Listerióza a těhotenství. Jaké jsou příznaky?

lucias1
10. led 2007

Jestli je tohletéma už někde založené tak se předem omlouvám 😉
Ale zajímalo by mě,kde všude se může vyskytovat,jaké jsou její příznaky a vše kolem.Předem děkuji za příspěvky 🙂

ivusenka
2. bře 2007

No na bílém kozím jogurtu si moc nepochutnám, protože mám ráda trochu ovocné, spíš to beru jako lék na mé vyrážky, alergie a vůbec na imunitu

ronie
2. bře 2007

ahojky já teda doporučuju nečíst noviny a nekoukat na zprávy🙂 Budete šťastnější. Přečetla sem si nákou knížku, studuju obor rodinná výchova takže výživa je jedním z hlavních oborů a jim skoro všechno-hlavně že nám to s mimčem chutná🙂 Jen syrový maso a plesnivý sýry si tedy musim odpustit. Bryndzu, klobásy, kozí sýry( ty miluju) papáme a je nám hej. Kdyby měl člověk sledovat co všechno dle odborníků nesmí tak si toho moc neužije🙂 Důležitá je pestrá strava se spoustou ovoce a zeleniny a to mi nedělá problém. 😉

ivusenka
6. bře 2007

Ronie, tos mě docela potěšila s těma kozíma sýrama, mě jen dnes docela špatně, protože mi to zavinila i psychika, koupila jsem si ani ne 10 dkg kozího sýra, prostředek je takový tvarohový a okraj podobný hermelínu, tak jsem z toho celou dobu měla špatný pocit. Takže jsem snědla asi 5 dkg sýra, byl dobrý, ale psychicky jsem na tom hrozně, snad budeme v pořádku.

ronie
6. bře 2007

ivušenka to bysme se z toho zbláznili kdybysme nejedli a nepili a vůbec nedělali nic co zrovna,,odborníky" napadne že se v těhu nesmí. A s těma kozíma sýrama-dopuručuju tvrdý myslím že se menuje paladino nebo tak něco(ukrajujou z velkýho bochníku). Rozhodně ho maj v tescu apod.u pultu. Je strašně dobrej a můžeš bejt v klidu a navíc má spoustu vápníku. Ale ty měkký taky jim. Takže nejdůležitější je aby si byla v pohodě. A rozhodně budete v pořádku 😉

marinka
9. bře 2007

Holky, ještě jeden dotázek. Manžílek koupil šunku, na které je naspané zauzená a pod tím, že je to tepelně opracovaný výrobek. Moc se v přípravě masa nevyznám,ale znamená to, že je normálně uvařená a pak se dá jen krátce zaudit, aby získala tu specifickou chuť a vůni? Vzpomněla jsem si na ty závadné uzené lososy, jestli je to stejná, nebo jiná úprava..

evelinecka
10. bře 2007

Ahojky holky, tak docela jsem se po přečtení tohoto tématu vyděsila.... ☹ jsem 33tt a když to vemu zpět, na začátku těhu a sem tam i v průběhu jsem s klidem papkala jak plísňové sýry, tak paštiky o uzeninách nemluvě.... ne nijak překotně, ale přece....až když se začalo mluvit o listerioze jsem si začala dávat pozor, jenž co když...? a to jsme si na Silvestra udělali výborné mňamky s uzeným lososem 😖 Jak jsem si zde přečetla, příznaky mohou být jako u chřipky a je fakt, že od podzimu mě asi dvakrát třikrát nějaká viroza zkolila...což u mě není zvykem ☹ jenže to mě ani náhodou nenapadlo, že by to mohlo být třeba i bakterií listeria...nebo to přeháním? jsem zbytečně přecitlivělá? .. možná je opradu lepší nevědět 😒 Při prvním těhu před třemi lety jsem jedla všechno s mírou a bylo to v poho... 😉

mikulka
1. črc 2008

Holky, včera jsem v jedné hodně luxusní restauraci jedla francouzské sýry typu hermelín (samozřejmě o moc lepší). Ty okraje jsem nejedla. Mám se bát?
Na porodnici.cz jsem četla, že záleží na tom, jak byly sýry skladované a jestli nejsou prošlé, ale že se plísň. sýry vyloženě nezakazují. Něco jiného je to u majonéz a kupovaných salátů, chlebíčků atd. Co myslíte? Od noci na to myslím, jesti jsem neriskovala. ☹ Zase si říkám, v tak luxusní restauraci snad riziko není?

lukin
1. črc 2008

mikulka: Tak proč jsi to jedla, když jsi věděla o riziku? Nevím, snad bude vše v pohodě 🙂 ale příště taková jídla raději vynechej, ať pak nestresuješ 🙂

kacamar
1. črc 2008

mikulka, ja jedla i hermelin a kupovane pomazanky. V krevnich testech mi nasli, ze jsem prodelala listeriozu - pravdepodobne nekolik mesicu pred tehu a ani jsem o tom nevedela. Mala je zdrava a jim vesele vsechno dal 😉

mikulka
1. črc 2008

lukin, jedla jsem to, protože jsem se domnívala, že v tak luxusní restauraci se nemusím bát a taky jsem si myslela, že riziko je u plísňových sýrů typu niva, ne u hermelínu. jenže mi to vrtalo hlavou, tak jsem dnes začala pátrat po netu a zjišťuju, že rizika jsou i v hermelínech. ☹ Ach jo.

mywiel
1. črc 2008

Mikulka nestresuj uz teraz ved ti bude este doki robit krvne testy, takze ak by nieco zistil tak to bude liecit, ale uz to nejedz aj ked nemusis dostat hned listeriozu ten stres ti za to nestoji nie? A neprospieva ani tebe ani babu, takze klud a vzdaj sa toho ved uz nemas vela do konca. Pekne tehu. 😉

mikulka
1. črc 2008

mywiel, a na to se dělají krevní testy, na listeriozu? A v kolikátém týdnu? Jinak díky za uklidnění 🙂

mikulka
1. črc 2008

Holky, ještě jsem našla, že rizikové jsou spíš sýry, kde je plíseň i uvnitř:
vyhněte se sýrům typu camembert, sýrům s plísní uvnitř hmoty a sýrům mexického typu (není třeba se vyhýbat tvrdým sýrům, taveným sýrům, krémovým sýrům, sýru cottage, nebo jogurtu).

mywiel
1. črc 2008

Vsetky syry a mliecne vyrobky co su pasterizovane su ok. 😉

mikulka
1. črc 2008

Snad jsou tedy pasterizované i ty francouzské sýry. manžel do té restaurace volal a řekli mu, že máme být bez obav, že ty sýry dovážejí přes německo, že jsou ve vakuovaných obalech, ale čerstvé, že prý jsou to ty nejlepší a nejdražší franc. sýry. Ono taky ta variace sýrů stála 350 Kč!!! Tak snad.

evamik
1. črc 2008

Mikul, zrající sýry nejsou pasterizované, ale už se tím netrap, ta pp. je fakt malá... A příště už to nejez! 😅

mikulka
1. črc 2008

Jo, příště si dám velký pozor, co dávám do huby, než atkové nervy, co dnes mám. ☹
Snad bude miminko v pořádku. Díky evi.

moloko
14. říj 2008

Holky, obnovuji tuto diskuzi, protože mě tato otázka už chvíli děsí..Toto pondělí mi bylo na gynekologii potvrzeno těhotenství a cca před 17 dny, kdy jsem o něm bohužel ještě nevěděla, jsem snědla tatarský biftek 😒 Byla už jsem tehdy týden těhotná a teď mi to pořád vrtá hlavou..od doby co to vím se hlídám, ale tohle už se zpátky vrátit nedá a proto zvažuji, zda se dá udělat test na listerii..zjistili by to z nějakého z krevních odběrů během těhotenství? Díky moc za odpověď 😉

andykov
14. říj 2008

moloko: test se snad určitě dá udělat, ale nestresuj se, zase to není tak žhavý. to je jak se salmonelou, taky by jsi se ji měla bát, může být všude a měla si ji někdy? stačí kontrolovat trvanlivost potravin... 😉

jasom
3. led 2009

ahojte baby, ja som jedla nepasterizovane maslo a to asi tak 5 dni v kuse, lebo som o tom nevedela, od rana ma boli hlava a nejako sa zacinam obavat ci je vsetko v poriadku 😖

jasom
3. led 2009

nikto nema skusenost? Mna ta hlava poriadne zacala bolet tak sa i viac i zacianam bat ☹ ☹

azhra
3. led 2009

Jasom, s tim ti asi nikdo nic moc neporadi..bud na tebe leze chripka, nebo te hlava boli od toho stresu,jestli nejsi nemocna az se ti ztoho muze spustit migrena... anebo by to mohlo byt ono? Zkus si zajit ke svemu gynekologovi anebo praktikovi na odber . Ten ti poradi 🙂

wsmoulinkaa
4. led 2009

tvrdí že zrající sýry by se neměli ale v malém množství neuškodí....já jedla romadůr, obalený hermelín ale i olomoucký syrečky...dr jsem to řekla a řekl že je vše v pořádku...jen at to nepřeháním. 😉

artepa
5. led 2009

Ahojky,
Jasom, bolení hlavy může být i z výkyvu hormonu v těhu. Já teď mám migrény docela často (jsem v 11.tt). Nestresuj se, ale Dr. bych to asi při kontrole nahlásila. Pokud nemáš zvýšenou teplotu, tak to snad bude OK.

Já teď taky trochu plaším. Předevčírem jsem si na návštěvě dala pár jednohubek s nakládaným matjesem, než mi došlo, že je to syrová ryba. Dnes mám průjem, tak červíček taky hlodá. Na KO jdu v pátek, tak se Dr. prásknu, že jsem makovec. Snad bude vše vpořádku.

jasom
5. led 2009

artepa: no ono asi sa neda tomu zabranit uplne aby sme si nieco nezdrave a zakazane nedali i ked neumyselne 😒 ono moj muz uz povedal ze to by som nemohla ani jest keby som sa mala takto stale sledovat ale tiez uz pokojna nie som co som zhltla to pasterizovane maslo. 😒 aj ked ako moj lekar povedal stat sa moze hocico ale nemam sa stresovat. Teplotu nemam, bolest hlavy mi trochu ustupila 😉 asi to je aj zo stuhnutej chrbite 😖 bola som na masazi tak som rada. 🙂

andreasek82
18. únor 2009

artepo..
ja zas vcera snedla cerstvou bagetu z bageterie s uzenym lososem.. taky cervicek hloda.. ☹
snad to bude v poradku! 😒

bibi78
3. bře 2009

Len dodam, ze skutocne lahodkova talianska mozarella vyrobena z bycich zliaz sa nepasterizuje, ale to by ste hned spoznali podla zavratnej ceny tohto syru, pripadne v nejakych spickovych restikach, takze myslim, ze vacsina z nas s takouto mozarellou ani nepride do kontaktu... 😵 Podobne je to s lahodkovymi syrmi a syrmi exotickeho povodu - tym myslim, aj specialne francuzske syry, ktore nie su tepelne upravene, napr. kozi alebo akykolvek makky syr.

bibi78
18. čer 2009

No zase obnovim tuto temu. Najradsej by som sa pretrhla, ked citam svoj posledny prispevok. Prave vcera som sprvu nevedomky, potom aj vedome zjedla kozi syr nepasterizovany. Bola som totiz v jednej bio-restike, ktorym teraz odporucam vyhybat sa vsetkym tehulkam, pretoze vacsina veci je tam nepasterizovana... a ubezpecili ma, ze ked to preslo pri 180°C na 8 minut pecenim, ze sa vsetky mozne bakterie znicili. Tak som uverila, ale teraz zase chrobak v hlave neda pokoj... Precitala som si asi sto clankov na tuto temu, ale jasny nazor som nikde nenasla. Neviete ako je to naozaj? Uz som z toho na nervy.... 😖

andreasek82
18. čer 2009

bibi ja myslim, ze udajne bakterie by se opravdu timhle zarem znicily! 😉 🙂 bud v klidku!

erinka83
22. čer 2009

Pry se listerioza nici uz pri 70 stupnich, tak bych byla v pohode🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru