Mutace MTHFR v heterozygotním stavu. Jak ji u vás léčí?

kikina9
5. dub 2012

Holky, máte prosím některá tuto mutaci, a jak ji u vás léči? Na netu na to čtu různé názory, někde radí, že stačí přidat kyselinu listovou, jinde zase doporučují injekce na ředění krve 😲 Hodně se doporučuje Femibion, ten já bohužel nemůžu, protože obsahuje jod a ten já, protože se léčím se štítnou žlázou, tak nemůžu 😒 Již mám pětiletou dceru, těhotenství proběhlo relativně bez problémů, až ke konci byly zjištěné špatné průtoky pupečníkem, což jsem se dočetla až teď, taky mohl být důsledek této mutace. Jinak mám za sebou jedno zamlklé těhotenství v 9.tt, teď jsem v 5.tt a nerada bych něco zanedbala.
Dle sdělení mého doktora má tuto mutaci asi 30%žen, jenom o ní neví, tak si s tím nemám dělat starosti.
Tak prosím, kdo máte s touto mutací nějakou zkušenost, tak sem s ní 🙂

kikina9
autor
6. dub 2012

@jabluncanka JJ, už to jde, díky 🙂

kikina9
autor
6. dub 2012

@jabluncanka tak jsem si nastudovala na internetu poradnu MUDr.Kouckého, který se na problematiku MTHFR specializuje. Píše tam, že užívání Femibionu a Letroxu ničemu nevadí, tak to zkusím a pro klid duše si ho koupím 😉 Na endokrinologii mám jít asi za 2 týdny, tak řeknu doktorce o svém problému MTHFR, vím to teprve krátce, možná mi Femibion potom i schválí 😉

jabluncanka
6. dub 2012

@kikina9 Vidíš...ono se straší jodem,ale mimčo ho potřebuje...alespoň ze začátku...držím palce! 😉

marga
11. zář 2013

ahojte baby jatiez som heterozygot s mutaciou zistili mi vrodeny trombofilny stav prosim vas o radi mam si pichat stale fraxiparin ak chcem otehotniet plus anopirin alebo vynechat ?dakujem vam

cabalkova
12. zář 2013

@marga To by ti mel poradit lekar, ale anopyrin a fraxiparin se vzajemne dubluji, tak aby toho nebylo moc. Mam tutez mutaci a od nalezeni // picham Clexane.

martinkaalesek
12. zář 2013

Holky, kdyz mam MTHFR mutaci, pred tehu jsem brala listovku.... Mam ji brat i po tehu? Je to na celozivotni uzivani?

cabalkova
12. zář 2013

@martinkaalesek MTHFR by mela delat neplechu havne v kombinace s tehu hormony, je to jiste na poradu s lekarem, ale po tehu asi není medikace nutna.

martinkaalesek
12. zář 2013

@cabalkova parada, diky!!! 😉

marga
13. zář 2013

Ďakujem velmi pekne este neviem ci som môj Lekar nejak neporadi co mam robit len čakať a cakat

jennyska
9. pro 2013

Ahoj @marga @martinkaalesek @cabalkova @kikina9 @jabluncanka @dashiki @rory_g @mabe @brisalek @elana @ciocca @monivo @fiallinka a ostatní snažilky, těhulky a maminky 🙂

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s Leidenskou mutací do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme?

Stačí svůj příběh, radu, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/leidenska-mutace/ a pomoci tak všem ostatním ženám, které si právě prochází tímto obdobím, potřebují se s ním vyrovnat a na MK hledají podržení, radu, zkušenosti a hlavně Vaše příběhy, které jim pomohou v této chvíli...

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den.
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

jabluncanka
9. pro 2013

MTHFR není Leidenská mutace.Leidenská mutace je trombofile v pravém smyslu slova.MTHFR je jednak tzv.hyperhomocysteinemie(zvýšená hladina homocysteinu v krvi,což způsobuje trombozu tepen) a dále MTHFR způsobuje poruchu vstřebávání folátů(vit.skupiny B) v tlustém střevě,což způsobuje poruchy imunity a možný zvýšený výskyt rozštěpů u plodu.
Pokud jde o MTHFR v heterozygotním stavu,je to vcelku v pořádku,nebo´t jde o postižení jen jednoho genu.Ve formě homozygotní jsou postiženy oba geny a můžou způsobovat právě výše popsané problémy.Nijak speciálně se to neléčí.Před plánovaným těhotenstvím je vhodné užívat kyselinu listovou ve zvýšeném množství(nebo rozloženou na metafolin v preparátu Femibion 800 metafolin). Hlídá se srážlivost a v případě zvýšení tzv. D-dimerů se začíná podávat LMWH(nízkomolekulární heparin).

jennyska
9. pro 2013

@jabluncanka Ahoj, myslíš, že bys mohla dát dohromady o MTHFR článek do naší koníkovské knihovničky? 🙂 Máš v tom velmi jasno, jsi v tomto tématu sečtělá, skvěle zorientovaná a toto nám ve Wiki knihovničce chybí...
Děkuji Ti za odpověď a přeji fajn den 🙂
Janča

gepe
18. led 2016

@jabluncanka ahoj, obnovim trosku diskusi. Metafolin (methylfolate) je tedy nazev jiz pro nastepenou kyselinu listovou?
Dekuju.

gepe
18. led 2016

@jabluncanka ahoj, odpovim rovnou at nedezinformuju. Neni to pro ni nazev, ale je to suplement enzymu, ktery pomaha jejimu stepeni 😅

meteska
11. říj 2018

Našla som túto tému,pretoze som tiez MTHFR heterozygot. Poštudovala som všetko, čo sa ontom dalo. A prisla som este na 1 zaujimavu vec, o ktorej sa pise hlavne na zahranicnych strankach, a to je to, ze u nas heterozygotov nefunguju spravne aj niektore procesy detoxikacie. Moze nam pomoc tzv. Enzymova terapia. Takze wobenzym alebo profizym(ja beriem ten), obsahuje vela druhov enzymov, ktore pomahaju napravit biochemicke procesy v tele. Ja to beriem uz tyzdne, okrem toho aj metafolin 800iu denne + B12+pyridoxin+riboflavin+ 400mg vit.E + zelezo sorbifer. Taktiež beriem nattokinazu, ktora vraj rozpusta krvne zrazeniny a tym predchadza trombotickym problemom. Ciastocne aj riedi krv, s anopyrinom urcite viac. Nie ale ako warfarin,je to len doplnok. Ale ked nemam warfarin, tak aj to je lepsie ako nic. Mamina ho berie, ale mne moja dr. este nedala vysetrit vsetky mutacie, len 3 zakladne. Napr. pokial mate MTHFR v spojeni s mutaciou Protrombinu, tak moze vzniknut tromboza. Takze kto ma MTHFR, je dolezite, aby mu vysetrili aj protrombin.
Tiez nechcem nechat nic na nahodu. Momentalne som v 5. tyzdni, takze som zvedava, ci to pomoze, tie enzymy. Mam za sebou MA v 6tt, + biochem.teh. Nadej ale zomiera posledna...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru