Matka B- a test na protilátky negativní

tessekinen
15. dub 2014

Ahoj, mám ks B-, výsledky na protilátky my vyšly negativní, takže musím jít na píchání protilátek. Jen to pořád nějak nechápu. U první dcerky mi před ani po porodu nic nepíchali a teď zase tohle. Máte to některá taky tak, jaká jsou rizika? Děkuji za rady a odpovědi 🙂

ange_de_la_morte
15. dub 2014

Podstatné je jakou krevní skupinu má dítě, respektive otec dítěte, protože Rh+ je v dědičností silnější - tedy jednoduše pokud má jeden z rodičů Rh+ a druhý Rh- bude mít dítě vždy Rh+. Pokud bys ty jako matka měla Rh+ nebyl by to problém protože i dítě i ty by jste měli Rh-faktor stejný a tedy by nedocházelo k tvorbě protilátek. Pokud by matka i dítě měli Rh- tak by se taky nic nedělo, protože dítě by Rh+ nemělo po kom zdědit, tedy by mělo rovněž Rh- jako matka a taky by se netvořily protilátky.

A teď proč je důležité sledovat a píchat protilátky: Tvoje krev po styku s krví dítěte okamžitě začala tvořit protilátky proti Rh+ faktoru ( ke spojení krve obvykle dochází až u porodu) a tyto protilátky proti Rh+ by ti zůstavaly v krvi trvale a při dalším těhotenství kdy by jsi čekal dítě s Rh+ faktorem by tvoje protilátky proti Rh+ okamžitě začaly napadat plod a došlo by buď k potratu nebo k postižení dítěte ( bavíme se tady o poměrně velké jistotě a poměrně vážných postiženích).

Pokud ti u prvního dítěte nepíchali protilátky ihned po porodu, je pravděpodobné že dcera byla Rh- ( tedy i její otec by Rh-) pokud tomu tak nebylo nic se neděje, jen je potřeba zabránit tvorbě protilátek u současného těhotenství - tedy se to sleduje a dle potřeby se dopichuje.

Nemusíš se bát, dnešní medícína má toto zvládnuté, proto se hned na začátku těhotenství zjišťuje krevní skupina a Rh-faktor. Miminku ani mamince dnes již nehrozí žádné riziko i když je maminka Rh- ani při opakovaném těhotenství. Doufám že jsem ti to podala ve srozumitelné formě, pokusila jsem se to co nejvíc zjednodušit 😉

tessekinen
autor
15. dub 2014

Takže zjednodušeně 🙂 Já mám Rh-, po prvním porodu mi nic nepíchali, tudíž dcerka je taky -. Manželovu ks neznám, ale z toho co jsi napsala jsem pochopila, že je taky Rh-? Ale i druhé miminko co čekám má stejného otce, tak proč mám tedy dostat injekce? Výsledky mi sestra řekla, že jsou negativní. Na njekci by měly být teda pozitivní ne? Jsem už z toho jelen 🙂

tulikiss
15. dub 2014

@tessekinen pokud vim tak me ted u druheho taky ty protilatky pichaly, je to pry nove ze se to uz picha preventivne, aspon tak mi to bylo receno

tehulka12
15. dub 2014

To vam holky ale nepichaji protilatky,ale injekci,aby se ty protilatky nevytvorily.Drive se to pichalo az po porodu,podle krevni skupiny,teda spis Rh faktoru miminka.Ted se picha vsem Rh- maminkam uz v tehotenstvi jako prevence.

tulikiss
15. dub 2014

jooo uz si vzpominam jak to je, ted to kazdy kdo ma Rh- dostane uz behem tehu a po porodu jeste jednou ty u kterych ma miminko Rh+

duliinka
15. dub 2014

Ahojky.
Holky já jsem četla, že se to preventivně píchá už kolem 28tt, ale já jsem ve 32 tt. Máme zjištěné, že já mám Rh- a přítel Rh+. Můj lékař mi nic nepíchnul, ale protilátky mi pokaždé vyšly v pořádku. Tak nevím, zda mám doktora urgovat a nebo to nechat v jeho režii

tessekinen
autor
15. dub 2014

@tehulka12 tak až teď to chápu 🙂
Děkuji všem za odpovědi 🙂

vilibalda
15. dub 2014

@tessekinen @ange_de_la_morte Jsem Rh negativní, první dítě bylo Rh pozitivní a injekci jsem dostala v porodnici, druhé dítě je negativní a injekci mi nedali. Obě děti mají stejného tatínka a jestli je pravda tahle dědičnost (http://kalkulacky.idnes.cz/zdravi/zd_krevni-sku...), musí být muž Rh pozitivní (což si myslíme, že muž je). 🙂
Doktoři mají dané doporučené postupy, jak postupovat v různých situacích ohledně těhotenství. Dají se najít např. tady http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-c... Tam je napsané, že všechny ženy Rh negativní mají dostat injekci ve 28tt a jsou tam popsané i důvody, kdy dávat injekci jindy (např. po porodu). Realita je však trošku jiná a záleží na kraji nebo přímo doktorovi. Na genetice v Olomouci mi tvrdili, že se injekci nevyhnu, genetička se divila, že jsem ji nedostala v 1. těhotenství a napsala mi do zprávy, že v souladu s doporučeními ji mám indikovanou. Moje gynekoložka zjišťovala, o co se jedná a injekci mi odmítla dát, leda bych si ji zaplatila sama. Problém je (nebo dříve byl) s tím, že doktoři dostanou injekci proplacenou, až nějak hodně zpětně (nebo prý vůbec) a proto ji někteří nedávají. Další 2 brněnští gynekologové mi ji taky odmítli dát. Takže ono záleží, jak se k tomu doktor postaví :-/ Podle mojí doktorky stačí hlídat protilátky. Je teda pravda, že je to už nějaká doba, co jsem tohle řešila, ale ty postupy vypadají jako z doby, kdy jsem byla těhotná. Je taky otázka, jestli jsou ty postupy vymyšleny opravdu dobře... Jak už jsem psala, 2. dítě je stejně jako já negativní, takže bylo vlastně dobře, že mi nikdo z lékařů tu injekci nakonec nedal. Ale prý jsou větší komplikace, když se nedá preventivně než kdyby se dala zbytečně...

@duliinka Pokud Ti doktor nic nepíchl, bude patrně jen sledovat protilátky a dávat injekci jen v případě problémů. Buď novým postupům nevěří nebo se bojí, že mu pojišťovna injekci neproplatí.

cuprumka
15. dub 2014

Holky prosím Vás, v kolikátém týdnu se sledují ty protilátky? Jsem ve 23tt a doktor mi zatím krev na protilátky nebral. Mám krevní skupinu 0-

terkaz
15. dub 2014

No tak prave toto resim ted ja. U prvnich dvou tehotenstvi jsem protilatkydostala az po porodu a ted mi doktorka rikala, ze to pichaji preventivne vsem rh negativ matkam uz v tehotenstvi. Pry to tak zavadeji, ale at se rozhodnu sama....Do ted jsem mela protilatky v poradku. Tak teda nevim, nerada bych byla nejaky pokusny kralik, nejakeho experimentu. Na otazky ktere jsem se ji ptala nedokazala odpovedet a porad mlela dokola jen to, ze se to ted tak dela...
Zajimalo me hlavne to, jaka jsou rizika, kdyz mam svych protilatek dost a dostanu dalsi apod... Pry to proste pichnou a uz to pak nekontroluji a pry to ted nekontroluji ani pred tim, nez to pichnou, takze clovek vlasten ani nevi na cem je....
Tak a ted babo rad....😉 😝

ange_de_la_morte
15. dub 2014

@vilibalda : no moc nerozumím tomu jak může každé ze dvou dětí mít jiný Rh faktor pokud mají stejného otce, to potom naprosto nechápu, řešili jsme to víc to na 4 přednáškách z hematologie, že prostě Rh+ se dědí téměř bez vyjímky, pak jsme to řešili i s MuDr. v praktikách z fyziologie, takže sorry ale tohle nechápu 😲 😲

strict
15. dub 2014

@ange_de_la_morte ale dyt v tom odkazu je to jasne a srozumitelne v tabulce - pokud je matka Rh - , tak u otce zalezi jestli je homozygot (tj. ma alely DD), nebo heterozygot (ma alely Dd), v obou pripadech ale fenotypove bude mit Rh faktor... pak uz je to Mendelovska klasika. Pokud je otec homozygot Rh + a matka cokoliv, bude potomek jedine Rh+. Pokud bude otec heterozygot a matka Rh-, tak bude 50% potomku Rh+ a 50% Rh -... plati to samozrejme i naopak, ale to uz matku a plod neohrozuje a neresi se to...

vandik83
15. dub 2014

@ange_de_la_morte také jsem chtěla už v poledne reagovat na první příspěvek ohledně dědičnosti, protože rodič Rh+ klidně může mít děti Rh-, dokonce oba rodiče můžou být Rh+ a dítě být Rh-

Rh-(dd) spolu s Rh-(dd) mají děti jedině Rh-(dd)
Rh-(dd) spolu s Rh+(Dd) mají děti Rh-(dd) nebo Rh+(Dd)
Rh-(dd) spolu s Rh+(DD) mají děti Rh+(Dd)
Rh+(Dd) spolu s Rh+(Dd) mají děti Rh-(dd) nebo Rh+(Dd) nebo Rh+(DD)
Rh+(Dd) spolu s Rh+(DD) mají děti Rh+(Dd) nebo Rh+(DD)
Rh+(DD) spolu s Rh+(DD) mají děti Rh+(DD)

vilibalda
15. dub 2014

@cuprumka V prvním těhotenství mi dělali protilátky v 9tt, 26tt, 33tt, dítě bylo Rh+, dostala jsem injekci, při druhém těhotenství jen v 11tt a 28tt, dítě bylo Rh-.

vilibalda
15. dub 2014

@terkaz Chápu, jak to myslíš, taky jsem to řešila. Tu injekci jsem chtěla, když mě genetička přesvědčila, že se to tak dělá, ale moje gynekoložka mi ji bezplatně nedala, ze zdravotní pojišťovny mi na dotaz neodpověděli, tak jsem se nakonec spokojila s tím, že se budou hlídat protilátky a že to stačí. Nakonec bylo dítě negativní. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych tu injekci dostala. Ale věřím, že doktoři se snaží dělat to nejlepší pro ženu i dítě a přijde jim přínosnější dát injekci zbytečně, než nedat a pak léčit komplikace 😒 Já bych si tu injekci asi nechala dát... ale taky bych váhala... 😖

vilibalda
15. dub 2014

@ange_de_la_morte Nejsem odborník, ale nikdo se nepozastavil nad tím, že je jedno dítě plus a druhé mínus 😉 Ani v porodnici, ani na genetice, ani moje gynekoložka. Ten odkaz samozřejmě nebyl odborný, ale myslím, že je pravdivý.
Popíšu, co jsem se o Rh faktoru dozvěděla ve 2. těhotenství na podzim 2012, třeba to někomu k něčemu bude. Ve 22tt jsem byla na velkém ultrazvuku ve FN Olomouc a tam jsem si všimla, že hledají těhotné s Rh- na vyšetření. Přihlásila jsem se tamní genetičce a ta mi vysvětlila, že ženám Rh- se dává preventivně ve 28tt injekce (jak už jsem psala, byla to pro mě novinka, genetička tvrdila, že to tak všichni dělají, ale jak jsem se přesvědčila, v Brně se to jen tak standardně nedělá/nedělalo) a aby se ta injekce právě nedávala zbytečně (tj. matka i dítě jsou Rh-), v Olomouci rozjeli projekt, kde matce Rh- odeberou při NT screeningu krev a z té určí Rh faktor dítěte. Pokud je dítě Rh+, žena dostane ve 28tt injekci. Pokud vyjde Rh-, pro jistotu odeberou ženě krev ve 20tt, když k nim přijde na velký utz a opět udělají rozbor. Pokud vyjde opět Rh-, pak tu injekci nedostane a už se ví, že ani po porodu nebude třeba. Pokud je nejprve Rh- a pak Rh+, injekci jí dají, protože v tom prvním vzorku se ten Rh faktor nemusel zachytit dobře (mohlo tam být moc krve/buněk matky a málo dítěte, teda tak nějak jsem to pochopila 😉).
A jak jsem dopadla já? Vzhledem k tomu, že jsem byla už 22tt a trvá asi měsíc potvrzení, musela bych k nim jet ještě ve 26tt a stejně by se to nestihlo potvrdit do 28tt, že je dítě Rh-. Maximálně by zvládli potvrdit dítě Rh+, ale to genetička předpokládala, že tu injekci stejně dostanu. Takže jsem nakonec tohle vyšetření nepodstoupila. Proč by tohle vyšetření nabízeli, když o mně věděli, že je moje první dítě Rh+ a otec dětí je stejný? Proč mi moje gynekoložka po porodu připomínala, jak je dobře, že mi tu injekci ve 28tt nedala, že dítě bylo nakonec Rh-? Neměla se divit, jaktože bylo první Rh+ a druhé je jiné? Pořád jsem přesvědčená, že mám děti + i - a tatínka mají jednoho 😉

vandik83
15. dub 2014

@vilibalda opravdu klid, tatínek je Rh+(Dd) a tudíž s maminkou Rh-(dd) může mít děti Rh+(Dd) i Rh-(dd)

hanyzka11
15. dub 2014

Já jsem tohle taky různě pročítala na internetu, ale nikde jsem nenašla, co je vlastně správně. Pro klid duše jsem si injekci píchnout nechala i když mi teda nedali moc na výběr. Prostě sestřička mi řekla, testy dobrý, ale dáme injekci (schválně píšu sestřička, protože doktor to nějak neřešil - nevím jestli to nebyl jeho běžný postup a nebo na to zapoměl, každopádně já ji dostala na popud sestry). Řešíte tady, že si to člověk musí zaplatit, ale já jsem za ni dala 110 Kč, což mi nepřijde jako nějaká šílená suma. Dvojčata jsou nakonec oba Rh+, takže to asi bylo správně 🙂 nejsem si ale schopná uvědomit, zda mi píchli ještě něco po porodu, řekla bych ale spíš, že ne...

vilibalda
15. dub 2014

@hanyzka11 Tak mě teda nabízeli různí gynekologové tu injekci v rozmezí 900-2500 Kč ☹ I z toho důvodu, že to bylo tak nejednotné, jsem do toho nešla. Za 110 Kč bych si ji dát nechala.

ange_de_la_morte
15. dub 2014

@strict @vandik83 : no neříkám že nemáte pravdu, ale když jsem toto tvrdila na cvikách z fyziologie tak mi Dr.Švorc řekl že ne, že určitě je Rh+ silnější, tedy dědí se vždy 😖 tak pak aby se v tom jeden vyznal, když ani na lékařské fakultě se nedozvíš jádro pudla 😠

vandik83
15. dub 2014

@ange_de_la_morte na lékařskou fakultu jsem nechodila, ale ať se podívám, kam se podívám i do wikiskript, tak všude píšou to samé, jako ano Rh+ je silnější, dědí dominantně, ale to nevylučuje to co jsme psaly.

terkaz
16. dub 2014

@vilibalda dekuju za odpoved.
Ja mam prave rh- manzel je rh + a obe deti jsou rh +. ted jsem ve 24 tydnu a nevim jake bude mit rh to treti. ja proste nevim, k cemu se priklonit. Mam pocit, ze doktorka o tomvik kulove 😅 proste se to ted tak dela, tak to tak bere...ale me to jako odpoved proste nestaci 😝

terkaz
16. dub 2014

@vilibalda
Jeste nechapu jednu vec, doktorka mi rekla, ze ted se to zavadi plosne pro vsechny rh- matky. Jak je to ale mozne, kdyz kazda muze mit dite bud -, nebo+? Nebo i jinu hladinu protilatek? Nebo nemuze? Prave ani na to mi nedokazala dat odpoved. jaka jsou rizika kdyz moje dite bude rh- a dostanu protilatky?
Jak to muzou pichat, kdyz vlastne pak uz ty protilatky nevysetruji a vlastne nevi, jak na tom maminka je?
Ale rozhodnut se mam pry sama....To je fakt vtipny....

ange_de_la_morte
16. dub 2014

@vandik83 :ok, zkusím to argumentovat u zkoušky v červnu 🙂 snad mně s tím nevyrazí 😀

cuprumka
16. dub 2014

@vilibalda děkuji moc za odpověď 🙂

doko
16. dub 2014

@tessekinen ahoj Tobě řekli, že když je to negativní, že Ti budou píchat protilátky? 😲 mně taky z odběru krve řekli, že je mám negativní a tudíž, že je vše v pořádku a nic se píchat nebude☹ tak teď nevím co si o tom myslet.
to s tou prevencí jsem tady četla mockrát, že už se dneska dávají plošně, ale není to vůbec pravda. většina doktorů stále krev kontroluje a podle toho pak postupuje 😉 asi si každý mudr dělá, co se mu zachce 🙂

tessekinen
autor
16. dub 2014

@doko dělali mi odběr krve a když jsem si volala na výsledky, prý jsou neg a mám přijít na injekci. Budu se ji muset na to pořádně zeptar, než mi něco píchne, taky jsem z toho zmatená.

doko
16. dub 2014

@tessekinen tak mi pak dej prosím vědět, jak jsi dopadla a co Ti k tomu řekli......začínám z toho mít v hlavě pěkný maglajs...... 😀

tessekinen
autor
16. dub 2014

@doko To jsme na tom podobně. Určitě dám vědět, jdu tam 28.4. dopoledne. Pak písnu

terkaz
16. dub 2014

@tessekinen mne take prosim zpravicku, ja mam jit za 4 tydny na pichnuti protilatek...
ale jak to tak vidim, donutim doktorku, aby mi nejdriv udelala testy jak jsem na tom....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru