Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

batmanka
27. kvě 2011

ozaj babulky v žiadnom prípade nič nezdvíhajte,ani Vaše deturence, ja som ďen pred porodom bez uvaženia posadila malú na záchod a verím tomu ,že to bol dôvod prečo sme už nevydržali 😒 ,ale hlavne že sme v pohode,aj tak by som ten moment vrátila ☹

monda17
27. kvě 2011

@batmanka bože, tuším ani domov nechcem radsej ist ☹

batmanka
27. kvě 2011

@monda17 neboj pokiaľ dodržiš kludový režim je to v poriadku a netreba sa zbytočne stresovat 😉 a mne pobyt doma len psychicky pomohol 😉

monda17
28. kvě 2011

@batmanka ešte sa chcem spýtat, ten cisarsky ti robili v celkovej anesteze ? Ake je zotavovanie v porovnaní s normalnym porodom ? Dakujem

simib
28. kvě 2011

@batmanka Velmi gratulujem že to nakoniec dobre dopadlo.Držte sa a užívajte si 🙂))

rezicka
28. kvě 2011

@batmanka Přidávám se ke gratulaci k Bibiance,je krásná a hlavně že jste obě zdravé,i když průběh nebyl zrovna veselý... ☹ .

rezicka
30. kvě 2011

Ahojte,dnes jsme měli velký ultrazvuk,placenta je 2cm od VB,doktorka říkala,že má být aspoň 3cm,tak to se doufám ještě povytáhne a jinak malý váží zhruba 1,75kg,je o pár dní větší,tak mě to těší.Jen je pořád v příčné poloze,což by měl být už hlavičkou dolů,tak mě to znepokojuje.Snad se brzy otočí tak jak má.Holky ,chystáte se koupat,nebo radši neriskujete?Já se zapoměla dr.zeptat,máme svůj bazén,ale kvůli té placentě nevím... 😒

simib
30. kvě 2011

@rezicka Ahoj.No tak aspoň nieje cez bránku.To je fajn.Uvidíš ako to to bruško ešte posunie.Priečne???Fíha.Ale tak ešte je čas sa otočiť.Drž sa a oddychuj.

rezicka
30. kvě 2011

@simib No je příčně,ty máš malého už hlavou dole? Tak zase mám strach,že se neotočí,pořád něco ☹ .

andreasek82
30. kvě 2011

ahoj holky, prosim o radu, nejsem si ale jista, ze jsem v tomto temicku spravne.. dnes jsem zacala 33. tyden, presne pred tydnem, tj. na zacatku 32. tydne, mi dr. na ultrazvuku zjistila toto: (pisu presne dle lekarske zpravy)
PLACENTA: PŘEDNÍ STĚNA PŘESAHUJE 10 mm do DDS, nevite nektera vice, co to znamena? dr. mi rekla, ze je to malicko a ze se kvuli tomu nemusim nijak znepokojovat, nic o zakazanem sexu, tahani tezkych veci apod. se nezminila.. 😕 predem diky 😉 🙂

rezicka
30. kvě 2011

@andreasek82 nejspíš to znamená,že máš placentu přesahující 10mm přes děložní hrdlo teda čípek.Divím se,že tě dr. nepoučila,hlavně v tomto týdnu těhotenství... Každopádně se šetři,nesexuj to může hodně ublížit...

andreasek82
30. kvě 2011

rezicko, to se taky divim, jinak je dr. takova dusledna, vse vysvetli, tady k tomu se proste jen zminila, ze je to malinko, ze by to nemelo vadit.. no to jsem tedy zvedava na pristi kontrolu, uz vlastne utz ani nemel byt, ale kvuli tomuto ho asi bude muset udelat, aspon jeste uvidim mimco 🙂 docela se zacinam bat porodu.. ale kdo ne, ze?

olivcek
31. kvě 2011

...ahojte baby...chcela by som sa opytat, na dotyk ma pobolieva spodna cast bruska, hlavne ked sa mi chce viacej cikat....ked som bola naposledy na ultrazvuku, doktor povedal, ze mam nizko placentu, ale ani mi nic nezakazal, dokonca ani sex. Chcem sa len opytat ci ta bolest (je to len slabucke) je z toho, ze rastie maternica ale to moze mat suvis s tou placentou. Poradnu mam az za 2 tyzdne tak neviem ci tam mam kvoli tomu skocit skor....dakujem babulky

simib
31. kvě 2011

@rezicka Ahoj.No môj malý je hlavičkou dole už asi 4 týždne.Ked sme sem prišli pred 5 a pol týždňami tak bol ešte priečne.Ale neboj sa.Ešte má dosť času sa otočiť u teba 🙂 U mňa nič nové.Odpočítavam pekne dni.Už je to len 16 dní.Zrazu sa to nejak vlečie jak na just.A dnes má moja dcérenka presne 9 rokov. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

rezicka
31. kvě 2011

@simib Tak jsem se dívala do průkazky a malý byl taky víc jak měsíc hlavičkou dole,no musel se prostě otočit.Tak budu doufat,aby se otočil zase zpátky.Simonce přeji všechno nejlepší... 🙂 .Bude mít oslavu bez maminky,ale už je velká,určitě to chápe... Vleče se to,to je mi líto,no si tam už dlouho a máš někoho nového na pokoji nebo jsi sama?

rezicka
31. kvě 2011

@andreasek82 Ono když je placenta přes hrdlo,je to horší,mě jen zasahuje k hrdlu a mám klidový režim,sex zakázaný no radši buď opatrná.Každý doktor má jiný názor... Jinak porodu se taky bojím,hlavně když nevím jak to bude,jestli mě nechají rodit přirozeně nebo císařem 😒 .Teď ještě je prcek v příčné poloze,tak další obavy... A ty ještě nevíš pohlaví nebo se necháte překvapit?

simib
31. kvě 2011

@rezicka No Simi bude mať oslavu až ked sa vrátim domov.Vtedy bude veliká oslava a aj moje narodky z 30.4.aj Simonkine a aj hneď bračekovo narodenie.Takže oslava ešte počká.Aha,takže malý sa otočil???Nerob si starosti.On sa ešte otočí.Asi mal kopec miesta ešte.Teraz som mala cez víkend jednu kočku a v pondelok išla rodiť.Od pondelka som sama,ale je to OK.Niekedy je lepšie byť sama,ako tu mať nejakú kozu 🙂

rezicka
31. kvě 2011

@simib Tak to ano,už aby to bylo ať jste všichni spolu a šťastní.No já bych byla možná taky radši sama,nemůžeš si sednout s každým.No malý na nás hraje asi divadlo,včera mě bolel žaludek,asi jak mě na něj tlačil a od čtyř od rána jsem nespala,zase mě pichalo v boku,ale dost,tak nevím co mi pořád je ☹ .Doktor se tomu hodně divil,že se tak otočil.

andreasek82
31. kvě 2011

rezicko, snad se maly jeste umoudri a otoci se hlavickou dolu! my uz mimi mame hlavickou dole, tak snad uz se nepretoci, nevime, co to bude, tentokrat nas ceka prekvapko 🙂 ja mela cely tehu se sabinkou uplne v poho a ted taky, jen ted s tou placentou, tak nevim, uvidim na pristim utz, jestli je nejaka zmena..

jaa
31. kvě 2011

Taky jsem měla placentu přes vchod.Dr si to zapomněl poznamenat a pak už to nekontroloval.(Na všech snímcích z UTz je to i vidět).Dopadlo to tak,že placenta byla zárověn s vchodem.já po 2 hodinách otevřená k porodu a tlaky jako blázen.Malá se dolů prostě spolu se stejně tlustou placentou nevešla.skončilo to rupturou dělohy a placenty.A akutním SC.Málem jsem vykrvácela.
Ke konci těhu jsem dr tvrdila,že mě malá tlačí do spodních obratlů a z předchozích těhu jsem to neznala.Malá byla příčně dolů.Nevešla se rovně.Ona byla velká,já malá a placenta v cestě.Stačil jeden zanedbaný zápis z UTZ a nadělal paseku.Následky mám ještě po 2,5 letech..☹((

rezicka
1. čer 2011

@andreasek82 A kdy máš příští ultrazvuk?Pak dej vědět a ptej se,ať dr. nic nezanedbá.Já jsem od 22tt hlídaná. Včera jsem dělala kočičí hřbety,dcerka mluvila na malého dole,aby se tam jako otočil 😉 ,tak uvidíme.Dnes cítím pohyby trochu jinak,no snad si to nenamlouvám.. Já bych to překvapení asi nevydržela,ale musí to být hezké.

monda17
1. čer 2011

@jaa ahoj, ja som prišla v pondelok z nemocnice, ležala som tam koli krvacaniu ... Ked ma prepuštali, tak som si v prepuštacej sprváve všimla, že tam chýba zapísaný UTZ z vyšetrenia pri príjme do nemocnice. V priebehu hospitalizácie sa ma 2 lekari pýtali či mi bol robený UTZ, povedala som že ano ale kedže tam o tom nevideli zaznam, tak mi ho robili o 2 dni znova. Ked som sa išla na to spýtať, že či by to tam nemalo byť zapísané, tak mi pán riaditel povedal (navrieskal) že ked sa mi nepáči ... že mám ísť rodiť do iného zariadenia ...

jaa
1. čer 2011

@monda17 Koukám,že je bordel všude.Člověk za to platí a služby katastrofa... 😠

simib
2. čer 2011

Ahojte.Tak ja som sa práve vrátila z UTZ.Malého síce nemerali,ale prietoky a voda a srdiečko je OK.A potom,že urobia UTZ sondou a zistili že ako mi prekrývala VB 5cm ,tak teraz ju neprekrýva a zasahuje len okraj VB.Takže nikto tu nechápe a ja neviem,čo bude teraz ďalej,kedže som už mala termín na sekciu o 2 týždne.Zajtra je velká vizita,tak snáď mi povedia viac.Ale kamoška porodná asistentka povedala,že to už asi meniť nebudú,aby náhodou....

monda17
2. čer 2011

@simib vyšetruju ta pri tvojej diagnoze aj prstami, alebo len UTZ zo spodu ?

simib
2. čer 2011

@monda17 No vieš.Ja som v nemocnici už skoro 6 týždeň a doteraz mi okrem vonkajšieho UTZ nerobili nič.Dnes že skúsia vnútorný UTZ aby videli presne ako tá placenta je.Takže tak.Pri placente preavia by sa malo vyšetrovať čo najmenej.Hocijaké vlnenie by mohlo spôsobiť rozkrvácanie totiž 😒

monda17
2. čer 2011

@simib a ty si išla do nemocnice s tým že si krvacala ? Ja som doma trochu zakrvacala, ale išla som hned do nemocnice, kedže som vedela o svojej diagnoze, na prijme som to pre istotu povedala... Vyšetril ma prstami a kým som prešla vedla k UTZ tak mi krvacanie zosilnelo a po vaginálnom UTZ som stratila tolko krvi, že už som sa nevladala ani postavit ... ale to mohol byť ešte nasledok toho vyšetrenia prstami. Preto ma zaujima ako postupuju pri vyšetreni inde (iný lekari)

simib
2. čer 2011

@monda17 Ano začala som krvácať.Mňa pozreli tiež aj rukou aj sondou a po dvoch dňoch sa im podarilo krvácanie zastaviť.Ale ty asi nemáš placentu centralis,že?Lebo pri takej diagnoze by nepustili domov,dokonca ani na reverz.Ja som sa o to pokúšala.

rezicka
2. čer 2011

@simib No ale to je snad zázrak! nechápu,jak tě teda doteď vyšetřovali,když to zjistili tak pozdě,nebo že by se během pár dní tak vysunula? Třeba je možnost,že tě ještě pustí domů a udělají sekci později.Já stále cítím,že je malý příčně,dělám cviky aby se otočil a asi to nepomáhá,císař by mě taky neminul,pokud zůstane příčně 😠 .Zítra se zeptej a napiš...

rezicka
3. čer 2011

@simib Marti,tak co je nového,co ti řekli doktoři?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru