Matka B- a test na protilátky negativní

tessekinen
15. dub 2014

Ahoj, mám ks B-, výsledky na protilátky my vyšly negativní, takže musím jít na píchání protilátek. Jen to pořád nějak nechápu. U první dcerky mi před ani po porodu nic nepíchali a teď zase tohle. Máte to některá taky tak, jaká jsou rizika? Děkuji za rady a odpovědi 🙂

baru88
16. dub 2014

holky taky zrovna řeším rh faktory...mě dr. řekl, že jsem krevní skupina 0 Rh faktor pozitivní a protilátky negativní - je to dobré nebo ne? mám v tom už zmatek z těch všech článků...děkuji za odpověď.....

tessekinen
autor
16. dub 2014

@terkaz určitě napišu 🙂

tessekinen
autor
16. dub 2014

@terkaz určitě napišu 🙂
@hanyzka11 já vůbec neřeším peníze, ani mi neřekli, že bych za to měla něco platit. Ptala jsem se proč to musí být, když jsem - a testy vyšly negativní a jestlito pomůže, nebo ublíží miminko. Šlo mi o tohle a nějaký vysvětlení. Sestra mi zatím žádný nedala, tak budu muset až osobně, nežmi něco píchne 🙂

terkaz
16. dub 2014

@tessekinen presne tak to mam ja. kdyz jsem se na to ptala na kontrole v 16. tydnu ( kdy mi doktorka rekla, ze me to ceka) tak mi sestra rekla, ze je to jeste daleko at si kdyztak zkusim nekde zjistit nejake informace 😀 Sila co? Misto aby doktorka byla kompletne informovana, tak mam pocit, ze je ji to jedno. Proste ji nekdo rekl, ze se to tak dela a tak to dela a uz se nezajima vic. Ale musim ji to rict vcas, aby to mohla objednat v lekarne 😀

tessekinen
autor
16. dub 2014

@terkaz mě minulý čtvrtek vzala krev na protilátky, v úterý jsem volala na výsledky, prý negativní a mám přijít 28. na injekci. To je vše 😀 takže asi tak no.

terkaz
16. dub 2014

@tessekinen mne prave brala jen na zacatku tehu, ted jsem 24 tyden. za tyden jdu na kontrolu, tak predpokladam, ze uz bude chtit vedet jak jsem se rozhodla, at to teda muze konecne objednat 😀

vilibalda
16. dub 2014

@terkaz Jestli zjistíš, co se stane, když dítě Rh- dostane preventivně tu injekci, budu ráda, když napíšeš. Zajímalo by mě to. Oni doktoři asi ani sami neví, co je úplně nejlepší 😖 Právě v Olomouci se snaží zjistit Rh faktor dítěte, aby se nedával injekce zbytečně, ale nevím, jestli mají nějaké výsledky nebo jak pokračují. Ono je těžký říct, co je správně. Je to jako s ostatníma vyšetřeníma, někdo dělá utz každou poradnu, někdo jen 3x za těhotenství, někdo posílá na NT screening, někdo pořád trvá na tripl testech... Přinos se uvidí až časem, ale to nám teda moc nepomůže. 🙄

terkaz
16. dub 2014

@vilibalda prave, ja uz to zjistovala i ve virtulani nemocnici, ale vsude melou to same a nikde mi zatim neodpovedeli na to, co jsem se ptala. Holky, mozna to zkuste take zadat dotaz a muzeme porovnat, co vam odpovi.
ja uz nevim, kam se obratit. Obeslala jsem s dotazem i vsechny svoje kamaradky. Jedna se mi ozvala, ze mi da vedet, ma kamaradku porodni asistentku. Tak pak dam vedet, kdyz se neco dozvim. Ja jsem to prave u predchozich dvou tehu neresila, kontrolovali me, po obou porodech mi dali protilatky, protoze obe deti jsou pozitiv a bylo vyreseno. Ted se to pry zavadi jinak.....tak nevim....jestli to neni zbytecny.
@tessekinen

verdos
16. dub 2014

Mně doktor řekl, že je teď takové doporučení (takže to doporučuje někdo seshora a doktoři se víc nezajímají...), ale že dřív se to nedělalo a neví, jestli to má nějaký vliv. Injekce se píchá preventivně, někde jsem četla, že už se od toho zase ustupuje, ale já si to píchnout nechala v obou těhotenstvích, došla jsem k názoru, že spíše než uškodit to může pomoct, co jsem četla o Rh-, tak mi moc povzbudivé nepřišlo, takže jsem za tu možnost byla ráda. U někoho to ale prý nezabírá. U mě nikdy protilátky zjištěné nebyly (což je dobře) a to mi to píchali i v těhu i po porodu (oba kluci byli totiž Rh+, jak jinak... :D). Po porodu se dělají krevní testy miminka, takže to pak píchat nemusí, pokud je dítě Rh-. Dodám, že oba kluci jsou v pořádku a neměli dokonce ani jeden žloutenku (a oba jsou narození v zimě - jeden v prosinci a jeden v únoru) 🙂.

vilibalda
16. dub 2014

@verdos Mám stejný názor jako ty i zkušenost se žloutenkou 🙂

Jinak jsem našla tohle http://www.lf3.cuni.cz/opencms/export/sites/www...

což ale stejně neodpovídá na otázku, co se stane když se ta injekce dá a dítě je Rh- ☹

verdos
16. dub 2014

Možná by šlo najít něco na zahraničních serverech?
Zatím jsem četla jen toto: http://www.webmd.com/baby/rh-immune-globulin a přečetla jsem si, že se to váže na rh+ krvinky, které to navíc maskuje před mateřským imunitním systémem. Pokud je dítě rh- tak se to u něj na nic nenaváže, maximálně u toho dítěte rh+, ale není toho tolik, aby tomu dítěti to ublížilo (navíc případný benefit je v tomto případě - jedná se o incompatibilitu - jasný). Samozřejmě jako u všeho tam mohou být další problémy - reakce ve vpichu, teplota nebo alergická reakce na obsaženou bílkovinu atp. To pak určitě může ovlivnit i to dítě. Víc zatím nevím a syn mi tu vyházel celou poličku se svetry a halenkami a ještě se mi tu zakousl do neumyté hnusné mrkve, takže teď ani nic hledat nemůžu...

strict
19. dub 2014

@ange_de_la_morte nevyrazi, protoze jde o klasickou mendelovskou genetiku a na fenotyp Rh+ ti staci jedna dominantni alela, takze genotypove bude takovej jedinec bud dominantni homozygot (DD), nebo heterozygot (Dd)...

@terkaz kdyz uz budes mit protilatky, tak uz si nemusis zadnou injekci nechat pichat, protoze ta se dava proto, abys ty protilatky vubec nevytvorila (tj. nebyl ohrozenej plod, kterej mas ev. dalsi plod)... kdyz bude tvoje dite Rh - a dostanes anti-D injekci, tak se samozrejme nestane nic, naopak kdybys mela dite Rh +, tak ho to ochrani pred tim, aby ho tvoje protilatky jakozto cizi antigenni teleso znicily... druhou moznosti je invazivne odebrat krev plodu, coz v tyhle indikaci nedela, pze je to narozdil od aplikace anti-D riziko velky...

strict
19. dub 2014

@vilibalda kdyz je dite Rh -, tak se nestane vubec nic, co by taky melo?
z principu veci... jsem Rh - matka, mam v sobe plod Rh+, coz moje telo povazuje za neco ciziho, nepatricnyho, co se musi dat pryc, takze zacne vyrabet anti-D protilatky (ty maj za ukol znicit plod), pokud dostanu zavcasu injekci proto anti-D protilatkam, tak to bud zabrani jejich vzniku, nebo to znici uz vytvoreny, takze neni nic, co by bojovalo proti "nepratelskymu cizimu Rh- plodu", cimz je problem vyresen... pokud jsem Rh- matka a mam Rh - plod, tak ani po aplikaci anti-D injekce se nestane nic, akorat jsou to vyhozeny prachy, protoze v mym tele neni nic, co by to potlacilo (mam s plodem stejnej faktor, takze neni povazovano za vetrelce a neni potreba ho nicict vyrobou vlastnich protilatek)...

tessekinen
autor
28. dub 2014

@terkaz tak jsem dnes byla na injekci tech protilatek. Bylo mi receno, ze kdyz ja jsem B- a vysledky negativni, tak ze je to dobre, ale tim ze neznaji kr.sk. manzela, tak je to nove, ze se pro jistotu trosku tech protilatek picha. Pokud bude mimco taky -, tak mu to neublizi.
@hanyzka11 Jo a nic jsem neplatila, mam prumyslovou pojistovnu a sestricka rikala, ze se to neplati.
Tak nevim za co po Vas nekterych chteji tolik penez.Mozna zalezi na te pojistovne.

hanyzka11
28. dub 2014

@tessekinen ještě jsem nad tím zpětně přemýšlela a asi je to fakt na pojišťovně. Ta stovka byl asi doplatek nav "lék". jsem u VZP a gyndař má nasmouvanou MV, tak možná proto, ale nevím proč by to měli chtít po některých platit celé.

tessekinen
autor
29. dub 2014

@hanyzka11 psala jsem si s jednou maminkou, ta má stejnou pojistovnu jako ja, ockovaly ji stejny den a platila. Takze asi spis zalezi na doktorovi. Nebo vazne nevim. A je fakt, ze kdyz jsem si sestre volala a ptala se, jestli si mam vzit penize, tak se divila na co a ani se nedivala a neptala jakou mam poj.

kiki68
1. kvě 2014

ja mam B neg. a partnera 0 poz. takze u mna sa okamzite pytali aku krvnu skupinu ma otec,ci je poz. ci neg. A rhega sa vacsinou picha radsej, po kyrete,ci porode, proste aby sa nahodou nestalo,ze pri dalsom tehu bude problem aj uz vobec otehotniet a donosti aspon do I. trimestra. Na ukromnych klinikach to na SK chcu platit cele tu rhegu,ja som platila 90EUR. V normalnej nemocke sa vraj neplati nic.

marton
1. kvě 2014

@tessekinen
@terkaz ahoj holky,nemusíte mít obavy 🙂 .Je to tak jak píše Strict.Jen se mi zdá,že máte bramboračku v protilátkách 😉 .Tak jen jestli můžu...základem je krevní skupina plus Rh faktor.Ten je pozitivní a negativní.Partneři,kteří mají Rh faktor pozitivní můžou mít dítě jak poz.tak negativní.Naopak ne...oba negativní nemohou mít pozitivní,jen negativní.Dále se k základní krevní skupině vyšetřují protiláítky.Ty jsou u maminek důležité.Pokud jsou negativní,je to ok.Pokud jsou pozitivní,tak se dovyšetří o jakou protilátku jde,Ne každá je pro těhotenství ohrožující.Tyto maminky se pak zvou častěji na další odběry protilátek a sledují se,neboť hladina protilátek klesá i stoupá.Oproti Rh faktoru,ten se nemění.Maminkám s Rh faktorem negativním se ve 28tt píchá anti-D/rega/,Měla jsem pocit,že každé 😒 .
Užívejte si těhotenství 🙂 .

marton
1. kvě 2014

@ange_de_la_morte teda jestli tohle učí na lékařské fakultě... 😀 .Kdyby se negativní faktor dědil jen od rodičů,kteří mají oba Rh-,tak by za chvíli byly jen pozitivní erháčka 😉 .Pravděpodobnost je menší,ale Rh+obou rodičů může vyplodit i Rh- mimčo🙂 .

ange_de_la_morte
2. kvě 2014

@marton : to víš, naše ostravská je jedinačná ve vícerosměrech 😀 😀

marton
2. kvě 2014

@ange_de_la_morte a co studuješ? 🙂

ange_de_la_morte
3. kvě 2014

@marton : Bc. obor všeobecná sestra na Ostravské, konkrétně to s těma krevníma skupinama mi tvrdil na cvičení z fyziologie PhDr. Švorc mladší 🙂 Přesně to bylo tak že on se ptal na riziko Rh faktoru během těhotenství, já řekla že u matky Rh- a otce Rh+ je třeba zjistit protilátky proti Rh+ u těhotné a on mi tvrdil že pokud má otec Rh+ tak dítě bude mít vždy Rh+ také, takže jsem sklopila uši že jsem si to myslela blbě a dobré, takže tu jsem napsala co tu novou informaci a vidím že předtím jsem si to myslela dobře, i když jsem si jistá nebyla 🙂

jancip
3. kvě 2014

@ange_de_la_morte Nečetla jsem diskusi celou. Určitě se nedědí RH+ v případě, kdy jeden z rodičů má minus a druhý plus. Má mamka má +, taťka- a já taky -. V podstatě do mého těhotenství se to nevědělo, protože u jejího porodu se to neřešilo. Takže to určitě neplatí, že plus je silnější. a oba sourozenci pak musejí mít stejnou krevní skupinu.

jancip
3. kvě 2014

Holky, ty protilátky se dříve během těhotenství nepíchaly. Píchaly se až po porodu, kdy se u negativních matek zjišťovala krevní skupina jejich dětí, a pokud měly Rh+, protilátky se píchly. Nyní je pár let nové doporučení, aby se protilátky píchaly všem matkám s Rh- už v těhotenství bez ohledu na to, jakou krevní skupinu má otec (ten je vždy nejistý) a bez zjištění krevní skupiny dítěte. Ptala jsem se doktorky proč a ona říkala, že to sama nechápe, že se za svoji praxi nesetkala s tím, že by s tím starým postupem byl nějaký problém. Takže já si to v těhotenství píchnout nenechala, ale až po porodu po zjištění krevní skupiny mého dítěte.

ange_de_la_morte
3. kvě 2014

@jancip : ahojky, už mi to bylo výše objasněno 🙂

jancip
3. kvě 2014

@tessekinen Zkus kouknout na můj předchozí příspěvek, zda Ti na otázku odpoví. U prvního dítěte Ti nic nepíchali s největší pravděpodobností proto, že dítě mělo stejný Rh faktor jako Ty. Dne se jiný postup (viz. výše)

marton
3. kvě 2014

@ange_de_la_morte 🙂 .Co je tedy šílené,jaká studia musí podstoupit zdravotní sestra.Já jsem laborantka,sice mám gympl a zdrávku z vlastní vůle,ale mladé kolegyně,když chtějí pracovat samostatně,tak musí mít také 4 roky plus bc 😠 . A holkám se nedivím,že v tom mají hokej...transfuzka je těžká.

ange_de_la_morte
4. kvě 2014

@marton : já mám právě taky gympl 🙂 jako na biologii jsme měli dobrého učitele na gymplu, ale až tak do podrobna se nic nerozpitvávalo, na to nebyl prostor, někdy mně ta škola strašně štvě - tím jak funguje

marton
4. kvě 2014

@ange_de_la_morte jo tak na gymplu ani nevím,že se něco takového učilo 😀 .Popravdě mi nejvíc dala až praxe.Mě zas šíleně štve přístup lékařů.Jak je možné,že ty maminy mají takové informace,z kterých jsou pak vyděšený 😒 .Protilátky sem,protilátky tam...prostě v tom dělají maglajs ☹ .

ange_de_la_morte
4. kvě 2014

@marton : tojo, někdy se člověk dozví věci které by si bez zdrav. vzdělání fakt nepřebral ani náhodou , někdy mi to přijde že ti doktoři řeknou jak se jim to hodí a spoléhání na to že ta maminka tomu nerozumí tak nebude řešit proč to tak bylo atd.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru