Nízko položená placenta. Máte nějakou zkušenost?

szedivka
4. led 2007

Ahoj těhulky, právě jsem se u doktora dozvěděla že mám nízko položenou placentu. Jsem ve 21TT. Chtěla jsem se zeptat jestli s tímto problémem máte některá zkušenosti a zda jste hledaly něco k tomuto tématu. Těším se na příspěvky a předem děkuji za každou radu nebo informaci.

majka07
4. led 2007
slevik
4. led 2007

Ahoj Pavli, už jsem o tom něco slyšela a i ti k tomu něco najdu v knížkách 😉. Mě dr. řekl, že mám placentu na zadní stěně dělohy, což je OK. U tebe se zřejmě jedná o tzv. placentu praevia - normálně je pl. uložena v horní části dělohy, někdy se však může nacházet v dolní části dělohy a tím blokovat pochvu. Nazývá se pl. praevia neboli vcestná placenta, vcestné lůžko. Vyskytuje se to často v ranných fázích těhotenství, ale většinou samo vymizí na začátku třetího trimestru 🙂. Pokud se však ani tou dobou pl. nepřesune nahoru, může občas způsobovat krvácení a taky může zabránit tomu, aby hlavička dítěte na konci těhu sestoupila, někdy je to indikací k císařskému řezu.
Ale nic se neboj, jen odpočívej a hlavně kontroluj, kdyby začalo krvácení, určitě leť k dr. Jinak držím pěstičky, ať si to ta potvůrka rozmyslí a do toho třetího trimestru se přesune 😉.

lennis
4. led 2007

Ahojda holky, taky mám nízko položenou placentu, často mám bolesti v podbřišku, jako když mám dostat menstruaci,to nesmí být, doktor mi na to říkal, že to co dělám, když mně to bolí, tak to nesmím dělat, když bolesti nepřestanou, tak budu muset do nemocnice, aby se to uklidnilo, včera jsem se dočetla, že tyto bolesti můžou vyvolat předčasný porod, (jsem ve 24 tt), zjistila jsem, že mně to bolí, když dělám prudký pohyby, nebo rychlou chůzí, nebo při rychlém výstupu do schodů atd. Prostě nepřetahovat se, takže manžel mi zakázal cokoliv dělat, jen odpočívat. Dr mi taky říkal, že to zkontrolujeme hlavně ve 30tt, tam už to bude asi hodně důležitý.Zatim papa

szedivka
autor
4. led 2007

Holky díky zatím za příspěvky, takže se hlídat a kontrolovat zda nenastane krvácení a v tom případě okamžitě do nemocnice. Paní doktorka mi řekla že se mám sice hlídat, ale abych si z toho nedělala moc starosti, že se to stává, ale že se to musí víc hlídat v tom 30TT. A nezakázala mi předporodní kurzy (dnes jdu na první hodinu a jsem z toho totiž dost rozhožená). Myslíte že se dá s těmi porodními asistentkami na těch kurzech nějak domluvit aby mě třeba upozornili čeho se vyvarovat?

hankah
4. led 2007

szedivko:ted bych si s tim opravdu nedělala starosti,moc senepřepínej, jak píšou holky,můžeš začít krvácet,případně i více špinit,pak běž k doktorovi. mě říkali, že mám nízko položenou placentu už od začátku. že si mám dávat pozor. včera na kontrole doktor neřekl nic, tak uvidím za 4 týdny co mi poví, to už bude důležité........já teda necvičím, protože mi tvrdlo i bříško a mám měkčí čípek, ale jestli jsi se dr. ptala a on ti to nezakázal,tak buď v poho.........

szedivka
autor
5. led 2007

Ahoj, včera večer jsem se dívala ještě na zprávu od doktora z UTZ a bylo tam napsáno: placenta na ZS okrajem do DS! Nevím jestli tomu rozumím správně, ale mám pocit že to znamená že je na zadní stěně okrajem do dolního segmentu. Myslíte že je to tak? V tom případě mi to nezní tak špatně jako kdyby byla celkově dole.

hankah
5. led 2007

szedivko: opravdu to není tak špatné. horší by bylo, kdyby částečne nebo úplně nasedala na děložní hrdlo......

destiny
5. led 2007

lennis, já mám placentu krásně na přední straně a přesto mám bolesti jako na měsíčky taky. Asi je to normální nebo co... 😒 Hlavně jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂

janinac
5. led 2007

Já mám napsáno, že mám placentu 3cm pod hranicí pliků. Ptala jsem se na to a prý to ještě může být normální. Ale už by se měla zvedat. Byl by to problém u porodu, protože bych nemohla mimčo normálně vytlačit, protože by tomu placenta bránila. Takže pokud se placenta nezvedne, tak budu muset rodit jenom císařem. Ale zatím na to nemyslím. Všechno bude dobrý, uvidíš 🙂

hanah_2002
5. led 2007

Ahojky, já měla taky nízkonasedající placentu. Musela jsem se hlídat, nedělat prudké pohyby, žádný sex, atd. Ale v poslední fázi těhotenství se placenta sama dostala na to správné místo a vše bylo OK. Doktor mi říkal, že pouze 1% placent zůstane nízkonasedajících a může to způsobit problémy.Takže si myslím, že se to samo upraví a bude to dobré 🙂 .

katarina82
17. kvě 2007

Ahoj holky, dneska ráno jsem trošku špinila, tak jsem letěla do nemocnice a tam doktor zjistil, že mám nějak nízko placentu. Byl s tím někdo v nemocnici? On číkal, že jestli se to zhorší nebo pokud začnu krvácet, tak budu muset do nemocnice 😢 Teda tu nemocnici mi nabídl už dneska, ale říkal, že teď by se mnou zatím nic nemohli dělat. Že pokud nezačnu krvácet, tak se na to ani nic nedává, žádné léky, nic. Tak že můžu ještě být doma, ale nesmím vůbec nic dělat ☹ Bojím, bojím...

klarit
17. kvě 2007

Ahojky holky tak jsem tu poprvé,ale jsem ráda že jsem narazila na toto téma. Jinde se mi to nepodarilo nalezt ☹ Nyní jsem v 31tydnu. Ve 29tydnu jsem byla na ultrazvuku a doktor mi rekl,ze placenta mi jeste zasahuje DS. Tak jsem se ptala a bylo mi vysvetleno,ze je nizko. Nemam se vsak pry niceho bat. Ale nejak to nejde ☹ Rikal,ze je cas do 32tydne. Pokud by se placenta neposunula znamenalo by to cisarsky rez. Ale je pry cas a placenta se z velke casti posune. Tak jsem zvedava na pristi ultrazvuk.....

kaceenka81
18. kvě 2007

mě zase dr.na poslední návštěvě napsal do průkazky -plod do DS!taky nevím co to je,přečetla sem si to až venku 😖

katarina82
18. kvě 2007

DS je dolní segment-mě to doktor polopaticky řekl, že mi ta placenta zasahuje do porodních cest. To je teda asi to DS.

janab78
30. kvě 2007

jsem ve 14tt, zacala jsem spinit a v nemocnici mi rekli, ze mam nizko polozenou placentu. Pry mam pocitat s castym krvacenim. Boli me i v podbrisku. Pry se placenta ale ve vetsine pripadu dostane nahoru a je vse ok. Tak ja teda doufam. Hlavne, abych nepotratila. 😒

katarina82
30. kvě 2007

Jani, tak nic moc nedělej a odpočívej! Nic zvedat, nenamáhat se, hodně ležet. Ono to samo o sobě tak moc nevadí, ale když by ses namáhala, tak se ti ta placenta může začít odlučovat ☹ Takže na sebe dávej obrovský pozor. Já mám to samý, tak se snažím fakt co nejvíc ležet. Jinak bych taky mohla ležet až do porodu v nemocnici a to teda rozhodně nechci. Doktoři mi řekli ležet, tak poslouchám.

janab78
30. kvě 2007

diky za povzbuzeni. Den pred tim spinenim jsem byla poprve na cviceni pro tehotne (joga) a mam pocit, ze to na to spineni mohlo mit vliv, kdyz mi doktor dokonce zakazal ted i pohlavni styk. Katarino, zajimalo by me, jestli ti to spineni odeznelo samo od sebe a jestli se vraci.Mam uz jeden samovolny potrat za sebou a druhy bych nezvladla. 😠

katarina82
30. kvě 2007

My ten styk máme zakázaný od začátku, pak nám ho už povolil a po prvním orgasmu-bez styku, jsem začala špinit, takže teď už zakázaný všechno. Od té doby se špinění neobjevilo, ale fakt nic nezvedám ani nic moc nedělám, jen ležím-i když je to hrozný a jsem celá otlačená, ale dlouho jsem nemohla otěhotnět, takže nic riskovat nebudu. Neboj, to bude ok, ale je třeba na to myslet a nenamáhat se.

katarina82
30. kvě 2007

Jo a pokud tě to bříško bolí, tak lež. Mě po tom špinění asi tři dny dost bolelo, ale celé ty dny jsem málem nevylezla z postele a přešlo to. Teď i když už mám povolený kratší procházky, tak jestli mě to začne bolet, tak si mám lehnout.

janab78
30. kvě 2007

Tak ja ti budu verit 😉 Jeste me trapi jedna vec,a to, ze me boli mirne v podbrisku. Vsude se pise, ze je to normalni, ale dneska se mi zda horsi nez obvykle. Mivas to taky? Jsem asi plasan-podle doktora je to ok, tak mu musim verit

katarina82
30. kvě 2007

Jo, břicho mě bolí sem tam i teď, tak pak ležím a časem to odezní a dřív, tak ještě před měsícem mě bolelo furt.
Kámoška měla nízko placentu, ale ona jí měla úlně centrálně přes čípek-to je nejhorší forma, tak ji bolelo břicho při chůzi, pak už byla v nemocnici a chodila jen na záchod a i tak ji to bolelo, když vylezla z postele, tak to je možná taky k tomu. Hlavně nic nedělej a nemělo by se nic stát. 😉
Já jsem strašný stresman, takže jsem si zjišťovala i ten případ, že by se fakt začala ta placenta odlučovat a doktor říkal, že ve většině případů se i tak podaří všechno zachránit. Nasadí nějaké injekce a ležíš v nemocnici až do porodu. Není to moc super, ale radši to odležet v nemocnici, než o miminko přijít. Byla jsem i v nemocnici-protože můj doktor nebyl v ordinaci a i tam mi řekli, že kdyby se objevila červená krev, tak rychle k nim, oni to zastaví. Můj doktor říkal, že to špinění, pokud je hnědé, tak nevadí, že ta placenta se bude časem natahovat nahoru a tím se prý může trochu natrhnout, ale že to je ok. Jen kdyby to byla červená krev, tak fofrem do nemocnice, ať to stihnou zarazit včas.

janab78
30. kvě 2007

dik za informace. Ja mela tu krev hnedou, tak snad dobry. Musime to nejak zvladnout.

katarina82
30. kvě 2007

Já taky, jen hnědou. Tak nám oběma držím palce 😉

kaceenka81
31. kvě 2007

holky takže když je hnědá krev tak je to ok?já teda nemám žádnou jen se ptám.já mám placentu na přední stěně do DS.břicho mě vůbec nebolí,jak jsem si přečetla nahoře ten odkaz co tam někdo napsal tak jsem nemohla!rodit císařem a ještě v ohrožení života fakt nechci! 😕 😨

katarina82
31. kvě 2007

Kaci, ono by to spíš mělo být jen špinění než přímo hnědá krev. Jinak vidím, že máme stejný problém. Placenta nízko a když si sáhnu na čípek, tak je měkký a jakoby trošku otevřený ☹

kaceenka81
31. kvě 2007

no konečně někdo kdo mi dokáže říct jaký má otvor v čípku! 🙂 já jsem na to přišla protože se tam mažu krémem(kolem čípku)a vyděsilo mě že si tam v pohodě vsunu kousek oprstu!a dr.mi dělala vnitřní uz a neříkala nic!jsem z toho jelen!!!

katarina82
31. kvě 2007

Já jsem zvyklá kontrolovat čípek, protože jsem tak poznávala ovulaci. Teď jsem občas v prvním trimestru špinila, tak se občas kouknu, no a teď jsem zjistila, že je měkký a kousek otevřený ☹ Tak mě to trochu rozhodilo. Tak nevím, jestli mám skočit k doktorovi, ale když tobě na to nic neřekl... Na kontrolu jdu až za 14 dní ☹

kaceenka81
31. kvě 2007

já až za tři týdny.taky sem z toho byla rozhozená,manžel na mě pak ječel at si tam furt nesahám,ale to nešlo.už jsem viděla katastrofu jak mi tím otvorem vypadne zátkový hlen,no magor! 😕

kaceenka81
31. kvě 2007

ale ty si měla už nějaké problémy,ne?aspon si psala že musíš ležet,ne?

katarina82
31. kvě 2007

Jinak jsem to teď studovala na porodnice.cz a tam k tomu nic moc neřekl, prý pokud netvrdne břicho a nemáš pálivý nebo zapáchající výtok, tak je to ok. Ale prý je častou příčínou předčasných porodů infekce. Někomu to mimčo i umřelo uvnitř kvůli té infekci. Tak mě to vystresovalo. Sice žádný takový výtok nemám, ale prý tím zkoumáním. i když si důkladně myješ ruce, tam můžeš něco zanést ☹ Tak nevím, jestli mám skočit do lékárny-prý je dobré tantum rosa...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru