Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?

petul.a
21. zář 2007

Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky

kebulka
3. led 2008

Ahoj holky,

hledala jsem na koníkovi téma, kam napsat svoji úžasnou zkušenost s atopickým ekzémem.
Mám jej od tří let a po narození Marti se mi hodně zhoršil. Vpodstatě rok s ním intenzivně bojuju. Vystřídala jsem, jak už to tak bývá, snad 10 mastí včetně Locoidu, Elocomu a spousty mastí dělaných v lékárně. Ať žijí kortikoidy 😠 Sice pomáhají, ale je to svinstvo.
A teď ta úžasná zkušenost - bráška mi dal k vánocům malý bílý kelímek bez popisku s tím, že to jeho kamarádka vozí od jakéhosi mastičkáře. Je to směs konopí, jalovce a obyčejné vazelíny. Je to strašně mastné a mně to tedy smrdí. Manžel tvrdí, že to voní jak převařená rýže, ale slovo voní bych fakt nepoužila 🙂 Každopádně po týdenní kůře jsem nadšená. Ruce se mi neuvěřitelně sklidnily a hlavně NESVĚDÍ! Což, ekzematici vědí, je klíč k úspěchu.
Zkusím zjistit zdroj. Přiznám se, že vůbec netuším, co to stojí, ale vyvážila bych to zlatem!
Nemáte někdo nějakou podobnou zkušenost? Kamarádovi dokonce doktor poradil smíchat opravdu jen vazelínu a konopí. Ale přiznám se, že už nemám věk na to, abych ho někde pod rukou sháněla 🙂

petul.a
autor
4. led 2008

Kebulka, myslím, že by nás to tady všechny hodně zajímalo. Tak prosím, až něco zjistíš, písni 😉 O konopí jsem taky hodně slyšela, vyzkoušela jsem nějaké věci, co se prodávají přes net, ale moc mi to nepomohlo. Tohle ale může být jiné - třeba jiný poměr, anebo možná ten jalovec že by taky zabíral, čert ví. Ale hlavně, že to pomáhá, ne? 🙂

gaba3
4. led 2008

Ahoj holky 🙂 Peťo, to si teeeeda měla krásné svátky, dostala si první pohyby přímo pod stromeček - gratuluji 😉 jinak já jsem se dnes vrátlila z nemocnice, pár dní jsem si tam poležela na kožním s ekzémem ☹ už jsem nemohla vydržet, jak se mi to zhoršilo a svědění provázela šílená bolest ☹ Píchli mi injekci - hydrocortison (kortikoid), nechtěla jsem, ale byla jsem primářkou přesvědčena, že v mém případě je to nutné a že to prďolce neuškodí, když už jsme ve 3. trimestru, tak snad!! ale hýbe se jak divej, tak je snad vše ok! jinak místo mastí mi dávali tekutý pudr/zásyp a pomáhá dobře proti svědění, ale vypadám jako sněhulák 😀
Kebulka, o takové domací mastičce jsem taky někde slyšela, určitě budeme rády za každou informaci 😉

petul.a
autor
4. led 2008

Gabi, to mě teda mrzí, že jsi se dostala až do špitálu. Ono se řekne ekzém = kosmetický problém, ale kdo to nezažil, netuší, co to dokáže. Potvora jedna 😠 Ale co, hlavně, aby mimča byla v pořádku, my už to nějak vydržíme, ne? Víš, co se říká - že ženská vydrží víc než člověk... 😉

gaba3
4. led 2008

jasně, nejsme žádné srágorky ne ? 😉 jen mám spíš strach o prďolku, co to s ním dělá atak.... ale kdyby mu to mělo ublížit, tak by mi určitě tu injekci nedali, tak to mě trochu uklidňuje. ty necelé tři měsíce do porodu prostě budu muset vydržet 😅 hlavně, že mě dali trochu dokupy, ale fakt se obávám, že to bude za chvilinku zpět.
jo a bavila jsem se ještě s Dr. o dědičnosti a když jsem jí řekla, že i manža je na tom s alergií bleďě, tak mi odpověděla, že prcek to má téměř 100% jisté, že bude taky alergik ☹
a jaké teda byly svátky? taky váš mimísek dostal nejvíc dárků? 😀

micanek
7. led 2008

Ahojky holky. Mám teď ekzem uplně strašnej. V noci ani bolestí nespím. nprostěradlo pořád peru, protože je pořád od krve, jak se dokážu dodrápat. Teď si celkem často musím vmazat kortikoidy a dost mě to štve, protožr se hodně bojím, abych neublížila Micánkovi. Hodně mi vždycky zabrali kalciovky, ale né jedna. Vždycky tak balení na 10 dní. si pujdu za doktorkou, ať mi těch 10 injekcí napíše, protož ebolest, už je fakt hrozná. Kalciovky prej miminku neublíží... že je to spíš vitamín.
Taky mě řekla, ať počítám, že to bude mít po mě. Je mi stoho hodně smutno, jelikož jsem si s tím od malička hodně zažila ... špitály... otravy krve .... bolest... no kdyby to tak šlo přetáhnout na mě, aby to miminko nemělo.

gaba3
7. led 2008

Ahoj micánku 😉 tak koukám, že taky pěkně trpíš ☹ to co popisuješ jsem ted zažila taky, v noci jsem až bolestí nespala a protože jsem se neuhlídala, hodně jsem se rozškrábala 😠 dobré na to škrábání jsou bavlněné rukavice - ale fakt! budeš sice hrozně sexy 😀 ale nechty jsou schované a funguje to 😉 ty kortikoidy masti jsou na prd, ted mi dr. říkala, že už z nich má dost narušenou kůži, že je vůbec nesmím, tak nato pozor!! Jinak jsem už tady psala, že jsem s tím ted byla v nemocnici a píchli mi hydrocortison-kortikoid (prej mimískovi vůbec neublíží a kor když jseš v takovém stavu) a pomohlo!!! a jestli ještě můžu poradit, tak mě už třeba bolelo i to promaštování a naopak jsem se po tom ještě víc drbala, ted používám tekutý pudr a je to jediná věc, která mi pomáhá a funguju - tzn. normálně spím a přes den mě to nějak nesvědí ani nebolí (ale aby se mi to nevrátilo no 😅 ). a tou kalciovkou nevím, ale prej se to taky zhoršuje při nedostatku vápníku a ten třeba já taky podle krevních testů mám, tak to zkus 😉 držím moc moc pěsti !

gaba3
7. led 2008

jo ještě mě napadlo, POZOR na těhotenské vitaminy! je tam hodně C vitaminu a ten v této formě atopikům nedělá dobře! já se po nich třeba hrozně drbala, tak jsem je musela přestat brát....

micanek
7. led 2008

gaba3: tak to já těhu vitamíny baštím. tak se na ně na chvilku vyfláknu. Jenže mě ani ty rukavice nepomůžou. Jsem schopna si to rozervat kor ruce o frote prostěradlo a zeď, nebo si pustit na ruce vařící vodu a je mi to strašně příjemné. Třeba, když je doma manžel, tak nohy mi maže on a pak hladí, protože taky jak to namažu tak to tak svědí, že kdybych si to mazala sama, tak si je rozdrápu. Jak léky nenávydím, tak už se těším, až zase začnu xyzal brát.
Letos kuli mimi ani nepojedu do lázní, ale příští rok hold bude hlídat babička a manžel o víkendu z miminkem bude za mnou jezdit. ty lázně mi tak krásně pomůžou. Je pravda, že tam taky člověk uplně vypne a stará se jenom o sebe. Takže žádnej stres.

gaba3
7. led 2008

Micánek, tak to zkus ty vitamínky vysadit, třeba se ti uleví 😉 a ty nten xyzal nebereš? já normálně baštím Zyrtec na noc a je to taky lepší! porad se s Dr... a kam do lázní jezdíš? to bych jela taky 🙂 😉
jo a taky pozor na stravu, ekzém bývá hodně spojen s kříženou alergií, já třeba jaro - léto jím co chci a ekzém žádný, podzim-zima nesmím mléčné výrobky.... ted třeba mám zdravotní dietu z té nemocnice a to pro ekzematika znamená: žádné citrusy, čokoláda, ostré, kyselé, kořeněné, ořechy, med.........já ale nemůžu třeba teď vůbec žádné ovoce ☹ a taky se nedoporučuje moc sladké.
třeba včera jsem dostala od známých takové medové vafle ze zdravé výživy, jednu jsem snědla, že jen ochutnám a normálně jsem se po ní drbala, dnes dietka a celý den v pohodě 😉 ale je to těžké to vychytat no a ted ještě ty hormony s mimískama ☹ už se těším na březen až vykoukne ven 😀

micanek
7. led 2008

Mě doktorka prášky vysadila, protože nejsou testovaný na těhotných, tak proto nic neberu. To se divím že ti Zyrtec taky nyvysadily. Měla bych strach. O věcích co nejíst vím vše, jenže člověk neodolá. Nebudu si hrát na svytou, že vše dodržuju. Ekzematici by prej neměly vůbec mléčný vírobky. Ráno nejsem zviklá snídat, jenže teď když neposnídám, tak mi je zle. jENOMŽE JEDINÉ CO DO SEBE DÁM JE JOGURT.
Do lázní jezdím Jeseníku na Priessnitz. Je to tam uplně super. Hold od letoška to vyjde o těch 60 kč na den víc. Jezdím tam na 4 týdny. Jenže většinou přijede a je to vše spátky. Ale můžu ty lázně vřele doporučit.

jenniffer
7. led 2008

Micanek: jsem taky ekzematička od malička. Teď naštěstí jen na rukou, všude jinde je to v pohodě. S kortikoidníma mastičkama a alternativní léčbou mám taky bohaté zkušenosti. Teď se snažíme o miminko, tak jsem zvědavá, co se mnou případné těhotenství udělá. Sladkosti, citrusy a mléčné výrobky se doporučuje vynechat. Ale na každého platí něco jiného. Konkrétně jogurt je sice z mléka, ale tolik nevadí.

micanek
8. led 2008

jenniffer: Doufám, že miminko brzy příjde a ten ekzem se ti nerozjrde... Já si ho teda užívám z vesela. Ještě že mi to aspoň zmizlo z obličeje.

gaba3
9. led 2008

Micanek: ten zyrtec mi napsala gynekoložka a ted jak jsem byla na hospitalizaci v nemocnici, tak mi ho předepsali, že ho mám normálně brát, že nevadí, spoustu těhulek ho prej baští.a na netu jsem hledala a genetikové tvrdí, že je taky neškodný, tak nevím. Ale podle mě, pokud jseš v akutním stavu, jako já, tak je to lepší brát a zklidnit než trpět, drbat, nespat a být psychicky vycucanej. Samozřejmě kvůli pár flíčkům na ruce... bych ho taky v žádném případě nebrala! taky mám z toho hrůzu, jak prcek, když tě ládujou lékama + mi dali ještě tu injekci a ted ta dieta, že skoro nic nesmím....ale miminko si prej z tebe všechny živiny veme a je ok, horší je to pak s tou maminkou, na tu už prostě nezbyde 😅

petul.a
autor
9. led 2008

Holky, já sem včera napsala takový dlouhý příspěvek a koukám, že se mi neuložil 😕

Koukám, že jste tady všechny na tom hůř než já, mně se ekzém extrémně vysypal na začátku těhu a zůstal první 3 měsíce, ale teď asi moje tělo ví, že mám na něj doma zbraň s názvem Elocom. Honem to zaklepávám, ale je fakt, že mastičku jsem nucena použít tak jednou za tři týdny, a to fakt jen hooodně malilililinko 😉 Přeju vám všem, aby se vám to taky takhle zlepšilo, když už zmizet to nemůže. A hlavně - ať ta naše miminka to nemají a pokud ano, tak jen v hodně malinkaté míře.

micanek
9. led 2008

gaba3: Každej doktor hold tvrdí něco jiného. Ale ty patáky radši jíst nebudu, mám fakt strach. Visadila mi to totiž kožní i obvodní. Po 22.1. až přijede moje kožařka z lázní, tak ji řeknu o ty kalciovky. Ty mi fakt pomůžou. Teď hold používám vcelku víc kortikoidy. Kor v sobotu jdu na ples, tak aspoň na těch rukách ať to tolik nejde vydět. bVčera jsem zjistila, že čekáme chlapečka ... ato se říká, že kluci dávaj krásu.
Jak se řáká, že 80 procentům žen po porodu se ekzem zlepší, tak na to jsem fakt zvědavá. Kdyby.

petul.a: Elocom je na mě strašně slabej. 😨

petul.a
autor
9. led 2008

Micanek, gratuluju ke klučíkovi.

Napadla mě otázka: Nepřijde vám, že na ekzém trpíme víc my, holky? Není někde nějaká statistika? Totiž pokud by to tak bylo, tak by tady minimálně dvě mamulky měly radost (že, Gabi a Micanek 😉).

micanek
9. led 2008

Kdyby to tak bylo. Kluci to mají podle mě v životě s ekzemem složitější. Říkaly jsme si z manželem, že pokud to zdědí po mě, tak ho budeme od malička muset pořádně řezat, za špatné známky 😅 . Holt kluk je živitelem rodiny a pokud bude jako já, tak se rozhodně rukama živit moct nebude. Nanejvejš zalíst do čistého prostředí k počítači a tím to končí.

gaba3
9. led 2008

Peťo: to je asi pravda, víc na to trpí ženský, i když o pár klukách taky vím.... tak snad máš pravdu a ty naše prďolky budou naprosto OK 🙂 takže taky bys chtěla klučíka vid? 😀 😉

micanek
9. led 2008

Já si přála holčičku. Ale pokud to bude pravda, tak budu radši, že máme kluka.

jenniffer
9. led 2008

Elocom používám taky, "zatím" pomáhá. Jinak manžel měl v dětství taky ekzém, takže naše případné dítko je téměř 100% ekzematik. Jen se modlím: když už má ten ekzém zdědit, tak aspoň jen maličko, aby se dal v poho zvládnout.
Mimochodem, mastičky jsou fajn, ale mě stejně nejvíc pomáhá pobyt u moře. Kdyby to šlo, byla bych tam klidně 3x ročně. 😉

gaba3
9. led 2008

Micánek, já ze začátku taky chtěla holčičku, ale ted jsem štastná, že toho pindíka máme 😀 a jestli to je s tím ekzémem pravda, tak supeeeer 😀
jenniffer, ekzém mít nemusí, ale alergii jo, u nás je to to samé, nějak to zvládneme 😉

petul.a
autor
10. led 2008

Jenniffer, mně taky nejvíc pomáhá moře. Navíc ho miluju, dokonce jsem jednu dobu uvažovala o práci delegátky. Ta představa, že tam člověk tráví víc než polovinu roku, byť pracovně, je úžasná 🙂

gaba3
10. led 2008

Holky, já taky 🙂 tak sebereme mužíky a mimísky a jedeeeeeem ne?
Peťo, pojedete letos, když budete mít takový novorozeňátko na léto? my teda chceme na 100% aspoň chorvatsko autem a na konci srpna, to už by prcek mohl,bude mít 5 měsíců...... ale asi to nebude žádná odpočinková, ale plínková 😀

petul.a
autor
10. led 2008

Gabi, my letos s mořátkem (ten výraz jsem vymyslela já, heč 😀) nepočítáme, ale na příští rok už asi jo. Taky autem do Chorvatska. Říkali jsme si, že zkusíme jet nejdřív někam tady po republice, abychom zjistili, jak bude prcek snášet delší cestování, a pak uvidíme.

micanek
10. led 2008

Tak to já moře sice jo, ale jsem alergická na sluníčko. Takže já přijedu k moři, osipu se ze slunka, moře mi to rozežere a do konce pobytu nemůžu nikam vylést.
Gaba3: Já jsem taky ráda, za chlapečka. To neznamená, že ho budu mít míň ráda, ale holt přání byla holčička.

Pro to mi nejvíc udělají dobře hory v dubnu. Je tam krásně a to sluníčko není tak agresívní. Takže měsíční pobyt v lázních v Jeseníku... super.
Hodně mi teda pomáhá solárko. Ale nesmím na turbo. Pěkně mě vyhojí a opálí všechny jizvy. To mě právě štve, že se v těhu na solárko nemůže. Jo a už v dubnu bejvám jak černoch i bez moře.

gaba3
10. led 2008

Petulko 🙂 to chápu s tím “mořátkem“ 😀 . přecejen budete mít ještě malinkou prďolku, když čekáte koncem května, to já bych taky nejela.... tak si to vynahradíte za rok 😉 a kam do chorvatska jezdíte? my chceme změnu, že bychom se inspirovali 😉

Micánek, to je teda pech s tím sluníčkem! chudáku, ty teda pěkně trpíš ☹ to já naštěstí sluníčko můžu, naopak dělá mi moooc dobře a na solárku jsem párkrát byla, ale zrovna jsem měla ekzém a nedělalo mi to dobře, tak možná zkusit jaro, když to po zimě zmizí.... a proč turbo ne? chce to asi pozvolna vid? a s těma jeseníkama věřím, byli jsme tam v září na víkend a ekzém mi tam normálně za ten víkend zmizel a to jsme byli v chatě plné prachu, roztočů... no prostě chatě! a přijeli jsme zpět a ekzém zase hrůůůza, je tam asi nějaké dobré klima 😉

micanek
10. led 2008

Kdybych měla ráda zimu, tak se tam kldně odstěhuju... ale já radši teplo. Když jdu vždycky po delší době porvé na solárko, tak mi to 1-2-taky udělá, že mám po sobě takovou krupičku, ale pak je to ok. Mám kůži, která se velice dobře opaluje.... aspoň něco.
Turbo solárko působí ěx rychleja a vždycky jsem po něm skončila na pohotovosti. Celá jsem natekla. Myslí, že tu rychlost, moje kůže nesnese, i když se opaluji velice dobře.
V těch lázních jsou nařízené i vycházky ... pod názvem klimatoterapie. Když jdeš na vycházku, tak to pojišťovně naúčtujou.... dobrý co, ale je to fakt bomba.
Začala jsem tam taky z Nordic walkingem a hrozně mě to chytlo. Až porodím, tak bych chtěla skusit Birki bruslení. Už jsem si přála k narozeninám brusle a Birki hůlky.

jenniffer
10. led 2008

Koukám, že k moři bysme jely všechny. 🙂
Zkoušela jsem obyčejný i bio solárko (šetrnější, speciálně pro citlivou pleť, opálení déle vydrží; neleží se v něm, ale stojí) Obě asi pomáhaly, to šetrnější možná víc. Ale žádné výrazné zlepšení se nekonalo. Spíš bych řekla, že to bylo o pocitu: na opálený kůži nejsou červený flíčky tolik vidět. 😉

petul.a
autor
11. led 2008

Jenniffer, to máš pravdu, že je to i o pocitu. Akorát jsem se teda hodně divila, když mi kožní doktorka doporučila solárko v těhotenství. No neposlechla jsem ji. Mně to teda přijde jako úplná blbost. Ona se ještě tvářila jako že co si to dovoluju jí odporovat. Fuchtle jedna 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru