Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

simib
16. srp 2011

@rezicka aha tak dúfam že sa ten pupík spravý sám a nebude musieť na nejakú operáciu.Dnes na poradni nás vážili a máme 55cm a 4160g,takže sme krásne vyrástli a pribrali.Ja používam Hugiesky a v pohode a druhú plienku len na noc.Dnes sme práve dorazili na chalupku,takže konečne vysnívaný klud a dovolenka s rodinkou,tak len aby nám počasie vydržalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂Držkajte sa. 😎 😎 😎

vera81
12. zář 2011

Ahoj pridavam se k diskuzi. Ve 13 tt jsem zacala hodne krvacet a taky ze me odesla velka srazenina krve. Hospitalizovali me na jeden tyden do nemocnice na odd sestinedeli. Mela jsem sice pokoj pro sebe ale vsude kolem se rodili miminka no fakt divny. Odchazele jsem s diagnozou Placenta previa, doma klidovy rezim. Doma jsem zacala po dvou dnech spinit i kdyz jsem poctive lezela. Zitra jdu do poradny tak jsem zvedava co mi reknou. Je to fakt stres, vsem nam opravdu preji aby bylo vse dobre.

laloona
12. zář 2011

@vera81 Měla jsem to samé, v pátém měsíci jsem pravidelně u všech tří dětí ležela s tímto nálezem na rizikovém těhotenství, vždycky cca týden. Teď s naší Emmičkou jsem tam byla 8 dní a domů odcházela s koňskými dávkama Magnesia ( 4x2 tablety) a utrogestan 2 tablety. Srovnalo se to pak,ale klidový režim byl skoro až do 28.týdne.
Neboj, dobře to dopadne
Placenta se jak miminko roste povytáhla nahoru a nakonec dobré 🙂

vera81
12. zář 2011

@laloona Dekuji moc, byla jsem s toho hodne nestastna. Mam uz 2 leteho syna a predstava ze se o nej nemuzu na plno starat me fakt ubiji. Musim verit ze to bude dobre. Ja mam take dve tab Utrogestanu k tomu 3 tab Ascorutinu a kys listovou. Muzu se te prosim zeptat jestli ti take tvrdlo bricho?

laloona
12. zář 2011

@vera81 me prave tvrdlo docela brzy, dokonce jak jsem skončila v nemocnici,tak mi řekli,že kdyby se malá narodila teď,tak by jí nezachráili ☹
takže jsem pečlivě ležela ☹
a to taky nevydžim jen tak nic nedělat. držím palce!!!

vera81
13. zář 2011

@laloona Tak jsem dnes byla u gyn. a potvrdil tvrdnuti bricha a pridal mi prasky a mam jen lezet ☹ . Tvaril se strasne vazne jak to doktori umi ☹ . Toho predcasneho porodu se taky dost bojim ale snad to bude dobry. Dekuji moc.

laloona
13. zář 2011

@vera81 stojí to za to, já vím,že je to na hlavu,ale fakt ležet a odpočívat! držím moc palce!!!!

malda1
27. říj 2011

Ahoj holky. Jsem ve 30+4. V úterý jsem byla u doktorky a ta mi řekla že miminko je už hlavičkou dolů ale placenta je uložená nízko na zadní straně přes úpon pliky 1cm. Nevím co to znamená přes úpon pliky. Prý to zatím vypadá na císařský řez,ještě bude dělat ultrazvuk ve 35 týdnu. Při ultrazvuku ve 20týdnu byla taky nízko. Mám víc odpočívat a žádný sex. A dala mi magnézko. Děkuji za radu 🙂

karafiatek
4. lis 2011

Asi tak. Zachází-li placenta do porodních cest, při spontánním porodu hrozí matce i dítěti masívní krvácení. Při diagnoze placenta previa marginalis je indikován císařský řez před 36. týdnem těhotenství. Tobě se ještě může ta placenta vytáhnout nahoru. Ale z vlastní zkušenosti ti mohu napsat, že mně se nevytáhla, začala jsem krvácet v 33. týdnu těhotenství, musela jsem až do plánovaného císařského řezu v 35. týdnu ležet v nemocnici - kapačky, udržování těhotenství apod. Rozhodně se nyní hodně šetři, nic těžkého netahat, hodně ležet, odpočívat. A nepodceňuj to. U mě to krvácení přišlo z ničeho nic a museli jsme okamžitě jet do nemocnice.

malda1
4. lis 2011

Děkuji moc za odpověď. Docela jsi mě postrašila. Já neumím odpočívat. No ale koukám že budu muset. S porodem takhle brzo jsem teda nepočítala. A kolik mělo tvoje mimnko po porodu když se narodilo ve 35.týdnu?

karafiatek
7. lis 2011

Miminko mělo 2,40 kg, ale mělo dýchací potíže, takže stejně muselo do inkubátoru na speciální oddělení. U takto malých dětí je pak problém i krmení, krmí se to speciálně (ne kojení), mléko se musí odstříkávat, matka je oddělena od mimina - já byla na šestinedělí v porodnici, mimi bylo jinde, musela jsem tam docházet. No řeknu ti, nic moc.

malda1
9. lis 2011

No tak to je opravdu nic moc. Z toho mám strach, že tam budeme muset někde tvrdnout. Chtěla bych brzo domů. Ale to jsou takový hodně velký plány do předu. Snad bude všechno v pohodě. Jsem teď 32+4 a zdá se být všechno v pohodě. Snažím se i odpočívat. V pondělí jdu na kontrolu tak jsem zvědavá co mi poví novýho.

katkarv
29. pro 2011

@majca424 ahoj,chcem sa spytat ci sa ti ta placenta posunula vyssie.Ja mam tiez tu diagnozu,zistili mi to v 20tt a v 24tt bola tak isto,na dalsi usg idem o 5tyzdnou,uvidim ci sa nieco zmeni,ale ked ma mala kope dole dost to boli,to som pri predoslych detoch necitila,tam som nemala placentu nizko.

atka70
29. pro 2011

Ahojte, aj ja mam dole placentu,lekar my povedal že ležať nemusim a každu chviľu my tvrdne bruško.Som 28 tyždni.

majca424
29. pro 2011

@katkarv ahoj, hej hej, posunula sa nakoniec, nie je uplne hore, ale posunula sa hore a je to už dobre 😉

katkarv
29. pro 2011

@majca424 no tak to je super 🙂 Dufam ze aj mne sa posunie.Ja som uz zazila aj cisarsky aj prirodzeny porod takze radsej by som rodila prirodzene.

anetusa86
29. led 2012

ahojte. v piatok som bola u doktora na morfologii v 22tt. a zistil mi malo plodovej vody a placentu nizsie. nepovedal mi k tomu vobec nic. ale ked som si to pozrela na nete, tak fakt neviem co si o tom mysliet. pomalicky zacinam stresovat. citim sa fajn, len mam niekedy pocit tvrdnutia bruska a problem pri zohybani. a to ani nehovorim o obuvani v tomto rocnom obdobi :D

mirulka147
4. únor 2012

Ahojte aj sa pripájam s touto diagnozou v 17 tt som zvedavá ako to všetko dopadne som spokojnejšia ked tu čitam že nie som sama a že niektore to už mate za sebou.

jarabica123
4. únor 2012

@anetusa86 Ahoj, tak presne tento isty problem zistili mne, a moj dr. tiez nic, ako keby o nic nejde, ale na internete som o tom citala vselico, a to hlavne od lekarov. Takze mam aj ja troska strach. Tiez mi je fajn, ale mam presne tie iste priznaky ako ty, ohybanie sa, obuvannie sa, to len fucim a aj ma to boli. Je to neprijemne, ale snad sa to upravi alebo naopak sa to rastucim bruskom este zhorsi. Uvidime, ale ked pojdem nabuduce k dr. tak sa nedam odbit a poriadne sa vsetko popytam. Tak sa drzte🙂

anetusa86
6. únor 2012

@jarabica123 tak to som rada ze niesom v takom stave sama. docitala som sa ze plodova voda sa obnovuje cize to uz som nejako predychala, no ale vcera som mala taky tlak z malej ze som ledva chodila. vázne som mala jeden cas chut sa postavit na hlavu :D len sa modlim aby sa mi zdvihla lebo ked bude este tazsia neviem ako to vydrzim. a nejako lezat cely cas si nedokazem predstavit. 17 idem este len na poradnu. tak uvidime ako to dopadne

jarabica123
8. únor 2012

@anetusa86 Ja idem na poradnu 13steho, tak som tiez zvedava, snad sa to zdvihne pekne same, uvidime, a uz aj vies co cakate??Mne tu placentu zistili na 3D sone, ked sme boli s muzom. Moja doktorka mi to vobec nepovedala a ja som o tom vobec nevedela. A lezat ani ja nevydrzim a najhorsie je to, ze pred casom som mala svadbu okolo toho je tolko vybavovaciek, ze nemam ani cas nejak na oddych, a este k tomu chodim na kontroly zo stitnou zlazou, cize kazdy den nieco mam, este ze som aspon na PN a mam kedy. Tak sa drzte aj s drobcom 😉

anetusa86
11. únor 2012

@jarabica123 bude to dievčatko :D na 90%. ja som 3D ani nemala. a asi ani mať nebudem. o placente mi tiez doktor nic nepovedal zistila som to az po otvoreni knižky. ved naco hovorit. niekedy mam na tych doktorov take nervy. ale čo to pomoze ze?

jarabica123
11. únor 2012

@anetusa86 Najhorsie je to, ze ja to nemam ani v knizke, aj ten doktor na 3D sone sa cudoval, ze ako to je mozne, ja som z To, a tam ozaj dobry gynekolog ani nie je. A tiez mam strasne nervy na to, v pondelok idem na poradnu, tak jej to poviem, ze co mi dr. na 3D sone povedal, som zvedava co na to povie. Inak som si vsimla, ze sa rodia skoro same baby🙂) Ale to je dobre🙂

mauerka
11. únor 2012

Baby, budte rady, ze vam na tuto dg dosli a sleduju vas...Mna odflakli, placenta praevia sa u mna prejavila v 40tt masivnym krvacanim, mali co robit, aby zachranili mna, babatko. Je to uz 12r ale na tu velku mlaku krvi pod sebou nezabudnem nikdy. Oddychujte a nepodcenujte to, ked uz o tom viete vy aj vasi dr. Prajem vela sil.

mirulka147
4. bře 2012

Ahojte tak som bola na sone v 20 tt a placenta stale prekryva krčok babetko ma zatial hlavičku v pravo hore takže na nu netlači len sa bojim čo bude potom ked narastie a bude mať hlavku na placente ako na vankuši.Je tu niekto kto ma podobne obavy ako ja a ma termin v juli.

odvla
11. bře 2012

Ahoj holky, mne zjistili ve 20.tydnu placentu praevii centralis.Mam perfektniho gynekologa,mela jsem klidovy rezim, a pokud se to za mesic nezmeni, hospitalizace. Tak se taky stalo.Chodil si me kontrolovat kazdou sluzbu. Porodila jsem v 31+6 holcicku v male nemocnici.Placenta se zacala odlucovat.Nastesti vazila dcerka 2120g a byla sikovna. Odjela do fakultni nemocnice, napojili ji na dychaci pristroj (nebyla intubovana), po 4dnech ji opojili a po tydnu ji predali na oddeleni krajske nemocnice na intermedial. Byla to sikulka. Sice jsme nekojily (coz me fakt nebralo v dane situaci),ale propustene jsme byly ve 36+0. Dnes je Gabince 9 mesicu, je to cipera (ve 3 mesicich jsme po 6 tydnu cvicily Vojtovu metodu) a nasi pani doktorce (tez vynikajici :D) se Gabca moc libi.Takze maminy s touto diagnozou...nedeste se. Bude to dobre!

odvla
11. bře 2012

Jo, a jeste pripominka...samozrejme jsem rodila cisarem, nebot jina moznost ani nebyla. Placenta prekryvala celou branku.Drzte se holky!

wikinka011
13. bře 2012

Ahojte kočky,pridavam sa do vasej diskusie.A aj ja mam diagnozu placenta preavia.Zistili mi to okolo 25tt,bola som hospitalizovana na tyzden,s tym ze som vybrala 4 injekcie na vyvoj pluc,keby sa maly skor narodil.Prepustili ma domou s tym ze iba lezat,nebehat,nic nezdvihat...proste 100% kludovy rezim.Pred dvomi tyzdnami som bola na poradni,maly je uz otoceny dolu hlavickou a hrozne tlaci,nevladzem uz ani chodit a ani sediet sa mi dobre neda...:( Je to uplne na nervy.V podstate uz od augusta iba polihujem,a ledva cakam na porod.Zaajtra mam poradnu a sono takze som nesmierne zvedava co je nove.Asi uz budeme planovat sekciu.

mirulka147
13. bře 2012

@wikinka011 ahoj držim palce nech ti to dobre dopadne tieš som stoho na nervy cele tehu doma zavreta už som bleda ako stena ale musime vydržať.

wikinka011
13. bře 2012

@mirulka147 Ahoj dakujem pekne,presne uz si pripadam ako ziva mrtvola.A neviem sa dockat kedy uz porodim aj ked sa tej sekcie bojim.Ale tak prezijeme a bude dufam uz len lepsie...🙂
Taktiez ti drzim palce aby ti to rychlo ubiehalo a hlavne bezproblemovo...🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru