Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

kessiee
6. únor 2009

sabuse dakujem ti, ja som zatial nekrvacala, dr. mi povedal, ze mam ocakavat skor hnedkasty vytok a ten by mal znamenat, ze sa placenta pohla nahor. ale krvacanie tiez nevylucuje, ale vtedy mam prist hned do nemocnice.
a ty si tiez citila take tahanie v podbrusku, aj ta to bolelo? ja som sa dnes rano nemohla ani z postele poriadne postavit a cez den to neprechadzalo, tak som isla do nemocnice na infuzku magnezia. potom sa mi trosku ulavilo, ale stale tu bolest slabo citim. mne to dr. zistil ked mi robil utz prave kvoli bolesti v podbrusku...
dost ma to trapi, ale rozpravala som sa z lekarom a s istotou mi tvrdil, ze sa mi urcite posunie hore, tak snad ma pravdu...

sabuse1
7. únor 2009

kessiee: no mě bolelo břicho jen při tom krvácení, když sem tam jela podruhé měla jsem ho i tvrdý jako kámen takže mi nasadili taky magnésko, ale jen v tabletkách. Mě se to stalo na konci 12tt a v 18tt byla nahoře takže jestli ti dr.řekl, že se posune tak mu věř, pokud prý nepřekrývá čípek úplně na 99% se posune, ty jsi koukám v 15tt tak myslím můžeš být v klidu🙂 No a jestli tě takhle bříško bolí zkus třeba 14 dní opravdu poctivě ležet a pij magnesii ta mi taky dost pomohla

hanybany
7. únor 2009

Tak my jsme po kontrolním ultrazvuku a placenta se nám posunuláááááá...tralalalalalalaaaa 😉
Odstěhovala se na pravou stranu (k úponu pliky 😕 ) a Dr.říkal, že by se už neměla vrátit a jak poroste děloha, poleze výš a výš 😉

Kessiee: Držím palce, ať je všechno v pořádku 🙂 Šetři se, odpočívej a nic nepodceňuj!!!! 🙂

Hezký víkend 😵

kessiee
7. únor 2009

sabuse ja lezim takmer stale, takze pokoj mam a magnezko tiez beriem, tak dufam, ze to bude lepsie... najnovsie co ma vsak znepokojuje je, ze som si v lekarskej sprave precitala, ze mam na placente aj maly retroov. hematom (to "retroov." ani neviem, co znamena) a je velky 1-2 ml. ☹ tak mam dalsi bodicek k obavam a potom, ze "len ziadny stres". neviete mi niekto poradit, ci je takyto hematom nebezpecny pre babätko??

hany gratulujem 😉 tesi ma, ze aspon niekto ma po probleme 🙂 a dakujem ti.

sabuse1
7. únor 2009

hany: přidávám se ke gratulaci, že se placenta umoudřila, neboj, dolů už opravdu popolézt nemůže🙂

kessiee: ten hematom jsem měla taky, je to dost častý a ve většině případů se vstřebá. Nebezpečný by byl jen v případě, že by se zvětšoval nebo začal něják hodně krvácet, ale to už si doktoři pohlídají neboj🙂

sachmetka
7. únor 2009

Ahojte. Taky mam tento problem, zjistilo se to v 15.tt, ted jsem v 21.tt, placenta se neposunula ani o malilinkaty kousicek. uz jsem s tim lezela 2x ve spitale, ted jsem doma, uz mesic mam prisny klidovy rezim: lezet, zadny sex, a zase lezet. A kdyby se objevilo krvaceni, tak zase zpatky do spitalu na kapacky.Brisko mi tvrdne porad, magnezko beru, ale nezda se, ze by se to lepsilo. pres den je to v poho, ale vzdycky rano kdyz se vzbudim,tak je tvrde jako kamen,a nevim,co s tim. Ted mam strach delat cokoli, pry muzu jen plavat, zadne tehu cviceni mi nedoporucuji, coz me mrzi, chtela jsem cvicit, at jsem pak k porodu fit. Ale kdyz je tam to riziko tak velke, tak to radsi nebudu riskovat 😖

sabuse1
8. únor 2009

sachmetka: no koukám, že si to teda taky pěkně "užíváš"☹ nezoufej ještě je velká šance, že se posune nahoru. Ten klidový režim je fakt naprd, taky sem si ho užila, ale co by člověk pro toho mrňouska v bříšku neudělal co? A tobě "jen" zasahuje do čípku nebo ho celý překrývá?

kessiee
9. únor 2009

sachmetka: po tak dlhom case sa vobec neposunula?? a medzi tym 15tt a 21tt sa u teba objavilo krvacanie alebo spinenie? a cim ti pomohli v nemocnici? davali ti len infuzie magnezka alebo aj nieco ine??
s tym bruskom to mam podobne - cez den je to viac-menej dobre, ale rano po prebudeni sa az zlaknem, ake ho mam tvrde ☹ nemoze take tvrde brusko negativne vplyvat na babinko?

sabuse: a ty si teraz uplne v pohode, ziaden kludovy rezim?? ten ti skoncil hned ako sa ti placenta posunula tam, kde ma byt?

sabuse1
9. únor 2009

kessiee: přesně tak, žádný omezení nemám, jsem teda pořád na neschopence, to už zůstanu až do nástupu na mateřskou, ale mám vycházky a povolené víceméně vše. Ale ten měsíc klidového režimu jsem opravdu poctivě proležela.
S tím tvrdým bříškem ti asi moc neporadím, sice mi tvrdne taky, ale ne moc často, ale říkal mi dr., že pokud je to tak do 15ti tvrdnutí za den je to v pohodě, ale že když tvrdne mám si lehnout a odpočinout si

susik77
20. únor 2009

Ahojte, mne vcera diagnostik. na pohotovosti: " placentu zadni strane pres vnitrni branku" - to je ta placenta praevia marginalis? Inak od 7.tt mam hematom-ze vraj sa zvacsoval, pravidelne spinim a vcera som mala uz krvacanie. Dr. na pohotovosti hovoril, ze ten hematom nie je tak nebezpec. ako ta placenta.
Ale ze vrajk to vyzera ok, ze krvac. az tak nevadi ale ze si mam davat pozor na krce.

kessiee
20. únor 2009

susik - ze krvacanie nevadi??? mne dr. povedal, ze hned ako spozorujem cistu krv (teda nie spinenie) mam hned utekat do nemocnice. krvacanie by mohlo znamenat odlucovanie placenty a to uz teda "vadi" dost. a hematom nie je nebezpecny, pokial sa nezväcsuje. mne sa nastastie vstrebal.

susik77
20. únor 2009

no, vcera to bol krv-taka tmavocervena, trochu na slip. vlozke. Ale ked urobil ultrazv., povedal, ze to vyzera ok. len ze sa nemam namahat, nemam zdvihat nic tazke. ze vraj lieky ako ascorutin a hormony moc nepomozu -ze su skor ako placebo

kessiee
20. únor 2009

takze sa krvacanie samo zastavilo?? a nenavrhol hospitalizaciu? ja som nastastie nekrvacala, ani nespinila, ale je to to jedine, coho sa bojim ked bude babenko rast.

susik77
20. únor 2009

ano, hned rano. ked som tam prisla uz som nekrvacala. ono to asi este krvacam z hematomu. hovoril, ze on sa ciast. vstreba a ciast. vyplavi.
prave mi hovoril, ze krvac. nie je hlavny znak hroz. potratu. ze to je skor tvrdnutie brucha a krce.
Ale pri tej odluc. sa placente je to urc. aj to krvacanie-ale asi cerstva krv.

susik77
20. únor 2009

hovoril ze ani lezat nemusim, len zakaz styku, mm ze ma robit nakupy.

pilotka2
20. únor 2009

susiku,nevím co to máš za doktora, odlučování placenty je tmavě červená krev, můžou být i sraženiny. měla jsem to , ležela jsem až do porodu bez možnost chodit na záchod a podobně. dávej bacha aby něco nezanedbal. skus to konzultovat s někým jimým. držím palce. 😉

susik77
20. únor 2009

pilotka: to bol dr. na pohotovosti v nemocnici

kessiee
20. únor 2009

tiez si myslim, ze by si sa o tom mala porozpravat aj tvojim doktorom, ku ktoremu chodis na poradnu. mozem sa spytat odkial si? teraz nie som si ista, ale tiez si nemyslim, ze tvrdnutie bruska je priznakom potratu.

susik77
20. únor 2009

z Prahy.

susik77
20. únor 2009

on tam bude az v pondelok. no a teraz ma zacalo este trochu pichat v bruchu ☹ mm mi kupi dnes horcik tak to nasadim. ak sa to zhorsi, pojdeme do nemocnice.

kessiee
22. únor 2009

no tak v pondelok tam urcite chod a povedz mu o vsetkom, co ta trapi. sama uvidis, co ti povie na to krvacanie... to pichanie by nemuselo nic znamenat. aj mna obcas pichne na jednej strane, potom na druhej... myslim, ze to nie je nic vazne 😉 tak sa drz a napis, co ti povedal doktor 🙂

jana.cb
22. únor 2009

Ahojky holky narazila jsem na vasi diskuzi a letmo jsem precetla par prispevku uff ze to ale dalo praci .o) ale mam asi stejny problem ....placentu mam na zadni stene, nikdy jsem nemela v tehu zadne komplikace, decko cekame prvni a placentu mam nad tou brankou ...byla ve 23 tydnu asi 3mm a pred 3 tydnama cca 1 cem takze se zveda ale otazka zda se stihne zvednout vcas do porodu aby jsem mohla rodit normalne 😒 takze me strasi planovanym cisarem i kdyz moje gynekolozka tvrdi ze se v 97% zvedne a je to pak ok no ale moc tomu neverim ze u me jo .-(( i kdyz nahoru jde a vse je jinak ok ..strach z toho mam teda desnej .-.-((( zakazanyho nemame nic ..sexovat muzeme ale opatrne a zadna divocina pry .o)) a mam se setrit rekla gynekolozka a byt na sebe opatrna ...tak jsem se chtela zeptat zda se vam tu nekomu v mym tt trebas zvedla a rodily jste normalne??? 😉 vsem moc dekuju za odpovedi 😉

susik77
23. únor 2009

ahojte. kessie: ja dnes idem do nemocnice na ultrazvuk-na ten genet. skrining v 1.trimestri. tak sa dam hned aj vysetrit. dnes rano som znovu krvacala-tekuta tmavocerv. krv ☹ Dufam, ze to bude len z toho hematomu. Inak byvam posl. dni aj dost unavena, dufam, ze nemam anemiu 😔

kessiee
23. únor 2009

susik tak sa potom urcite ozvi. anemia nie je nic hrozneho. aj ja som anemicka, ani som o tom nevedela. lekari urobili potrebne testy, nasadili zelezo a teraz ho len pekne papam.

jani cim je stadium tehotenstva vyssie, tym sa sanca na posunutie placenty troska znizuje, ale pravdou je, ze brusko najviac narastie (a teda maternica sa natiahne) az v poslednych tyzdnoch, takze nic nie je stratene. Mne to zistili v 14tt a podla jedneho dr. sa mi placenta odvtedy posunula, podla druheho nie. kludovy rezim mam naordinovany, zakaz akokolvek sa namahat a samozrejme aj zakaz sexu 😅 a ako si na tom s krckom? zkracuje sa, ci je v poriadku? aaaa trosku som nepochopila presah placenty nad krckom, takze najskor tri milimetre a naposledy jeden centimeter, alebo milimeter??? lebo pokial ide o milimetre, tak by som si s tym nerobila velku hlavu, je to naozaj velmi malicko 🙂

susik77
23. únor 2009

Ahojte. tak som doma z nemocnice z toho ultrazvuku. merali mi sij. prejasnenie. Takze vsetko ok, mimco je v poriadku 😵 a ze to krvac. je z hematomu, inak ze uz je malinky-2x1 cm. A ze keby som este krvac., mam ist

bud do nemoc. al. k svojmu dr.
inak mimco je uz pekne velke, o 1 den dopredu 🙂

kessiee
23. únor 2009

no vidis, tak sa tesim s tebou 😉 a co placenta? stale rovnako? aj mas kludovy rezim, ci mas vsetko dovolene? a kolko si mala to prejasnenie? (lebo ono by sa to malo merat do 12. max do 13tt, potom sa jeho hodnota znizuje a nemusela by byt spravna)
aj to moje babätko rastie o sto-sest, aj viac ako by mozno malo 😀 ale mna to len tesi 🙂

susik77
23. únor 2009

ja som mala 1,2 a ze to je v norme. mne dr. hovoril, ze sa to robi do konca 14.tt. ja som bola v 11.tt na krv a potom ma obj. za 3 tyzdne na ultrazvuk. to je velka nemocnica-na Bulovce- tak snad vedia, co robia 😖

Ja som pocul;a, ze sa to potom skor zvysuje 😕 Ale ze vraj mimco je uplne ok 🙂 mam mat klud. rezim a zakaz sexu 😎 inak placentu ani nespominala ze je nej. probl. akurat povedala, ze je vzadu. tak mozno mi to dr. na pohotovosti zle pozrel...al. to v tomto stadiu nevadi. vsak sa ho na poradni spytam 😎

a dakujem 🙂

kessiee
23. únor 2009

tak to je super 😉 inak je to u nas podobne - tiez ju mam na zadnej strane a castou prekryva krcok. a mas pravdu, niektori lekari o tom v tych skorsich stadiach ani nehovoria, lebo oni s tym tak ci tak nic urobit nemozu, len cakaju kym brusko pekne narastie a podla toho, ci sa placenta pohne alebo nie, riesia potom pôrod.
ak by ta zaujimali nt hodnoty, je tu tiez taka diskusia. ja som tiez najskor pocula, ze ako babatko rastie, tak sa ta hodnota zvysuje, ale neskor som si precitala, ze sa naopak znizuje. este sa na to pozriem, popripade hodim na to odkaz.

susik77
23. únor 2009

kessie: ja som to nasla aj na nete o skoleni gynekologov, ze sa to meria v 11.-14.tt 😉
http://cfm.lf1.cuni.cz/Downs Screening at 11_4_...
tak by to malo byt ok 😉

susik77
23. únor 2009

a este pre pacientky : http://cfm.lf1.cuni.cz/info_pac_Iscreen.htm
pisu tam, ze sa to ma robit od 11.tt do 13+6

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru