Mám strach o funkčnost placenty, pomůžete mi?

denousek
3. bře 2012

jsem ve 35tt ...mám těhu cukrovku a bojim se že mi dřív přestane fungovat placenta a mimi mi umře.. 15.3 jdu poprve do porodnice na ktg.. ptala jsem se svého dr jestli mi budou do porodu ještě delat uzv a prý když nebude potřeba tak ne.. ale já mam z te placenty hrozný strach. a ještě k tomu když mám tu cukrovku tam se to prý stáva!tak proč ty uzv nedělají?nevím co mám dělat... to se v podstatě nijak poznat nedá že ☹ a já mám z toho denně strach ☹
díky za pomoc co by jste dělali vy??

mamkamarketa
3. bře 2012

@denousek chapu tvuj strach,ale je to si myslim zbytecne. tehu cukrovku ma celkem velky % tehulek. navic zensky s cukrovkou vetsinou nenechaji prenaset. tim bych rekla,ze to je jedno z ''opatreni'' hlavne sama sobe zakaz myslenky,ze ti miminko umre! tehu cukrovka neni ''zas az takova komplikace'' aby to vedlo k smrti miminka
neboj se bude to ok

denousek
autor
3. bře 2012

@mamkamarketa no ja vím přenášet néé ale co kdyz mi placenta nebude fungovat uz ted?5tydnu pred porodem?nechapu proč uzv nedelaji... pořád na to myslim.. ale kdz budu šílet tak mi uzv delat budou ne?psychika je přece dulezita..

mamkamarketa
3. bře 2012

@denousek to si nemyslim,ze ti udelaji UTZ na prani. treba ti udelaji monitory.UTZ vysetreni nejsou zrovna nejlevnejsi a na prani ti to neudelaji. neboj,bude to ok

pusolamy
3. bře 2012

@denousek : a to ti rekl doktor ze se to muze stat kdyz mas cukrovku? prijde mi to docela prehnany se zbytecne stresovat kdyz se nic nedeje akorat si nervama privolas porod driv, jak pise @mamkamarketa tehu cukrovku ma spousta mamin.tak hlavne klidek a nozky nahore at ma mimi psychycky pripravenou maminu
jo a jeste kdyz rikaji ze se muze stat ze mimi muze umrit na syndrom nahleho umrti tak neznamena ze se to musi stat to je myslim dost podobne

evabelk
3. bře 2012

@denousek Ono se ti dá těžko poradit, když to máš v hlavě...já měla velké stresy v prvním těhotenství,z předčasného porodu. Dělám v oboru a o to to bylo horší. Ale nikdo mi to nevymluvil. A stejně na tom byly kolegyně z práce. Teď jsem těhotná podruhé a nějak to už neřeším. A jsem zatím těhulka v pohodě-ťuk ťuk ťuk 😀 ...Já ti mohu jen říct, že těhotných s těhotenskou cukrovkou je opravdu spousta, proto se teď ten cukr kontoluje všem těhotnýcm, dříve to tak nebylo. A ze své šestileté praxe + 3let praxe ze školy, jsem se nesetkala s tím, aby někomu kvůli těhotenské cukrovce zemřelo miminko. Je možné, že se to děje, když to máš tak v sobě zafixované, ale není to na denní pořádku! Ani se u takových maminek častěji netočí KTG, takže opravdu tam to riziko selhání placenty nebude tak veliké. Miminka, až se narodí jsou větší, to jo, ale nic víc...po porodu pak tyto ději jsou více hlídané, kvůli hypoglykemii a maminkám se taky berou kontolní odběry na cukr. A pak některé chodí do diabetologické poradny. Ale vše závisí na nemocnici, lékařích, kam dříve chodily a kde rodily. Já bych tě tak ráda uklidnila, ale pokud to máš v hlavě, tak to musíš nějak vydržet těch 5 týdnů do konce, co tě ještě čeká 🙂 Jak vidím, tak máš doma krásného chlapečka a taky jste to spolu dotáhli do zdárného konce, tak i teď to zvládneš, neboj!!! Držím palce 🙂 ps: a proč by ti vlastně měli dělat častější UZ? UZ spíš kontroluje velikost mimina, jestli má všechny orgány....ale právě to točení KTG pozná, zda placenta funguje, tak jak má. Jestli má mimi dostatek kyslíku, který mu jde z placenty. Stačí záznam 1x týdně. Pokud se jim něco nebude zdát, tak tě na ty KTG budou posílat častěji, třeba 3x týdně.

denousek
autor
3. bře 2012

@mamkamarketa ja si to klidne zaplatim o to mi nejde... prece mi nenechaji umrit dite?protoze vim ze cukrovkářum se muzou delat uzv neomezene.. ale muj dr mi rekl ze mi udelaji uzv jen kdyz to pro ne bude nutné... ale co já ☹

denousek
autor
3. bře 2012

@pusolamy ne to mi nerekl dr to jsem si vycetla..ze cukrovkarum se vyvolava porod driv ze jim driv odhazi placenta.ale u naas v porodnici se to uz nedela prave..ze se vyvolava skrz to driv ☹

editah222
3. bře 2012

@denousek nestresuj se. Jak půjde do porodnice na ozvy tak řekni, že máš těhu cukrovku a, že by jsi byla ráda kdyby miminko bylo zkontrolováno. Já jsem vždycky pěkně poprosila a i MUDr. Kincl mi ho udělal 😀 😀 Taky kontrolují průtoky pupečníkem.
Ale pokud máš cukrovku v pohodě tak se nemáš čeho bát!!! Všechna ta rizika jsou v případě, kdy je ta cukrovka opravdu nehlidaná a špatně kompenzovaná.

editah222
3. bře 2012

@denousek mě bylo řečeno, že pokud do 39tt neporodím tak jdu na vyvolání a to jsem rodila před rokem 😕

denousek
autor
3. bře 2012

@evabelk ktg nepozna nic co se týče placenty to bohuzel neni pravda...
a delaji se uzv protoze miminko cukrovkaru muze rust rycheji nebo naopak kvuli te placente pomaleji... tak aby to poznali kdyb se neco delo...

denousek
autor
3. bře 2012

@editah222 no me nikdo nic nerekl jen mi rekli sestricky v nemocnici-kdyz jsem byla v nedeli na pohotovosti ze se to delalo ale uz se to nedela... o vyvolani mi dr nerekl vubec ani slovo..chodim k balakovi a ty?

editah222
3. bře 2012

@denousek já ke Konečnému, ale to o tom vyvolání mí řekl každý doktor v nemocnici když jsem chodila na monitor. Ono se od toho vyvolání ustupuje, protože ted jsou ty těhu cukrovkářky dobře hlidané a riziko nehrozí.

denousek
autor
3. bře 2012

@editah222 no nevim jestli jsem zrovna dobre hlidana kazdej tady na koniku mi tu moji dr jen sepsul ze dela vsechno uplne spatne... ☹ tak uvidime co mi reknou v porodce 15.tyho tam jdu.. a Konečny ještě v porodce děla?ted jsem tam potkala moc príma pani dr. nejaka slovenka Paučinová.. a byla skvela..

marketa137
3. bře 2012

@denousek ty nechodíš do rizikové poradny? Já jako diabetička chodim každé 3tt a i utz. No minule právě průser odhalili na monitoru ale nemělo to vůbec co dělat s cukrovkou takže ted se samozřejmě bojim toho samého ale prý tak blbá náhoda se 2x neopakuje 😒 . od příště už budou kontrolovat i placentu jestli nevrůstá do dělohy, prý u minulý sekci měli problém jí vyndat 😒 . zkusila bych se domluvit v porodnici 😉

editah222
3. bře 2012

@denousek jj, Paučinová je celkem OK, těch mladých češek a slovenek je tam ted vic, myslím že 4. Konečny je furt i v porodnici.
Já ti psala, že jsem kvůli přístupu diabetologů v PV začala jezdit v druhém těhu do Brna. Ale tak jestli máš glukometr tak víš jak na tom jsi a pokud nepřekračuje doporučené hodnoty tak je vše v pohodě.

denousek
autor
3. bře 2012

@editah222 no nekdy to prave ze prekročí... ale málokdy jinak je to ok... ona mi prave rekla merit se 2 hodky po jidle a nema to byt nad 7 a tady mi vsichni rikate ze je to blbost a ja mam z toho ak depku ze ta dr je teda asi nejaka divna tak snad sakra vi co dela ne 😒

@marketa137 chodim do normalni poradny v rizikove nejsem a pak chodim jednou mesicne do te dia poradny

dlabinecka
3. bře 2012

Funkčnost placenty by podle mě poznali i z křivky...

editah222
3. bře 2012

@denousek no, ví co dělá, ale dělá to po staru a dnes už nestandartně. Po 2 hodinách má být hodnota pod 6,8, ale líp pod 6,6.
Ta diabetoložka co jsem k ní chodila v prvním těhu taky moji cukrovku dost zlehčovala, v Brně mi byl hned nasazen inzulin. Konečny (gynekolog) se divil, ani on by ti cukrovku tak nehrotil. Ale já byla klidnější.

editah222
3. bře 2012

@denousek a souhlasím s holkama, funkčnost placenty se pozná i na monitoru.

marketa137
3. bře 2012

@denousek 😕 😕 😕 ty nechodíš do rizikový v porodnici? to slyšim poprvé. já chodim do dia po 3 týdnech a pak do rizikovky a ještě ke svý doktorce ta mě dělá utz taky po 3tt ale třeba máš cukrovku ok. Já pícham vysoké dávky a hodnoty nic moc 😒 . navíc jsem po dvou sekcích takže toho mam víc. ale vim že na utz hodně hlídají mimi jestli už nepůsobí cukrovka a celkově jak roste a tak jsem chodila v každém těhu 😉 . zaráží mě že ty utz nejsou častější což právě u diabetiček by mělo být aby mimi nerostlo až moc, no mě hlídali a stejně malej byl obr a to týden před akutní sekcí prý 2600gr a za 6 dní 4140gr 😔 . takže bych se jich v nemocnici zeptala jak a co bude at alespon vidí jak na tom mimi je a jak je veliký 😉 Ty hodnoty, na alčno do 5,6 a 2h po jídle max 6,5 😉

ashlee
3. bře 2012

@denousek tak si ultrazvuk zaplat 😅

denousek
autor
3. bře 2012

@editah222 tak ja rikam ze mi v porodnici proste rekli ze se to na monitoru nepozna !!!

jinak kdyz je to do tech 7 tak je to asi v poho ja to mam vetsinou min ale nekdy kdyz zhresim tak i 8 ... vadi to moc?je to jednou za cas.. vetsinou mam v bloku 6.6 --------5.8----------------4.8--------------------------6.9..........5.5---------5,1-----------------------6.4------------------5.5-------------------------------6.1-----------6.2 to jsem ted kousek opsala po tech jidlech

werumka
3. bře 2012

@marketa137
@denousek
Těhotný s klasickou těhotenskou cukrovkou nechodí do rizikové poradny. Tam chodí diabetičky, které mají inzulín od začátku těhotenství. Jinak já jsem měla cukrovku celé těhotenství a ultrazvuk mi byl dělán celkem 4x za celou dobu 😀 A to jsem do rizikové poradny chodila 😀 Jednou v 6., pak ve 12., ve 20. a ve 35. týdnu. A jinak klasický ktg jednou týdně od 36. týdne dál. Placenta Ti stárne od 35. týdne. To každému. A s těhotenskou cukrovkou je blbost, aby odcházela moc rychle. Měla jsem párkrát glykémii i dvacet a syna to nijak nepoznamenalo 🙂 Co by za Tvoje hodnoty daly holky na inzulínu 🙂

denousek
autor
3. bře 2012

@marketa137 ne nechodim do zadne rizikovky a inzulin si nepicham tak treba proto ne? byla jsem jen 2krat v dia poradne -s hodnotama a vymrcela jsem si glukomer domu at se muzu sama hlidat a jednou mesicne jdu s močí do laborky a pichaj me do prstu na ten glykovany hemoglobin..jednou jsem ho mela 3% podruhe ted minuly tyden 2,1%

werumka
3. bře 2012

@denousek Týýý jo, glykovanej 2,1% - to je nedostižný luxus 😀

denousek
autor
3. bře 2012

@werumka jo to ja si myslim ..asi hdne jenze ony jsou pak i vic hlidany vis...vim ze hodnoty mam oproti vetsim cukrovkářkám super ale i tak stresuju kdyz na me vyzkoci nejaky blbý číslo.. no jeste to musim vydrzet .. a neuzobavat sladkyho..
a ja jsem to prave tak slysela ze cukrovkarum ta placenta odchazi driv ☹ tak z toho mam bobky... a uzv bych moc rada ..pro klid duše..

denousek
autor
3. bře 2012

@werumka fakt jo :_D myslís? 🙂 to prej hodne odhalí... jeste tam jdu jednou ke konci brezna

marketa137
3. bře 2012

@denousek ten glykovaný máš fajn, u nás i ty co nejsou an inzulínu chodí do dia poradny po 3tt a i na utz. já jsem za častý UTz fakt ráda alespon vim jak malá roste, uvidim ted ve čtvrtek na váhu 🙂

@werumka fakt jo? to máme teda něco extra, já chodila do rizikovky hned i u prvního ještě před inzulínem a ted chodim asi od 16tt do rizikovky i když sami řekli že to je i brzo že tam se ještě nic neděje 🙂

denousek
autor
3. bře 2012

@ashlee jo vssak s tim počítám to jsem taky říkala kdyz budou proti ale co kdyz me i tak odmítnou ze... ale kdyz to jinak nepujde samozdrejme si ho uhradim!!pro klid duse... ale pak nevvim na co platim zdravotni pojisteni pak neco potrebuju a nejde to ☹ a nevim proc nekterym na cukrovce uzv delaji a nekterym ne ☹

werumka
3. bře 2012

@denousek Ano, ale v 99,9% se to týká diabetiků 1. typu a těch, co jsou na inzulínu od začátku. Za těch pár týdnu s těhotenskou cukrovkou, která je víceméně bez problémů se to nemůže zas tolik pos...at 🙂 Já měla celé těhotenství glykovanej mezi 4-4,5 a byla jsem dávaná za příklad a diabetoložka mě ujišťovala, že s tímhle žádné komplikace nebudou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru