Jsem těhotná a mám ekzém. Co pomůže a neublíží miminku?

petul.a
21. zář 2007

Ahojky, obracím se na těhulky a maminy - ekzematičky. Jsem na začátku těhu a ekzém se mi dost rozjel. Nemá některá z vás zkušenost s nějakými prostředky, které zabírají a přitom nejsou hormonální, aby neublížily miminku? Díky

gaba3
28. dub 2008

ahoj holky 🙂
jak je?
micánku: díky, jsem myslela, že to bude mnohem dražší, tak to je paráda 🙂
petulko: co ty?
jenifer: žádné spreje jsem neměla, trápil mě hl. ekzém a zyrtec mi pomáhá proti svědění a udržuje alergii 😉 třeba moje alergoložka mi ho zakázala, at radši nic neberu.. pak jsem se rozjela jako blázen a jela do té nemocnici, má gynekoložka mi potvrdila, že v těhu nevadí, že je pro mimí lepší držet alergii pod kontrolou a to samé ted dětský lékař a v té nemocnici mi ho taky dávali denně..... brala jsem ho teda až od 3. trimestru, myslím, že ani v druhém nevadí, ale pozor na první 3 měsíce, to bych nic nebrala, ale to určitě víš 😉 no a vojtík je zdravej, takže žádné postihy po zyrtecu na něm teda vůbec nevidím... spíš bych se bála těch kortikoidů - DLOUHODOBĚ!

a už se vám to holky pěkně blíží - jupíííí 😵 pak nám musí dát někdo vědět, až se bobíčci narodí, jasný? 😉 😉 😉

petul.a
autor
28. dub 2008

Gabi, já celkem v pohodě, sem tam flíček, ale to pro nás, kdo jsme zvyklí na pořádný ekzém, nic není 😉 A blíží se nám to, máš pravdu. JDEME DO FINÁLE 😀 Takže já teď spíš tak usilovně přemýšlím, co jsme ještě zapomněli. Ale už snad všechno důležité máme. Dokonce nám na ty věcičky pro prcka musí truhlář přidělat skříň, páč to už není kam dávat 😅 Včera mi ségra dala plyšáky po dětech, má je jak nové, ona na věci hodně dbá. I vyprat je stihla, tak je to všecko takový voňavoučký. A taky mi dala knížky, co byly ještě i po nás, takový tvrdý, pro menší prcky. Tyhle věci já miluju, mají v sobě kus historie - NAŠÍ historie 😉 Kam se hrabou všechny ty vyumělkované věci, co se občas prodávají, že... Na chatě jsme zkompletovali koutek pro prcka, pojedeme tam hnedka po porodu. Takže tam už je i ozdobnej kobereček 😀 Teď tam byla za našima moje tchýně (ona je vystudovaná zahradnice, tak tam občas stříhá stromy a hlavně si s našima výborně rozumí, což je skvělý) a dělala přesně to, co moje máma - jančila kolem postýlky a říkala takový to "no tady bude bobeček spinkat..." 😀 Teda myslím, že takhle natěšené babičky jen tak někdo nemá. Navíc - obě jsou v důchodu a přitom svěží, takže o občasné hlídání je postaráno 😉 Pamatuju si na svou mámu, jak ségře děti doslova "kradla". A to tehdy ještě učila, dokonce první stupeň, takže by se dalo říct, že prcků mohla mít nad hlavu, ale to ona ne 😉

Gabi, to je moc prima, že Vojtíšek je zdravej!!! Tak jen tak dál!!! 😉

micanek
29. dub 2008

Ahojky Babulky .... včera jsme seděly na zahradě ... já si dala 0,3dc vína .... a tak zle mi už dlouho nebylo... žaludek ... hlava bolí, jka kdybych pařila tejden ... no strašný. jak si tělo odvikne ... no a malej spí jak baryn.

Jinak cos e táče té vakcíny ... tak to je dlouhodobé ... takže teď ani žádnou změnu nečekám ..... holky jak mi popraskalo strašně břicho, tak bych něvěřila, jak ty strie dokážou taky strašně svědit ... mažu mažu ... a stejně je to na prd.

Dneska jedu s manžou do Brniska ... Makro, Kika ..... do Kina asi na bobule ... ještě prostě stihnout co se dá. ... jo kdyby mi bylo o trochu lépe.

Tento tejden je manža doma ( no doma, bude se večer vracet domů) a příští tejden ještě na 14 dní odjíždí ... tak doufám, že Michálek bude semnou ještě chtít bejt ..... musí

Jinak postýlku ještě nechystám ( vyprané a vyžehlené samozdřejmě do ní mám) .... kdyby náhodou, tak to už dá manža nějak do kupi.

Jinak dneska noc úplně na ho... večer jsem si nedala to homeopat. proti svědění a v noci jsem se mohla zbláznit ... dotoho ta hlava ... pila jsem to s coca colou ... takže zaspat mi to taky nešlo... no hrůza .... A´t už máme bobánky taky venku,co?

Gábi ... co ten cis. řez ... bolí to ještě???

slunickooo
29. dub 2008

AHOJ holky,

tak tuky tuk, Locoid zabírá - moc to nemažu teda, ted jsem vynechala 2 dny a včera to začlo svědět tak jsem to malinko večer mázla.... a už to nesvědí, není ani červený, ani už ani tak hnusná kůže není.... snad se to uklidní a dá mi to pokoj,,, jinak to promazávaám ještě tím Lipobaze Repair a včera jsem si koupila dětskou mast v lékárně Lenin a je taky příjemná... tak snad..

Micánku - taky máš popraskaný břicho??? Mě při první těhu taky popraskalo 😠 😠 a to jsem mazala pečlivě - takže ted na nějaký spec. drahý krémy už kašlu a promazávám jen obvyklýma... a svědily mě taky jak čert ☹

petul.a
autor
29. dub 2008

Holky, tak já zatím nemám na břiše ani jedinou prasklinku. A to jsem z toho měla velkej vítr. Vám je jasný, proč - jakožto ekzematik. Tak nevím - že by pomáhaly olejové koupele?

slunickooo
29. dub 2008

Petul - tak to bud sakra ráda 😉

jenniffer
29. dub 2008

To se lehko řekne "v prvním trimestru nic nepoužívat", ale bohužel hůř udělá. ☹ Asi před dvěma dny se mi ekzém rapidně zhoršil a nezabírá nic. Škrábu se a škrábu, ruce mám úplně rudý, hrůza. Slunickoo závidím, že ti Locoid pomáhá, mě už nepomáhá ani Elocom. 😠 Asi jsem si to způsobila tím, jak jsem pracovala na zahradě. Sice jsem měla rukavice, ale jiná příčina mě nanapadá. Asi plaším předčasně, ale v druhé půlce cyklu se ani moc mazat nechci - co kdyby... 🙂

Micanek: a odjíždí tvůj manžel hodně daleko? Máte plán, kdyby se v tý době chtělo malýmu na svět?
Petul.a: olejové koupele..jak se to jmenuje přesně?

petul.a
autor
29. dub 2008

Jenniffer, já používám dvě značky koupelových olejů: Linola Fett a A-Derma (ten je myslím označený spíš jako sprchový olej, ale já ho klíďo liju do koupele). Přišla jsem na to, že pro mě konkrétně je nehlepší je střídat 😉

gaba3
30. dub 2008

ahoj holky 🙂
petula: to bude mimí fešák, takovejch hadříků 🙂
micanek: nene jizva nebolí, jen někdy při zvedání nebo tahání malého 😉
jenifer: já vím a naprosto tě chápeme, ale v prvním trim. o budeš muset někam vydržet, zvládneš to, jseš šikula 😉
petulko: to je super 😵 já se taky radovala, po porodu mi jich pár vylezlo, přitom v těhu jsem neměla ani jednu 😠 ale měla jsem turbo pupík, jak píše micanek 😀

micanek
30. dub 2008

Tak jsme včera byli v tom Brnisku ...bobule musím pochválit. Taková pohodička. jak mám ale suchej zadek, tak jsem se kroutila jak had a jak šlo kino ze začátku nahlas, tak Michálek tancoval .... no moc se mu to asi nepáčilo 😀

No.... já už nemám jen turbo pupík ... já už mám i turbo strie ... ale na to už prdím ... stejně už to nezachráním ... mazala jsem o sto šest a nic.

Jinak vím, že mě dr. psala nějaké oleje a bylo tam něco beloderma .... tak třeba ti taky něco napíšou.

jenniffer: odjíždí do krkonoš a já bydlím mezi Brnem a Svitavama .... takže 2,5 hod to má domů autem. Vedle nás bydlí můj táta, takže když je pryč, tak je v pohotovosti on .... ale jinak doufám, že by to holt nějak stihl dojet. když ne, tak taky nic nenaděláme ... ale když je tady aspoň ten můj taťka, tak jsem klidnější.

nadenka
30. dub 2008

Ahoj všem,

dlouho jsem se neozvala, tak jen hlasim, že pořád používám ovesné koupele, krém Atoderm od Biodermy a taky kalciovku a pak zinkovou pastu- svědí to podle situace, někdy se to nedá vydržet, jindy je mi třeba 3 dny fajn...ale celkove mam pocit, že se to zlepsuje, tak doufam, ze po 1.trimestru bude lip....

petul.a
autor
30. dub 2008

Nadenka, bude líp, uvidíš 😉 A kdyžtak budeš moct v nejhorším použít mastičku.

Gabi, a to nemám zatím nic od ségry - ta má krámek s dětským oblečením. Jenže tam má věcičky spíš tak od velikosti 68 nahoru a ty se moc nedělají v univerzálních barvách. Takže ségra prostě čeká, co se narodí 😀

slunickooo
30. dub 2008

tak holky - jeto jak na houpačce - včera jsem se radovala jak mi je fajn, ručka krásná, nevědí - a dneska od rána svědí, že jsem nevydržela a musela se drbat 😠 😠 a mám to zase rudý jak... ☹ ☹ ach jo...

micanek
1. kvě 2008

slunickooo: bojuj ... je to fakt pakárna ... uplně ti rozumím ... díky tomu ekzemu jsem měla zasr... celí těhu ... až teď ke konci je mi lépe- sice to není 100%, ale proti celému těhu uplně super. Držím ti pěstíky ať to vydržíš. 😅

slunickooo
1. kvě 2008

Micánku dík, to víš , že budu bojovat, musím - nic jiného nezbývá 😉 😉

ty už to máš za pár vid???? Už se těšíte co???? 🙂

micanek
3. kvě 2008

slunickooo: no na Michálka se samozdřejmě těšíme ..... ale zrovna prožívám strašnej strach s porodu ... už to chci mít za sebou. a fakt mě to už neba ... no kdo vymyslel ten 9 měsíc??? 😀

Jinak mě pro zmenu škrábe v krku .... takže doufám, že nebudu rodit z horečkaa. Vždyky jdu tak na 40C... takže děs

Jinak už budeš mít za sebou první tr. tak si budeš zase moci dovolit o trošku víc a nemít takovej strach .... ikdyž je pravda, že člověk má strach celé těhu.

petul.a
autor
3. kvě 2008

Micanek, zrovna jsem četla v moudré knize, že strach z porodu je jedna z věcí, které přispívají k větší bolesti. Nějak to stahuje cévy nebo co. Prý naprosto bezbolestné porody měly indiánské ženy, protože ty se jen na mimčo strašně těšily, včetně toho okamžiku, kdy přijde na svět. Já mám pocit, že my "civilizované" jen příliš nasloucháme řečem těch žen, které to bolelo, a moc se bojíme neznámého. Ale já ti se nějak nebojím. Teda mám strach o miminko, aby bylo zdravé, a taky z komplikací, to jo, ale porodu jako takového se nebojím. Jen se děsně těším na tu chvíli, kdy mi Plaváčka dají na prsa. Asi nebudu moct věřit tomu, že to je MOJE dítě, pokračování mě a mého manžela a,a když budu hodně sentimentální, tak plod naší lásky 🙂 Micanek, zkus se nějak odpoutat od toho strachu.

gaba3
5. kvě 2008

zdravím všechny maminky a těhulky 🙂
jak se cítíte? nestíhám dočítat, tak doufám, že jsou samá zlepšení!!! 😉 😉 😉 😉
pohladte bříška a snad se brzo ozvu na delší dobu 🙂

petul.a
autor
5. kvě 2008

Gabi, pokud jde o mě, tak mně naprosto vyhovuje jarní počasí - jsem bez ekzému!!! Zaklepávám to. Pozdravuj Vojtíka. A jak se jemu a tobě vede?

nadenka
6. kvě 2008

Ahojky, dneska jsem byla na neurologii a pani doktorka me mile prekvapila, protoze mi rekla to, co mi mela rict doktorka na koznim. Takze: dieta ( zadne rajcata, papriky, citrusy,jablka, brambory, mleko, sladkosti....) a co me prekvapilo, ze nemam pit ovocne caje, pry obsahuji spoustu alergenu vyvolavajicich ekzem....Asi vam nepisu zadne novinky,ale me to celkem prekvapilo.I po skoro 30-ti letech s ekzemem me nektere veci dokazi udivit 😀 A mam si ten zanet v kuzi chladit suchym chladem - treba mrazenou zeleninou v uterce a podobne...Zakladem pry je procistit streva, takze mam konzumovat zakysane vyrobky, ryzi....A taky mi doporucila homeopatku, coz uz jsem tu cetla, ze mate kladne zkusenosti, tak taky vyzkousim....

nadenka
6. kvě 2008

jeste bych se s vama chtela poradit, myslite, ze uz bych mohla pouzit na oblicej malinkato Elocomu nebo radeji pockat az treba do 14TT ? nebo radeji vubec nepouzivat?
Jo a jeste mam od doktorky sumive calcium a magnesium, pry by to taky melo zmirnit ekzem....

petul.a
autor
6. kvě 2008

Nadenka, mě taky překvapilo, že jsem se osypala po ovocném čaji. A to mám ekzém taky 30 let. Člověk se asi stále učí 😅 Pokud se týká toho Elocomu, tak do toho jsem šla od 13tt, protože už prostě nic jiného nezbývalo. ale jen opravdu hooodně opatrně, ale to asi víš. A já zas nevěděla, že calcium a magnesium pomáhají na ekzém, vidíš to. Já jsem ale teď celkem v pohodě, asi jak vysvitlo sluníčko 🙂

gabuse
6. kvě 2008

ahoj holky,
taky se k vám přidávám.Před měsícem a půl se u mne rozjel ekzém, který jsem nikdy neměla...mám to na nohách, rukách,zadku,zádech a dokonce na břichu.Takže moje těhu břicho vypadá hrozně.Jsem zoufalá, nic nezabírá...teď se mažu Locoidem, dnes jsem si poprvé asi před hodinou vzala Dithiaden( v noci nespím, škrábu se a usínám až k ránu),předtím jsem jedla Fenistil,ale ten nezabíral, dále piju šumivé kalcium a magnesko,mažu se ještě Excipialem( ale žádný zázrak),koupila jsem si i konopnou mast,ale nevím.....Jsem zoufalá,celý den se drbu, nic neudělám a bojím se už i jít spát.....fakt MARAS!!!!Nejhorší na tom je, že jsem už zlá i na děti, tím jak jsem protivná z toho svědění ☹ Takže nádherné těhotenství...si ho vůbec neužívám ☹

petul.a
autor
7. kvě 2008

Gabuse, tyhle pocity znám. Jenže tady měli všichni to "štěstí", že je znají odmalička. Možná na tebe takhle blbě působí změna hormonální hladiny a až se těhu posune trochu dál, tak se to zas srovná. Já to teda takhle měla první tři měsíce, pak bylo líp, ale to víš, u každého to může být jinak. VYDRŽ!!! Ten Dithiaden ti určo pomůže. Nebo případně Zodac. Jinak dobrá kosmetika pro ekzematiky je A-Derma, holky chválí i Biodermu. A super jsou koupelové (sprchové) oleje. Bez těch nedám ani ránu. Znám dva: Linola Fett a A-Derma (ten je sprchový, ale dá se použít i do koupele a udělá prima pěnu). Tak se, holka, drž!!! Koukám, že jsi šla do třetího miminka, když už máš doma velkou slečnu a sedmiletýho raubíře, to máš moje sympatie (já mám ségry starší o 9 a o 12 let a je to super) 😉

nadenka
7. kvě 2008

Petul.a : ano, clovek se opravdu porad uci.... 🙂

Jinak moje segra vcera byla na alergologii a bavila se o me s doktorkou a ta ji rekla, ze pry masticky s kortikoidama v tehu nejsou problem, kdyz se mazes malinko a treba jen obden.... Vcera jsem dokonce cetla na virtualni porodnici nazor porodnika od Apolinare, ze formou masti neni potreba v tehu vysadit... tak jsem z toho zmatena, co je teda vlastne dobre a co ne....

a dalsi nazor ohledne Dithiadenu - ten je pry v tehu povoleny proto, ze je stary a nebyla u nej napsana poznamka, ze se nesmi uzivat....ostatni nove leky uz to napsane maji...ale ucinek je pry stejny.

Gabuse: drz se, vím jak ti je...taky jsem nemohla spat a byla jsem protivna na vsechny, protoze to svedeni je naprosto sileny....Vcera jsem zkousela chladit ledem zabalenym do uterky a od svedeni to pomohlo 🙂

nadenka
7. kvě 2008

Nasla jsem jeste pár názorů: Zeptejte se odborníka
Otázka:

Dobrý den, trpím od dětstvím atopickým ekzémem, a nyní v těhotenství se mi podstatně zhoršil (jsem v 9 týdnu). Můj kožní lékař mi předepsal Dermatop, že prý ho můžou i malé děti, a je skoro neškodný. Na letáku je něco jiného, ale to tvrdí, že píšu všude, aby se pojistily. Můj gynekolok mě před braním jakýhkoliv hormonálních mastí varoval, takže nevím komu mám věřit. Jinak těhotenství probíhá normálně a nemám žádné komplikace. Je mi už ale skoro 30 a miminko nám dlouho nešlo, takže mám strach něco riskovat. Jenže ruce mokvají praskají a svědí a já nevím co s tím. Prosím, jestli mu můžete poradit. Na promazávání mám lipobasi.Zajímalo by mě, jak moc je tedy Dermatop škodlivý, a jestli je možné ho po dokončenéům 3 měsíci těhotenství používat – alespoň v omezené míře. Moc děkuji za odpověď.

Od: Jarmila Bohatá

Odpověď

Vážená paní, kortikoidní lokálně používaná léčiva /např. Dermatop mast/ jsou povolena i v těhotenství. Při hodnocení rizika ev. nežádoucích účinků je nutno vždy sledovat velikost ošetřované plochy, stadium a typ onemocnění, délku léčby, rizika vyplývající z neléčení. Ve Vašem případě – ošetření jen rukou – předpokládám léčbu v řádu dní až několika málo týdnů – se nemusíte obávat. Nepíšete, co Vám ekzém zhoršuje – zkuste v rámci prevence naprosto vyloučit jakékoliv saponáty (včetně „zaručeně šetrných“), přepírání drobného prádla v rukách, úklid koupelny bez rukavic, používání tekutých mýdel, barvených a parfemovaných mýdel na ruce. Použití Lipobase či jiných promašťovacích krémů je nutné po každém umytí rukou a na noc, stav kůže a léčbu kožních obtíží konsultujte raději s dermatologem než gynekologem. S pozdravem

MUDr. Daniela Kaňovská

bebca
7. kvě 2008

baby neporadite mi? prosiiiim
som v zaciatkoch tehotenstva a neviem ake vitaminy by som mala uzivat, co by som mala papat a co zase skodi ( myslim tym jedla)
uzivam len kyselinu listovu a k doktorke idem az 3.6.
poradite???

dakujem

nadenka
7. kvě 2008

a tohle je z vrtualni porodnice:
Dobrý den, pane doktore, prosím Vás o radu, jsem už zoufalá. Mám od puberty atopický ekzém a asi 12 let denně na noc si natírám mastí obličej. Je to mast, na níž jsem byla vždy závislá, proto jí beru jako samozřejmost. Složení (neměla letáček) jsem nikdy neznala, protože byla namíchána vždy v lékárně ve velkém balení. Nikdy by mě nenapadlo, že může v těhotenství vadit i toto a ani mě na to nikdo neupozornil. Až v posledním týdnu jsem se postupně dopídila,že mohou vadit kortikoidy. S hrůzou jsem zjistila, že v mé masti obsaženy jsou (přesné složení zatím nevím) a nyní řeším, zda-li jsem miminku nemohla ublížit.Natírala jsem si denně do 26.tt na noc obličej a někdy i vrchy dlaní.Tripple test v 16.týdnu dopadl v pořádku a i podrobný ultrazvuk ve 20tt. Kožní lékař se teď vyjádřil, že se prý může používat v těhu 2x týdně.Okamžitě jsem ji vysadila.Myslíte,že jsem mohla miminku ublížit? Projevilo by se to už? Jaké „újmy“ by z toho event.mohlo mít?Co byste mi teď poradil?Velice se omlouvám za dlouhý text,ale opravdu si nevím rady a všechno si vyčítám. Děkuji velice!!!!

Dobrý den, kortikoidy v těhotenství - v masti obzvláště - nevadí,škoda,že jste vysadila.

nadenka
7. kvě 2008

Bebca: ahoj, ja uzivam Calibrum baby plan a jsem spokojena....myslim, ze s vitaminama ti poradi v kazde lekarne. A vseobecne panuje nazor, ze by se nemeli jist syry typu Hermelin, Niva, jatra, jatrove pastiky, vajicka ( ty nejlepe jenom na tvrdo) a asi ted zacina teplo, tak si davat pozor na salaty - kvuli salmoneloze a listerioze...jinak na netu toho najdes jeste plno, tak si pekne uzivej tehu 😉

bebca
7. kvě 2008

diky nadenka, budem musiet zavitat do lekarne asi co najskor 🙂)))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru