Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

iriel
2. led 2011

@pallacinka Diky za povzbuzeni, snad nam to dopadne dobre, u tebe bych se uz nebala, ten 34tt je v pohode, i kdyby jsi zacala rodit pred CS, no nejak to musime preckat. 🙂 10.1. mam poradnu, tak se na vsechno znovu preptam, on ten muj doktor je uz dost starej a dost zmatenej, tak snad neni uz moc senilni 🙂)))

kacenka221
14. bře 2011

Ahojky tak jsem byla u sve doktorky a napsala mi,ze placenta je pres VB.Vubec nevim co to znamena,ale podle me to asi dobry nebude.Prosim poradte

mishusha
15. bře 2011

@kacenka221 podla mna asi ze presahuje branu krcka... teda ju mas ulozenu na spodu... skus precitat diskusiu od zaciatku... alebo sa rovno opytaj dr. 🙂

diwa
15. bře 2011

@kacenka221 zasahuje ti do vnutornej branky, otazka je, ci uplne, alebo len ciastocne.

rezicka
21. bře 2011

Ahojky,i já se k vám přidávám se stejným problémem.Jsem ve 22tt a před třemi dny jsem začala špinit.Vystrašilo mě to,jela jsem do nem. a zjistili mi placentu praevia.Nevím jestli se jedná o marginalis,mám ji na přední straně,dr.napsal,že z přední stěny až k vnitřnímu ústí zasahuje placentární okraj,mě přímo ukazoval,že se dotýká čípku.Nevím,jestli je to ta nejhorší forma tedy centralis ☹ .Mám dodržovat klidový režim,žádný sex a to špinění může trvat až do konce těh.Při krvácení okamžitě do nem. a porod se uvidí.Neřekl mi vůbec,že je možné,že se vytáhne přečetla jsem si to až tady,taky mi nedoporučil žádné léky.Nechápu,že na to nepřišel dřív můj gyndař.Tak jsem z toho taková špatná,nevím,co mě čeká ☹ .

janicka
21. bře 2011

rezicka ahoj. Mozno ta ukludnim. Ja som spinila od 12. do 17. tt.... stale a vela. Myslela som si, ze to dopadne uz len zle. Potom to ale zrazu prestalo. Tiez som mala placentu na prednej stene a nizko. Asi tak pred tyznom som bola na kontrole u svojho gynekologa a placenta sa krasne vytiahla hore. Tiez som mala klud, ziaden sex a vsetko sa to behom 10 tt uupravilo. Teraz je vsetko super, vysledky su tiez paradne, s manzelikom veselo sexujeme a vsetko je tak ako ma byt. 🙂
Dolezite vsak je, aby si ten kludovy rezim zatial dodrziavala!

rezicka
21. bře 2011

@janicka Díky ti za podporu.Přece jen tobě to zjistili dost brzo,ale pevně věřím že se mi to taky spraví.A jak nízko si placentu měla?Mě se okrajem dotýká čípku tedy vnitřní branky.Myslíš,že se to může ještě i zhoršit?A ležela jsi pořád,nebo si běžně fungovala,mě dr. neřekl přímo že mám ležet,jen se hodně šetřit.

mishusha
21. bře 2011

@rezicka mne tiez sice zistili placentu praevia skor okolo 11tt, ale tiez mi dost zasahovala do krcku, dr. povedala, ze sa to vytiahne snad rastucim bruskom... a na poslednej kontrole sa uz vobec nedotykala krcku a bola hodne vyssie. tiez sa mam setrit ako ty, ale vlastne robim vsetko normalne, okrem tazky domacich prac.... no ked citim, ze mi taha trosku brusko, hned sadam, lahnem a oddychujem. ten 22tt u teba je este moznost na vytiahnutie placenty, myslim, spytaj sa na to najblizsie svojho dr. urcite ti poradi. drzim prsty, a hlavne sa nestresuj, ak si necitala celu diskusiu, skus od zaciatku... je nas takych fakt vela, a vyzera to tak, ze to nie je vynimocna diagnoza 🙂 drzim prsty, nech sa vytiahne hore...potvora jedna.

rezicka
21. bře 2011

@mishusha Jo četla jsem diskusi celou a většině se to spravilo.Měla si taky nějaké potíže u toho?Poradnu mám až 4.4.,ale asi půjdu dřív a doktorovi to oznámím,možná mi napíše nějaké vitamíny,sama si netroufám něco nasadit.Holky díky za podporu,dnes jsem opět špinila a pobolívá mě břicho,ale jen malinko,tak jsem nesvá 😖 .

mishusha
21. bře 2011

@rezicka no spinila som ale len tak akoby zelenkavo... nie krvou, dr. povedala, ze na to nic neexistuje, vraj to sa neda ovplyvnit, len sa setrit a nenamahat, nic takze nezdvihat. ale vraj ked sa objavi krv, tak hned utekat na pohotovost, alebo k nej... tak opatrnost je na mieste urcite

rezicka
21. bře 2011

@mishusha Já mám hdědavý výtok,taky říkal dr že můžu takhle špinit až do porodu 😒 .Budu se snažit co nejvíc ležet,mám 5 letou dcerku,tak to úplně nejde,ale je už rozumná naštěstí.

werunkach
21. bře 2011

ahojky holky,taky se přidávám s tímto problémem,na velkém UZ mi dr.napsal do zprávy že placenta je na předí stěne a zasahuje do DDS,ale nezasahuje do VBranky,takže to je nějaký 1 stupeň,..stále mě pobolívá břicho a když jsem se ptala svého dr.tak říkal,že by se měla ještě posunout a že se to bude hlídat,jen že nemám nic tahat..což teda s jedním dítkem doma moc nejde, tak všem přeji ať nám placenty povylezou a míma jsou v pořádku 😉

janicka
21. bře 2011

rezicka mne tiez placenta zasahovala dolu. Spinila som hnede... a dost dlho...a dost vela. Co sa tyka toho ,,kludu", no bola som sice doma na PN... ale nelezala som. Bolo mi jasne, ze ked sa to ma udrzat, udrzi sa to... a ked nie, aj tak tomu nikto nezabrani. Mala som klud akurat tak, ze som sa natiahla k telke... Ale chodievala som na nakupy, obcas sa von prejst a doma som robila bezne domace prace. A nakoniec ako som pisala, placenta sa krasne vytiahla hore sama 🙂
Verim ze aj u teba to tak bude, pretoze ja som napr. neverila, ze sa to moze spravit a ze to bude ok... Bola som nestastna, velmi som spinila... bez vlozky som sa nepohla ani na krok... Vzdy to bolo ale tmavohnede... niekedy velmi huste... niekedy len taky vodnaty vytok... ale v podstate vkuse 5 tyzdnov. A potom akoby utalo 🙂

rezicka
21. bře 2011

@janicka Já mám ten výtok spíš světle hnědý,ale taky bez vložky nemůžu být.Právě jsem do teď dělala všechno,i na zahradě a tam jsem to asi přehnala a vyvolalo to to špinění.No budu věřit,že se to spraví,nedá mi to a zítra zajedu k mému doktorovi těch 14 dní je dlouho... doufám,že špinění taky přestane jako tobě a nezhorší se to ještě,jak tu píšou jiné holky ☹ . Werunkach ty máš jen tu lehčí formu,takže i větší šanci ,že se vytáhne. to břicho mě dnes taky pobolívá.Máme to ale trápení,ani jsem netušila,že něco takového existuje 🙂 ,první těhu jsem měla úplně bez problémů...

rezicka
25. bře 2011

Ahojte,tak píšu jak to se mnou vypadá...Dnes jsem přestala špinit a mám "jen" výtok,snad je to na dobré cestě.Doktor mi napsal léky na to špinění a magnésium,tak jsem klidnější.Bude to hlídat,je prý šance,že se vytáhne,nemám ten nejhorší stupeň naštěstí...

iriel
25. bře 2011

@rezicka Drzim palce, mne rekli, ze neni zadna sance, ze by se ta uplne centralni placenta vytahla a ze ji mam moc velkou, takze i kdyby se poposunula, porad bude kryt porodni cesty a ze cisar ve 36tt, a stal se zazrak, vytahla se uplne do strany, takze sice dosahuje k vnitrni brance, ale neprekryva ji a budu rodit prirozene a v terminu. Proste vzdycky je sance.

rezicka
25. bře 2011

@iriel Díky a tobě gratuluji,je to super,že se to spravilo asi zázrak... 🙂 .Mě řekl můj doktor,že to není tak hrozné a pokud nezačnou komplikace,taky bych mohla rodit přirozeně.Tak se modlím,aby tomu tak bylo 😉 .Máš jen měsíc do porodu,tak držím palce ať je všecno jak má být a jste obě zdravé.

rezicka
4. dub 2011

Ahojky,dnes jsem byla na kontrole a zatím žádné změny,placenta je pořád nízko ☹ .Prý je ještě dost času,aby se vytáhla.Dělali mi test na cukrovku,dopadl dobře,což jsem ráda...

kukulik30
4. dub 2011

ahojte..ja som mala zistenu centralis placentu v 20 tt..a naposledy som bola na UZV v 27 tt a uz sa vysunula... nie celkom , ze kuskom zasahuje do vnutornej branky, le verim, ze aj to sa spravi 🙂 nemala som doteraz ziadne problemy, spinenie ..nic...tak sa tesim 🙂

rezicka
4. dub 2011

@kukulik30 Já mám marginalis,částečně se dotýká branky,ale zjistili mi ji ve 22tt.,takže 14 dní je dost málo na vytáhnutí... U tebe je to úspěch,protože centralní placenta se málokdy spraví a je fajn,že jsi bez problémů..Přeju spokojené těhotenství a ať se to brzy spraví 🙂

kukulik30
4. dub 2011

@rezicka to ano, strasne som sa bala, lebo dr na 3 D uzv mi vravel, ze je uplne na stred dole a este aj babo si na nej sedi, cize poloha KP...no sama som bola prekvapena, ze sa tak za 7 tt vytiahla...uvidime ako bude na tyzden , ked mi ma robit uzv v 30tt....a vlastne som zvedava, ci aj maly sa otosil uz hlavkou dole..alebo stale zadockom...
a este by ma zaujimalo, ze ak je len kusockom placenta na vnutornej branke, ta to je indikacia na cisarak? musi byt uplne vytiahnuta, aby sa cisarak nerobil??

rezicka
4. dub 2011

@kukulik30 Mě řekl doktor,že by měla být aspoň 3 cm nad vnitřní brankou,jinak asi cisař ☹ .Nemůže to takhle říct dopředu,prý by se rozhodlo až před porodem.Malý se určitě ještě otočí jak má,myslím,že má na to čas.. Taky jsem byla vystrašená,protože jsem špinila,dr.mi napsal léky a přestalo to..

kukulik30
4. dub 2011

@rezicka super, ze spinenie prestalo...drzme si palce, nech to pekne dotiahneme do konca a bez cisaraku 🙂

simib
11. dub 2011

Ahojte.Prosím poradte,ktorá máte skúsenosť.Som skoro v 25tt.V sobotu som zakrvácala a tak sme išli na pohotovosť.Boli sme ale 300km od BA,tak najbližšia bola v Brezne.Tam ma pozreli a okamžite chceli hospitalizovať na minimálne týždeň.že mám nízko placentu a približuje sa ku bránke a na špic prsta otvorená.Napriek tomu sme išli do BA-risk.V BA ma pozreli a povedali,že krvácanie ustalo.Mala som už placentu centralis a presahovala bránku o 17mm.Poslali ma domov,že klud na lôžku a dali mi ascorutin.Odvtedy len ležím.Ale mám velký strach. ☹ ☹ ☹

mariana7537
11. dub 2011

@simib Ahoj.Presne takýto problém som mala ja,je to síce už 11 rokov,ale spomínam si na to veľmi dobre.Špinila a krvácala som celé tehotenstvo,4 mesiace v kuse som ležala v nemocnici.V 27tt už som to nemohla vydržať,podpísala som revers a išla domov,mala som doma ešte vtedy 7 ročného syna.Doma som ležala,ale sem tam som predsa len chodila po byte,niečo uvarila a tak.Po 2 týždňoch to bolo v 29tt sa mi rozbehol porod,okamžite mňa previezli do BA,tam som ležala ešte dva dni,ale už sa to nedalo zastaviť,dcérka sa narodila.Bolo to vtedy veľmi ťažké obdobie,mala len niečo cez 1kg,ale dnes je z nej riadna zdravá babisko.Chcem ti len napísať,aby si to ležanie nepodceňovala,vydrž to,uvidíš dobre to dopadne.držím ti palčeky a myslím na teba.

simib
11. dub 2011

@mariana7537 Ďakujem velmi pekne za odpoveď.Presne toho sa bojím,že porodím moc skoro.A viem,že ak by som začala moc krvácať,môžem aj vykrvácať.Mne sa v sobotu odlúčil aj malinký kúsok z placenty.Ležanie mi nevadí.Ležim stále.Chodím len na wc.Všetko ostatné robí manžel a pomáha aj dcérka.Už som v 27tt prišla o bábo a preto sa bojím.Môže sa to aj pri vcestnej placente upraviť?že by sa podvihla?

mariana7537
11. dub 2011

@simib Tak to mi je veľmi ľúto,že si prišla o dieťatko.Ja neviem,či sa može podvihnúť,mne sa nepodvihla,ale našťastie všetko dobre nakoniec dopadlo, musíš aj ty veriť.Viem si predstaviť ,aký máš strach,mám to za sebou a teraz aj možno pred sebou.Ja som odvtedy už dieťa nemala a teraz sa bojím,že mňa tá diagnoza čaká znovu.Ty si mala vtedy tiež tento problém,opakuje sa to?

simib
11. dub 2011

Nie nemala.Vtedy to bola insuficiencia placenty a bábetko sa udusilo.Mne totiž zistili aj problém s krvou a musím si ju riediť.A vtedy to bolo asi kôli tej krvi.A ty sa neboj.Vôbec sa to nemusí opakovať.Budem ti držať palce 🙂
@mariana7537

rezicka
11. dub 2011

@simib Ahojky,ve většině případech se placenta vytáhne,já jsem taky v 25tt,placentu praevia mi zjistili ve 22tt,zatím se nevytáhla,ale doufám že se tak stane.Já špinila týden a jinak dělám všechno,jen opatrně.Tu placentu centalis jsi měla při prvním těhotenství?Držím pěsti,ať vše dobře dopadne,hodně se šetři...

iriel
11. dub 2011

@simib Ja mela centralne vcestnou placentu, ktera uplne prekryvala porodni cesty na stredu a to az do 30tt a stejne se vytahla, ted uz je na boku, jen v dolnim segmentu, ale funguju normalne, lezu po kopcich a za tyden za dva normalne rodim a to mi rikali, ze me SC ve 36tt nemine. Vzdycky se muze vytahnout a je vetsi pravdepodobnost, ze se posune, nez ze by zustala dole, zvlast do nejakeho 32tt, to ji to mimco vytahne, jak roste...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru