Pátá dětská nemoc v těhotenství, prodělaly jste ji?

lenasss
3. črc 2014

Dobrý den,včera synovi (6 ) vyskákala vyrážka na tvářích.Dnes potvrzena pátá dětská nemoc doktorkou a já jsem byla důkladně vystrašena co vše se mi může stát ve 14týdnu těhotenství.Byla jsem i na ženském na kontrole a doktor se tvářil dost vystrašeně a já jsem teda vystrašená dost a dost.Nicméně já už mám taky červené tváře a mladší syn zvýšenou horečku.Tak a teď k jádru věci.Prodělala jste některá tuto nemoc a donosily zdravé mimčo? Co jsem četla na netu tak riziko je malé ale proč mě ti doktoři dnes tak strašily,když stejně už s tím nejde nic dělat ☹

vendulka
3. črc 2014

@lenasss ahoj...tak v těhotenství s tím zkušenost nemám,ale dceři (2,5) se teď udělala vyrážka a šla jsem s tím k dr. a ten potvrdil pátou dětskou nemoc, ptala jsem se ho, jestli je to nakažlivé či infekční a jestli to mohu chytit já nebo starší dcera, tak my bylo řečeno, že ne, že je to v pořádku, že stačí jen mazat....nevím myslím si, že to , že jsi těhotná by to na tebe nemělo mít vliv a neměla by jsi to chytit a ani mimčo 🙂 (ale jen můj názor)

boban
3. črc 2014

@lenasss já jsem četla, že pro těhotné je to dost rizikové, ale jaké následky by to mohlo mít, to netuším ☹

jarunkaxyz1
3. črc 2014

Pátá dětská nemoc je pro těhotnou a především miminko hodně rizikové v případě, že jej těhotná ještě neprodělala a tudíž nemá protilátky. Následky mohou být různé, určitě skonzultuj s gynekologem a genetikem. Miminko musí být minimálně mnohonásobně více hlídáno a kontrolováno!!!!

lenasss
autor
3. črc 2014

@jarunkaxyz1 proto jsem to dnes říkala gynekologovi a stejně si mě pozval až za tři týdny do poradny ☹

marketnieuw
3. črc 2014

@lenasss vzali ti krev? Meli by ti udelat test na protilatky. 50% lidi protilatky ma a v tom pripade je riziko mizivy. u mene nez 5 procent dochazi k potratu z duvodu anemie plodu.
Nechapu, ze ti doktori nedokazi zachovat klidnou hlavu 😠
Drzim palce!

lenasss
autor
3. črc 2014

@marketnieuw právě,že mi nic nevzal.Chci zkusit skočit zítra k obvodákovi jestli by mi ty protilátky neuděla on.Já právě četla na netu že riziko potratu není zas tak veliké a snad jsem nenarazila v diskuzi na nikoho kdo by potratil ale teda vystrašili mě dost

jarunkaxyz1
3. črc 2014

Jde spíš o to hlídání, kontrolu.......vždyť tím budeš mít klid i ty......

duvi21
3. črc 2014

@vendulka Nevim, jak doktor muze rict, ze to neni nakazlive. Odesla jsem v tehotenstvi na neschopenku, pracuji v MŠ a s cervenymi tvarickamí a patou nemoci prisel chlapecek, za trri dny uz to byla dalsi holcicka a sirilo se to teda mezi detmi dost rychlym tempem. Pro plod to opravdu muze byt riziko. Ja teda delala "jen" to, ze jsem se snazila co nejvic myslet na to, ze je miminko v poradku. A doufat a verit, nic jineho se delat neda. Kontrola na gynekologii by mela byt dukladnejsi, ale me taky rekl gynekolog jen to, ze uvidime. @lenasss - Mooooc drzim pesti! Bude to dobre, uvidis....

jge
3. črc 2014

Ahoj,
prvne, vydrz a mysli pozitivne. Vim, jednoduse se to rekne, hure dela.
Protoze jsem take podone tehu jko ty a doma mam jiz jednoho raraska, ktery je neposedny a porad nekam chce chodit, mam take strach z infekcnich nemoci v tehu. Koukala jsem na net a nasla jsem nasledujici:
http://www.maminkam.cz/pata-nemoc-v-tehotenstvi
Snad pomuze.
Doporucila bych ti se okamzite zaregistrovat do nemocnice do poradky pro rizikove tehu a nechat se kontrolovat velice casto. Pry toto onemocneni je lepsi v prvni puli tehu! Vse dobre dopadne, pak pis a informuj!

jge
3. črc 2014

A jeste jeden blog - pro uklidneni!
http://www.emimino.cz/diskuse/pata-detska-nemoc...

vendulka
3. črc 2014

@duvi21 no nevím, ale dr snad ví co dělá a říká....dcera neměla ani horečku ani nic jiného, jen se jeden den osypala toť vše a kdyby to bylo nakažlivé, tak je už asi nakažená půlka sídliště včetně nás...

lenasss
autor
3. črc 2014

@jge moc děkuji za odkazy.Ty už jsem četla ráno,docela mě uklidnují a teď jsem se zařekla,že na to přestanu myslet.Steně s tím nic jiného nede dělat. 😒 a ono to nějak dopadne.Synátora jsem odvezla k babičce do neděle a stejně máme ještě ednoho který to určo dostane taky a nevyhnu se tomu tak ani tak.Tak mi nezbude nic víc než čekat 😒

helcenka
3. črc 2014

@vendulka - tak to je pěkná blbost, pátá nemoc je nakažlivá, už jenom proto, že je to virové infekční onemocnění. Víceméně se šíří většinou v kolektivech v malých epidemiích, tzn. že to nechytí všechny děti ve třídě, ale určitě tam nezůstane ojedinělý případ...
A pro těhotnou může být zvlášť nebezpečná, prostupuje placentou a zabraňuje krvetvorbě a může vést k potratu, pokud ji těhotná "chytí". A u dospělých se vůbec nemusí projevit vyrážkou, může to být třeba jen rýma, takže to ani nepostřehnou.

helcenka
3. črc 2014

@lenasss - hlavní je být v klidu, i když se to lehko říká, jak píšeš, už s tím stejně nic jiného nejde dělat, dopadne to, jak má a určitě dobře, hlavní je v to věřit.
Držím palce.

jge
4. črc 2014

@lenasss Neni zac, budu na tebe moc myslet, pak napis, co a jak....

januleee85
11. črc 2014

ahoj 🙂 nas malej dostal patou dva tydny zpet 😝 doktor me ale uklidnil 🙂 vzal mi teda krev na protilatky a mimi se bude vice hlidat ultrazvukem 🙂 rikal , ze za svoji praxi se s tim setkal uz mnohokrat , ze tehule prisla do styku s timto virem , ale nikdy s toho nebylo nic , jako co se tehu tyce . Podotkl teda , ze to neznamena ze se nemuze nic stat , ale ze mimi uz je "hotove" ted uz jen dozrava a maximalne muze dojit k anemizaci plodu , neco s tema krvinkama a pak mimis neroste jak by melo , ale ze se to da resit 😉 takze ve stredu jdu do poradny a uvidim co vysledky atd , ale pravdepodobnost , ze bude neco spatne je prej opravdu mala

januleee85
11. črc 2014

tohle jsem nasla :
Co dělat, pokud jste se setkala s nemocným s pátou nemocí
Pátá nemoc často probíhá bezpříznakově a mnoho žen neví, jestli nemoc v dětství prodělaly nebo ne. Proto je vhodné v případě setkání s dítětem nemocným pátou nemocí, odebrat u těhotné ženy co nejdříve vzorek krve a zjistit hladiny protilátek. Z výsledků protilátek lékař zjistí, zda žena prodělala onemocnění dříve a je tedy nyní imunní, nebo zda u ní nemoc právě probíhá nebo neprobíhá. Pokud protilátky potvrdí akutní onemocnění, je vhodné plod častěji sledovat ultrazvukem následujících zhruba 8 až 12 týdnů a sledovat případné příznaky onemocnění. Příznakem onemocnění u plodu je především již zmíněný hydrops, tedy hromadění tekutiny v tělních dutinách, ale nemoc se může projevit také zvýšeným množstvím plodové vody, otokem placenty a dalšími příznaky.

Pokud se nemoc u plodu projeví, následuje obvykle odběr vzorku krve plodu z pupečníkové šňůry. Jedná se o invazivní vyšetření, které má svá rizika, na druhou stranu však umožňuje posoudit tíži potíží plodu a je podkladem pro rozhodování o další léčbě. Pokud je anémie lehká a hydrops se nezhoršuje, je možné pouze vyčkat na samovolné zlepšení stavu. Pokud plod trpí těžkou anémií, je možné ho léčit transfuzí krve, která se provádí také přes pupečníkovou šňůru.

lenasss
autor
23. led 2015

Chtěla bych oživit toto téme, už máme po porodu a myslím si že dlužím všem informaci o tom jak to dopadlo s mým těhotenstvým a synovou pátou dětskou nemocí (viz. téma diskuze) 3.1. se nám narodil zcela zdravý chlapeček. A myslím,že můžu mluvit i za
@januleee85 že u nich to taky dopadlo dobře 😉

rubika
27. dub 2015

U nás bohužel pátá nemoc skončila smrtí miminka, přestalo bít srdíčko ve 22tt. Výsledky z pitvy od miminka zatím nevíme, ale u mě v krvi se projevila akutně probíhající nákaza virem páté dětské nemoci. Jediné pozitivní je, že už jsem získala imunitu a nebude se to opakovat. Fakt to nikomu nepřeju zažít.

len_uli
3. kvě 2015

Ahojte holky, chtěla jsem se vás zeptat. Včera u nás byla sousedka ( jen něco přinesla byla u nás asi 15 min) a říkala, že její malá má 5 nemoc. myslíte, že může i ona na mě přenest nějaký bacil? nebo by jsem musela přijít do kontaktu přímo s nemocnou? Jsem z toho celkem vyděšená, protože na internetu píší jak je to strašně nebezpečné pro těhotnou. Děkuji vám za odpověď.

nessik
3. kvě 2015

@len_uli musela bys přijít do kontaktu s nakaženou osobou a navíc je dost pravděpodobné, že už jsi se s pátou nemocí setkala a máš protilátky. Neboj se a vyhýbej se pouze nakažené holčičce.

len_uli
3. kvě 2015

Děkuji moc za odpověď, už jsem klidnější.

nessik
3. kvě 2015

@len_uli opravdu se neboj, tuhle info mám od dětské doktorky, moje děti měly obě pátou nemoc a já jsem v práci měla těhotnou kolegyni v prvním trimestru, volala jsem doktorce, jestli můžu do práce a sedět s ní v jedné místnosti a dr. řekla, že určitě nic nehrozí, a já že to určitě nedostanu, že mám s největší pravděpodobností protilátky, nic jsem od dětí nedostala ani nikdo z rodiny a kolegyně má už zdravou holčičku. 🙂 Kolegyni jsme to samozřejmě řekla, aby se mohla rozhodnout, zda zůstat doma, ale ona se nebála 🙂 neboj, bude to dobré.

len_uli
3. kvě 2015

ještě jednou moc děkuji, už jsem měla jeden velký stres v těhotenství a ted zase toto, sem celou noc nemohla spat. 🙂

nessik
3. kvě 2015

@len_uli souhlasím, těh. je jeden velký stres, ale tohle bude dobré. Já mám zase nervy, jestli nejsem neplánovaně těhotná a na výsledek budu čekat dlouhých 10 dní ☹

len_uli
3. kvě 2015

no to čekání je nejhorší to moc dobře znám. Třetí mimiško nechcete?

nessik
3. kvě 2015

@len_uli já bych chtěla, ale bohužel jsem nemocná ☹ Sklouzl nám kondom a bylo to den po ovulaci, takže v nebezpečných dnech (ale to už je pro jiné téma). No nervy mám hrozné, potrat si neumím představit, to bych nešla ☹

len_uli
3. kvě 2015

aha, tak to mě mrzí, ono je to sice nebezpečný den,ale nemusí dojít k oplodnění. To je jak když se snažíš o mimiska a pořád to nejde a taky je to třeba v den ovulace a nic....no je to blbé když se to tak stane,ale já doufám, že vám to dobře dopadne. Ale je nějaká tabletka co se dává když se tato situace stane?

nessik
3. kvě 2015

@len_uli jo, už jsme si ji sehnala, ale taky jsem četla studii, že je v plodných dnech naprd, takže kdo není těhotný, nebyl by ani tak a když dojde k oplodnění, tak je nanic ☹ No a tohle byl jeden z nebezpečných dnů ☹ Jediné, co mě malinko uklidňuje, že je možné, že ve mně nic nezůstalo, ale jistě to nevím ☹

len_uli
3. kvě 2015

jejda, tak ted jedině doufat, že k tomu nedošlo. a kdyby k tomu přece jen došlo, tak donosit miminko by byl problém? po zdravotní stránce?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru