Listerióza a těhotenství. Jaké jsou příznaky?

lucias1
10. led 2007

Jestli je tohletéma už někde založené tak se předem omlouvám 😉
Ale zajímalo by mě,kde všude se může vyskytovat,jaké jsou její příznaky a vše kolem.Předem děkuji za příspěvky 🙂

lucqa
15. únor 2007

Sunka by mala byt varena, takze ta by asi nemala byt ohrozena. Mne zasa teraz velmi chutia suche salamy, klobasa a makke syry (Lunex a Bambino).
Ja osobne som bryndzu vyradila z jedalnicka. Ale bryndza sa tusim aj pasterizuje a neviem ci nahodou zrovna tato zimna bryndza nie je len pasterizovana. Takze si radsej precitaj papierik, tam to musi byt napisane.

iga
15. únor 2007

Klobaska, pokud je poradne uvarena, tak snad neuskodi. S tou brynzou jsi mi Lucqo moc radost neudelala, musim dat svokre instrukce, protoze brynzu sice moc casto nejim, ale na Slovensku si ji nemuzu odeprit, to je skoro rodinny ritual 😉

lucqa
15. únor 2007

Viem o com pises, ja uz som mala tolkokrat chut na bryndzove halusky a len som preglgala na prazdno. Dufam, ze nie je zakazana aj pocas kojenia, lebo bryndzove halusky budu asi prve co si dam 🙂

hanysek
15. únor 2007

Holky a co balkánský sýr?

iga
15. únor 2007

Aha 🙂 🙂 🙂 No to teda taky doufam!!! Ale tobe se to uz jak se tak divam na tvuj termin celkem krati. Ale nejsme v tom samy, honi nas mlsna skoro vsechny 🙂 S tim kojenim je to docela zajimavy, ja mam totiz trochu strach, ze s porodem neni jeste vyhrano 😒

lucqa
15. únor 2007

Veru krati 🙂 Uz by som bola najradsej keby bol maly na svete a vedela by som, ze je zdravy a keby som aj chytila nejaku "potvoru", tak by uz bol mimo mna a neuskodilo by mu. Viem, ze pri kojeni nemozeme jest pomarance a citrony, ale urcite sa tam znova nazbiera kopec veci, nad ktorymi budeme slintat 😀

lucqa
15. únor 2007

hanysek toto som nasla: Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov; pre zvieratá nesprávne fermentovaná siláž.
Takisto môže byť zdrojom nákazy čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát), ktorá bola prihnojovaná čerstvým hnojom.

kyri
15. únor 2007

holky, ale od zvířat to člověk chytit nemůže (myslím na dotyk, nebo když vás to zvíře olízne🙂 nejhorší jsou ty plísňové sýry, a pak všechno, co se jí syrové nebo polosyrové - a ta zelenina taky není tak hrozná, i když já taky všechno teď 10x omývám nebo loupu a tak - je to prevít, ale nakazit se člověk může, myslím, jen z těch hodně kontaminovaných jídel. pokud těch bakterií nepozře tolik, tak je stihne spálit žaludeční kyselina anebo neprojdou skrz střevní bariéru...

hanysek
15. únor 2007

ach jo. Minulý týden jsem měla halušky s bryndzou. Ale když mi nic není, tak to bude snad v pohodě. Snad by se už něco projevilo. Jinak díky moc za info 😉

lucqa
15. únor 2007

ja tiez dufam, ze su nebezpecne hlavne tie plesnove syry a surove maso a my budeme mat urcite krasne zdrave miminka 😀

iga
15. únor 2007

Ono mi to spis pripomina takovou ruskou ruletu. Urcite jsem uz taky zblajzla neco ryzikoveho... Zatim jsme i s malym O.K. a podle toho jak me prave kope mam pocit, ze by si zas neco dal 😀

kalo
15. únor 2007

Ahojky! Ja uz se jednou ptala, ale nkdoo nevěděl..holky, co si myslíte o zavináčích?? Mám na ně neuvěřitelnou chuť už dlouhou dobu, ale nevim. Je to prece jen syrova ryba pouze v marinadě..a syrove ryby jsou vubec nedoporucovane..

kyri
15. únor 2007

kalo: já bych je neriskovala - i když si myslím, že pravděpodobnost, že by byly nakažený je malá...

bielanevesta
15. únor 2007

Čo suché salámy??

iza
16. únor 2007

kalo tak já zavináče měla naposledy někdy v prosinci(a to už jsem byla těhu) a taky jsem jedla susi...no doufám,že rybky byly v pohodě, od nich snad až tak lister. nehrozí,ale stejně se nedoporučují...nevím co ti poradit, já jsem příklad toho,že jsem se nechala ovládnout svým chtíčem 😉 😀

marinka
16. únor 2007

A co rybičky z plechovky? Dělám z nich teď často pomazánky..

kalo
16. únor 2007

Ja rybickove konzervy jim. Sardinky a tunaky..No jsou to vlastne taky ryby syrove, ale tim konzervovanim se to SNAD upravi tak, ze nejaka nakaza nehrozi..Doufam..

ena
16. únor 2007

Baby, len aby ste potom neumreli od hladu, ked budete tak vsetko kontrolovat 🙂

kalo
16. únor 2007

Toho se nebojim. Jen me štve, ze se dá nakazit z jidel, které mám zrovna nejraději...sýry, ryby a salaty!!! 🙂)

marinka
16. únor 2007

kalo, myslím, že ryby jsou v pohodě, jediný problém byl u toho uzeného lososa, protože uzení není dostatečná tepelná úprava..

ena: Myslím, že je teď normální, že máme všechny strach, když každou chvíli vidí člověk v tv, že nějaké mamina kvůli listerióze potratila. Dřív člověk ani netušil, že něco takové existuje, tak ho samozřejmě netrápilo, jestli jí vhodné potraviny, ale dnes je to holt něco jiného. Zvlášť když má člověk mimi vymodlené, tak nechce udělat nějakou hloupou chybu, kterou by si pak vyčítal..

dalli
17. únor 2007

ahojte, akurát včera som čítala super článok. Média robia z toho "šialenstvo", pritom išlo iba o jeden dátum výroby. No ale jasné, že človek sa potom bojí vôbec niečo zjesť. Ja jem ryby z konzervy, aj paštéku si sem tam dám 🙂 🙂, čo lekár to iný názor, aj v rôznych publikáciách v tom majú chaos, v jednej nám to zakážu jesť a v druhej nám to zase v tehu odporúčajú, tak čo s tým? asi zlatá stredná cesta...ale je pravda ak to denno denne počúvame tie hrôzostrašné príbehy tak potom človeka napadá všeličo:(

marinka
2. bře 2007

Holky, koupila jsme si dneska sýr Goldenburg, pod tím je napsáno český ementál. Je balený v ochrané folii, 45 % tuku v sušině a v češitě je napsáno jen plátkový tvrdý sýr. No, ale teď jsem si přečetla, že slovensky je tam napsáno: plátkovaný tvrdý plnotučný zrejúcí sýr. Takže to znamená, že je zrající a nesmím ho???

lucqa
2. bře 2007

marinka, ja tiez stale hladam na syroch ci nie su zrejuce. Naposledy som kupila uz len parenicu, lebo na nej bolo napisane, ze je nezrejuca. Ale co som citala o listerioze, tak sa treba vyhybat vysoko rizikovym plesnovym syrom, nepasterizovanemu mlieku, surovemu masu a zeleninu treba dokladne umyvat. Tvrde a tavene syry by mali byt v pohode.

kalo
2. bře 2007

Marinko, jak myslim, že sýry ementalového typu jsou v pohodě..to nejsou ty rychle zrající...Je to hrozny, hlídat to! Já už od začátku těhotenství mám neuvěřitelknou chuť na pořádný hamburgr s tatarkou! Ten už jsem neměla aspoň rok a jestě na nějakou dobu na něj taky můžu zapomenout 🙂) Tak zase zeleninka 🙂

bielanevesta
2. bře 2007

Ja tiež jem každý deň tzv. ementálový syr. Teraz v tehotenstve sa ho nejdem dojesť. A tak som počula, že tieto tvrdé syry by mali byť O.K. Rizikové sú iba plesnivé a rýchlo zrajúce 😉

marinka
2. bře 2007

Holky, díky! Mně to fakt zarazilo, hlavně to, že je tam česky a slovensky něco jiného, a netušila jsem, že i ementál může být zrající, i když asi není nebezpečný, jak píšete.. Mám na něj taky pořád chuť, tak jsem to vymyslela, ať jsem klidná - udělám květákový nákyp a přidám do něj tenhle sýr. Tak bude tepelně upravený 🙂

ivusenka
2. bře 2007

Marinko, ten sýr o kterém píšeš jsem měla přesně dnes k obědu, myslím, že se nemusíš obávat

marinka
2. bře 2007

Ivušenko, přesvědčila jsi mně - jdu do něj, ta chuť je silnější než já 🙂

ivusenka
2. bře 2007

no a já jdu zase do kozího jogurtu, samozřejmě z pasterizovaného mléka, tedy aspoň to píší 😀 Marinko dobrou chuť 😉

marinka
2. bře 2007

Děkuju, je fakt výborný, snad to opravdu bude o.k 🙂 Tobě taky dobrou chuť!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru