Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

simib
15. dub 2011

@rezicka Ja som mala marginalis,keď som bola doobeda v nemocnici v Brezne.Poobede ked sme prišli do BA tak som už mala centralis a presahovala kraj branky o 17mm

violoncielka
15. dub 2011

@simib tak to ma mrzi 😒 , ale neboj , ved cisarak nie je tragedia....a ked sa budes setrit tak verim tomu ze to dotiahnes aspon do toho 36-37 a mozno aj 38 tt. Velmi drzim palce 😵

simib
15. dub 2011

@violoncielka No to dúfam.Budem sa určite šetriť velmi až do konca.Manžel všetko robí,nič mi nedovolí.Je zlatý.Ale viem,že niekedy ani klud nepomôže.

katarinarobobo
16. dub 2011

@simib .ahoj čitala som o tvojom probleme.ja som tiež mala placentu preaviu centralis.chcem ti poradit aspon trochu.naozaj nič ale nič nerobit je to nebezpečne.pre mna to bolo hrozne nič nerobit lebo ja som energia ale musela som to spravit pre babetko.nakoniec to dopadlo tak že v31 t tehotenstva z kludu rano som šla na wc a krvacala som.som štastna že mam babetko v poriadku.už ma 7 a pol mesiaca nadherne dievčatko.viem že som nič nerobila a stalo sa preto sa lepšie dycha cloveku akokeby som niečo robila a potom by som sa obvinovala cely život..rob všetko čo ti povedia lekari.vieš bolto tažky boj pre babetko aj pre nas rodinu.babetku je naj naj najlepšie v brušku mamkinom aspon do toho 36 t.tehotenstva ak sa da.nemožem to opista všetko tu čo sme preživali lebo toho je vela ale jednoducho kašli na pracu a oddychuj či sa vysunula alebo nie proste je to problem a treba sa šetrit totalne.držim prsty a nech si babetko hopka čo najdlhšie v brusku

simib
17. dub 2011

@katarinarobobo Ďakujem pekne za povzbudenie.Prvé dni som bola z toho smutná a stále sa bála,keď som išla na wc,ale teraz to už neriešim.Šetrím sa a to je jediné čo môžem spraviť.Pevne veríme,že to dobre dopadne a tak sa snažíme myslieť optimisticky a určite aj pre mimčo je to lepšie,keď mám dobrú náladu. 🙂 🙂 🙂 🙂

rezicka
18. dub 2011

Ahojte,dnes jsem byla u doktora a placenta se opět nehla,je pořád dole.Jsem z toho smutná,jesně že šance na vytáhnutí ještě je,ale doufala jsem... ☹

iriel
18. dub 2011

@rezicka Neboj, 26tt je jeste brzy, miminko je porad celkem male, ona se vytahuje tim, jak roste, mas jeste casu furu... drzim palce.

simib
18. dub 2011

@rezicka Neboj moja.Určite sa ešte pohne.Veď máš len marginalis.To bude dobré.Je jasné,že si čakala,že sa už pohne,ale nabudúce ti povedia lepšiu správu.Hlavne že je malý aj ty OK. 🙂 🙂 🙂

rezicka
18. dub 2011

@iriel
@simib Holky díky za podporu,obě víte jaké ty obavy jsou.Navíc se často rozčiluju s dcerkou,má snad dětskou pubertu 🙂 ,tak je to těžké.Iriel-ty jsi měla fakt štěstí a fungovala jsi normálně, nebo jsi jen ležela? Já dělám všechno,jen opatrně...Koukám,že se ti taky spletli s pohlavím,u mě taky,jen naopak z holky je kluk 🙂 .Tomu bych nevěřila,že se doktoři v dnešní době tak často pletou 😉 .

simib
18. dub 2011

@rezicka Nieje zač,veď na to sme tu,aby sme sa podporili.A vždy treba veriť.Inak ja som od asi 7tt mala tušáka,že budeme mať chlapca a ono to tak zatial vyzerá.Už asi 4 lekári to tak videli,tak dúfam,že to tak aj ostane.U nás je to v rodine prvý chlapec a asi aj posledný,kedže všetci majú už tak po dve deti.A inak čo všetko ti dnes lekár robil?Aj ťa pozeral tou soundou a tak?

rezicka
19. dub 2011

@simib Já právě taky cítila,že by to mohl být chlapec,dokonce jsme na něm i pracovali 🙂,tak snad tam fakt je.Lékař mi zkontroloval čípek-mám ho mekkší,což je prý normální,pak sondou vnitřně placentu a ještě i na břiše zkontroloval mimčo.Prostě běžná prohlídka,říkal,že jinak se ta placenta zkontrolovat nedá,nemá tak kvalitní ultrazvuk jako třeba v nemocnici.Tam prý chodit nemusím,pohlídá to on.

simib
19. dub 2011

@rezicka Aj my sme pracovali hlavne na chlapcovi,teda presne v plodné dni a nie pred nimi,ale po prvom neúspešnom roku sme sa snažili už hocikedy.A práve v ten mesiac sme sa snažili len 1x za celý mesiac a presne bum.No som zvedavá čo mne povie lekár budúci piatok .Inak tak ma bolí chrbát a všetko,kedže stále sa snažím len ležať.A na tú placentu povedal čo?Len že je stále rovnako,alebo aj niečo meral?že ako je ďaleko od bránky alebo niečo???

rezicka
19. dub 2011

@simib Taky jsme počali v den ovulace a povedlo se.Tak určitě ti bylo po tom neštěstí jedno,co to bude,to je jasné.Taky mě bolí záda,jen když chvíli něco dělám,musím si hned lehnout.Právě že nic neměřil,řekl že je pořád na stejném místě,tedy úplně u branky a mám přijít opět za 14 dní.V 31tt jdu na ten velký podrobnější ultrazvuk,tam mi ji prý pořádně zkontrolují.To je až za 6 týdnů,do té doby se mi snad vytáhne ☹ .

simib
19. dub 2011

@rezicka Jááj.No mne robí UTZ každú poradňu.Kedže som od začiatku na rizikovom a chodím k súkromnému a tiež mi dá videá a fotky na USB klúč,tak si ich potom doma pozeráme.Ja som zvedavá či si ma nechá u neho,alebo či ma pošle do rizikovej poradni.Asi podla toho,ako sa to za tie skoro 3 týždne spravý.On má super vybavenie ale a je velmi milý a ludský.Aj ked o chvílu aj tak sa musím ísť zahlásiť do nemocnice,kde budem rodiť,ale to bude OK,lebo rodiť budem u kamošky.Bože už aby sme si písali,že jaký fajn porod bol a jakých máme krásnych drobcov.Ďakujem za každý deň,ktorý sa držíme.

iriel
19. dub 2011

@rezicka No ja to mela presne tak, ze muj Dr rikal, ze ji bude kontrolovat sam, malym utz, takze do 30tt mam psanou porad placenta praevia centralis a v tom 30tt jsem sla na velky utz do porodnice a tam zjistili, ze uz ne, ze uz je na boku, jen dosahuje k brance, ale nekryje ji, pozvali si na to i primare, aby to potvrdil, ono to pres bricho poznat nebylo, spodem ano, ale jen na tom velkem. Takze kdo vi, kdy se vlastne vytahla. Ted ji mam porad v dolnim segmentu, dosahuje k hrane, ale to vubec nicemu nevadi. Ja se priznam dobrovolne, ze ja teda nelezela vubec, ba naopak, chodila jsem na tury po horach, ani zakaz sexu jsme nedrzeli, proste normalni nesetrici rezim, vnitrne jsem byla presvedcena, ze mi zadne lezeni nepomuze. No a zitra zacinam 40tt 🙂

Ja si na zacatku taky sama myslela kluka, ale pak jsem zacala mit pocit na holku az kdyz mi toho kluka potvrdili 😀
My jsme nepracovali na nicem, jsem tehotna po IVF po skoro 9ti letech snazeni a par neuspesnych pokusech, takze mne to bylo uplne jedno, dali mi dve, ale v 10tt se jedno neudrzelo, takze jsem stastna i za to jedno. Uz aby bylo na svete, at uz je to holka nebo kluk 😉

simib
19. dub 2011

@iriel Tak ty máš šťastíčko u seba.škoda že sa neudržalo aj to druhé,ale to jedno to určite nahradí a človek je rád po takých dlhých rokoch aj za jedno.Už si na konci a to je super.Budeš rodiť cisárakom,alebo normálne?Sranda že s centralis sa vytiahla a v pohode bez šetrenia si už v 39tt.Ja sa modlím,aby sme boli už aspoň v 35tt,keby bolo treba...

iriel
19. dub 2011

@simib Ted uz nic nebrani tomu, abych rodila normalne 🙂 Oni mi to rekli i v te porodnici, ze fakt asi jen u 0,1% se nevythane, jinak skoro vzdycky a ze ten setrici rezim je spis kdyby se chtela i odlucovat, to je samozrejme nebezpecne, ale ze samotne vcestne placente nijak k vytazeni nepomuze a ani moc nicemu jinemu, takze je i mozne, ze se vytahla, ze jsem mela hodne pohybu...

rezicka
19. dub 2011

@iriel Víš že mě to taky napadlo,že to ten můj doktor vidí třeba špatně vzhledem ke kvalitě utz,ale vždycky jsem s ním byla spokojená a nechci mu nevěřit 🙂.Ptala jsem se,jestli je nutné jít ještě do nemocnice na kontrolu,tam mi dr. řekl,že jen při potížích,no a říkal právě že ne.Jinak tě teda obdivuju,že jsi tak aktivní,já jen když vedu malou asi 1,5km do školky,tak jsem pak hrozně unavená 😒 .Takže budeš rodit normálně?Máme tu placentu nejspíš na stejném místě,tak nevím,proč mě straší císařem.No u mě je to brzo,uvidíme.A na pohlaví samozd.nezáleží,jen jsme to vyzkoušeli podle babských rad 😉 ,hlavně ať jsou děti v pořádku.MOOC ti držím pěsti,ať máš pohodový porod bez komplikací.

simib
19. dub 2011

@iriel No mne sa aj malý kúsok odlúčil.Preto sa snažím ležať.Doteraz som tiež behala kade tade aj keď som bola na PN,ale to len kôli predchádzajúcim problémom.Tak teraz by som tiež radšej chodila,ale mám strach,aby krvácanie nezačalo znovu a aby namuseli náhodou náhle robiť cisár a to by bolo teraz v tomto tt zlé.Preto už chcem aspoň 30-35tt

rezicka
19. dub 2011

@simib To máš super,já mám video jen jedno z 12tt a dvě fotky.I to že budeš rodit u kamošky máš výhodu,pohlídá si tě pěkně.No už ať máme miminka u sebe... 🙂 .

simib
19. dub 2011

@rezicka No veď si aj pekne platím za toho lekára.Ale zas on je fakt dobrý a tie peniaze vôbec nelutujem.Ja som mala vela zlých lekárov už a tento je konečne suprový.No dúfam,že to bude nakoniec všetko jak má byť.Je mi jasné,že rodiť budem skôr,to je v pohode,len aby to nebolo až moc skoro. 🙂 🙂 🙂

iriel
19. dub 2011

@rezicka Cisarem je jasne, ze te strasi, protoze pokud by se nevytahla, tak proste musis na sc, to se neda... Vsak mne ho taky slibovali az do toho 30tt, kde teda uz konecne bylo videt, ze se vytahla. On muj dr ma vsechno dost na haku, je dobrej, ale ma dost spartansky pristup, nic si nedelal z toho, kdyz jsem porad jen zvracela a nic neudrzela na zacatku, zhubla jsem 8kg, coz uz je celkem dost, ale on to neresil, kraceni cipku ani vcestnou placentu taky moc neresil, tim, ze me zaroven hlidali v CARu, tak jsem si z toho nedelala vrasky, ale nekomu takovy pristup nemusi vubec sedet, co ctu kolem sebe, tak jsou vetsinou doktori mnohem peclivejsi... ale tak dotahli jsme to zdarne az sem, ted uz jen ten porod a bude 😀 Prvni termin mam za tri dny, druhy za 8, takze to bude nekdy na Velikonoce nejspis 😀
Ale pamatuju si tu hroznou obavu, jak jsem odpocitavala, aby to byl "aspon" 27tt, pak "aspon" 30tt a pak uz jsem byla v klidu...

rezicka
19. dub 2011

@iriel Mě by sekce až tak nevadila, rodí tak spousta holek,jen ať to není moc brzo,aspoň ten 37tt 😒 .Mě u mého doktora vadí jen ten utz,vlastně nebýt nemocnice,kdoví,jestli by na to vůbec sám přišel.Teda 8kg je fakt hodně a dokdy ti bývalo špatně?A kolik si teda celkem přibrala?Já mám teď 7kg,mám pořád chuťe na všechno 🙂 .Určitě potom napiš,jaký byl porod a hlavně,jestli jste obě v pořádku.

rezicka
19. dub 2011

@simib platí se dnes všechno,ale stojí to za tu památku na celý život 🙂 .Tak hlavně že už nekrvácíme,ťuk ťuk,snad tomu tak i zůstane a placenty se nám umoudří 🙂 .

iriel
19. dub 2011

@rezicka Ja jsem zvracela do 19tt, doted jsem vlastne nabrala jen asi 4kg, diky tomu zacatku, protoze prirustek se pocita az nad startovaci vahu, vyrovnani minusu ne. Urcite dam vedet, az se dostanu k netu, ja se na porod tesim, prave, ze jsem byla hrozne zdrcena z toho, ze by mel byt sc, ze si to neproziju, navic proste je to operace a tech mam za sebou uz vic nez dost, tak jsem z toho byla nestastna, ale vsechno se obratilo, tak super. Pak napisu, jak to probihalo, rodit budu u Apolinare v Praze.

rezicka
19. dub 2011

@iriel Takže sis to těhotenství moc neužila od začátku.V Praze jsou určitě odborníci,já jsem z Břeclavi,ale porodnice je tu taky dobrá.Porod jsem si užila u první dcery,je to opravdu zážitek,na to negativní rychle zapomeneš,taky jsem se těšila,vůbec se nebála,zato teď... ☹

iriel
19. dub 2011

@rezicka Neboj, urcite to dopadne dobre, ver tomu. Mimochodem, mate bozi vlasy, obe s Terezkou 😀

simib
19. dub 2011

Každá sa určite vnútorne bojíme,ale ako píše IRIEL,dobre to dopadne,treba veriť. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

rezicka
19. dub 2011

@irielvěřím tomu,musím.. Díky,ale úprava je někdy náročná,hlavně u malé,špatně se češou. Doufám,že malý bude mít vlásky po taťkovi-rovné 🙂.

simib
20. dub 2011

Ahojte.Ako sa dnes máme?Ja som bola včera trochu na vzduchu a bolo to fajn.Dnes som volala na výsledky hematologičke a všetko OK,len mám vysadiť anopirin kedže beriem aj ascorutin.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru