Mykóza v raném těhotenství. Jak si s tím poradit?

milca12
10. led 2007

Ahoj těhulky, mám na vás dotaz. Jsem tu dnes poprvé, takže nevím, jak přesně to tady chodí. Pročítala jsem nějaké diskuse, ale nenašla jsem tu odpověď na mykózu v ranném v těhotenství. Možná jsem špatně hledala, takže pokud to tu už bylo řešené prosím o přesměrování, kde a jak toto téma najdu.
Jsem nejspíš na začátku těhotenství (zhruba 4tt), a trápí mě svědění a výtoky. Není to samozřejmě moje první zkušenost s mykózou, trápím se s ní už asi 2 roky. Vyzkoušela jsem už veškeré globule, přírodní léky, cukru se snažím vyhýbat, kalhotky pouze bavlněné. Bohužel se pořád vrací.
Bojím se, že když opět půjdu k lékaři napíše mi globule na zavádění, do kterých se mi moc nechce. Bojím se, aby neublížili mimču. Na všech co jsem kdy měla, bylo napsané, že by se v prvních měsících neměli užívat. Máte někdo zkušenost s mykózou v ranném těhotenství? Jaké jste dostali globule? Někde jsem četla, že na začátku je možná pouze nějaká hypermanganová lázeň.
V lékárně mi doporučili Tantum Rosa, ale pouze na omývání z venku. Takže omývám a na noc dávám bílý jogurt. Jaký mají Vaši doktoři názor na mykózu v těhotenství? Je či není nebezpečná pro mimi? Co vám předepsali? Mockrát děkuji za odpověď. Milča

ramzesa
11. led 2007

Ja som pocula od lekarky, ze na kvasinky je dobre oregano, maju ho aj v tabletkovej forme. Ale ma varovala, ze je to silny alergen. Cize by sa to asi nemalo v tehu a hlavne pocas dojcenia. 😒

mamik
15. led 2007

ahojte tehulky. Už som to dnes písala v inej časti Fóra ale bola to tá istá téma. Ja by som vám poradila vydržať to, alebo skúsiť len prírodné liečivá. Mne predpísal lekár v 4tt Gynazol, vaginálny krém a to som žiadnu mykózu nemala. Dva dni po podaní som začala krvácať a o 4 dni som už o dieťatko prišla. Veľmi ma to nahnevalo a hľadala som všetko možné aj nemožné o antimykotikách. Pýtala som sa aj jedného gynekológa odborníka a dobrého kamaráta a vraj v prvom trimestri sa tieto druhy podávať NESMÚ! Keby som toto všetko vedela o pár týždňov skôr, možno by som ešte bola aj ja tehulka a ušetrila si vedrá sĺz... Takže vám radím, radšej vydržte a neriskujte..

rafaela23
16. led 2007

Mě na mykózu nejlépe jako prevence zabírá Lactacyd intimní mýdlo. Pokud máš styk s partnerem, je nejlepší používat tea tree lubrikační gel, neboť on má na sobě tvé viry mikózy a při každém aktu tě vlastně znovu infikuje, a tea tree je na to výborná přírodní "dezinfekce", která příjemnou formou bakterie vyhubí. Možná se můj názor může lišit, ale já mikózami a opakovaným zánětem trpěla už před těhotenstvím a vyzkoušela jsem vše možné, až jsem došla k těmto přípravkům a nemám už s tím nejmenší problém.

cucuska
17. led 2007

Dobré ránko. Môže byť mykóza príznak tehu?

jenny_fer
17. led 2007

baby chcem sa spytat ci mate skusenosti s Macmiror complex 500
pretoze ja som bola u dr. pred 2tydnami a vtedy sa vraj este nedalo zistit tehotenstvo no a dal mi tieto cipky. Lenze asi pred 5-6dnami som si robila test lebo mi meskali uz 2tydne a mala som podozrenie a bol pozitivny. Bojim sa ze to mohlo malemu ublizit ako to tu citam.. zajtra al.piatok idem k doktorovi a uz mam vazne strach ci nestratim drobceka.. fakt mu to moze ublizit? na tabletach nie je nic spomenute o tehotnych..

mamik
17. led 2007

jenny_fer, ak tie lieky nepotrebuješ, tak ich neber. A neber vôbec žiadne lieky najlepšie celé tehotenstvo. Ak tam nie je nič o tehotných, tak to určite neublíži. Viac ublíži tvoj stres. Takže hlavne kľud.
CUCUSKA - dúfam, že áno 😀 Viem, že by si radšej počula 100% áno, ale veď príroda a ľudské (hlavne ženské) telo je nevyspytateľné... A v začiatkoch tehotenstva je normálny výtok..

janula1983
9. lis 2007

Ahoj holky, díky moc za všechny Vaše příspěvky. Jsem v 27týdnu těhotenství a už druhý měsíc taky bojuju s mykózou, dnes mi předepsala doktorka Globulus cum natrio tetraborico,tak jsem ráda, že jsem k tomu našla nějakou diskuzi a věřím, že to snad malé neuškodí. Jinak taky vyplachuju Rosalginem, ale ten mi už nějak nezabírá. ☹ Mějte se hezky a těm co čekají miminka, přeji ať jsou zdravé.

nadad
9. lis 2007

holky- jsem těhu teprve 5tt, ale na mykózy jsem trpěla poslední 3/4 roku ob měsíc. Zkusila jsem všechno možný a nakonec poslední 2 měsíce piji aloe vera čistou šťávu a zatím mám klid 🙂 Možná mi to pomohlo i k otěhotnění, protože před tím s mykózami se nedařilo. Zatím se mi neobjevila ani na začátku těhotenství.

bramburka
30. zář 2009

ahoj holky, taky mam zrejme mykozu, zkusila jsem Vita Gyn C, vaginální mast, pise se, ze se muze po cele tehu, tak asi jo, ze?

lauraajejitygr
9. bře 2012

Ahoj,

no já trpím na mykózu taky už delší dobu. Nejdříve jsem si myslela, že je to zánět močového měchýře a léčil mě doktor antibiotiky. Ovšem to ještě zhoršilo. Pak mi to došlo zašla jsem na gyndu a mykóza jak Brno. Vrací se mi to vždy tak týden před MS. Nevím čím asi hormony. Nepomáha ani kefír, acidofilní mléko, jogurty tohle všechno mám denně a dokonce jsem skoušela potírat, trošilinečku to přestalo ale myslím, že je třeba to léčit vnitřně no páč jogurt a ty mlíka nemají takovou sílu porazit ty plísně a houby nebo co to tam máme 😠 . Používám poševní krém clotrimazol, který vždy pomůže je i volně prodejný, tabletky jsem měla taky ale nebaví mě tam chodit každý měsíc tak mažu a vždy to odezní. A zjistila jsem, že to mám z dlouhých koupelí, nedá se nic dělat, začnu se asi jen sprchovat ☹

lauraajejitygr
9. bře 2012

Jo a doktor mi říkal, že mykóza je úplně normální i když je tak nepříjemná. I v těhotenství. A krémy se můžou, ale určitě bych nezajížděla daleko v těhotenství. Čípky co jsem měla se mohou taky ale nesmí se zavádět aplikátorem takze jen lehce zasunout asi tak no 🙂 vyčetla jsem to z letáku 😉

lucille85
9. bře 2012

@lauraajejitygr Krém s clotrimazolem je slabý kalibr na už rozjetou kandidózu-kvasinky. Takže co můžeš udělat sama- v lékárně koupit boraxové čípky, smí se i v těhu, je to vlastně taková desinfekce, malé gelové čípky. Dál partnerovi dej ten krém, ať se pár dní maže (Jakýkoli krém s clotrimazolem). Nenosit tanga, jen bavlněné spodní prádlo, nepoužívat parfemované toaletní papíry a vložky! Při praní spodního prádla možno místo aviváže použít desinfekci na prádlo-mají v drogerii. Po zaléčení jíst laktobacily a koupit si je i v čípkách-fermalac. Občas pro prevenci na noc na slipovku pár kapek tea tree. Nekoupat, ale sprchovat se, pokud se chystáš do bazénu- v lékarně prodávají tampony ny plavání, napuštěné olejíčkem tak aby nepropustily vodu. Na umývání intimní mýdla bez parfemace - můžeš lactacyd, ale lepší je z lékárny Saforelle intimní gel, je i zklidňující, prodávají i krém, též dobrý na zklidnění.
Jinak pokud trápí mykóza hodně, je dobré zaléčit celkově - lékař může předepsat tabletky Mycomax, stačí jedna hned a pak po mens., lze dát sníst jednu i partnerovi, vyhubí to veškeré houby a plísně v organismu. v těhotenství je sice náchylnost větší, ale je třeba kvasinky pokud obtěžují léčit i v těhotenství!!!!

lencika
23. črc 2013

ahojte baby ja som mala jedno obdobie ze som sa mykoz nemohla zbavit sledovala som sa ze co jem co mi skodi a potom to zmizlo prestala som pouzivat sprchove gely a pocas tehotenstva zase a lekar mi odporucil canesten gyn, ze si mozem vybrat aku formu chcem ja pouzivam mast doteraz ked mam problem a som spokojna

bebe_84
11. zář 2013

Ahoj holky,trošku tu oživím diskuzi. Jsem v 5.tt,mykózy jsem poslední dobou před těhu měla skoro furt a už je to tu zas. Doktor mi dnes říkal,že mi nic krom boraxových globulí dát nemůže,odsouhlasil i vaginální laktobacily (ty mám nasadit až po boraxu),ale proč píšu: už tu někdo psal,že dostal globulus cum natrio tetraborico 0,6 csc,alemně dneska v lékárně paní lékárnice dala takovou no name krabičku s červenou nálepkou s nápisem Natrii tetraboratis globulus 0,7. Asi to bude podobné,dle čísla možná silnější,ale nějak si nejsem jistá. Měla jsem se blbka zastavit v lékárně. 😒

kattherinne
4. lis 2013

Ahojky všichni, tak jsem se dnes zastavila v lékárně, trpím teď cca 3-4 dny také mykózou. Paní lékárnice mi dala Canesten GYN, jen mám obavy z té vag.tablety, co v tom je, tak budu zatím asi jen používat krém, dokud se nedovolám na gyndu, jelikož tam mi to jako na potvoru nikdo nebere...Jsem zvědavá, zda mi to nějak pomůže...🙂

ajka2000
14. zář 2015

Ahojky maminy,
vidím, ze už se tady bavite o boraxových globulích. Chtěla jsem se vás zeptat. Jsem v 11.tt a objevila se mi mykóza. Byly mi doporuceny právě ty boraxové globule neboli globulus cum natrio tetraborico 0.6. Nemůže to nijak ublížit plodu? Ještě s těmito globulemi nemam zkušenosti. Děkuji za odpověď.

zlatkavlk
14. zář 2015

Ahojky, já právě tyhle borax.globule užívám, napsala mi je Dr na kvasinky, jsem teď ve 37.tt., takže myslím že plod neohrozí, navíc působí lokálně, takže bych se nebála...

ajka2000
14. zář 2015

Děkuji moc za radu 😊

sukynecka01
21. dub 2016

Holky obnovuji tema ja sem v 6tt a trapime to same :(hrudkovity vytol a ekdy svedi :(
Mazu bilym jogurtem a je mi lip. Ale vsude ctu ,ze nejlepe do 12 tt. Nic nepouzivat. Uz ted beru leky na udrzeni tak se bojim nechci nic zavadet ): kdo mi poradi

ivis_b
21. dub 2016

@sukynecka01 Já na měla v prvním trimestu mykozu 3x a bez léků bych se teda zbláznila. Výtok se dá přežít, ale to svědění je hrozný. V prvním trimestru jsou ty možnosti bohužel omezené, doktorka mi říkala, že mi může předepsat max. Dafnegin a Pimafucin, takže jsem měla tyhle léky (Dafnegin 2x). Taky jsem brala Utrogestan, po dobu užívání těch léků jsem samozřejmě nemohla zavádět, takže jsem ho polykala - ale to mi nedělalo problém, takže v pohodě (někomu je pak zle). Myslím, že takové ty přírodní metody typu jogurt, heřmánek atd. mykozu nevyléčí, maximálně potlačí příznaky. A než mít nějakou infekci a riskovat, že se to třeba dostane k mimi (i když by samozřejmě nemělo, pokud je čípek uzavřený), tak je lepší to zaléčit. Nejlepší je nejdříve udělat stěry, aby bylo zřejmý, co se to tam rozmnožilo 🙂 Jinak obecně se má upravit jídelníček - omezit sacharidy, tj. mouku a hlavně sladké. Já ještě jím laktobacily (dají se koupit i na zavádění, ale to až bude mykoza pryč, působí jako prevence, rozhodně neléčí) a vyvařuju si spodní prádlo. Držím palce, ať je líp, taky s tím bojuju, doktorka mě utěšuje, že v těhotenství je to normální, ale je jasný, že se mi taky nelíbí, že tam prckovi pořád posílám nějaký "dobroty" 😒

sukynecka01
21. dub 2016

@ivis_b zas tak silne to neni vytok mam ale svedeni a paleni sem mela jem vecer jinak ne. Jdu ted do sprchy pak namazu bilym jogurtem a zalehnu. Ale hodne sem cetla ,ze lepsi na druhý trimestr. A ja uz ted mam leky na udrzovani duphaston a nechci riskovat jdu na kontroli 3.5 to ke 11 dni jestli nemam radsi pockat. A VYPLACHOVAT hermanekm

ivis_b
21. dub 2016

@sukynecka01 záleží na tobě, nebo zkus doktorovi alespoň zavolat - každý doktor na to může mít jiný názor, ale nikde jsem teda nečetla/neslyšela, že by se v prvním trimestru nemělo používat vůbec nic. Příčiny výtoků/svědění můžou být různé a protože já měla mykozu taky hned někdy od 5tt, nechtěla jsem čekat další dva měsíce, když jsem věděla, že tam může být nějaká infekce. Nemyslím si, že užívat léky, které jsou pro první trimestr určené, je nějaký risk, ani když bereš Duphaston (což je totéž jako utrogestan), to s tím nijak nesouvisí - teda kromě toho, že mi moje dr. říkala, že tyto léky vytváří nevhodné Ph a kvasinkové infekci to jen nahrává.

sukynecka01
22. dub 2016

@ivis_b no prestala sem davat intimku na noc a nic nesvedilo uvidime pres den nosila sem totiž intinky od doby co sem zjistila ze sem tehotna. Takze pokud to zůstane zak jak ted vydrzim 10 dni do navstevy a zeptam se.... mozna ze to udelaly i ty posrane intimkyy. Nechci nix zakřiknout ,zatim budu tim hermankem vyplachovat dvakrat denne a uvidime a prestanu davat intim

ivis_b
22. dub 2016

@sukynecka01 no intimky pouzivat hlavne neparfemovany - skoro vsechny parfemovany jsou, ale daji se sehnat i neparfemovany. Drzim palce;)

sukynecka01
22. dub 2016

@ivis_b jo dekuji no vysadila sem je od vcera po koupani a zazim nic.... necham to tak kdyby zacalo zajdu po vikendu pokud ustoupi necham to na dalsi kobtrolu ,3.5 a reknu ze me nekdy trosku neco svedi pokud jesze bude jak ne tak nic.... nechci zavadet zadne globule nebo co do vnitr do toho druhého trimestru. Ale cetla jsem ze se holkam vraci a berou vselico a nic ,takze necham to tak 🙂 intim mydlo a uvidime 🙂 a sem premyslela a ty decke pudry na opuzeniny nebo na chlazení si pamatuji ,ze synovi sem davala ,to asi ne ze kdyby neco

bielanevesta
22. dub 2016

Boraxovými globulkami nič neskazíš. Beriem ich aj ja a pomáhajú. Lepšie ako nič 😉

bielanevesta
22. dub 2016

@sukynecka1 Boraxovými globulkami nič neskazíš. Beriem ich aj ja a pomáhajú. Lepšie ako nič 😉

sukynecka01
22. dub 2016

@bielanevesta no me zatim nic ne to me to predevcirem svedilo vecer poprve od te doby nic uvidime nechám to tak dokud nic neni
Pkdyby neco v pondeli zajdu ,ale klepu zatim nic od toho vecera

bielanevesta
22. dub 2016

@sukynecka01 tak to teda držím päste, nech to nič nie je. 😉
Mykóza v tehu nie je nič príjrmné, viem o čom hovorím

baysha
22. dub 2016

Pomáhá hodně omezit cukry ve stravě. Úplně vynechat sladkosti a velmi omezit ovoce, mouku a pečivo, veškeré přílohy - brambory, rýži, těstoviny... to vše jen v minimálním množství a pokud možno ve "zdravější" podobě - bílou mouku nahradit celozrnnou, místo bílé rýže celozrnnou (nebo pohanku, quinou...).
Jíst kysané výrobky (nejen mléčné, ale třeba i kysané zelí - zasyrova).
Kvalitní živý jogurt "spodem" je dobrá věc (doporučuje i hodně gynekologů), ale samozřejmě není tak účinný, jako léky.

A hlavně: je potřeba přeléčit i partnera!!! I když nemá žádné příznaky, tak tu kvasinku má taky, takže při každém sexu vás znovu nakazí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru