem vůbec žádné problémy neměla. Kožní lékařka mi moc nepomohla, hlavně se mnou jednala jako s atopičkou, která trpí exémem celý život, takže jako s mazákem. Přešla jsem jinam a když mě lékař viděl, předepsal mi úplně jinou léčbu s tím, že když se vše do týdne nezlepší, půjdu do nemocnice. Tělo se asi zaleklo 🙂 a exém začíná ustupovat, byl pocelém těle, víčka jsem měla tak oteklá, že jsem téměř nemohla otevřít oči, po 4 dnech užívání mastí mám obličej úplně čistý, dekolt a ruce také, břicho, záda a nohy se zdají také lepší. Opíšu Vám tu přímo ze zprávy od lékaře, které masti mi předepsal, třeba to některá z vás také pomůže. Možná mi to pomohlo jen dočasně, ale masti jsou opravdu moc příjemné. Předtím jsem se mazala Excipialem, Libobasí, Ambidermanem, konopnou mastí a nic nezabíralo, exém stále mokval. Tady je výčet současných léků, jsou fakt moc fajn: mastí Culitan se promazávám několikrát denně, a 1x denně (spíše na noc) Dermatop mast - I do Syndermanu. Obě jsou míchané v lékárně. Za tři dny jdu na kontrolu, kdy budu vědět výsledky z krve. Stále doufám, že můj exém je pouze reakcí na těhotenství a jak přišel, tak zas odejde, protože je to fakt očistec. Zdraví Eva

hlavinka
30. zář 2008

Zdravim holky, muzu vrele doporucit krem bud od Altermedu Leciderm (50 ml za asi 130 kc) nebo Dexeryl, cca 160 kc za 250 g. Oba se hezky vstrebavaji, ale promazavji a zklidnuji. Nejsou parfemovane a nemaji hormony, takze se v tehu muzou.

Petul.a: a jake kapsel vitaminu E? To zni moc dobre. Ja slysela jen o sadle (na jizvy) a to taky neni spatny, akorat pak clovek trochu smrdi 🙂

martasek84
6. říj 2008

Ahoj všem, velmi mě potěšilo, že jsem na koňovi našla tuto diskusi.

I já mám od 9. týdnů atopický ekzém kombinovaný s polyvalentní alergií. Vzhledem k tomu, že už 8 let beru HA, chtěla jsem se vás zeptat, jak se vám zhoršil ekzém po vysazení HA? Upřímně z toho mám hrůzu. Momentálně mám ekzém akorát na rukou a na nártech a pod kolenama, dřív jsem bývala slitá téměř všude. děkuji za vaše cenné informace a všem vám gratuluji ke zdravým dítkům.

veruska007
8. říj 2008

Ahoj, ja mam atopicky ekzem od novorozeneckeho veku, ted v tehu je to strasny. Jaris mi taky trochu pomohl, ale kdyz jsem to rekla kozni doktorce, tak me upozornila, ze Jaris se v tehu nesmi. Pouze slaby hypermangan na zanet, pripadne cerny caj na obklady.

andu
8. říj 2008

Zdravím, holky, po delší době... Tak abych pravdu řekla, hodně jsem pátrala po názorech lékařů na mazání kortikoidama v těhu a vcelku mě to potěšilo... Měla jsem už takové stavy, že jsem byla zralá na blázinec, případně a mašli (určo to většina z vás zná) a řekla jsem si, že to teda ne! Poradila jsem se jak se svým kožařem a gynekologem, tak jsem pročetla odpovědi pana Dr. Kouckého na netu a rozhodla jsem se, že se tím nejhorším stavem prostě promažu. Pročetla jsem si taky nějaké diskuse měminek atopiček a spooousta jich píše, že mazaly celé těhu a na mimísky to vliv nemělo... Nechci kortikoidy propagovat - fuj fuj 😉 - ale nehodlám se zbláznit - to by jistě nepomohlo ani mě, ani mimčovi.

Jinak ale, když ekzém není tak brutálně rozjetý, jako ho mám teď, moooc mi zabírá Bioderma. Ale na to, co mám na těle teď, jsou všechny promazávadla krátké.

Po těhu chci pokračovat v užívání aloe - začala jsem jej brát už před otěhotněním, došlo už k fázi zhoršení, ale "boužel" (bohudík 😉) jsem v tom období otěhotněla, takže aloe nedobrala!☹

Jinak, Martasku - já jsem po vysazení nepozorovala žádnou změnu oproti období, kdy jsem HA brala...

jenniffer
8. říj 2008

Nevíte, proč se v těhu Jarisch nesmí? Jaké je vlastně jeho složení? Kdysi dávno jsem ho taky měla a byla to jen čirá "smrdlavá" voda.

Andu: souhlasím s tebou. Moje dr. taky tvrdí, že občasný máznutí na menší ploše mimču neuškodí. 😉

Marta: po vysazení HA se mi ekzém vůbec nezhoršil. U mě HA na ekzém neměla vůbec vliv.

gaba3
8. říj 2008

ahoj holky, koukám, že jsou tady další tváře, tak myslíme, at je líp a líp, já musím říct, že ted naprosto ok! před rokem jsem touto dobou (celkově na podzim) trpěla jak blázen! začala jsem brát ta homeopatika a jehlička v oušku, do toho beru vápník a občas 1/2zyrtecu a nic, snad mi to vydrží 🙂
vydržte, po porodu bude určo po ekzému 😉 😉 😉

jenni: proč by se jarisch neměl? mě ho dokonce dr. v těhu psala, však je to jen roztok, když se občas mázneš kortikoid., tak proč ne jarisch, toho bych se nebála, pokud pomáhá 😉

jinak vojtík taky žádnej ekzém, po návštěvě slaných lázní má hrudníček krásnej, sice to nebylo nic děsného, ale měl ho tam, takže miminka to taky mít nemusí 🙂 😉

andu
8. říj 2008

Gabi, to je super, že se držíš!! Vlastně držíte oba!😉 Tohle všem ze srdce přeju! A sobě samože taky, muhehe! 😀 Já teď bohužel 2 dny musela kortikoidem máznout téměř celé tělo, ale už to ustupuje tak plochu zmenšuju - na štěstí 😉

Jinak co se homeopatik týče, nikdy jsem nebyla schopna to vydržet. Vždycky max tak půl roku a pak už jsem to vzdala 😔 A taky mě strašně iritovaly ty homeopatické kapičky - nevím proč, ale těm kuličkám věřím nějak víc - asi nějaký psychický blok! 😀 😉

jenniffer
9. říj 2008

Gaba3: taky nevím, proč by se Jarisch neměl, psala o tom Veruska007, že jí to řekla dr., tak jsem chtěla vědět podrobnosti. Vy jste byli s Vojtíkem ve slaných lázních? Kde to je? Písni mi nějaký odkaz. Ráda slyším, že jste oba v pořádku. 🙂

deathy
10. říj 2008

Ahoj, no příspěvků je tu dost, tak jen něco málo. Já teda atop. ekzém měla od mala, ale bylo to v takových střídavých fázích, jednou nic, pak teda jo, pak zase nic.. Každopádně ze všech míst kde sem to jako malá měla, mi to zůstalo trochu na rukách a prstech. Je to opruz, je to vidět, když to svědí tak to je běs a někdy je to i červený...každopádně teď v těhu se mi to asi mírně zhoršilo. Hormony lítaj, tak proč ne že. Nikde sem s tím ale zatím nebyla, snažím se to dát do klidu nějak sama, protože to není jako u některých tak závažný.

Ale třeba moje sestřenka, chudák holka, od narození ekzémy všude možně, astma, alergie skoro na veškerý ovoce a zeleninu.. Byla někde v lázních kde jí teda pomáhali i zhubnout. Ale teda co se týče toho ekzému, jo, lázně pomohli, ale u ní to hlavně vyvolává stres, resp. zhoršuje to co už se jí dělá. Takže nějaký nervy a ona je hned rudá a drbe se..což je teda šílený. Ale taky znám ty stavy kdy to tak svědí až se to nedá vydržet.

No, žádnou radu nemám, myslím že ty co tyhle problémy mají a žijí s nima ví svoje..možná jedna jediná rada..žádnej stres 😎 Myslím že to občas platí na vše. Tak hodně štěstí s tímhle nevítaným příživníkem a zdravá neekzémová miminka 😀

micanek
12. říj 2008

ahojky Babulky...
Moc vás zdravím .. tak co je nejdůležitější pro mě, tak Michálek je bez ekzemu, tak doufám, že to vydrží.

Jinak já jsem zas osipaná .. oblečej, dekolt, krk ruce .... takže sem tam musím máznout korťákem .. a čisto v duši vůbec kuli Michálkovi nemám.

V těhu jsem musela taky korťákama mazat .. ale jak tady někdo píše, že maminky mazali a na dítě to nemělo žádnej vliv ... to by mě zajímalo, jak to poznali ... vždyť to má třeba špatnej vliv na plodnost.

Tím samozdřejmě nechci říct, že v těhu, nebo při kojení kortikoidy ne .. já bych bez nich umřela.

Všechny holky, co jsou kolem m a měli atopák, tak v těhu se jím zklidnila a po porodu nemají nic .. no a mě si to zase nechalo .. ach jo holky .. je to těžký ... a to nám začíná zima. ☹

andu
13. říj 2008

Ahojte, holky.

Micanku, já jsem četla diskusi, kde psaly přímo maminy, které se v těhu mazaly kortikoidama pravidelně. Takže to, že jejich dítě nemá následky (samože zjevné), vidí ony samy. Což mi přijde jako nejzaručenější test 😉 No a s tou plodností - to by zas zajímalo mě, jak to poznali 😉 Já byla mazána od dítětem vrchem spodem (všechny ty srajdy typu Flucinar a spol. známe 😉) a že bych s plodnstí měla problém... Tedy pokud někdo 7 měsíců snažení nepovažuje za problém...;- 😀

A jinak si myslím, že nic se nemá v těhu přehánět - a to jak se zákazy tak s doporučeními - prostě všeho s mírou😉

eldobi
13. říj 2008

Ahote spolutrpitelky ekzematicky,
ja som trpela ekzemom do cca 6. mesiaca tehotenstva (v auguste 2008 sa mi narodila dcerka) a ekzem sa mi hned po porode opatovne vratil, takze Micanek, som na tom asi tak ako Ty. Ekzem mam hlavne na rukach, krku a dekolte. Ja som na zimu tesim kvoli tomu, ze nie su horucavy, lebo pot mi to svrbenie velmi zhorsuje. Kortikoidy nepouzivam, kedze kojim, natieram sa calciovou mastou, indulonou a pod.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru