Leidenská mutace, jaký má dopad na těhotenství a porod?

zuzanka68
13. lis 2013

Ahoj holky.
Mám zjištěnou Leidenskou mutaci, tedy vyšší sklon k trombóze žil a prý bych měla být pod dohledem hematologa.
Teď jsem těhotná a můj gynekolog se o to začal zajímat.
Chtěla bych se zeptat, jestli se s tím některá z Vás neléčí a jaký to mělo případně dopad na těhotenství nebo porod.
Děkuji za pomoc.

gepe
2. bře 2016

@mayyas @jana088 musi to byt vsak Femibion s Metafolinem (Folaty v ciste forme - tj. jiz nastepena kyselina listova).
Leidenska mutace nema vliv na metabolicke zpracovani kyseliny listove v tele. Vliv ma MTHFR mutace.
@jana088 jinak pokud jsi prodelala trombozu, mel by Te gyndr vyslat na hematologii nasledne a pripadne se nasadit preventivne mini injekce na redeni krve.

vineta
2. bře 2016

@denisa2312 Pokud máš leidenskou mutaci, je hazard brát HA. Divím se, že tě o tom tvůj gynekolog neinformoval.

gepe
2. bře 2016

@vineta nekteri gyndr tohle asi neresi.

jana088
2. bře 2016

@gepe jo jo je to s Metafolinem.

gepe
2. bře 2016

@jana088 to je dobre. Drzim pesti. 🙂

fidac
2. bře 2016

Leidena jsme zjistili cca před 5 lety po 2 potratech...sice mě moje gyn říkala, že Leidena určitě nemám protože bych potratila pozdějc, jak v 8 tt a nechtěla mě dát ani žádanku na genetiku. Tu mě manžel pak někde sehnal a výsledky byly pozitivní, takže hned při dalším těhotenství jsem začala píchat Zibor hned od pozitivního testu a celé těhotenství bez problému. Teď při druhém těhotenství pícháme zase od pozitivního testu a zatím všechno v pořádku - 17 tt...na kontroly chodím 1x za měsíc 🙂

pajita
2. bře 2016

Ahoj, ja tedy si pichala od samyho zacatku a to bez prodelane trombozy... Jde o to sledovat DDimery a pak se podle toho daji injekce, urcite budes pichat pred porodem a 6tinedeli, ja sla SC, chodila jsem do Prahy na Karlak (pro tebe daleko), je 10x vyssi riziko trombozy v tehotenstvi (mozne i ucpani cev v pupecni snure, proto se to hlida) a pripadne potraty... Ohledne zelene zeleniny (jde spise o listovy spenat apod.) nevim ted jestli redi nebo zahustuje krev, ja to jim normalne (jedla jsem i plesnivy syry....) a s malou zijeme 🙂
GS mamavit nekterym z nich se dela spatne (ja zvracela po nem 2x a koupila jiny) na hematologii kdyz jsem rekla ze to beru tak mi rekli ze to je jak kdybych nic nebrala, brala jsem pak zelezo a klasicky kyselinu listovou

gepe
2. bře 2016

Hoj, ja mela kdysi trombozu (v 21l po operacni, vcetne sepse), moje mama taky vcetne plicni embolie, aj. v rodine. Nikdo me neresil, ani v tehotenstvi s malou, ktere bylo mj. na ****, porod planovanou sekci (2013 duvod polymorbidita matky). Brala jsem klasik listovku, mamavit s DHA mi delal akorat zle.
Nikdo stale neresil, dokud dalsi tri tehotenstvi nedopadly behem roku a pul (duben2014-rijen2015).
Resp. kdyz se resil u posledniho tehotenstvi CVS, tak geneticka diky rodinne "anamneze" jen tak ze kdyz uz mi budou brat krev ohl. plodu, tak mi necha udelat i trombofilni mutace. Vysledek: Leiden, MTHFR, PAI-1 4G/5G.
Ve vysledku se divili, ze mame jiz zdravou dceru a diky tomu velmi spatna prognoza je lepsi.
Takze nyni jako netehotna beru Femibion s Metafolinem a take ciste Folaty.

nicolnik
16. dub 2016

Ahoj, ja mam zjisteno leidena+mutaci MTHFR a mutaci alel genu 4G/4G. Potrat jeden. Diky rodinne anamneze, onemocneni ma mamka, tata i bracha. Budu ted testovana i na nejake autoimuni hematologicke onemocneni, ktere je nejak uzce spjate s tehotenstvim. Mamka mela obe tehotenstvi tezka. Vy, co nemate vystavenou karticku, ze jste pacient s onemocnenim krvesrazlivosti, vykrakejte doktora za usi a at vam ji udela. Kdyby se vam neco stalo, jak treba ze zachranky poznaji, ze mate toto onemocneni. Mohli by vam nasledne podat spatne leky, protoze nemuzeme vsechny.

ewolla
19. pro 2016

Ahoj holky.
Mam Leidena heterozikotni formu.
Mam dve otazky:
1. Diagnostikovali mi to, ale nikdo to neresil, ze pry se to redi az u tehotenstvi. Ted jsem tu cetla, ze se ma chodit na prohlidky nejak pravidelne na hematologii. Doporucujete chodit pravidelne na testy krve?
2. Docela casto letam letadlem a cetla jsem, ze hrozi tromboza pri delsich letech. (Momentalne jsem na Novem Zelande a tam se nekolikrat prestupuje, takte se nekolikrat vzleta a pristava.. Let trva cisteho casu kolem 21 az 24h). Ted jsem v CR na navsteve na Vanoce a tak nevim, jestli se to resi leky pri ceste letadlem nebo jak. Mate s tim nekdo zkusenosti?
Dekuji za pripadne odpovedi 😉

vineta
19. pro 2016

@ewolla Na cestu letadlem, a to i kratší, než tebou popisované, určitě léky na ředění krve- podává se injekčně s účinností 12 hodin. Clexane nebo Fraxiparine, jen musíš být schopná si to píchnout. Dělají i tabletu, která okamžitě naředí na potřebnou hodnotu, název si nepamatuji. Vše na předpis. Já to užívám i na kratší lety, Leid. nemám, ale měla jsem ve 24 letech trombózu, tak nechci riskovat.

smallinka
19. pro 2016

@ewolla Ahoj. Máš tu méně nebezpečnou formu jako já. Na odběry jsem chodila pravidelně pouze v těhu. Píchala jsem clexan od začátku těhu a to kvůli předešlému potratu (díky tomu se na leidena přišlo). Druhé těhu ok a dokonce dvojčátka 🙂 Moje sestra má to samé a pichala clexan až od 3.trimestru. Vyšlo ji hned první těhu. Jde o to, že ve 3.trimestru těhotné ženě houstne krev. Tělo se tak prirozene připravuje na porod a s naší mutací by byla hustá až moc. Bylo by to rizikové tak raději ředit krev + šestinedělí tam je zase v těle moře hormonů což zvyšuje také riziko trombózy. Proto bys neměla brát antikoncepci. Co se týká dlouhých cest letadlem, tam se doporučuje pichnout. 2hodinovou cestu bych neresila. Mela bys to hlásit v nemocnici kdyby si tam mela ležet, např se zlomenou nohou dlouho by si s ní nehýbala, riziko trombózy.

fidac
19. pro 2016

@ewolla já teda pravidelně na kontroly nechodím, jenom v těhotenství, jinak bych doporučovala navštívit hematologa a vyfasovat Fraxiparine, Clexane nebo Zibor.... pokud nejste těhotná tak je možné naředit v krajní situaci i Anopyrinem pokud se třeba nedostanete k doktorovi, ale jinak ty injekce...

veronisa
30. kvě 2020

Zdravím. Leidena mi na gynekologii potvrdili. Bylo mi řečeno, že se nic zvláštního neděje a nic se tedy neřeší. Na hematologii mě nikdo neposlal. Nic neberu. Na nic mě nikdo neupozornil. Jsem ve 21 týdnu. A asi (snad) je tedy vše v pořádku.. Jediné co mě opravdu štve je, že celou dobu beru vitaminy (kyselinu listovou), které se ovšem k dítěti vůbec nedostává....a nebýt této diskuze nevím vůbec nic. Mám nějak řešit či zjišťovat na vlastní pěst prosím?
Díky, V.

broulinnka
30. kvě 2020

@veronisa ahoj, je zvláštní, že tě nikdo nikam neodeslal na sledování, zjm pak na hematologii. Ale v podstatě se nedivím. Sama jsem něco podobného zažila. Leidena mi zjistili v pubertě po prodělané trombóze v lýtku, prý po hormonální antikoncepci v kombinaci s vrozenou genetickou dispozici. Nicméně v těhotenství se o tom vědělo, preventivne jsem aplikovala nejnižší dávku fraxiparinu. Ale žádné kontroly ohledně hlídání srážlivosti, nikdo mi nic neřekl, nikam neposlal. Důvěřovala jsem lékařům a v 26tt jsem už nemohla skoro chodit, a zjistili mi trombózu v čele noze od třísel až dolů. Takže hospitalizace, upoutána na lůžku. 14 dní ani na záchod, vše se odehrávalo pouze v posteli... Nepřeju nikomu! Po zbytek tehu pod přísným dohledem, ale už jsem mohla odpočívat doma. Takže pokud můžu doporučit, určitě z vlastní iniciativy se nechej poslat buď od gyn nebo cestou praktika odeslat do hematologické ambulance, kde tě budou střežit. Těhotenství je jeden zrizikových faktorů

terezkat28
1. čer 2020

@veronisa Ahoj, z vlastní zkušenosti doporučuji zajít k praktickému lékaři a nechat si napsat žádanku na hematologii. Já jsem prodělala trombózu 2x, 03/2013 po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce, zjištěna leidenská mutace FV heterozygot, podruhé 08/2016 po úraze. Od 08/2016 jsem brala dva roky warfarin do 09/2018. 11/2018 jsem otěhotněla. Kontroly na hematologii byly od 01/2019 každých 6-8 týdnů, fraxiparin jsem si píchala od 10.tt až do konce šestinedělí. Podle hmotnosti jsem si píchala 0,4 a později 0,6 fraxiparin, ze začátku do břicha, pak do stehna. Porod byl bez komplikací, přirozený, týden po termínu. Prcek měl 53 cm a 3,8 kg. Celý těhotenství jsem užívala Femibion 1 a pak 2. V šestinedělí jsem si píchala fraxiparin, první dva týdny bylo krvácení intenzivnější. S kojením jsem problémy neměla.

mfis
1. čer 2020

@veronisa @veronisa ahoj, určitě vyhledej hematologa. Já v těhotenství chodím každý měsíc, aby hlídali srážlivosti. Vím, že mi hlídají 3 složky, které jsou důležité. Posledně mi doktor nechal otestovat i kyselinu listovou, které jsem už měla dávno. Injekce se dávají právě podle hodnot srážlivosti. Mě obě těhotenství roste všechno jak má, tak mě čekají až v šestinedělí. Taky je důležité hlásit Leidna při úrazech. Jsi region Praha, jestli to nemáš daleko do UVN, tak zkus hematologii tam. Tu mohu doporučit. Tenkrát mě vzali i bez žádanky od doktora.

veronisa
2. čer 2020

@mfis moc děkuji!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru