Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

simib
28. čer 2011

@sobinka707 Aha.Tak opatrne v tej robotke.Ja som krvácala a preto ma hospitalizovali.Prešlo to po pár dňoch a potom už vôbec.Ale to môže príjsť hocikedy.Preto sa teším,že bud.týždeň už idem na sekciu a nebudem sa musieť furt báť,či nezačnem krvácať.Ono ak začneš silno,tak do 10min.musíš byť na sále,inak hrozí vykrvácanie.Fakt nechcem strašiť ale nieje to sranda.Ale jasné,pokial človek nazažije,tak si myslí,že to bude OK.A treba veriť.Inak kde chceš rodiť?

simib
28. čer 2011

@marketuska No sex bol úplne prvý čo nám zakázali.Ale každý lekár inak.Ja chodím na Antolskú v BA a tam to berú dosť vážne,asi skúsenosti.

marketuska
28. čer 2011

@simib no o seu nepadla ani zmínka, tak nevím, snad by mi to řekli, ne? My teda vesele sexovali do teď, v tom 22tt mi taky nic nezakázali, jen řekli nic nezvedat, když jsem se ptala co jako nemám zvedat, tak prý "no prostě nic" Já jsem teda naštěstí nekrvácela i když mě před tím varovali a řekli okamžitě do nemocnice

sobinka707
28. čer 2011

@simib na Kramároch,si ma vyplasila,ale snáď budeme
Aj s malou OK.tebe je supis,uz to budeš marža sebou.Ja len sedim v z orovni a vypisujem triedne knihy,takze nejako sa nepretrhnem v robote.Píšem ako Maďar,sorry 🙂 akurát ma uz 2 dni dost boli ´ podvozok´,tak dúfam,že to je OK,

simib
28. čer 2011

@marketuska No vieš každý lekár volí iné liečenia.Ja len hovorím ako som to mala ja.A vďaka lekárom a ležaniu v nemocnici sa to upravilo.Ale niekomu sa to upravý aj samé a niekomu zas ani ležanie nepomôže.Hlavne držím všetkým palce,nech vydržíte aspoň ako ja a budete mať zdravučké mimi.Držte sa 🙂

simib
28. čer 2011

@sobinka707 Neplaš sa.U každej to je iné.Ako som už písala.Treba sa šetriť a veriť,že to bude oK.Nech vydržíš aspoň ako ja a bude dobre.Ja som velmi šťastná,lebo najprv som mala rodiť v tom 26tt čo by bolo velmi zlé,potom zas v 34tt čo by bolo stále na hrane a tak v tom 37tt by to už malo byť OK.Teda pevne verím.Držte sa 🙂

sobinka707
28. čer 2011

@simib dik,napíšem potom z domu tuto mi tecu nervy ztoho telefonu

simib
28. čer 2011

@sobinka707 OK jasné 🙂

rezicka
28. čer 2011

@simib Ta MR se u nás asi nedělá,musela bych do Brna a stejně si říkám kdyby i ta placenta přirostlá byla,musí ji odstranit tak i tak při sekci.Tobě tu MR nakonec nedělali?Budou mě zatím sledovat,ale moc času není.Tak super,že ti konečně někdo vyšel vstříc.Já to chci už mít taky za sebou.

rezicka
28. čer 2011

@simib Ta MR se u nás asi nedělá,musela bych do Brna a stejně si říkám kdyby i ta placenta přirostlá byla,musí ji odstranit tak i tak při sekci.Tobě tu MR nakonec nedělali?Budou mě zatím sledovat,ale moc času není.Tak super,že ti konečně někdo vyšel vstříc.Já to chci už mít taky za sebou.

rezicka
28. čer 2011

@sobinka707 Ahoj,ty píšeš,že máš placentu taky přirostlou? Neřekli ti žádné rizika?

ivus32
28. čer 2011

@simib oni hovoria a robia asi to-co im v danej chvili vyhovuje☹ja som zo Skalice,a mna len kvoli MR previezli do Blavy,tam mi ju urobili,aby boli pripraveny. Aj som rada,lebo tyzden po prevoze som krvacala,odtiekla mi voda,tak som v 30t.t. porodila v celkovej narkoze a u nas nie su na take male babätka vybaveny☹

ivus32
28. čer 2011

@simib na Antolskej su na tieto veci,ale aj na nedonosene babätka velmi dobre vybaveny aj vyborni odbornici.Mne sa mala narodila v Ruzinove,ale na Antolsku mi ju previezli a tam mi ju vypiplali z 1230g a za 8 tyzdnov nas pustili z vahou 2420g domov.

sobinka707
29. čer 2011

@rezicka Ahoj, povedali ze to vyzera na prirastenu placentu, teraz v piatok idem na sono, tak budem mudrejsia. Jasne, povedali, v podstate by som mala stale oddychovat, nozky vylozit, co najmenej chodit, teda kracat, zatial som nemala nejake vaznejsie porblemy, a od bud. tyzdna koncim v robote, takze budem len doma. Ale dost sa zacinam bat, ak je tam naozaj prirastena... ☹

sobinka707
29. čer 2011

@simib Ahoj, vcera som bola taka unavena, ze uz som ani doma nezapla PC... Dufam, ze vsetko dobre dopadne, ty mas tu istu diagnozu ako ja, vsak? Kam pojdes rodit? Ja spekulujem na d Kramarmi, hoci viem, ze to tam nevyzera nejako vabne...

marketuska
29. čer 2011

holky, jak se příjde na to, že je placenta přirostlá?

simib
29. čer 2011

@sobinka707 V pohode.No ja som mala najprv centralis,čiže najhoršiu formu,ktorá sa už ževraj nevytiahne.Začala som krvácať v 26tt a tak som letela do nemocnice na Kramáre.Tam mi dali rýchlo injekcie na dozretie plúc,keby niečo,ale nakoniec som krvácať prestala a oni ma previezli na Antolskú kôli neonatologickému oddeleniu.Nakoniec sa ale porod nemusel diať a ja som tam trčala 7 týždňov.Furt bola placenta dolu až zrazu v 32tt sa zdvihla zázrakom a potom som išla na reverz domov.A doma som už 3 týždne.

simib
29. čer 2011

@ivus32 Ja viem že sú tam odborníci,ved preto ma tam previezli,ale našťastie sme nemuseli rodiť v tom 26tt.Júúúj to bola strašne malinká.Mala nejaké problémy aj?Fuu 8 týždňov?To si musela byť na nervy.Ale zvládli ste to šikulky a to je super.Mne ked chceli vybrať malého vtedy tak mal cca 930g.To by bolo asi dosť zlé,tak preto som rada,že sme vydržali doteraz,lebo podla lekárov je to zázrak.A ja budem teda dúfam rodiť v 37tt a bude to už donosené dieťatko.Aj malú som rodila v 37tt.A bola OK.

rezicka
29. čer 2011

@sobinka707tak jsem něco přečetla o přirostlé placentě a většinou se doktoři snaží ji po porodu oddělit,jen když to hodně krvácí,může hrozit až vykrvácení, potom jednají rychle a vezmou celou dělohu.Psali tu na koníkovi i holky,kterým tu placentu rvali ven bez narkózy,pěkně si zkusily.A jak u tebe poznali,že je přirostlá?

ivus32
29. čer 2011

@simib bola dost anemicka,hrozila nam transfuzia krvi,ale inak nastastie nic ine.Zle bolo to,ze sme byvali daleko a mohli za nou jazdit iba cez vykend☹ Teraz je uz z nej velka a sikovna slecna,ktora cita,pise,pocita a to ma len 4 a pol roka🙂 mali sme to stastie,ze to nezanechalo ziadne nasledky,akurat byva casto chora,a zajtra odchadzame na liecenie. Drzim palecky,nech vsetko dobre dopadne,a hlavne ste zdraví🙂

simib
29. čer 2011

@ivus32 Tak to je hlavné,že je zdravá.To je super.Ešte že je dnes také zdravotníctvo aspoň v tomto,že také malé detičky vypyplú.A ďakujem.

simib
30. čer 2011

@rezicka Ahoj.No ako sa máte?Ako sa cítiš?

rezicka
30. čer 2011

@simib Ahoj,no fizicky dobře,ale jinak pořád na to myslím co řekl doktor,doufám,že to nebude tak zlé a císař proběhne v pohodě.Zase mi neřekli váhu malého,tobě to říkají vždycky nebo se ptáš?Byla bych ráda,kdyby mi už příště naplánovali sekci,ať to máme za sebou 😒 .No a tobě řeknou kdy termín?

simib
30. čer 2011

@rezicka No mne tiež malého merali až po dvoch týždňoch.No a ten termín je v podstate na mne.V pondelok jej len poviem aby to naplánovali na štvrtok a hotovo.Teda aspoň tak som sa dohodla s profesorom.Tak myslím že lekárka nemôže meniť jeho rozhodnutia,ked on je tam ten najvyšší.Takže pokial sa nestane niečo nečakané tak bud.týždeň idem.Velmi sa teším,ale aj bojím.

rezicka
30. čer 2011

@simib To aj já ☹ .Hlavně aby byli miminka o.k. Ještě musím dcerku vypravit na dovolenou,jede s tchýní a tchánem a potom už můžu rodit 🙂 .Nemůžu se dočkat pondělka,snad už mi řeknou něco konkrétního...

simib
30. čer 2011

@rezicka No presne.Musíme myslieť na to,že milion žien rodilo cisárom a sú tu a dokonca všetky ktoré so mnou boli v nemocnici išli CS a úplne pohoda.Že lepšie ako normál pôrod,tak dúfam že aj my to tak budeme brať.A o chvílu si budeme písať,že to nič nebolo,že pohoda.Uvidíš.Aj ja sa teším na pondelok a že sa to všetko bez problémov dohodne.

rezicka
30. čer 2011

@simib Jo jo,když si vzpomenu na porodní bolesti a že jsem rodila 15 hodin,tak nic moc ☹ .Ale mám strach z té přirostlé placenty,potom by to mohlo být rizikové.

simib
30. čer 2011

@rezicka No to hej,ale budeš v rukách lekárov a oni vedia čo robiť.Dobre to dopadne uvidíš. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

simib
4. črc 2011

@rezicka Ahoj.No ako si dopadla?Ja som sa nechala ešte ukecať na pár dní,takže vo štvrtok idem ešte na kontrolu a potom sa zas uvidí podla môjho stavu.Dnes boli prietoky úplne OK aj monitor,tak preto som sa nechala tak ukecať.

simib
5. črc 2011

@rezicka Ahoj.Ani si tu nebola?Čo nové u lekára včera?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru