OGTT-nízké-pod dolní hranicí, měly jste někdo?

romantika
27. bře 2013

meli jste nekdo? zase se mi to opakuje a jeste vi, ja mela jiz v prvnim tehu jen trochu pod dolni hranici, ted ve druhem po dvou hodinach hodne nizke. Poznala jsem to celkem jednoduse po dvou hodinach jsem sla do mdlob, tres, kolaps apod.. Nicmene minule to nikdo neresil a ted jdu opakovane na testy. Mate nekdo stejny pripad a hlavne ted mi vrta hlavou jestli kvuli tomu nebylo prvni mimi tak silene nespokojene s kojenim a porad hladove a nejak to neovlivnilo jeji nepohodou po narozeni. Dekuji za jakekoliv rady pripadne zda to nejak lecili ci co se muselo hlidat.

romantika
autor
28. bře 2013

Nikdo se stejnou zkusenosti? Po dvou hodinach jsem mela cca 1,3. Dekuji

werumka
28. bře 2013

@romantika Ahoj, těch 1,3 byl výsledek z laboratoře, nebo podle glukometru? Mimo těhotenství s tím problém nemáš?

romantika
autor
28. bře 2013

@werumka To uz byl z laboratore. V prvnim tehu jsem mela stejnou reakci, ale byla jsem pod tou dolni hranici jen kousek. Ted jsem to skoro neudychala a vysledek byl tak nizky. Normalne mam problem jen takovy, ze vim, ze nesmim treba snidat sladke, ze mne to dela tyhle stavy k omdleni, a tak nejak ja vubec cukr nerada. Nesnasim sladke piti, ale treba zakusky a zmrzlinky to rada, ale vim ze mne proste nezasyti a mam po nich spis hlad. Obvykle se u mne omdlevani spojuje s nizkym tlakem. Az ted mi to trochu vrta hlavou a spis kvuli prckovi a kvuli tomu ze prvni mi nespala a kojeni ani co hodinu ji nestacilo. Sice pribyvala ale az s prikrmy zacala trochu klidnit a od 7 mesice takve projevy hladu myva ikdyz je to holcicka a od 7 mesicu ji vic nez mu manzel sportovec. Ale nikdy mne nikdo s hypoglykemii nespojoval. Znate to, mlada, omdliva, tlak 50/60 tak to je normalni. Vrta mi to hlavou az ted po techto zkusenostech v tehu a nerada bych nejak zalozila neco spatne detem.
Jinak nejsem zadny lunt, coz jsem jedine nasla na netu,ze to byva u podvyzivenych a tak. To jsem normalne v norme. A pribyvam taky v tehu v pohode, 27tt a cca 6 kilo a ted se to rozjelo.
Jen nemuzu najit nikoho kdo to tak ma a jaky to ma vliv na dite.

werumka
28. bře 2013

@romantika Časté hypoglykémie mohou mít za následek neklid dítěte, různé pozdější neduhy jako hyperaktivita, nesoustředěnost apod. Ale to je případ toho, když by byly ty hypogylkémie často a byly takhle hluboké.
Ten Tvůj organismus prostě jako "obranu" před tím sladkým pitím udělal to, že vypustil do oběhu přiliš inzulínu. Stát se to může. Ale byly by celkem na místě odběry krve, kdy by se stanovilo množství inzulínu, které Tvůj organismus produkuje. Můžeš s tím mít problém a pak je na místě určitá úprava jídleníčku - často jíst, nevyvolávat tyto stavy právě sladkým pitím a podobně. Ale 1,3 je opravdu hodně málo, testy by to chtělo.

romantika
autor
28. bře 2013

@werumka
dekuji, mne to celkem prave vrta v hlave kvuli male, v prvnim tehu jsem ty stavy mela od zacatku. nikdo to s nicim nespojoval jen ze jsem proste tehotna a co jsme si zazili po porodu bylo silene. Opravdu bez spanku, hyperaktivita jak blazen, v pul roce uz z te nudy co delat ve volnem case chodila a tak. Spanek 2 hodiny za 24 hodin a jinak neexistoval zpusob vycerpani.
Vse se nam zaclo zlepsovat az ted kolem 2-3roku ale dost jsem si vsimla i u ni te zavislosti na jidle. Ale fakt k neuvereni co tak mala sni. Tak u ni to asi uz nevychytam, ale u druheho asi zacnu slapat na krk at to hlidaji.
Myslim, ze to u mne asi bude jiz drive, jen jak jsem psala, svadelo se to na nizky tlak, ale asi ty spoustece byli v tom cukru. Diky za rady.
Ja to sladke piti nerada, takze asi podvedome to telo odmita. I alkohol mi to dela, coz je vlastne cukr v ciste podobe take.
Tak aspon se mi pospojovalo spousta veci co mi neklapala 🙂)))
Zvlastni jenom je ze ted v druhem tehu nemam na sladke vubec chut, v prvnim jsem to brala ve velkem, ale ty vysledky mam tak silene nizke. BUdu patrat a dekuji za cas.

werumka
28. bře 2013

@romantika Mně víno vždycky spolehlivě snižuje glykémii, takže to tím taky může být. Když jsem byla těhotná, tak jsem trpěla na nízký tlak a ty stavy byly hypoglykémiím hodně podobné. Kolikrát jsem se musela změřit, protože jsem prostě nevěděla, jestli na mě leze hypo, nebo nízký tlak. Možná by nebyl od věci glukometr - buď půjčit, nebo si koupit svůj - tím by se dal udělat docela pěkný profil toho, co se děje.
To, co popisuješ u dcery s hypoglykémií v těhotenství souviset může. Zároveň pokud ona by měla podobný "problém" s metabolismem jako Ty, tak tím víc se to prohloubí. Nemůžeš někde dohledat, jakou měla glykémii po narození?
Rozhodně bych donutila doktory, aby Tě doporučili na endokrinologii, aby tam udělali všechny tyhle hormonální rozbory. Už proto, že tímhle se hodně vyčerpává slinivka a pak by mohla časem přestat fungovat v produkci inzulínu.

romantika
autor
28. bře 2013

@werumka
no vubec nevim jestli male delali glykemii, rodila jsem v motole a tam to bylo nalej vylej o nicem. V papirech z porodnice co mam doma neni nic. Kde bych to mela dohledat, v porodnici? Totalne mne to vytaci protoze to nespani bylo tak silene, mala se tak trapila a porad kazdy tvrdil ze ji nic neni. Ze to prejde. Ale nikde v okoli jsem neslysela podobny pripad jak to spani tak to vylucovani. Fakt az z prikrmy jsem zacala sledovat ze dle mne ji kojeni nemohlo stacit jako kdyz mne by nekdo drzel na sladke vode - to uz bych fakt umrela.
Na endokrinologii chodim kvuli st. zlaze, ale beru velmi slabe, ted beru euthyrox 50, ale zrovna den predtim jsem byla na kontrole a dr mi rikala, ze oproti prvnimu tehu jsou vysledky v poradku a tu 50ku dava kvuli mimi jako prevenci. Ale radej ji zavolam a zkusim sepoptat jak to spolu muze souviset.
No asi zkusim ten glukometr, dost mi to vrta hlavou. My jsme doma vsichni takovy z prominutim zrouti, jak to na nas prijde tak rikame ze jsme jak smecka vlku 🙂))) jak se ozve hlad a neni jsme uplne divoci 🙂))), uz se desim co mame v pupiku za partaka. Zacnu mu tam posilat pravidelneji poradne jidlo.
Dekuji za rady, ja s tim nemam zadne zkusenosti ani nejak mi nedosly ty souvislosti.

werumka
28. bře 2013

@romantika To se Ti nedivím, mě by ty souvislosti taky nedocvakly. Vím o tom jen díky tomu, že mi to říkali na diabetologii - o těch následcích hypoglykémií na dítě. Ale říkají to jen diabetičkám na inzulínu, jiným to nemá cenu povídat, protože ty hypa nemají. V Motole už to mít nebudou, tam se po určité době tyhle materiály likvidují. Pokud by to někde bylo, tak ve zprávě z porodnice.
Snížená funkce štítné žlázy u diabetiků způsobuje hypoglykémie. Ale pokud to máš v pořádku, vliv by to mít nemělo. Ale rovnou bych se na endo zeptala na tohle. Oni ty odběry mohou v pohodě udělat. Vzala bych si tam výsledky toho Ogtt a všechno jim řekla. Glukometry už nejsou až tak drahá záležitost. Třeba na Aukru je mají levně i s nějakými proužky. Zkusila bych si změřit pár celých dní - vždy před jídlem a hodinu a půl po něm.

jahodarka
28. bře 2013

ahoj, já mám teda opačný problém a to těhotenskou cukrovku jako prase 🙂 ale lítám z extrému do extrému, při prvním těhu jsem měla za celé těhotenství třeba 3x hypoglykémii, teď jí mám třeba i 3x denně a stavy o kterých ty píšeš, manžel mě občas sbírá doma ze země, nejsem schopná si dát sama cukr, klepavka jak blázen atd. to jsem s prvním vůbec neměla. já myslím, že by ti měli dát každopádně glukoměr, abys vychytala po čem a kdy se ti to stává a hlavně se mohla změřit, když ti nebude dobře a vzít si nějaký sacharid, který ti tohle nebude způsobovat. každá jsme jiná, obecně se třeba nedoporučuje dopoledne mléčné výrobky a já snídám výhradně bílý jogurt, který zvládám dokonce bez inzulínu, chce to vychytat.. no přeju hodně síly, bude to asi trošku náročný. jo a k tvé otázce jestli to neškodí miminku, moje diabetoložka říká, že hypo škodí dítěti víc než hyper.. takže se hlídej!

jennyska
21. bře 2014

Ahoj @jahodarka @werumka @romantika a ostatní těhulky, maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma OGTT test https://www.modrykonik.cz/ogtt/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti s OGTT, pomůžete další spoustě těhulek, které zvažují, zda pískoviště koupit, jaké a kdy a zde na koníku hledají Vaše rady, tipy a zkušenosti, které určitě ocení! Ve Wiki mají na místě jak obecné informace o této tématice, tak také Vaše příběhy.

Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru