Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

simib
9. kvě 2011

@iriel Ďakujem.A ako sa inak máte?Stále si beriem z teba príklad,že sa mi tá placenta vysunie a aspoň na nejaký čas ešte pôjdem aj domov.Ale lekári moc neveria pri tomto tipe a v takomto tt že sa ešte pohne a boja sa púšťať takéto pacientky domov,aj ked nemajú žiadne krvácanie už :(

batmanka
10. kvě 2011

@rezicka ahoj,no najprv mi vraveli len čisto o sekcii,ale teraz môj doktor povedal ,že počkajú a uviadia ako sa to bude vyvíjat,no že vidí len malú šancu ,že nebudú musiet rezat 😒 ,tak teraz staále rozmýšľam ako si prebojovat len čistú sekciu

batmanka
10. kvě 2011

@monda17 ahoj,mne sa to stalo v 32 tt a teraz čistým kludom a ležaním sa povytiahla kúsok hore 😉 ,ale zázraky sa už po 30 tt nedejú,nakoľko detičky su už dost veľké

simib
12. kvě 2011

Ahojte.Tak práve som bola na UTZ a malinký má už 1320g a rastie velmi dobre,takže placenta zatial slúži dobre.Len mi povedala že je stále previa,ale či centralis alebo marginalis to nepovedali.Tak sa potom opýtam.Ale malinký ju má dole pod hlavičkou.No takže uvidíme ako to zhodnotia.Ale inak ja sa mám dobre.Nič ma nebolí,bruško netvrdne a ani nešpiním ani lieky mi nedávajú,len vitamíny.No jak zbytočne som tu. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ivus32
12. kvě 2011

@simib tesi ma,ze je vsetko vporiadku,ale radsej este chvilku vydrz v tej nemocnici,aby to tak ostalo😉

simib
13. kvě 2011

@ivus32 No takže aj ked sa máme velmi dobre,tak to je len plus,ale domov nepôjdeme 🙂 Ale už som tu 3 týždne a ďalšie 3 alebo 5 vydržíme.Teda dúfam že 2 in 1,ale uvidí sa.Inak celkom rýchlo to stále ubieha,len raz za čas ma chytí depka a chcela by som byť doma. 🙂

rezicka
13. kvě 2011

@simibahoj,tak vidím že se vám celkem daří,hlavně miminku,což je dobře.A jak ti dopadla ta magnetická rezonance,co tam zjistili? Mě se daří zatím dobře,v pondělí mám další kontrolu,tak uvidíme co nového..

simib
14. kvě 2011

@rezicka No tú magnetickú zrušili.Aj kamoš,čo to robí tak hovoril,že podla neho to je blbosť robiť MR.Takže robili len UTZ a nič iné ani robiť nebudú.No darí sa nám dobre.Všetci sa tu tešia,že sa ešte držíme.A že ak vydržíme ešte pár dní a budeme 30tt tak sme za vodou.Potom sa už netreba ničoho obávať,aj keby sa narodil.Ale aj tak si neviem predstaviť,že domov prídem už až s malým.To by ma ani vo sne nenapadlo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

rezicka
14. kvě 2011

@simib Bude to dobrý,uvidíš.Nakonec bude maličký v termínu a já pořád věřím,že tě ještě pustí domů...

simib
15. kvě 2011

@rezicka No nepustia určite.To je na 1000% že tu ostanem.A v termíne už duplom nie.Hovorím,že sme radi,že som došla až do 30tt.Ale ved nejak bude.To je jedno,len nech sme obaja OK a už doma.

simib
16. kvě 2011

Kde ste všetky?To sem už nikto nechodí???Ako sa mávate?A žiadne nové nepribudli????

ivus32
16. kvě 2011

@simib ahoj,cez vykend dcerka oslavovala meniny a dnes sme boli v Podunajskych Biskupiciach na kontrole,tak som sa sem len teraz dostala. Ako ti dopadol UTZ? Mne lekar vtedy hovoril,ze MR odhali zrastenu placentu do maternice,podla UTZ im to neislo☹

rezicka
17. kvě 2011

@simib Ahoj,no taky pořád někde lítám.. Včera u lekaře,žádná změna,placenta je pořád 1cm nad krčkem,takže mě se už asi taky nevysune 😒 .Za 14 dní jdu na velký ultrazvuk,tak jsem zvědavá,co mi řeknou tam.A jak vy,držíte se nešpiníš už?

ivuska22
17. kvě 2011

Ahoj holky tak mě zjistili před 14 dny nízko položenou placentu, ve čtvrtek jdu na ultrazvuk ve 20. týdnu kde by mě měli říct přesně co a jak. Už se teda valím doma na neschopence a snažím se nic nedělat, max jen lehce. Aspon oběd si uvařit, aby mělo mimčo z čeho růst 🙂
Obdivuji vás, které již máte k tomu doma nějakou ratolest, já jsem ted teda ráda že se postarám o sebe a i tak většinu dělá manžel.

gazovicka
17. kvě 2011

ahojte, pridavam sa k vam... dnes mi povedal doktor, ze mam nizko polozenu placentu, preto spinim.... a k tomu mam aj hematom.. uz som na PN skoro treti mesiac... takze lezim, ale zas aj si nieco uvarim a idem aj do obchodu... tak neviem, ci robim dobre, ale nedokazem lezat tak ako niektore, ze idu len na WC a do sprchy.... vsetkym vam drzim palceky....

ivuska22
17. kvě 2011

@gazovicka taky vařím a jezdím do obchodu jen se nepřetahuji. Ted jsem aj dala prádlo do pračky a jen mi ho manžel jak dojde z práce pověsí.Taky doufám, že to ničemu nevadí.

gazovicka
17. kvě 2011

@ivuska22 ja si este aj prado vyvesam 🙂 viem, ze by som niektore prace robit nemala, ja sa ozaj snazim..... 🙂 , ale zober si, ze niektore baby su prinutene byt v pohybe, lebo maju male deticky... tymto snimam klobuk pred nimi 🙂 .... ked nieco robim, tak to robim uplne pomalicky a v klude, aby som nerobila rychle pohyby..., tak si to takto ospravedlnujem 🙂

ivuska22
17. kvě 2011

@gazovicka Však já taky, nádobí umývám, ale třeba země umývá manžel. On taky chodí z práce až kolem 6 a je rád, že padne k telce tak ho taky nechci pořád urgovat co by se mělo udělat 🙂 Já bych třeba ty země umývala dvakrát do týdne a s ním jsem ráda, že je umyje jednou za 14 dní 🙂 Ono tím jak tady člověk je celej den, tak vidí mnnohem víc, že je tu binec, než když on dojde na večer 🙂 Ale snažím se teda hlavně nic nenosit, nezvedat. My se snažili o mimčo skoro rok, tak ted bych to nechtěla nějak pokazit

simib
17. kvě 2011

@ivus32 No UTZ dobre.Malinký dobre rastie.Už má cca aj 1400g.Tento týždeň asi v piatok budú robiť dúfam ďalší,nech viem ako rastie.A dcerke všetko najlepšie teda 🙂))

simib
17. kvě 2011

@rezicka Ahoj.To nevadí.Hlavne že nieje cez krčok.A že nekrvácaš.Treba sa šetriť a pekne budeš rodiť až na termín.My sa držíme.Teraz nešpiním zatial a lekári sú úplne happy,že sme už tolko vydržali.Bože veď už tu budem pomaly mesiac.Strašne to letí.A o pár dní už bude možno aj malý vonku.

rezicka
17. kvě 2011

Holky vy jste teda vzorné... Já dělám úplně všechno,vysávám,umývám zem,prádlo věším,prostě jen všechno pomalu a netahám nic těžkého. Je fakt,že se mi placenta zatím nevytáhla,ale už nešpiním a to je důležité. Tak se moc držte ať je všechno jak má být 🙂

snazilka_2011
17. kvě 2011

@ivuska22 a jak nízko jsi tu placentu měla? Já ji měla přes děložní hrdlo a teď ji mám 2,5 cm nad hrdlem. Ale nevím, na jaké straně.

snazilka_2011
17. kvě 2011

Ahoj holky, kolik cm musí být placenta nad děl. hrdlem, aby se mohlo rodit přirozeně??????

ivuska22
18. kvě 2011

@snazilka_2011 No jak přesně ji mám se dozvím zítra. Protože doktorka mi to objevila v 18. týdnu a říkala, že počkáme do toho 20.týdne co to udělá a pak teprve mi řekne přesně jakou mám. Protože prý se to dělá až v tom 20. týdnu. Jen mi řekla, že na týden který jsem ji mám extrémně nízko a že se mám snažit doma ležet co nejvíc s nohama nahoře, tak doufám, že se ještě posunula. Já myslím, že jsem někde četla, že musí být 2cm, aby se dalo rodit normal, ale jistě to nevím teda.

simib
19. kvě 2011

Ahojte.Tak dnes som bola na UTZ a neuveritelné ale malinký doteraz priberal tak od 150 do 180g za týždeň a teraz za týždeň 460g,čiže teraz už má 1780g.A je o týždeň a jeden deň väčší.Strašne sa teším.Placenta síce ostala dole a prekrýva krčok,to sa nezmenilo,ale ostatné je úplne OK.

ivuska22
20. kvě 2011

@simib Ahoj, teda to už je pěknej macík, tak pěkně ať příbírá i nadále. S takovou bude mít za týden už přes dvě kila to už by bylo fajn. Hlavně že je vše ok.
Já byla včera na kontrole a ležení s nohama nahoře se vyplatilo a placenta dostala rozum a povytáhla se.

simib
20. kvě 2011

@ivuska22 Ďakujem pekne.No velmi ma to teší,že je tak velký,aspoň pôjde aj skôr von dúfam.Už začínam počítať dni,lebo ma to prestáva niekedy baviť tu ležať.Ale zas niekedy tu je úplne super.Sme dve na izbe a super si rozumieme,tak potom je to lahšie.Ale o týždeň ked pôjde domov,tak neviem.Zas si zvykať na niekoho sa mi už nechce.To je super že sa vytiahla.Bola si ešte v dobrom tt a to sa potom zvykne vytiahnuť ešte.A to ležanie určite pomohlo.Tak naďalej sa opatrujte a oddychujte ako sa len dá,lebo neoplatí sa byť potom v nemocnici. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ivuska22
20. kvě 2011

Vždyť už seš tak daleko, to už zvládneš. Sice chápu že to člověka nebaví ležet. Mě stačilo to ležení ídoma, který se s nemocnicí nedá vůbec srovnávat, když bylo venku tak pěkně. Třeba dostaneš na pokoj další nějjakou milou maminku s kterou si budete rozumět a rychleji to uteče.A kdy budou nejpozději dělat císaře někdy kolem toho 36 týdne kdybyste vydrželi?

rezicka
20. kvě 2011

@simib Ahojky,tak mám z tebe velkou radost,že malý tak roste... A nezoufej,teď už to uteče rychle,hlavně že nekrvácíš a držíte se. U mě nic nového,vůbec se to nelepší ☹ ,no hlavně že nešpiním.Doktor mi vůbec neříká váhu malého,tak se těším 30.5. jdu na velký ultrazvuk tam se to dozvím...

simib
21. kvě 2011

No mne povedali že najneskôr v 35tt až v 36tt cisár.Ale na druhej strane dovtedy to asi nevydržíme 2 v 1.Teda tak sa tvária lekári.Oni nechápu,že sme vydržali doteraz,že je to zázrak.A mne to vôbec nevadí.Nech už je vonku.Už je dosť velký aj dozretý,tak načo tu budem trčať mesiac???Uvidíme🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru