Nejím maso ani v těhotenství, měly jste problémy?

senduskaa
25. kvě 2014

Holky prosím o názor nebo radu jste tu některá tak jako já, která nejíte maso třeba celý život a nezačala jste ani v těhotenství???ráda bych věděla jestli jste z toho měli/ neměli nějáké problémy hlavně píši k těm co už svoje miminka maji a jestli jsou zdravé a nezanechala vaše strava žádné následky...Maso se prostě jíst nepřinutím pouze občas rybu jinak nic, ale dost se bojím aby bylo miminko zdravé...,

terezapetrova
25. kvě 2014

@senduskaa Mam zkusenosti se svou nevlastni sestrou, je vegetariánkou cca 25 let přes dve tehotenstvi svůj postoj nezmenila, ma 2 krasne, zdrave a chytre deti /skoro 8 a skoro 6 let/. Jen si mozna zjistila co presne do tela neodstava když neji maso a doplnila to jinym zpusobem, to nevim, drzim palce 🙂

dhanim
25. kvě 2014

Neboj se a přečti si nějakou literaturu 😉 Živočišné bílkoviny nepotřebuješ. Lze to nahradit, ale pozor - správnou kombinací a vyvážeností stravy. Rozhodně je lepší maso nejíst, než se do toho nutit. A pokud by obavy přetrvávaly, stačí si nechat udělat rozbor krve - znám veganku (těhotenství, kojící matka), která to takto dělá každého půl roku, ale spíš kvůli "uklidnění" rodiny, než sebe. Měla sice málo Dečka, ale s tím má problém dost lidí, nejen Ti, kteří nejedí maso... a teď si všímám, že je to v sekci nemoci a komplikace 🙂 No to už vůbec, to je životní styl a ne nemoc nebo problém 🙂

melodygirl
25. kvě 2014

Pokud jíš dostatek luštěnin v kombinaci s obilninou, není vůbec problém. Luštěniny bys měla mít každý den, tzn. patří sem i tofu, (soja), sojové maso. když dáš tak jednou týdně rybu tak je to ještě lepší. 🙂 Mrkni na stránky Jíme jinak (samo se ti to najde po zadání hesla), jedná se o stránky o zdravém stravování - makrobiotice, kde maso nenajdeš. Stravují se tak matky v těhot., i své děti. Mám kamarádky, které nedávají dětem maso od malička a stravují je makrobioticky, krevní rozbory mají naprosto výborné. Ve stravě nic nechybí, ale musí se dodržovat do detailu její pravidla.

killi
26. kvě 2014

@senduskaa maso nepotřebuješ, pokud je strava pestrá 😉 Vůbec si s tím nedělej hlavu. Já brala B12 a beru železo dlouhodobě pro jistotu. 😉

me79
26. kvě 2014

Ja jsem v 7.mesici. Nejim maso ani ryby více jak 15 let, jelikoz mi nechutnaji. Mluvila jsem o tom s lékařkou na zacatku tehu, ta me uklidnila a doporučila jen v prvním trimestru ke kyselina listové přidat jeste omega3 kyseliny a jist vyváženou stravu jako pred tehu. Bez žádných dalších tehotenskych vitaminu apod. Mam dovoleno i občasné pivko či vino 😉 Výsledky krevních testu mam každé cca 2. mesice bez problému ( včetně bílkovin, cukru apod) .('Klepu na dřevo') Pribiram tak asi normálně, jelikoz lékařka je ze me nadšena 🙂 Mimino roste presne podle průměru tabulek, vypadá to podle délky nozicek i, ze bude vyšší než my rodiče :D A od 5. mesice je tak aktivní, ze as se lékařka divi, zda nekdy vubec spinka :D Tak snad jsem te uklidnila a přeji klidne tehotenstvi 🙂
@senduskaa

llluckaaa
26. kvě 2014

Já se přiznám, že jsem masař, ale zaujal mě tvůj dotaz, takže napíšu svůj názor 😉 Hodně záleží na tom, jaké je složení tvé stravy - jestli jsi vyloučila jen maso nebo i ostatní živočišné produkty a zda máš pestrou rostlinnou stravu. Vyloučením masa ze stravy hrozí teoreticky hlavně nedostatek esenciálních aminokyselin, vitamínu b12 a železa. Jenže pokud jíš mléčné produkty a vajíčka nebo máš správně nakombinovanou rostlinnou stravu, tak nebudeš mít s nedostatkem esenciálních AMK problém. Vitamín b12 je jen v živočišných produktech, ale pokud jsi po nějakou dobu maso jedla nebo jíš teď vajíčka a mléčné výrobky, tak ti nedostatek hrozit nebude. S železem se to má tak, že v těhotenství a při kojení jeho potřeba stoupá. V rostlinných zdrojí se sice vyskytuje v hojné míře, ale zase se z nich hůř vstřebává 😒 Každopádně by to chtělo zjistit, které jsou nejvýznamnější zdroje (třeba tady http://www.czfcdb.cz/vyhledavani-potravin/podle... ) a ty pravidelně pojídat, ideálně v kombinaci s něčím, co bude obsahovat hodně vitamínu C, aby se vstřebávání zlepšilo. Znám pár maminek, které měly nedostatek železa v těhotenství a po porodu a musely ho přijímat uměle. Já sama jsem se nechala otestovat, jestli s tím nemám problém, protože v těhotenství jsem obzvlášť mrtvolně bledá, víc nemocná a unavená 😅 Ale prý to mám dobré 🙂 A ještě nakonec... nedostatek železa by se mohl projevit v anémii, zhoršené imunitě, únavě, omdlévání... Takže kdybys měla s něčím takovým problém, nechala bych se prověřit doktorem, jestli nemáš železa málo 😉

letadlo13
26. kvě 2014

@senduskaa Neboj se, taky maso nejím 🙂 Maso neobsahuje žádnou látku, která by se nevyskytovala v něčem jiném. Mě by maso nikdo nedonutil sníst, v těhotenství mi ten smrad vadí víc než dřív. Například vaječný žloutek obsahuje prakticky všechny vit. řady B, není potřeba brát žádné doplňky, pro mě jsou tablety jen nutné zlo.
@llluckaaa já byla na hranici anémie jako holka, ale to jsem ještě maso jedla a stejně do mě cpali železo... teď už maso ani ryby nejím dlouhé roky a krev mám výstavní. Nejíst maso je exotické v ČR, ale všude jinde ve světě to berou jako normální a neřeší to ani doktoři.

Vidím, že je nás tu víc vegetariánek, za což jsem ráda. Prostě jsme normální lidi. Však když někdo nejí luštěniny (podle mě důležitější složka potravy než maso), taky to nehlásí každému doktorovi ve dveřích 🙂 😀

valik
26. kvě 2014

@senduskaa Já nejedla maso dvanáct let, porodila jsem dcerku, žádné problémy z toho nevznikly. Dr. mne podpořila, jedla jsem zdravě, maso se dá lehce nahradit. Dcerce jsou tři, bývá nemocná tak, jako ostatní děti. Teď mám 6m chlapečka. Když jsem jej čekala, měla jsem neskutečnou chuť na maso, tak jsem ho po těch letech začala jíst... zpočátku to bylo divné. Nejím maso kvůli přesvědčení, nechci zabíjet. Po porodu se to během dvou měsíců upravilo, na maso jsem přestala mít chuť. Nic si nevyčítám, prostě jsem poslechla tělo - u obou dětí. 😉 Dcera byla akorát trošku menší - 2400, syn 3300g. Odpovídá to ale genetice, já jsem měla 2300 a bratr 2600 a máti maso jedla. Navíc jsem 150cm prcek a syna jsem přenášela (dva týdny) a dcera přišla naopak o dva týdny dříve (takže mezi nimi měsíc v břiše rozdíl)...

llluckaaa
26. kvě 2014

@letadlo13 Jasně, anémii můžou způsobit i jiné příčiny a i kdyby se člověk cpal masem každý den, tak to neznamená, že jí zabrání 😉 Já znám docela hodně lidí, kteří maso nejedí nebo ho hodně omezili, takže mi to ani moc exotické nepřijde.

letadlo13
26. kvě 2014

@llluckaaa Mě taky ne, ale znám právě i ty rýpaly a fakt si v restauraci představuju jiné diskuse než: "A tobě to fakt nechybí, já bych to teda nevydržela bez masa" 😀 "A fakt nechceš to kuře aspoň ochutnat?" 😠 😠 😠
😀

valik
26. kvě 2014

@letadlo13 Ty jo, já myslela, že tihle rýpalové už vymřeli... Mě už po těch letech nikdo nic neřekne.... 🙂

antoinet
26. kvě 2014

Taky znám pár vegetariánů a ti si umí jídelníček poskládat lépe než kdejaký masožrout. Jak už tu bylo zmíněno pozor na železo. A já dodávám a tuky, hodně vegetariánů žije jen o zelenině a pak jsou hubení a průsvitní.

letadlo13
26. kvě 2014

@valik Tak přeci jen se potkávám s novými lidmi, jezdím na dvoudenní školení, kde je svíčková nebo řízek k obědu a tak se občas někdo diví... Nebo hůř: "Tak si z vývaru to maso vyber". Ne nevymřeli, jsou velice vynalézaví a odolní. Po půlhodinové diskusi je utluču argumenty (studovala jsem to na vysoké škole).

senduskaa
autor
26. kvě 2014

Všem děkuji za rady;)) Dám si větší pozor na skladbu potravin ať mám víc bílkovin a železa tak snad nebude problém... Maso totiž nejím od mala a vím že jíst nezačnu( asi psychika )sýry taky nejím protože mi nechutnaji tak se snažím pít mléko a jist jogurty a samozřejmě soju, tofu,robi, zeleninu atd. Tak snad to stači ...a bude i při kojení

llluckaaa
26. kvě 2014

@letadlo13 Hele tak lidi budou rýpat do čehokoliv, pokud se to odlišuje od toho, jak to dělají oni 😀 Já maso jím, protože mi chutná, ale postupně pracuji na tom, jak ho omezit a jíst méně...

valik
26. kvě 2014

@letadlo13 Tak já slýchávám, že i tu ředkvičku přeci zabiju, když ji sním... 🙂 Musím ale říct, že se mi zdá, že společnost je už trochu tolerantnější než dříve. Alespoň v mém okolí. Většinou lidi (myslím ty, co je nově potkám) už nepolemizují a nezesměšňují, ale nechávají být...

valik
26. kvě 2014

@senduskaa Já bych akorát doporučila v těhotenství a době kojení to nepřehánět se sójou a výrobky z ní...

dandik
26. kvě 2014

Musím říct, že jsem maso před těhu jedla, v těhu mi nebylo prvních 5měs. dobře (byla jsem jen na šopáku, přesnídávce) a od té doby maso nemusís a nechybí mi. Občas si dám kuřecí, vepřové, ale jelikož mi to ani syn nejí, tak vařím většinou bezmasá jídla ( i omáčky...). Dítě máme zdravé, veselé. Netrap se tím.

anetka1701
26. kvě 2014

Maso jsem nejedla dlouho... Pak teda občas kuře, ale furt spíš ne než jo... Otěhotněla jsem a začla jíst hovězí, víc kuřete - sama od sebe, nenutila jsem se, prostě jsem dostala chuť... Myslím že tělo je schopný si dost dobře říct samo, co mu chybí - viz matky, co mají v těhotenství chuť na omítku a podobný "lahůdky" - prostě mají chuť na to, co se jim v těle nedostává... Nestresovala bych se tím, jela hodně bílkovin, luštěnin a určitě si nechala udělat rozbory krve... Ale dítěti bych já osobně maso pak v příkrmech dávala...

nika_sp
26. kvě 2014

@senduskaa Te kazdodenni konzumaci soji bych se kazdopadne obloukem vyhnula. Obycejna nafermentovana soja neni nic zdraveho ☹ ac si mnoho lidi mysli opak. Doporucovala bych si o kontroverzi soji neco nastudovat. V cestine je to pekne shrnuto napriklad zde http://www.margit.cz/soja-prospiva-skodi/
Jinak pokud jite alespon vajicka a date si pozor na jidelnicek, tak bych az takovy problem nevidela. Nejite maso z politickych duvodu nebo vam vadi ta struktura? V tom druhem pripade bych doporucila zaradit alespon treba domaci pastiku😉

cermi77
26. kvě 2014

@senduskaa maso jsem nejedla od svých 15.let, je mi 37 pryč, máme zdravou dceru, narozenou daleko po termínu, 48cm, 3410g, rok kojenou, bez zdravotních následků 🙂, celé těhotenství jsem maso nejedla, velmi jsem si ale hlídala vitamíny a hlavně železo. Dcera maso jí, drůbež a ryby miluje.

letadlo13
26. kvě 2014

@nika_sp Soju nejím a k masu mám odpor v jakékoli podobě, paštika je asi to nejhorší 🙂 Bezva je šmakoun, tofu, tepelně upravený tempeh, seitan, prostě to, co normálně jím 🙂

elekthra
26. kvě 2014

já jsme na tom teď v těhotenství podobně (nejím maso), ale nechtěně.. 🙄 byla jsem po celý život velký masař... takový super steak - mňamka, ale od začátku těhotenství jsem jakýkoliv typ masa nemohla ani cítit, vidět, nic... vždycky, když jsem se přes odpor (hlavně vůně) přemohla, hned to letělo ven... 😕 dokotr mi řekl, že se to po třetím měsíci spraví ale nic.. pak říkal, to se spraví nejpozději v pátem: a stále nic... teď už jsme v šestém a maso stále nemůžu ani vidět ☹ Dokotr mi akorát doporučil vajíčka, tvaroh a tvarohové výrobky... mimčo přibírá zatím dobře, nemám žádné další nepříjemné projevy. jen jsme zvědavá, jestli mi to zůstane i po těhotenství 😀

valik
26. kvě 2014

@senduskaa pokud můžeš, přidej tvaroh, šmakouna, seitan, jak radí letadlo13 😉

valik
26. kvě 2014

@senduskaa A ještě jen pro zajímavost, pokud ti nevadí odpovědět: Jak vychováš svoje dítko? Budeš maso dávat?

nika_sp
26. kvě 2014

@letadlo13 Vy mozna ne (i kdyz tofu je take nefermentovana soja), ale zakladatelka, ktere jsem odpovidala, psala ze samozrejme ji soju a tofu.

senduskaa
autor
26. kvě 2014

@valik ano určitě maso dávat budu já ho nejím protože mi opravdu nechutná a ne z nějákeho přesvědčeni , ale popravdě s tím mívám často problém třeba na dovolené nebo restauracích prostě nevím co mám jíst tak občas je to fakt o nervy manžel ten je naštvaný když mě má vzít do restaurace musíme jich projít několik abych si někde vybrala;( protože ono jist pořád jen zeleninový salát co si budem říkat toho se člověk nenaji;)) takže určitě budu chtít aby moje dítě maso jedlo stejně jako manžel a uvidíme

valik
26. kvě 2014

@senduskaa Tak v tom to máte jednodušší. My se z manželem taky nakonec rozhodli maso dávat. Nejsme totiž vegetariáni od dětství. Těhotenství bez masa se není třeba bát, ale u dětí je třeba už o té výživě opravdu něco vědět, než se člověk pustí do vaření pro vegetariána mrňouse.. 🙂 Naše malá maso nechce vůbec, tak jí maskuju lososa do bramborového pyré a dělám kuřecí vývar s mikroskopickými kousíčky masa. Takhle to jedině pozře. Maso je pro ní u nás jen pro našeho pejska... 🙂 Vzpomínám na situaci, kdy jsem ho v době druhého těhotenství jedla, jak se mě u oběda zeptala, proč mám na talíři kost (bylo to kuřecí stehno).. 🙂 Naštěstí i dr. mi potvrdila, že stačí dítěti kousek masa jednou za týden či čtrnáct dnů. I moje babi a děda takto vyrostli, maso bylo opravdu jen o neděli a taky ne každou... 😉 A je jim přes 80, i když dnes jí maso už často... U vás bude ale příkladem asi tatínek, tak třeba Vašemu mrňouskovi zachutná...

valik
26. kvě 2014

@senduskaa A v restauraci max. smažák se šunkou.... 🙂

melodygirl
26. kvě 2014

@llluckaaa připomínka 🙂 vit B12 je kromě masa také v tempehu 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru